preloader

Türkiye'deki En İyi Sörf Rotaları

17.09.2020
Türkiye'deki En İyi Sörf Rotaları

Yazı Boyutu:

Türkiye’de sörf denilince akla gelen en popüler destinasyonları ve saklı kalmış surf cennetlerini sizin için listeledik.

Son yıllarda Türkiye’de de oldukça popüler hale gelen sörf sporu, ekstrem sporlardan hoşlananların favorilerinden. Uçurtma sörfü olarak da bilinen kitesurf, Rüzgar Sörfü anlamına gelen Wind Surf ve gücünü dalgalardan alan Wake Surf yani Dalga Sörfü gibi farklı türleri olan bu spor, tercihiniz hangisi olursa olsun size müthiş bir özgürlük hissi verip adeta yaşadığınızı hissettirecek. Bu deneyimin tadını çıkarabilin diye Türkiye’nin en iyi sörf destinasyonlarını sizin için bir araya getirdik. İster yıllardır hayalinizi kurduğunuz şeyi yapıp sörfe başlamaya niyetlenmiş olun isterseniz de bu işe yıllarını vermiş olun… Bu listede mutlaka kendinize uygun bir yer bulacaksınız!

Kitesurf (Uçurtma Sörfü)

Alaçatı, İzmir

Türkiye'deki En İyi Sörf Rotaları

Rüzgar sörfü dendiğinde yıllardır Türkiye’de akla ilk gelen yer olan Alaçatı, kitesurf için de ülkemizin en popüler adreslerinden biri. Kendine has dokusu ve doğal güzellikleri ile Ege’nin en sevilen tatil noktalarından biri olan Alaçatı, uygun rüzgarı ve hava koşulları ile her seviyeden sörfçüye pek çok fırsat sunuyor. Kum zemini, sığ suları ve yıl boyu devam eden rüzgarları ile eşsiz bir kitesurf tecrübesi yaşamanızı sağlayacak olan Alaçatı’da, lezzetli yemekleri ve çok sayıda eğlence alternatifi ile keyifli bir tatil geçireceğiniz de garanti!

Okul Önerileri:

Alaçatı Myga Sörf Okulu

4 seviyeden oluşan bir kitesurf programı sunan Alaçatı Myga Sörf Okulu’nda her seviye için farklı eğitimler ve ekipmanlar kullanılıyor. Sığ ve kumluk zemini ile kitesurf için ideal bir lokasyonda bulunan okul, grup dersi ve özel ders alternatifleri sunuyor.

Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kite Club Alaçatı

”Birinci önceliğimiz, sizin güvenliğiniz.” diyen Kite Club Alaçatı, KB4 ve KB5 sertifikalı eğitmenleriyle her seviyede eğitimler sunuyor. İngilizce ve İtalyanca eğitim olanağı da bulunan okul, yenilikçi eğitim anlayışı ile dikkat çekiyor.

Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Akyaka, Muğla

Türkiye'deki En İyi Sörf Rotaları

Türkiye’deki en iyi kitesurf destinasyonlarından bahsederken Akyaka’yı anmamak mümkün değil. Dalgalı olmayan denizi, bakir doğası ve nispeten izole atmosferi ile sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin gözdesi olan Akyaka, kitesurf tutkunlarının da favorilerinden. Gökova Körfezi’nde konumlanan Akyaka’da kitesurf için ayrılmış özel bir bölge de bulunuyor. Fazla derin olmayan denizi başlangıç seviyesindeki sporcular için ideal ortamı sunarken, upuzun sahili ve etraftaki şahane manzara da bu deneyimin keyfini artırıyor.

Okul Önerisi:

KiteMercedes by Bilge Öztürk

Gökova Körfezi’ndeki Akçapınar Plajı’nın tam ortasında konumlanan KiteMercedes by Bilge Öztürk; IKO, KB4 ve KB5 lisansına saihp eğitmenleriyle dünya standartlarında bir eğitim vermektedir. Sektördeki en iddialı okullardan biri olan KiteMercedes’te her seviyeden sporcuya özel programlar hazırlanıyor.

Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Gökçeada, Çanakkale

Türkiye'deki En İyi Sörf Rotaları

“Yavaş Şehir” (Cittaslow) ünvanına sahip olan Gökçeada, huzurlu bir tatil ve unutulmaz bir kitesurf deneyimi yaşamak isteyen herkesin ilk tercihlerinden biri olmaya aday. Arnavut kaldırımlı sokakları ve tarihi Rum evleri ile eşsiz bir atmosfere sahip olan Gökçeada’nın Eşelek Köyü Sahili, adanın en popüler kitesurf noktası. Tüm sene devam eden kuvvetli rüzgarlar sayesinde sörf mevsimi Gökçeada’da hiç bitmezken, kitesurf yaparken hissedeceğiniz özgürlük hissi de çok uzun süre hafızalarınızdan silinmeyecek.

Okul Önerileri:

Volkite Kitesurf Okulu

2008 yılından beri hizmet vermekte olan Volkite Kitesurf Okulu, Türkiye Yelken Federasyonu Sertifikası’na sahip eğitmenleriyle Gökçeada’nın muhteşem doğasında eğitim imkanı sunuyor. Rüzgarı farklı açılardan alan ve kitesurf deneyimini bambaşka hale getiren 3 farklı noktaya sahip olan okul, sizi muhteşem bir maceraya davet ediyor.

Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Gökçeada Sörf Eğitim Merkezi

Göz alabildiğine uzanan eşsiz bir kumsalda yer alan Gökçeada Sörf Eğitim Merkezi’nde 6, 10 ya da 15 saatlik programlar ile bireysel olarak veya grup halinde temel kite eğitimi verilmektedir. Tertemiz bir deniz ve şahane bir göl ile çevrelenen merkezin bir oteli de bulunuyor.

Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kilyos, İstanbul

Türkiye'deki En İyi Sörf Rotaları

İstanbul’a yakın bir lokasyonda kitesurf yapmak istiyorsanız istikamet: Kilyos! Toplu taşıma ya da özel aracınız ile İstanbul’un merkezinden kolayca ulaşabileceğiniz bir konumda yer alan Kilyos; su, rüzgar ve hava koşulları açısından kitesurf için oldukça uygun bir yer olarak görülüyor. Son yıllarda Kiteboard Türkiye Şampiyonası’na da ev sahipliği yapan bu bölgenin yeni başlayanlardan ziyade daha tecrübeli sporcular için uygun olduğunu belirtmekte ise fayda var.

Okul Önerileri:

Surf School İstanbul

Sörf sporunu en doğru, güvenilir ve eğlenceli şekilde öğretmeyi amaçlayan Surf School İstanbul’un fikir olarak ortaya çıkışı Bali’de olmuş. Gümüşdere Sahili’ndeki Suma Beach’te konumlanan okul, bireysel ders ya da grup dersi alternatifi sunuyor.

Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İstanbul Kiteboard Academy

Boğaziçi Üniversitesi’nin Kilyos Sarıtepe Kampüsü’nde yer alan Burç Beach’de hizmet veren İstanbul Kiteboard Akademi, şehirden uzaklaşmadan özgürlüğü derinlemesine hissetmek isteyenler için ideal. Farklı seviyelerde eğitimler sunan okul, TUYEP sertifikalı eğitmenlere sahip.

Datça, Muğla

Türkiye'deki En İyi Sörf Rotaları

Kitesurf için ideal bir ortam sunan Datça, her seviyede eğitim veren okulları ile Türkiye’nin en popüler kitesurf destinasyonlarından. Geçtiğimiz yıllarda sıklıkla Türkiye Windsurf Şampiyonası’na ev sahiplik yapan Datça’da pek çok sörf merkezi bulunuyor. Kitesurf’e ara vermek istediğinizde ise kanodan dalışa pek çok aktivite sizi bekliyor.

Okul Önerisi:

Datça Surf Tatil Köyü

Türkiye Yelken federasyonu’nun her yıl düzenlediği Türkiye Windsurf Şampiyonasına ev sahipliği yapan Datça Surf Tatil Köyü, hem sörf tutkunları hem de doğa ile baş başa kalmak isteyenler için harika bir alternatif. Okullar için yaz kampları da düzenleyen merkezin her yaş ve seviye için ayrı bir programı bulunuyor.

Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bozcaada, Çanakkale

Türkiye'deki En İyi Sörf Rotaları

Bozcaada denildiğinde akla ilk gelen şahane üzüm bağları olsa da, Bozcaada’nın pek çok koyu kitesurf için Türkiye’nin en ideal noktaları olarak kabul ediliyor. Rüzgarları oldukça sert olan Çayır Koyu, daha çok profesyonel sörfçüler için uygun olsa da başlangıç seviyesindekiler için de pek çok alternatif bulunuyor. Bunların en popüleri ise kum zemini ve daha sakin rüzgarları ile Ayazma Koyu. Tercihinizi Bozcaada’dan yana kullanacaksanız, kitesurf yaparken etrafınızdaki nefes kesici manzaranın tadını çıkarmayı da unutmayın!

Wind Surf (Rüzgar Sörfü)

Alaçatı, İzmir

Türkiye'deki En İyi Sörf Rotaları

Rüzgar sörfü için Türkiye’nin en ideal destinasyonu olarak kabul edilen Alaçatı, dünyada da bu alanda en iyi adreslerden biri olarak görülüyor ve rüzgarı sayesinde 12 ay boyunca sörf yapmaya imkan veriyor. Nisan ve Kasım ayları ise ilçenin rüzgar sörfü için en popüler zamanları. Sahilde yer alan çok sayıdaki tesis sayesinde malzeme bulmakta hiç zorlanmayan sörfçüler için eğitim imkanları da saymakla bitmiyor. Denizin derinliğinin çok uzun bir mesefe boyunca 1 metreyi aşmaması ise özellikle yeni başlayanlar için güvenlik sorunlarını minimuma indiriyor.

Okul Önerileri:

Orsa Sörf Kulubü

1994 yılından beri eğitim veren Orsa Sörf Kulübü, Giray ve Edibe Oşcanoğlu tarafından Alaçatı’da sörf sporunu öğretme ve sevdirme amacı ile kurulmuş. O tarihten beri ülkemizi uluslararası arenada temsil eden pek çok sporcu yetiştiren kulüp, farklı seviyelerde eğitimler veriyor.

Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bora Kozanoğlu Windsurf Okulu

Yeni başlayanlar için hazırlanmış özel paketler sunan Bora Kozanoğlu Windsurf Okulu, 2014 yılından beri lisanslı sporcular da yetiştirmektedir. Türkiye Şampiyonu Bora Kozanoğlu’nun geliştirmiş olduğu tekniklerin de yer aldığı programlar, sörf öğrenmeyi kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bodrum (Gündoğan), Muğla

Türkiye'deki En İyi Sörf Rotaları

Bodrum yarımadasının kuzeyinde yer alan Gündoğan, özellikle sakin koyu ve nefes kesen doğası ile ünlü bir tatil destinasyonu olsa da rüzgar sörfü için de Bodrum’un ideal koylarından biri. Rüzgar sörfünün yanı sıra yelken ve dalış sporları için de uygun olan Gündoğan’da şahane bir gün batımı eşliğinde eşsiz bir sörf deneyimi yaşayabilirsiniz.

Okul Önerisi:

Sail Loft Gündoğan

2000 yılından beri hizmet veren Sail Loft Gündoğan, gündüzleri sörf okulu akşamları ise kendi deyimleri ile “toplanma mekanı” işlevi görüyor. Tüm yaş ve seviyedeki sörfçü ve sörfçü adaylarına eşsiz bir ortamda eğitim veren okul, hem teorik hem de pratik eğitime yer veren çok özel programlar hazırlıyor. Akşamları ise yepyeni anıların yaratılacağı son derece keyifli bir mekana dönüşüyor.

Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Akyarlar, Muğla

Türkiye'deki En İyi Sörf Rotaları

Rüzgar sörfü yapmak için ülkemizdeki en ideal destinasyonlardan biri olan Akyarlar, yeni başlayanlardan ziyade profesyonellere uygun bir bölge. Bunun sebebi ise koyun derinliği ve güçlü rüzgarlarından başkası değil. Rüzgar sörfünde tecrübeli kişilere heyecan verecek bu özellikler, başlangıç seviyesindekilerin güvenliğini tehlikeye atabilir. Tertemiz suyu ve nefes kesici doğası ile görenleri büyüleyen bu koyun en büyük avantajlarından bir diğeri ise Bodrum’un diğer koylarına kıyasla daha sakin ve izole olması.

Okul Önerileri:

Akyarlar Windsurf

Kurucularının beden eğitimi öğretmenliğinden gelen tecrübeleriyle 30 yılı aşkın süredir hizmet veren Akyarlar Windsurf, Bodrum’un en güzel koylarından birinde yer alıyor. Dalgasız denizi ile özellikle yeni başlayanlar için ideal ortamı sunan okulda, her seviye için özel programlar bulunmakta.

Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Fener Windsurf

Hem başlangıç seviyesindekiler hem de profesyonel sporcular için 1996’dan beri eğitim veren Fener Windsurf, deneme dersi imkanı da sunuyor. Uzun dönem eğitim almak isteyenler için konaklama olanakları da sunan okul, Bodrum’un favorilerinden.

Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bodrum (Bitez Koyu), Muğla

Türkiye'deki En İyi Sörf Rotaları

Geçtiğimiz senelerde Windsurf Türkiye Şampiyonası’na da ev sahipliği yapan Bitez, rüzgar sörfünün Bodrum’daki en popüler adreslerinden biri. Bodrum’un merkezine oldukça yakın olmasıyla da sıkça tercih edilen bölge, hem eğitim hem de sörf malzemeleri sunan çok sayıda merkeze ev sahipliği yapıyor. Rüzgar sörfünün yanı sıra başta yelkencilik olmak üzere pek çok su sporu için ideal bir destinasyon olan Bitez, her yıl dünyanın dört bir tarafından gelen çok sayıda profesyonel sörfçüyü ağırlıyor.

Okul Önerisi:

Rush Windsurf

1993 yılında kurulan Rush Windsurf, Türkiye’deki en eski sörf okullarından biri olma özelliğini taşıyor. Her yaştan ve seviyeden sporcuya eğitim veren Rush Windsurf’de grup dersi ya da özel ders almak mümkün. Okulda konaklama imkanı da sunuluyor.

Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Gelibolu (Saros Körfezi), Çanakkale

Türkiye'deki En İyi Sörf Rotaları

Ege Denizi’nin en kuzeyinde yer alan Saros Körfezi, Haziran ayından Eylül ayına kadar rüzgar sörfü için ideal bir destinasyon olarak kabul ediliyor. Denizin dibindeki akıntılar sayesinde kendi kendini temizleyebilen körfezin berrak ve soğuk suyu gidenleri büyülüyor. Yoğun bir yerleşim ve sanayileşme görülmediği için de oldukça şanslı olan körfezin birçok noktası rüzgar sörfüne uygun olsa da yanınızda kendi malzemelerinizi götürmekte fayda var! Zira sörf malzemeleri kiralayabileceğiniz yerler, Muğla ve İzmir’de olduğu kadar çok değil.

Ayvalık, Balıkesir

Türkiye'deki En İyi Sörf Rotaları

Türkiye’nin en popüler tatil beldelerinden biri olan Ayvalık, aslında rüzgar sörfü meraklıları için gizli kalmış bir cennet. Sarımsaklı Plajı gibi pek çok noktası rüzgar sörfü için uygun olsa da en ideal destinasyon Cunda Adası. Tüm gün esen rüzgarları ve korunaklı konumu ile her seviyeden sörfçüye açık olan Cunda’da sörf daha çok yaz mevsiminde yapılsa da; eğitmenler, bölgenin kışın da sörf yapmaya uygun olduğunu söylüyorlar. Bölgenin doğa harikası noktalarını birer birer gezerek yapabileceğiniz rüzgar sörfü sizin için unutulmaz bir deneyim olacak!

Okul Önerileri:

Cunda Surf Club

Başlangıç seviyesinde ve orta seviyede rüzgar sörfü eğitimleri veren Cunda Surf Club’ın dersleri bire bir olarak kişiye özel gerçekleştiriliyor.

Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Windsurf Okulu

Balıkesir Ayvalık Belediyesi’nin girişimleriyle geçtiğimiz günlerde kapılarını açan Windsurf Okulu, tüm yaş gruplarına eğitim imkanı sunuyor. Buğra Kandiş ve Kerem Urul’un eğitmenliğinde gerçekleştirilen dersler Cunda Arka Deniz Koyu’nda devam ediyor.

Tuzla, İstanbul

Türkiye'deki En İyi Sörf Rotaları

İstanbul’da rüzgar sörfü yapabileceğinizi biliyor muydunuz? İstanbul’un merkezine 1 saat uzaklıkta yer alan Tuzla, rüzgarları sebebi ile hem profesyonel sörfçüler hem de yeni başlayanlar için ideal. Nisan ayından Kasım ayına kadar Tuzla’da sörf yapmak mümkün olsa da rüzgar sörfü için en uygun ayların Haziran ve Temmuz olduğu belirtiliyor. Şehirden fazla uzaklaşmadan sıra dışı tecrübeler edinmek isterseniz adres belli!

Wake Surf (Dalga Sörfü)

Şile, İstanbul

Türkiye'deki En İyi Sörf Rotaları

Karadeniz’in hırçın dalgaları düşünüldüğünde, Şile’nin neden dalga sörfü için ideal olduğunu anlamak hiç de zor değil. Dalga sörfü için İstanbul’a sadece 1,5 saat uzaklıkta bir cennet olan Şile, yeni başlayanlar için değil de kondisyonu ve tecrübesi yüksek olan sporcular tarafından tercih edilmeli. Özellikle kaya zemine sahip olan Ağlayankaya Bölgesi, amatör sporcular için büyük tehlike arz ediyor.

Alanya, Antalya

Türkiye'deki En İyi Sörf Rotaları

Okyanustakileri andıran dalgaları ile dalga sörfü için oldukça popüler bir destinasyon olan Alanya, bu alandaki konumunu güçlendirmek için Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından da destekleniyor. Her yıl Alanya Belediyesi tarafından düzenlenen kitesurf yarışmalarına da ev sahipliği yapan Alanya’da kitesurf yapılabilen noktalar arasında ise Oba Plajı ve Kleopatra Plajı gibi ünlü yerler bulunuyor. Zaman zaman son derece sert dalga kırılmalarının görüldüğü Alanya sahillerinde kitesurf yapmadan önce yeterli seviyede olduğudunuzdan emin olmanızı öneriyoruz.

Okul Önerisi:

Alanya Surf Team

Mehmet Ali Soy tarafından 2009 yılında kurulan Alanya Surf Team, dalga sörfünün Alanya’da yapılabildiğini gösterip bu sporu daha geniş kitlelere yaymayı amaçlıyor. Bu doğrultuda çeşitli eğitim ve etkinlikler düzenleyen ekip, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından da destekleniyor.

Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

SUP (Kürek Sörfü)

Datça, Muğla

Türkiye'deki En İyi Sörf Rotaları

Farklı sörf çeşitlerini yapabileceğiniz Datça’da SUP yapmak da mümkün! Denizi ile bu spor için ideal koşulları sunan Datça, her seviyeden kişinin bu su sporuna katılmasına olanak sağlıyor. Datça’nın şahane koylarını gezerek SUP yapabilir ve hem çok eğlenip hem de tüm kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Tek yapmanız gereken size uygun bir kurs bulmak ve Akdeniz’in harika sularının keyfini çıkarmak!

Silivri, İstanbul

Türkiye'deki En İyi Sörf Rotaları

İstanbul’da SUP yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Rüzgar sörfü için de oldukça uygun olan Silivri’de rüzgar olmadığı günler ise SUP için son derece elverişli koşullar oluşuyor. Siz de şehirden çıkmadan sıra dışı bir deneyim yaşamak ve denizin tadını çıkarmak istiyorsanız, 1 saat gibi kısa bir sürede temel bilgileri edinip keyifli bir gezintiye hazır hale gelebilirsiniz.

Okul Önerisi:

Windsurf TR

Türkiye Ulusal Yelken Eğitim Programı (TUYEP) uygulama merkezi olan Windsurf TR, size sörf yapmayı en modern teknikler ve ekipmanlar ile öğretiyor. İsminden de anlaşılabileceği gibi Rüzgar Sörfü eğitimi de veren okulda kişiye özel ders veriliyor ve ekipman satışı da yapılıyor.

Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Fethiye, Muğla

Türkiye'deki En İyi Sörf Rotaları

Her sene dünyanın dört bir tarafından gelen turistleri ağırlayan Fethiye’de pek çok aktivite olanağı bulunuyor! Yamaç paraşütünden rafting’e çok sayıda ekstrem spora ev sahipliği yapan Fethiye, biraz daha sakin bir aktivite arayanlara ise SUP yapma imkanı tanıyor. Oldukça kısa süre içerisinde öğrenebileceğiniz SUP ile Fethiye’nin muhteşem koy ve plajlarını suyun üzerinde gezebilirsiniz.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları