preloader

Çocuklara Özel Yeni Instagram Sürümü

19.03.2021
Çocuklara Özel Yeni Instagram Sürümü

Yazı Boyutu:

Instagram, 13 yaşının altındaki çocuklar tarafından kullanılabilecek bir fotoğraf paylaşım uygulaması oluşturmayı planlıyor.

Bilindiği gibi sosyal medya platformları zaman zaman belli yaşın altındaki çocuklar için tehlikeli bir durum oluşturmaya müsait olabiliyorlar. Bu yüzden mevcut Instagram politikası, 13 yaşın altındaki çocukların bu hizmeti kullanmasını yasaklamaktaydı.

Instagram’ın ürün başkan yardımcısı Vishal Shah’a ait bir nota göre, oluşturulması planlanan bu yeni sürüm ile birlikte Instagram, 13 yaşın altındaki çocukların güvenle kullanabileceği bir platform haline getiriliyor. Sürümün özelliği, uygulamada gençlerin maruz kaldıkları taciz, zorbalık gibi olayları önlemek ve çocuk kullanıcıların gizlilik, güvenlik gibi durumlarını sağlayabilmek.

Çocuklara Özel Yeni Instagram Sürümü

Geçtiğimiz salı günü Instagram tarafından “Topluluğumuzun En Genç Üyeleri için Instagram’ı Daha Güvenli Hale Getirmeye Devam Ediyoruz” başlıklı bir yazı yayınladı. Bu yazının içerisinde ebeveynlerin, gençlerinin Instagram’da güvenli ve olumlu bir deneyim yaşamalarına yardımcı olacak bir Ebeveyn Kılavuzu’ndan ve birbirini takip etmeyen yetişkinler-gençler arasındaki DM’leri kısıtlamak, kullanıcıların gerçek yaşlarının tespit edilmesi ile ilgili yürüttükleri bazı çalışmalardan bahsetmektedir.

Bazı görüşler, bu planlanan sürümün geliştirilmesindeki amaç şirketlerin çocukları gelecekteki kullanıcılar olmaya teşvik edebileceği yönünde.

Çocuklara Özel Yeni Instagram Sürümü

Maryland Üniversitesi’nde sosyal medyanın aileleri nasıl etkilediğini araştıran bir doktora adayı olan Priya Kumar, “Çocuklar için bir Instagram sürümünün Facebook’un gençleri birbirine bağlamasının ve sosyal bağlantıların para kazanmak için var olduğu fikrini normalleştirmesinin bir yolu” olduğunu söyledi.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları