preloader

Uluslararası Sanat Dünyası Artgenève'de Buluştu

Uluslararası Sanat Dünyası Artgenève'de Buluştu

Yazı Boyutu:

Avrupa’daki sanat fuarlarının 2020’deki ilk durağı olan Artgenève, çağdaş ve modern sanatın nabzını tutuyor.

Avrupa’daki sanat fuarlarının 2020’deki ilk durağı Artgenève oldu. OGGUSTO’nun da davetli olduğu açılış gecesi, 9 yıl içinde mütevazi bir sergiden, nasıl küresel önemde bir fuar yaratılabileceğini kanıtlar nitelikteydi. Geçmiş senelere göre çok daha etkili, çeşitli ve renkli olan Artgenève’e bu yıl çağdaş ve modern sanatın nabzını tutan 95 galeri katılmakta. Bunların arasında, Royal Academy of Arts of London, MAMCO Genève, ICA Milano, Plateforme 10, ECAL gibi dünyaca ünlü sanat enstitüleri de yer alıyor.

Uluslararası Sanat Dünyası Artgenève'de Buluştu

Gregor Hildebrandt

Müdavimlerinin dışında pek çok yeni galerinin iştirakiyle daha da zenginlesen şov, belki büyüklük açısından bir Artbasel değil. Ancak sergileyenlerin ve sergilenen parçaların kalitesi, Cenevre’deki lokal kolleksiyonerlerin gücü ve yoğunluğu düşünüldüğünde, Artgenève çoktan mini bir Artbasel olmuş durumda. Hatta daha niş ve seçkin bir kitleye hitap ettiği söylenebilir. Pace, Gagosian, Hauser & WirtH gibi uluslararası dev galerilerin bu şovda her zamanki yerlerini almaları, 880bin Euro’ya varan parçaların satılabilirliği de zaten bunun bir göstergesi.

Uluslararası Sanat Dünyası Artgenève'de Buluştu

Takashi Murakami

Takashi Murakami, David Hockney, Chagall, Pierre Soulages, Nicolas de Staël gibi kendi tarzlarında ekol olan dünya çapında sanatçıların yanı sıra pek çok genç sanatçının işlerine de ev sahipliği yapan Artgeneve, 2020’ye damgasını şimdiden vurdu. Bu çapta bir oluşuma, Türk galerilerinin katılmamış olması ise Türk sanatçıların Avrupa’daki tanıtımı açısından kaçırılmış bir fırsat.

Uluslararası Sanat Dünyası Artgenève'de Buluştu

Jonathan Meese

Artgenève’de Sizi Bekleyen Yenilikler

Artgenève 2020’de sanatseverleri pek çok yenilikle kucaklıyor. Bunlardan bir tanesi Mario Merz’e (1925-2003) vakfedilen alan. Sanatçının mega bir salona hükmeden meşhur “igloo” eseri, “Aşağıda bulunanlar yukarıya, yukarıdakiler aşağıya gider” temasıyla hareket ve belirsizliği irdelemekte.

Uluslararası Sanat Dünyası Artgenève'de Buluştu

Mario Merz

Bir diğer yenilik ise, önde gelen video-art fuarlarından LOOP Barcelona’ya ayrılan kısım. Burada 10 farklı galerinin benzersiz çalışmalarını deneyimlemek mümkün. Lüksü sanat ile birleştiren markaların bulunduğu bölüm ise fuara başka bir tat katmış. Birbirinden özel parçalarıyla Bulgari’nin takı koleksiyonu, Gübelin’in benzersiz standı, L.Raphael’in güzellik ve bakım ürünleri, Teo Jakob’un kobalt mavisi ve sarı renklerdeki modern mobilya ve oda tasarımları dikkat çekmekte. Ünlü saat markası F.P.Journe’nun Artgenève için organize ettiği ödül töreni ile FLORAÏKU parfümlerinin 2016 yılından beri düzenlediği uluslararası CineHaïku “şiirsel kısa film” yarışması, marka-sanat entegrasyonuna diğer çarpıcı örnekler.

Uluslararası Sanat Dünyası Artgenève'de Buluştu

Bulgari

L.Raphael

Artgenève ’deki en şaşırtıcı işlerden biri ise hiç şüphesiz HolyWeed. Organik olarak büyütülen Cannabis’in (kenevir), Yarisal & Kublitz artist-ikilisinin etkileyici yorumuyla sergilendiği HolyWeed, ziyaretçilere “bu tür bir sunum sadece Cenevre’de olabilir”’ dedirtiyor. Artgenève, Cenevre havaalanına bitişik olan Palexpo sergi merkezinde 2 Şubat’a kadar ziyaret edilebilir. Kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Uluslararası Sanat Dünyası Artgenève'de Buluştu

Alexander Kosolapov

Aslıhan Dağıstanlı Aysev
Aslıhan Dağıstanlı Aysev Tüm Yazıları