preloader

Rembrandt'ın 350. Yılına Özel Sergi

12.02.2019
Rembrandt'ın 350. Yılına Özel Sergi

Yazı Boyutu:

Hollanda’nın en önemli ressamlarından olan Rembrandt van Rijn’ın eserlerinin bulunduğu sergi 15 Şubat’ta Amsterdam’daki Rijks Müzesi’nde açılıyor.

Hollanda’nın altın çağı döneminin en önemli ressamı Rembrandt van Rijn’ın ölümünün 350. yılında, Rijks Müzesi, “Tüm Rambrandt’lar Rijks’ta” sergisinin kapılarını 15 Şubat’ta açıyor. Ayrıca doğum şehri olan Leiden ve bir süre yaşadığı The Hague’de de etkinlikler düzenleniyor. 10 Haziran’a kadar sürecek sergide, çok hassas oldukları için sergilenemeyen çalışmalarında yer alması, seçkiyi eşsiz kılıyor. Yirmi iki tablo, altmış çizim ve üç yüz kadar özgün baskının yer aldığı sergi için önceden bilet almayanların saatlerce beklemesine kesin gözü ile bakılıyor.

Rembrandt'ın 350. Yılına Özel Sergi

Dünyanın en bilinen Rembrandt tablosu “Gece Bekçileri” bu sergiden sonra özel olarak inşa edilen cam odada gösterime açılacak. İzleyicilerin gözleri önünde gerçekleşecek restorasyon çalışmasını, müzeye gelemeyen meraklılar livestream üzerinden takip edebilecek. Asıl adı “Captain Frans Banning Cocq ile Lieutenant Willem van Ruytenhurch’ın Adamları” olan eseri, müze koleksiyonundaki defter sayfası kadar olan eskizi ile karşılaştırmak ve ressamın yaptığı değişiklikleri gözlemlemekte mümkün.

{88475}

1878 yılından beri aynı ailenin özel koleksiyonundaki Oopjen Coppit ve Marten Soolmans portreleri, Rijks Müzesi’nin 160 milyon Euro ödeyerek koleksiyonuna katması ile ilk defa sanat severler ile buluşuyor. 141 yıl sonra sanatçının diğer eserleri ile buluşacak portreler, 1634 yılında evlenen çiftin düğün tabloları olarak biliniyor.

Rembrandt'ın 350. Yılına Özel Sergi

Şehir arşivlerinden ilk defa gün yüzüne çıkan hesap defterleri, günlük notlar gibi kişisel eşyalar da sanatçının yaşadığı dünyayı gösterebilmek için Amsterdam’daki Rembrandt Evi Müzesinde eş zamanlı olarak sergileniyor. Haziran’da kapanacak bu sergiden sonra Rijks Müzesi, Ekim ayında başlayacak Rembrandt ve Velázquez sergisine hazırlanacak.

Rembrandt'ın 350. Yılına Özel Sergi

Bergin Azer
Bergin Azer Tüm Yazıları