preloader

Türkiye'nin En İyi Rüzgar Sörfü Okulları

12.06.2023
Türkiye'nin En İyi Rüzgar Sörfü Okulları

Yazı Boyutu:

Yaz aylarının en keyifli su sporlarından biri rüzgar sörfü. Kişiye deniz ve rüzgarla iç içe tatlı bir mücadele sunan sporun ne öğrenme yaşı var ne zamanı… Eğitim almak isteyenler için Türkiye’nin en iyi 10 rüzgar sörfü okullarını araştırdık ve sörf uzmanlarından öneriler aldık.

Rüzgar sörfünün en keyifli kılan yanı hiç kuşkusuz, denizin ortasında tek başınıza iken rüzgârın ve hızın tadına varmayı sağlaması. Sadece rüzgarın ve ardınızda bıraktığınız dalgaların sesi, rüzgarı en iyi açıyla yakalama çabası ve başarıya ulaştığınızda denizin üzerinde uçarcasına kayabilmek bu mücadeleyi eşsiz kılan yanları. Ülkemiz hem kıyıları hem de uygun rüzgar koşullarıyla rüzgâr sörfü için gerçek bir cennet. O zaman bu yaz rüzgar sörfüne başlamaya ne dersiniz? Sizin için Türkiye’nin en iyi 10 rüzgâr sörfü okulunu bir araya getirdik, şampiyon sörfçülerimizin tavsiyelerini dinledik.

Çeşme, Alaçatı ve Urla Rüzgar Sörfü Okulları

Çağla Kubat Alaçatı Windsurf Okulu

Türkiye'nin En İyi Rüzgar Sörfü Okulları

Kendini artık tamamen rüzgar sörfü sporunun geliştirilmesine ve genç sporcuların kazandırılmasına adayan eski model ve oyuncu Çağla Kubat hiç kuşkusuz ülkemizde bu sporun tanıtımına katkı sağlayan en önemli isimlerden biri. Kubat, 2012 yılında eşi ABD’li windsurf sporcusu Jimmy Diaz’la birlikte Alaçatı’da kurduğu okulda genç yeteneklerin yetişmesini sağlıyor. Çağla Kubat Alaçatı Windsurf Okulu‘nda yetişen genç sörfçüler Dünya, Avrupa ve Türkiye şampiyonalarında derecelere giriyor. Okul, tecrübeli eğitmen kadrosu tarafından verilen başlangıç, orta, ileri ve profesyonel seviye eğitimlerle, öğrenme sürecini daha hızlı, kolay ve eğlenceli hale getirmeyi hedefliyor. Ayrıca eğitim sürecini tamamlayıp sörf yapmak isteyenlere Starboard ve Duotone/NorthSails ekipmanları kiralama olanağı sunuyor.

Akçakaya Mevkii, Liman Karşısı, 35000 Liman Karşısı Alaçatı/Çeşme/İzmir
caglakubatwindsurf.com

EMR Windsurf Okulu

Türkiye'nin En İyi Rüzgar Sörfü Okulları

Urla’nın İçmeler bölgesinde hizmet veren EMR Windsurf ve Yelken Kulübü, beş yıl önce kurulmasına rağmen şimdiden başarılı sporcular çıkarmaya başlamış bir sörf okulu. Okulun bulunduğu koyun yılın 360 gününün yelkene müsait esen rüzgarı ve ılık havası bu sporun keyifli bir şekilde yapılabilmesi açısından mükemmel bir avantaj sağlıyor. Ayrıca rüzgarın sürekli kıyıya doğru esmesi antrenmanları daha güvenli hale getiriyor. Kapalı bir koy olması acil durumlarda müdahale şansını kolaylaştırıyor. EMR Windsurf ve Yelken Kulübü bugüne kadar bine yakın sporcu yetiştirmiş. Beş yaşından itibaren sporcu almaya başlayan okulda yetişkinlere de sörf dersi veriliyor.

İçmeler Cad. no:103, Urla/İzmir
emrwindsurf.com
05053780297

{88270}


Uzmanından Tavsiye:
Çağla Kubat – Eski Türkiye şampiyonu, IFCA Dünya Şampiyonası 3.’sü

Türkiye'nin En İyi Rüzgar Sörfü Okulları

Rüzgar sörfünün bence en güzel yanı denizde yapılması. Denizde olmak zaten başlı başına müthiş bir güzellik. Ve bu güzelliği bir sporla bütünleştirmek harika. Rüzgar sörfünde herhangi bir parkurla kısıtlı değilsiniz, tüm deniz sizin. Çocuklar için en büyük faydası ise özgüveni geliştirmesi. Kişisel bir mücadele olduğu için rüzgar sörfünde karaya dönen bir çocuk her şeyi tek başına başarmış olur ve özgüveni artar. Ayrıca doğanın akışına uymayı öğreniyorsunuz. Hayatta da böyle her şeyi akışa bırakmak gerekiyor.

Bu spora başlayacaklara en önemli tavsiyem kesinlikle hemen ekipman almamaları. Çünkü ekipmanın şekli, seviyeyle birlikte değişiyor. Dolayısıyla başlangıçta alınan ekipman seviye ilerledikçe sporcuya yetmemeye başlıyor. Dolayısıyla eğitmenlerin tavsiyesi doğrultusunda, seviyeye göre ekipman almak gerekiyor. Ayrıca suya çıkmadan önce mutlaka esneme hareketleri yapılması gerekiyor.

Rüzgar sörfüne başlamak için okul arayanlara tavsiyem, eğer başlayacak kişi çocuksa kulüp okulların tercih edilmesi. Kulüp okullarda sporcu ahlakı ve yelken disiplini de öğretiliyor. Yetişkinlere ise sörf dışında da vakit geçirebilecekleri mekanların bulunduğu bir okulu tercih etmeleri. Zira rüzgar beklerken karada çok vakit geçirmek gerekebiliyor.


Myga Surf City

Türkiye'nin En İyi Rüzgar Sörfü Okulları

Türkiye’de rüzgar sörfünün merkezi Alaçatı’da bulunan Myga Surf City, bölgenin en eski okullarından biri. 2005 yılında açılan okul, 2008-2009 ve 2010 yıllarında PWA Dünya Şampiyonası’na ev sahipliği yaptı. 2009 yılında sadece çocuklar için özel olan Süper Sörfçüler Okulu’nu kurdu. 2011 yılında Türkiye’nin ilk ve tek olan Alaçatı Surf Festivali’ni gerçekleştirdi. Bugüne kadar 2.500’den fazla sporcunun bu spora kazandırılmasını sağladı. Myga Surf City’de sadece rüzgar sörfü öğrenmekle kalmıyor ekipman kiralayabiliyor, ekipmanınızı depolayabiliyor ya da yeni ekipman satın alabiliyorsunuz. Myga Surf City aynı zamanda dünyanın en eski yelken ve board üreticilerinden North Sails ve Fanatic markasının resmi test merkezi.

Alaçatı Mahallesi, 18011 sokak, No: 4 Alaçatı Çeşmeevki, Çeşme/İzmir
alacatimygasorfokulu.com
02327166468

Çeşmealtı Windsurf Okulu

Türkiye'nin En İyi Rüzgar Sörfü Okulları

İzmir’in Çeşmealtı ilçesindeki Çeşmealtı Windsurf Okulu, Türkiye’nin duayen sörfçülerinden Özfer Uralp öncülüğünde kuruldu. Çeşmealtı Windsurf Okulu İzmir’e yakınlığı, ılıman iklimi, kesintisiz poyraz ve lodosu, kapalı ve güvenli denizi, çevresindeki adalarıyla rüzgar sörfü için mükemmel bir parkur sunuyor. Kulüpte her seviye ve her yaşta öğrenciye VDWS standartlarında, spor akademisi mezunu ve yelken federasyonundan sertifikalı eğitmenler eşliğinde windsurf (funboard, slalom), olimpik windsurf (Techno, RSX) ve yelken (topper 16) eğitimleri veriliyor. Yıl boyunca açık Çeşmealtı Windsurf Okulu’nda eğitimler en fazla dörtlü gruplar halinde ve öğrenciye en uygun gün ve saatlerde veriliyor.

Yalı Cd. No:63, 35430 Urla/İzmir
cesmealtiwindsurf.com

Göztepe Spor Kulübü

Türkiye'nin En İyi Rüzgar Sörfü Okulları

1938 yılında kurulan ve İzmir’in en köklü spor kulüplerinden biri olan Göztepe’nin yelken şubesine ait sörf okulu, Urla’nın içmeler sahilinde bulunuyor. Kapalı ve sığ denizi, sabit ve her daim orta şiddetteki rüzgarıyla özellikle çocuklar için son derece güvenli bir parkur burası. Modern tesisiyle sporcular her türlü ihtiyacını rahatlıkla karşılayabiliyor. Katıldığı tüm yarışları madalya ve kupalarla tamamlayan Göztepe Windsurf, en büyük başarısını 2013 yılında Erkan Morgan’ın dünya üçüncülüğü ile aldı. İzmir’e sadece 30 kilometre uzaklıktaki okula yaz kış servis bulunuyor. Göztepe Yelken Şubesi, kâr amacı gütmüyor ve elde ettiği tüm geliri yeni sporcuların yetiştirilmesine harcıyor.

Torasan, 502. Sk. No:66, 35430 Urla/İzmir; 05334080185
goztepe.org.tr

İstanbul Rüzgar Sörfü Okulları

İstanbul Windsurf Center

Türkiye'nin En İyi Rüzgar Sörfü Okulları

Bu kez İstanbul’da hem de şehrin göbeğinde bir sörf okulu var sırada. Türk Balıkadamlar Spor Kulübü bünyesinde 2005 yılında Serhan Balcı tarafından kurulan İstanbul Windsurf Center, Caddebostan’da, Marmara Yelken Kulübü bünyesinde hizmet veriyor. Ve öğrencilerine iş çıkışı sörf yapma imkanı sunuyor. İstanbul Windsurf Center’da rüzgar sörfünün yanı sıra SUP, wing foil (yelken kanatlı sörf), SUP Yoga da yapılabiliyor. İstanbul Windsurf Center, rüzgar olduğu sürece haftanın yedi günü sabah 9:00’dan gün batımına kadar sörf yapabilme imkanı sunuyor.

