preloader

Mayıs Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Mayıs Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Yazı Boyutu:

Mayıs ayında mutlaka görülmesi gereken sergileri bir araya getirdik.

Pg Art Gallery, Melis Buyruk, “Garip olan nedir, tuhaf olan kimdir?”

Pg Art Gallery, Melis Buyruk’un “Garip olan nedir, tuhaf olan kimdir?” adlı üçüncü kişisel sergisine 27 Nisan – 23 Mayıs 2019 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Küratör Marcus Graf, “Melis Buyruk, yapıtlarında temel bir kavram olarak doğayı insanlıkla ilişkisi bakımından tartışıyor. Son derece güzel seramik ve porselen heykellerin ağırlıkta olduğu bu güçlü yapıtlarda, insan ile doğa arasındaki karşılıklı bağlantıları yeniden ele alıyor. Doğaya ait unsurları insan varlığının ve kültürel habitusun kalıntılarıyla çatıştırarak heterojen varlığımızın anlamını sorguluyor” sözleriyle sergiyi yorumluyor.

Mayıs Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Derya Yılmaz Özşen, Nesneye Dair “İzler”, Galeri Selvin 2

Sanatçı Derya Yılmaz Özşen’in Nesneye Dair “İzler” heykel sergisi, 15 Mayıs – 15 Haziran’a kadar Galeri Selvin 2’de görülebilir. Sergide bulunan heykeller; teknolojik gelişmelerle birlikte hızlı ve çok sayıda üretilen ve insan yaşamını saran nesneler dünyasına ve bu dünyanın yarattığı gerçeklik anlayışına karşı bir eleştiriyi barındırıyor.

Mayıs Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Ekav Art Gallery

EKAV / Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı, kuruluşunun 27. yılında, üniversitelerin Güzel Sanatlar bölümlerinde okuyan ve farklı disiplinlerde başarı gösteren öğrencilere karşılıksız burslar vererek Türkiye’deki sanat eğitimine destek olmaya devam ediyor. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen “EKAV-ARTIST New Generation 5” sergisi Ekavart Gallery’de 14 Mayıs – 29 Haziran tarihleri arasında sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

Mayıs Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

PİLEVNELİ Mecidiyeköy, Şener Özmen, "Yeni Bir Umutsuzluk"

PİLEVNELİ Gallery, 12 Mayıs 2019 tarihine kadar, güncel sanatın tanınmış isimlerinden sanatçı ve yazar Şener Özmen’in "Yeni Bir Umutsuzluk" başlıklı, Türkiye’deki en kapsamlı kişisel sergisine PİLEVNELİ Mecidiyeköy’de ev sahipliği yapıyor. Sanatçının başta uzun yıllar ürettiği ve yaşadığı kent olan Diyarbakır olmak üzere, son zamanlarda New Jersey, New York ve Berlin’de geçen üretimleri sanatseverlerle buluşuyor.

Mayıs Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Galeri Selvin, Ozan Ünal, "BİR VAR-LIK BİR YOK-LUK

Türkiye’nin en önemli sanat galerilerinden Galeri Selvin, kuruluşunun 35. yılını çeşitli sergilerle kutluyor. Ortaköy Kethüda Hamamı'nda gerçekleştireceği Ozan Ünal'ın "BİR VAR-LIK BİR YOK-LUK" isimli heykel sergisi, bunlardan sadece bir tanesi… Sergi; bilgilendikçe cahilleşen, iletiştikçe yabanileşen, ömrünü varoluş bunaltısıyla geçirmiş "tutunamayanlar"ın hikayelerini konu alıyor. 10 Mayıs’a kadar görülebilir.

Mayıs Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Galeri Diani, Erin İlkcan Aslan, “Ben & Yaratılar – I & Creations”

Galeri Diani, şehri renklerle bezemeyi görev edinmiş Erin İlkcan Aslan’ın “Ben & Yaratılar – I & Creations” sergisine 11 Mayıs – 1 Haziran tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Sanatçı, bireysel farkındalık süreçlerini ve mevcudiyetinin geçtiği bazı frekansal basamakları resimler ile izleyiciye aktarıyor.

Mayıs Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

İstanbul Modern, Yıldız Moran “Yıldız Moran: Bir Dağ Masalı”

Türkiye’nin akademik eğitim almış ilk profesyonel kadın fotoğraf sanatçısı Yıldız Moran’ın yapıtlarına yer verilen “Yıldız Moran: Bir Dağ Masalı” adlı sergi, 12 Mayıs’a kadar İstanbul Modern’de görülebilir. Geçtiğimiz yıl Kasım ayından beri sanatseverlerle buluşan sergiyi henüz gezmediyseniz geç değil!

Mayıs Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

{771999}

Millî Reasürans Sanat Galerisi, Kirkor Sahakoğlu, “PASSION”

Kirkor Sahakoğlu’nun Millî Reasürans Sanat Galerisi için hazırladığı PASSION sergisi 27 Mayıs 2019 tarihlerine kadar ziyaretçilerini ağırlıyor. Haz ve tutku kavramlarından yola çıkan sanatçı, “PASSION” sergisinde elliyi aşkın yapıtı sizlerle buluşturuyor.

Mayıs Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

ECNP Galeri, Ömür Tokgöz, “Misafir Odası”

İzmirli seramik sanatçısı Ömür Tokgöz İstanbul'daki ilk solo sergisi 'Misafir Odası’, 2 Mayıs – 1 Haziran tarihleri arasında ECNP Galeri’de olacak. “Kendi işlerimde vazgeçemediğim kırılganlığın bendeki karşılığı, kolay tüketilebilir olanın karşısına kolay tüketilemeyecek nesneler ile çıkma isteği” diyerek duygularını ifade eden sanatçının eserleri mutlaka görülmeli.

Mayıs Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Pi Artworks, Mehmet Ali Uysal “Beni Terk Etme”

Çocukluğundan beri değiştirdiği evlerden aklında kalanları görselleştirerek “Beni Terk Etme” başlıklı sergisini açan Mehmet Ali Uysal’ın eserlerini Pi Artworks’de görebilirsiniz. Son derece duygusal izler taşıyan sergi, 11 Mayıs’a kadar gezilebilir.

Mayıs Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları