preloader

Dünyanın En Güzel Bahçeleri

16.03.2019
Dünyanın En Güzel Bahçeleri

Yazı Boyutu:

Versay Sarayı’ndan Monet’nin ilham kaynağı Giverny’ye dünyanın en iyi bahçelerini bir araya getirdik. Bahar ve yaz aylarının vazgeçilmezi bahçeleri şimdi keşfedin.

Bahar ve yaz ayları gelince, herkes kendisini bahçeli alanlara atmak istiyor… Biz de yeşilin içinde güneşin tadını çıkartabileceğiniz, en güzel bahçeleri bir araya getirdik. Dünyanın dört bir yanındaki en güzel bahçeleri keşfederek seyahat rotalarınıza bu mükemmel rotaları ekleyebilirsiniz. Paris, Salzbrug, Marakeş gibi destinasyonlarda bulunan mutlaka görülmesi gereken bahçeleri keşfedin.

Versay Sarayı Bahçesi, Paris

Dünyanın En Güzel Bahçeleri

Versay Sarayı’nın tarihi bahçesi, Avrupa’daki en etkileyici bahçelerden. 800 hektarlık bir alana yayılan bahçe, tipik bir Fransız bahçesi örneği. Louis XIV’nin, bahçenin de en az saray kadar lüks olması gerektiğini düşünerek yaptırdığı yemyeşil alanda o kadar çok çeşit bitki ve çiçek var ki incelerken günlerinizi geçirebilirsiniz.

Claude Monet Garden, Giverny

Dünyanın En Güzel Bahçeleri

Claude Monet’nin Bahçesi, Giverny Claude Monet’nin en meşhur eserlerinden olan Japanese Bridge ve Water Lilies adlı tabloları için ilham aldığı bahçe, aynı zamanda ressamın 43 yıl boyunca yaşadığı evinin bahçesi. Bahçenin yakınlarındaki Musee des Impressionnismes Müzesi de görülmeye değer

Mirabell Sarayı Bahçesi, Salzburg

Dünyanın En Güzel Bahçeleri

Barok mimarinin en güzel örneklerinden olan Mirabell Sarayı’nın bahçesinde rengarenk çiçeklerin yanı sıra birçok heykel, göz alıcı sanat eseri ve bölgenin ilk açık hava tiyatrosu bulunuyor. Bahçede, 1715 yılında yapılan Cüce Heykeller Bölümü de oldukça etkileyici.

Ji Chiang Yuan, Jiangsu

Xihui Parkı’nın içinde yer alan Ji Chiang Yuan, Çin’in Doğu bölgesindeki en ünlü bahçe. “Qin Garden” ve “Garden of Ecstasy” isimleriyle de anılan bahçe, genişliği, derinliği ve yüksekliğiyle ziyaretçilerini büyülüyor. 16. yüzyılda inşa edilen bahçe, 19. yüzyılda restore edilmiş.

Majorelle Garden, Marakeş

Dünyanın En Güzel Bahçeleri

Yves Saint Laurent’in eski evi olan Jardin Majorelle, kobalt mavi ve sarı gibi canlı renkleri ve Art Deco mimarisiyle dikkat çekiyor.1931 yılında, 12 dönüm arazi üzerine Fransız ressam Jacques Majorelle tarafından inşa edilen binanın bahçesinde pek çok nadir rastlanan bitki yetiştiriliyor.

Royal Botanic Gardens, Melbourne

Victoria Bölgesi’ndeki en popüler destinasyon olan botanik bahçelerinde, bir çocuk parkı, herbaryum ve bir gözlem evi de bulunuyor. Burada ayrıca ‘Çocuklar için yoga’ gibi etkinlikler de yapılıyor.

Kirstenbosch, Cape Town

Dünyanın En Güzel Bahçeleri

Güney Afrika’nın dünyaca ünlü botanik bahçesi Kirstenbosch, Table ve Devil’s Peak dağlarının eteklerinde muhteşem bir manzaraya sahip. 22.000’den fazla yerel bitkinin yetiştiği bahçe, 1913 yılında ülkenin doğal bitki örtüsünü korumak için kurulmuş.

Kew Kraliyet Botanik Bahçeleri, Londra

Dünyanın En Güzel Bahçeleri

18. yüzyılda kurulan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Kew Bahçeleri, doğal güzelliği, botanik ilgiyi ve tarihi bir zenginliği bir araya getiren benzersiz bir destinasyon. Bahçelerde dolaşırken göz alıcı manzaraların ve göletlerin tadını çıkarabilindiği gibi, “Palmiye Evi” olarak bilinen devasa sera ise bahçelerin ana cazibe merkezi. Seranın içinde dolaşırken, dünyanın farklı bölgelerinden gelen bitkilerin çeşitliliğini keşfetme olanağı sunuyor. Eğer Londra’daysanız, Kew Bahçeleri mutlaka listenizde olmalı. Bu yeşil cenneti keşfederken doğanın büyüsüne kapılacaksınız.

Butchart Bahçeleri, Kanada

Dünyanın En Güzel Bahçeleri

Kanada’nın British Columbia eyaletinde, Vancouver Adası’nın güney ucunda, doğa ile insan elinin birleştiği bir mucize bulunuyor: Butchart Bahçeleri. 20. yüzyılın başlarında Jennie Butchart tarafından kireç madeni çukuru olarak kullanılan bir alanda oluşturulmuş. Bu muazzam çukurun içine binlerce bitki dikilerek alan hızlıca botanik harika haline gelmiş. Bahçeler, dört farklı tema bahçesi ile ünlü: Japon Bahçesi, İtalyan Bahçesi, Güllü Bahçe ve Klasik Bahçe. Her biri kendi özgün tasarımı ve bitki çeşitliliği ile büyüleyici.

Gardens by the Bay, Singapur

Dünyanın En Güzel Bahçeleri

Singapur’un merkezinde, 101 hektarlık bir araziye yayılan bu göz kamaştırıcı bahçeler, doğa ve teknolojinin harika bir birleşimini sunuyor. Gardens by the Bay’in en ikonik özelliği olan Supertree Grove, 25 ila 50 metre yüksekliğindeki dev ağaç benzeri yapılardan oluşuyor. Bu “süper ağaçlar” enerji üreten güneş panelleriyle kaplı ve geceleri muhteşem ışık gösterileri sunuyor. Gardens by the Bay, içinde yer alan “Cloud Forest” ve “Flower Dome” gibi iki büyük sera ile de ünlü; Cloud Forest, yüksek bir yapay dağın içinde yer alır ve dünyanın en büyük iç mekan şelalesine ev sahipliği yapıyor. Flower Dome ise dünyanın farklı bölgelerinden bitkileri sergileyen büyüleyici bir botanik sera.

Ryoan-ji Tapınağı, Kyoto

Dünyanın En Güzel Bahçeleri

Ryoay-ji Tapınağı’nın bahçesi, Zen Budizmi’nin sakin ve basit güzelliğini en iyi yansıtan bahçelerden biri olarak kabul edilir. Bu bahçe, 15 taşın özenle yerleştirildiği beyaz çakıl taşları üzerine çizilmiş geometrik desenlerden oluşuyor. Bahçenin sükuneti, ziyaretçilerin iç huzurunu bulmasına yardımcı oluyor.

Villa d’Este Bahçeleri, Tivoli

Dünyanın En Güzel Bahçeleri

Rönesans döneminin büyük bir eseri olan Villa d’Este, 16. yüzyılın sonlarında inşa edildi ve özellikle suyun kullanımı ve peyzaj tasarımındaki yenilikçi yaklaşımıyla ünlüdür. Bahçelerde dolaşırken, suyun melodik şarkısını dinlerken kendinizi zamanda yolculuk yapmış gibi hissedeceksiniz. Villa d’Este Bahçeleri’nin en dikkat çekici özelliği, suyun görsel bir şöleni haline gelmiş olmasıdır. Antik Roma döneminden kalma su kemerleri ve şelaleler, bu bahçeleri adeta canlandırıyor. Su oyunları, çeşmelerin suyunu yükseltip alçaltarak izleyiciye büyülü bir dans sunuyor. Bahçelerdeki 500’den fazla çeşme ve su oyunları, ziyaretçileri şaşırtan ve büyüleyen bir deneyim sunuyor. Bahçenin dört bir yanında antik tanrıların ve mitolojik figürlerin heykelleri bulunur. Bu heykeller, Rönesans döneminin sanatsal zenginliğini yansıtırken, bahçenin masalsı atmosferini daha da güçlendiriyor.

Powerscourt Bahçeleri, İrlanda

Dünyanın En Güzel Bahçeleri

Powerscourt Bahçeleri, 18. yüzyılda inşa edilen Powerscourt Malikanesi’nin bir parçasıdır. Bahçenin tasarımı, Rönesans döneminin etkisi altında olup İrlanda’nın en zarif ve etkileyici bahçelerinden birini yaratmıştır. Bahçenin en büyüleyici özelliği, Sugarloaf Dağı’na karşı uzanan muhteşem manzarasıdır. Bahçeler, bu muhteşem doğal sahneyi vurgulayan teraslar, çeşmeler ve heykellerle süslenmiştir. İrlanda’nın kalbinde, Dublin’in sadece birkaç saat dışında, cennetten bir köşe bulunur: Powerscourt Bahçeleri. Bu doğal harika, tarihi güzellikler ve nefes kesen manzaralarla dolu.

Keukenhof Bahçeleri, Hollanda

Dünyanın En Güzel Bahçeleri

Hollanda’nın Lisse kasabasında, doğanın en güzel armağanlarından biri sizi bekliyor: Keukenhof Bahçeleri. Bu renk cümbüşü, dünyanın en büyük çiçek bahçesi olarak bilinir ve her yıl milyonlarca ziyaretçiyi büyülemeye devam ediyor. Keukenhof, özellikle lalelerin büyüleyici dünyasına ev sahipliği yapar. Bahçeler, binlerce farklı türde lale ile süslenir ve her renk ve desenin bir araya geldiği bir görsel şölen sunar. Baharın gelişini kutlayan bu çiçek festivali, ziyaretçilere büyülü bir deneyim sunar. Keukenhof, sadece çiçeklerin değil, aynı zamanda peyzaj sanatının da bir örneğidir. Düzenli yollar, göletler ve köprüler, bahçeyi keşfetmek için mükemmel bir altyapı sunar. İşte burada yürümek sadece bir gezinti değil, aynı zamanda doğanın sanatsal bir eserini keşfetmek anlamına gelir.

Jardim Botânico Bahçeleri, Rio de Janeiro

Dünyanın En Güzel Bahçeleri

Jardim Botânico, özellikle orkide meraklıları için bir vaha olarak kabul edilir. Burada, orkidelerin muhteşem koleksiyonu sizleri büyüleyecek. Jardim Botânico, 18. yüzyılda kurulan ve 8.000’den fazla bitki türüne ev sahipliği yapmış olan bir botanik bahçesi. Tropikal palmiyelerden nadir orkideelere kadar her türden bitki burada bulunur. Bahçeyi dolaşırken, doğanın zenginliği sizi etkisi altına alacak.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları