preloader

Akıllı Bir Ev Yaratmak İçin İhtiyacınız Olanlar

19.08.2021
Akıllı Bir Ev Yaratmak İçin İhtiyacınız Olanlar

Yazı Boyutu:

Güvenlik ve konforun ön planda olduğu akıllı bir ev yaratmak ister misiniz? Hem konfor hem de güvenli yaşamla eş anlamlı hale gelen akıllı ev sistemine dair detaylara değiniyoruz.

Akıllı ev kavramı; 1980’lerin başında ortaya çıktı ve internet teknolojisinin yaygınlaştığı 2000’li yılların sonunda popüler hale geldi. Sahi, akıllı ev nedir, akıllı ev teknolojileri nelerdir? Bu yazımızda hem prestij hem konfor hem de güvenli yaşamla eş anlamlı hale gelen akıllı ev sistemine dair detaylara değiniyoruz.

Akıllı ev sistemleri aydınlatmadan güvenliğe, ısıdan enerjiye her alanda otomatik bir sistem kullanılması; evdeki teknolojik cihazların birbirleriyle uyumlu olması anlamına geliyor. Bir yazılım sayesinde programlanan ve genellikle akıllı telefonlarla bağlantı kuran bu sistemler, binaları da uzaktan kontrol etmeye olanak tanıyor.

Akıllı ev sistemleri nelerdir?

Akıllı Bir Ev Yaratmak İçin İhtiyacınız Olanlar

Akıllı ev özellikleri sensörler, kontrolörler ve aktüatörler etrafında şekilleniyor. Sensörler gün ışığı, sıcaklık veya hareket değişikliklerini izleme imkânı tanıyor. Kontrolörler durumu belirten akıllı telefon, tablet gibi aygıtları; aktüatörler ise mekanizma veya işlevi kontrol eden ışık anahtarlarını ve motorları ifade ediyor. Akıllı ev otomasyon sistemleri için akıllı ev süpürgesi, akıllı çamaşır makinesi, akıllı ampul gibi teknolojik ürünlerin de öncesinde akıllı telefon ve WiFi destekli internet ağının bulunması şart.

Teknolojiyi kullanarak konfor sağlama odaklı sistemler olarak da ifade edebileceğimiz akıllı ev sistemleri, evdeki her şeyin kontrol altında olmasını sağlıyor. Erişilebilirlik, güvenlik, konfor ve tasarruf avantajları stres düzeyini azaltmaya da yardımcı oluyor. Akıllı ev sisteminin bileşenleri şunlar:

  • İklimlendirme cihazları
  • Aydınlatma kontrol sistemleri
  • Ev robotları ve güvenlik sistemleri
  • Sızıntı, duman ve karbondioksit ölçüm sistemleri
  • Çocuk ve bebek bakımı sistemleri
  • Hava kalitesi kontrol sistemleri
  • Akıllı mutfak ve pişirme sistemleri
  • Ses ve görüntüleme sistemleri

Akıllı güvenlik ve konfor sağlamanın yanı sıra zaman ve enerji tasarrufu da sağlıyor. Özellikle yoğun çalışma nedeniyle eve vakit ayıramayanların, fiziksel veya zihinsel rahatsızlık yaşayanların hayatı kolaylaşıyor. Elbette, akılı evin dezavantajları var mı sorusu da gündeme gelebiliyor. Bu sistemler kullanıcı dikkatli kullanmadığında siber güvenlik açısından risk oluşturabiliyor. Cihazların bu riski oluşturmaması için güçlü şifreler kullanmak, yazılım güncellemelerini yapmak gerekiyor.

En İyi akıllı ev aletleri önerileri

Siz de akıllı ev teknolojileri ile güvenliğinizi ve konforunuzu artırmaya karar verdiyseniz, akıllı ev teknolojilerinde öne çıkan aşağıdaki ürünlere sahip olmak isteyebilirsiniz. İşte, en iyi akıllı ev aletleri:

Google Home Akıllı Asistan Hoparlör

Akıllı Bir Ev Yaratmak İçin İhtiyacınız Olanlar

Satın Al

5,6 inç boyutundaki Google Home, arka tarafındaki ses kontrol tuşuna bastığınızda komutunuzu almaya başlıyor. Tekrar bastığınızda sizi dinlemeye ara veriyor. Google akıllı ev asistanı, sorularınızı yanıtlamak için Vikipedi’den arama yapabiliyor. Hava durumuna dair bilgi de edinebileceğiniz cihaz, hoparlör görevi görebiliyor. Spotify ve Youtube Music gibi, müzik uygulamalarıyla uyum sağlayarak çalma listenizdeki şarkıları çalabiliyor. İstediğiniz içerikleri televizyonunuza yansıtmanıza imkân tanıyor.

{773946}

Wyze Cam Pan

Akıllı Bir Ev Yaratmak İçin İhtiyacınız Olanlar

Satın Al

Eski bir Amazon çalışanı tarafından kurulan Wyze’nin asistan destekli akıllı kamerası, evi gerçek zamanlı izlemenizi sağlıyor. Evcil hayvanınızı veya bebeğinizi gözlemlemek için kullanabileceğiniz cihaz, hareket veya ses algıladığında 12 saniyelik süre boyunca otomatik video kaydediyor. Karanlıkta da çekim yapabiliyor.

Anker Eufy Security Parmak İzi Özellikli Akıllı Kilit

Akıllı Bir Ev Yaratmak İçin İhtiyacınız Olanlar

Satın Al

IP65 hava koşullarına dayanıklılık derecesi gösteren akıllı kilit, parmak izini 0,3 saniyede tanıyarak kapının kilidini 1 saniyede açıyor. Bluetooth ile Eufy Security uygulamasıyla kontrol edebileceğiniz cihaz, AES128 şifreleme çipiyle banka düzeyinde güvenlik sağlıyor. 1122 kg ağırlığa dayanabiliyor.

Netatmo Akıllı Termostat

Akıllı Bir Ev Yaratmak İçin İhtiyacınız Olanlar

Satın Al

Netatmo, evin sıcaklığını uzaktan kontrol etmeyi sağlıyor. Isıtma programını kişisel alışkanlıklarınıza göre ayarlayabiliyorsunuz. Isıtma sisteminde sorun olduğunda bildirim almanızı sağlıyor. Kablosuz kullanabileceğiniz cihaz odadaki gerçek zamanlı sıcaklığı gösteriyor. Minimalist tasarımıyla hoş duran cihaz, grafikler sunarak tüketimi kontrol altına almanıza olanak tanıyor.

Philips Hue Signe Akıllı Dekoratif Zemin Işığı

Akıllı Bir Ev Yaratmak İçin İhtiyacınız Olanlar

Satın Al

Hue Bluetooth uygulamasıyla, Hue akıllı ışıkları kontrol edebiliyorsunuz. Cihaz Amazon Alexa ve Google Assistant ile çalışıyor. 16 milyonu aşkın renk seçeneğiyle aydınlatmayı kişiselleştirmenizi sağlıyor.

{773258}

Irobot Roomba S9+ Robot Süpürge

Akıllı Bir Ev Yaratmak İçin İhtiyacınız Olanlar

Satın Al

Irobot Roomba S9+ robot süpürge, PerfectEdge Teknolojisi sayesinde dip bucak temizlik yapıyor. Navigasyon özellikli robot süpürge, anti alerjen sistemiyle alerjenlerin havaya yayılmasını önlüyor. Otomatik olarak kendi toz haznesini kendi boşaltarak kendisi şarj oluyor.

Vestel V-Fit Akıllı Tartı

Akıllı Bir Ev Yaratmak İçin İhtiyacınız Olanlar

Satın Al

Vestel V-Fit Akıllı tartı kilonun yanı sıra vücut kitle endeksini; kemik, kas ve yağ ile bazal metabolizma hızını ölçebiliyor. 180 kiloya kadar tartı yapabiliyor. 10 kişinin bilgilerini hafızada tutabilen cihaz mobil uygulama sayede verileri akıllı telefondan kontrol etmeyi sağlıyor.

Bosch Akıllı Buzdolabı

Akıllı Bir Ev Yaratmak İçin İhtiyacınız Olanlar

Satın Al

Buzdolabının en dikkat çeken özelliği kameralı olması ve Home Connect uygulaması sayesinde uzaktan kontrole imkân tanıması. Uygulama sayesinde ortam sıcaklığı değişimi, tatil modu-eco mod değişimi, derin dondurucu sıcaklık ayarı, süper soğutma fonksiyonunu devreye alma gibi işlemleri uzaktan yapabiliyorsunuz. Buzdolabının kapısı açık kaldığında veya içindeki sıcaklık derecesi yükseldiğinde uyarı bildirimi gelmesi sayesinde yiyecekler bozulmadan önlem alabiliyorsunuz.

OGGUSTO Teknoloji Editörü Erdal Kaplanseren’in diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Erdal Kaplanseren
Erdal Kaplanseren Tüm Yazıları