preloader

İki Büyük Müze Güçlerini Birleştiriyor: "Picasso-Rodin" Sergisi

07.06.2021
İki Büyük Müze Güçlerini Birleştiriyor: "Picasso-Rodin" Sergisi

Yazı Boyutu:

Paris’te Picasso ve Rodin’e adanmış iki büyük müze, “Picasso-Rodin” sergisi için güçlerini birleştiriyor.

Paris’teki Musée Rodin ve Musée National Picasso-Paris, iki ünlü sanatçının birlikte yer aldığı “Picasso-Rodin” sergisini sunmak için ilk kez güçlerini birleştirdi. İki büyük sanatçı Rodin ve Picasso’ya adanmış olan müzeler arasındaki bu benzeri görülmemiş ortaklık, sanatta modernitenin yolunu açan iki yaratıcı dehaya yeni bir ışık tutuyor. Her iki sanatçının da başyapıtları, bu ulusal müzeleri barındıran iki tarihi binada aynı anda sergileniyor.

İki Büyük Müze Güçlerini Birleştiriyor:

Serginin içeriğine gelince; her biri kendi zamanlarının ve gelecek nesillerin sanatı üzerinde derin ve kalıcı bir etkiye sahip olan Rodin (1840-1917) ve Picasso'nun (1881-1973) eserlerine yeni bir karşılaştırmalı bakış sunuluyor. Ancak şunu belirtmekte fayda var; sergi Picasso'nun Rodin'den ödünç aldıklarını göstermeyi değil, Rodin'in eserlerindeki öğelerin Picasso'nun sanatsal kariyerindeki dönemlerle nasıl birleştiğini keşfetmeyi amaçlıyor.

İki Büyük Müze Güçlerini Birleştiriyor:

İki büyük sanatçının bu karşılaştırmalı görünümü her iki mekanda da farklı bir biçimlerde sunuluyor. Musée Rodin 20. yüzyılın başlarındaki temsil krizine bakarken, Musée Picasso’nun odak noktası ise onların yaratıcı süreçleri.

500'den fazla eser, resim, heykel, seramik, çizim, arşiv belgesi ve fotoğraf içeren bu iki bölümlü sergi, iki öncü sanatçının yaratıcı kariyerlerine yeni bir bakış açısı getiriyor. Serginin kapıları 2 Ocak 2022’ye kadar Paris’te sanatseverlere açık olacak.

{88278}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları