preloader

Michelangelo New York’ta!

25.09.2017
Michelangelo New York’ta!

Yazı Boyutu:

Ressam, heykeltıraş ve tasarımcıya adanmış Michelangelo: Divine Draftsman and Designer sergisi, New York Metropolitan Müzesi’nde 13 Kasım’da başlayacak ve Şubat 2018’e kadar sürecek. Yılda 12 milyon ziyaretçisi olan müzenin, sanatçı için hazırlanmış en kapsamlı seçkiden oluşan sergisi olduğu için ziyaretçi rekoru kıracağı tahmin ediliyor.

Müzenin koleksiyonunda bulunan Michelangelo (Buonarroti) imzalı ve nadiren sergilenen iki çizim ve bir heykel ile beraber 54 farklı koleksiyondan seçilerek bir araya getirilen 150 eser aracılığı ile ustanın 79 yıllık sanat hayatındaki gelişmeler görülecek. Sergi kitabı ise, New York’a getirilemeyen eserleri de kapsadığı için önemli bir referans kaynağı olarak hazırlanmış.

Rönesans ustasının 12 yaşında resmettiği The Torment of Saint Anthony bilinen en erken eseri olarak sergide yer alacak. Martin Schongauer’in gravüründen esinlenerek yaptığı tabloya eklediği detaylar ve yağlı boyaya çocuk yaşındaki hakimiyeti şaşırtıcı olabilir.

{88134}

Günümüzde Michelangelo dendiğinde daha çok heykelleri akla gelen sanatçı, sanat eğitimine ressam olarak başladığı ve ileri yıllarında taşa yöneldiği bilinen sanatçının, tabloları sergide öne çıkartılırken, aynı dönemde çalışmış ressamların eserleri de karşılaştırılabilmesi için sergilenecek.

Michelangelo New York’ta!

Heykel çalışmaları arasında Fransız hükümeti tarafından Metropolitan Müzesine süresiz sergilenmek üzere ödünç verilen 1490 tarihli Genç Okçu eseri de görülebilecek. Bu eserin daha Birkaç yıl önce Michelangelo’nun elinden çıkmış olduğu tespit edildiği için, ziyaretçilerin odak noktası olması bekleniyor.

Michelangelo New York’ta!

Tablo ve fresklerin müsveddeleri olan kırmızı tebeşir ile çizilmiş eskizler önemli referans kaynağı olarak kullanılıyor. Geliştirdiği teknikler ile sanat tarihinin yönünü değiştirdiği de hatırlanması gereken detaylar arasında. Sanatçı, arkadaşı Tommaso de’ Cavalieri için yaptığı desen çalışmaları şaheser sayılırken, günümüze kadar ulaşmış olmaları da mucize sayılıyor.

Her gün 20 bin kişinin ziyaret ettiği Vatikan’ın en önemli eseri olan Sistine Kilisesinin freskleri için hazırladığı karton maket ile beraber, ahşaptan hazırladığı mimari maketlerde sergide görülebilir. Michelangelo’nun yağlı boya, taş, grafit ve ahşap gibi farklı malzemeler ile ustalıkla çalışabildiği için, aynı dönemde yaşamış sanatçılar tarafından takılan İl Divino (İlahi olan) lakabı öne çıkartılacak.

Michelangelo New York’ta!

Bergin Azer
Bergin Azer Tüm Yazıları