Caddebostan, Marmara Yelken Kulübü Sahil Tesisleri, Çetin Emeç Bulvarı Sahili, Kadıköy/İstanbul
istanbulwindsurfcenter.com
05325413745

{771222}


Uzmanından Tavsiye:
Fulya Ünlü – IFCA Dünya Şampiyonu

Türkiye'nin En İyi Rüzgar Sörfü Okulları

Rüzgar sörfü tutku,özgürlük ve adrenalin peşinde koşan ve bunlar olmadan yapamam diyenler için mükemmel bir spor. Özellikle denizlerimiz ve rüzgarımız bu kadar elverişliyken kesinlikle denenmesi lazım ki bu işi ciddi yapmak isteyenler için ucu olimpiyata dayanıyor.

Bu spora başlayacaklara, yapamıyorum diyerek pes etmemelerini tavsiye ediyoruz. Bu da bir süreç, alışmak ve suda vakit geçirmek lazım. Dengeyi ve rüzgarı nasıl doğru kullanacağınızın mantığını çözdükten sonra çok keyif alacaklarına eminim.

Okulu seçerken eğitmene, kullanacaklara malzemelere ve parkurun rüzgar sörfüne elverişli olup olmadığına dikkat etmek gerekiyor. İyi bir eğitmen kadrosuna sahip bilgili bir okulun bu yolda keyif alma ve ilerleme konusunda çok büyük katkısı olacaktır.


Bodrum Rüzgar Sörfü Okulları

Bubi Sörf Okulu

Türkiye'nin En İyi Rüzgar Sörfü Okulları

Bubi Sörf Okulu, rüzgar sörfünün kalbi Alaçatı’da kuruldu, ardından Bodrum Akyarlar’da bir şube daha açtı. Eğitimler başlangıç, orta ve ileri seviye olarak üçe ayrılıyor. Beş seanstan oluşan başlangıç eğitiminde dersler tamamen esnek olarak öğrenciye göre ayarlanıyor. Dersler istenirse birebir istenirse üçer kişilik gruplar halinde veriliyor. Bu eğitimin sonunda öğrenci gidiş ve dönüş yapabiliyor. Orta seviyede ise öğrenciye hızlı dönüşler, kıyıdan ipi çekmeden yelkeni kaldırıp board’a binme ve rüzgaraltı dönüşler öğretiliyor. Bu aşamanın sonunda öğrenci trapez kemeri kullanabilir aşamaya geliyor. İleri seviyede ise sudan kalkış ile uzun ve süratli seyirlerin taktikleri gösteriliyor.

Bodrum: Akyarlar, Tuzla Aspat Mevki No:1, Bodrum/Muğla; 05323063414
Alaçatı: Alaçatı, 35930 Çeşme/İzmir; 02327166876

{773196}


Uzmanından Tavsiye:
Lena Erdil – IFCA Dünya Şampiyonu

Türkiye'nin En İyi Rüzgar Sörfü Okulları

Rüzgar sörfü yaz sıcağında yapılabilecek en güzel spor. Siz sadece board yelken ve hava şartlara odaklanınca hiç farkında olmadan bütün vücudunuzu çalıştırıyor. Öğrendikten sonra da kendinize yepyeni bir dünya açıyorsunuz. Sörfe yeni başlayacaklara tavsiyem iyi ve deneyimli bir okulu tercih etmeleri, başladıktan sonra da bırakmamaları. Rüzgar sörfünde hızlı ve başarılı bir şekilde ilerleyebilmek için en az iki-üç ay düzenli bir şekilde yapılması gerekiyor.


Fener Windsurf

Türkiye'nin En İyi Rüzgar Sörfü Okulları

Bodrum’un en eski ve profesyonel rüzgar sörfü okullarından biri olan Fener Windsurf, 1993 yılında kuruldu. Yeri, her daim esen rüzgarıyla bilinen Turgutreis’te, Fener Burnu’nda. Bodrum’un pırıl pırıl denizinde sörf öğrenme imkanı sağlayan Fener Windsurf’te dersler birebir ya da grup halinde veriliyor. Her seviyeden sörfçü için malzeme kiralaması ve satışı yapılıyor. Restaranı El Tukano da sörf dışında vakit geçirmek isteyenleri ağırlıyor. Kalabalık olmaması özellikle öğrenciler için büyük avantaj sağlıyor.

Atatürk Caddesi 4278. Sokak No: 23 Kemer Mevkii, Bodrum/Muğla; 05326337079
fenerwindsurf.com

Türkiye su sporları konusunda oldukça cömert coğrafyalardan biri. Türkiye’nin en iyi sörf rotalarını, en beğenilen rafting noktalarını ve büyüleyici dalış noktalarını da bu içeriklerde keşfedebilirsiniz.

Şule Kaya
Şule Kaya Tüm Yazıları