preloader

Sorolla ve Moda Sergisi Madrid’de

08.02.2018
Sorolla ve Moda Sergisi Madrid’de

Yazı Boyutu:

Madrid’in önemli müzelerinden Thyssen-Bornemisza’da 13 Şubat’ta açılacak Sorolla ve Moda sergisi, İspanya’nın “ışık ustası” olarak tanımladığı ressamın 1890 – 1920 yılları arasında resmettiği eserler aracılığı ile değişen modaya odaklanıyor. Seçki, 27 Mayıs’a kadar görülebilir.

Sorolla ve Moda Sergisi Madrid’de

Tam adı Sorolla y Bastista Jose Jimenez Aranda olan ressamın 70 eseri, tablolarda görülen kıyafet ve aksesuarlar ile beraber sergilenecek. Yerel giysiler kadar günün modasını takip edenlerin resmedildiği çalışmalarda, yüz yıl önceki sayfiye hayatını da görmek mümkün olacak.

{77977}

Sorolla ve Moda Sergisi Madrid’de

Sanatçının giyime ve deniz kıyılarına olan merakı, eserlerini yaptığı otuz yılda hızla değişen modaya da şahitlik ediyor. Kısalan etek boyları, makul ebatlara inen şapkalar gibi detaylar sergide vurgulanacak detaylar arasında sayılabilir.

Sorolla ve Moda Sergisi Madrid’de

Serginin önemli eserlerinden Bayan Depolzo’nun beyaz elbiseli tablosundaki berraklık, portrelerde görülen detaylar ve kıyıda beyazlar içinde gezinti yapan figürler kadar, oyun oynayan çocukların görüldüğü tablolardaki ışık oyunları dikkate değer.

{77958}

Sorolla ve Moda Sergisi Madrid’de

Sanatçının eserlerinde görülen detayların günümüz tasarımcılarına ilham vermesi ise eserlerinin aradan geçen yüzyıla rağmen ne kadar zamansız olduklarını da vurguluyor. Ünlü empresyonist ressam Claude Monet’yi etkilediği kadar, İspanyol sanatında kült isimlere dönüşen Picasso, Miro, Gaudi, Dali gibi isimlerin de öncüsü sayılan Sorollo’nun Akdeniz kıyılarında resmettiği eserleri görmek için Madrid’e gidenlerin vakit ayırması önerilir.

Bergin Azer
Bergin Azer Tüm Yazıları