preloader

Mamut Art Project'te Ziyaretçileri Neler Bekliyor?

05.10.2021
Mamut Art Project'te Ziyaretçileri Neler Bekliyor?

Yazı Boyutu:

Sanatseverlerin heyecanla beklediği Mamut Art Project, sergileme alanını ve içeriğini genişleterek 19 – 31 Ekim tarihleri arasında fiziksel ve çevrimiçi olarak izleyicileriyle buluşuyor.

Mamut Art Project 2021, 19 Ekim Salı günü Yapı Kredi bomontiada’da ve çevrimiçi platformunda eş zamanlı olarak başlıyor. Bu sene bomontiada’nın üç mekanına yayılan sergi alanı ve zengin içeriği ile dopdolu bir deneyim sunmaya hazırlanan Mamut Art Project’te 44 sanatçının eserleri ve “Dreamscapes” adı altında özel bir seçki sergileniyor.

Türkiye genelinde bağımsız yetenekleri sanat profesyonelleriyle buluşturan ve süresiz danışmanlık desteği sağlayan Mamut Art Project, yeni sergi tasarımı ile pandemi öncesi ve pandeminin ilk yılında yapılan uyarlamaların bir sentezi ile ziyaretçilerini ağırlıyor.

Mamut Art Project'te Ziyaretçileri Neler Bekliyor?

Zeynep Özkanca, Celebration

Eserler, kurulduğu günden bu yana birlikte düşünmeyi, üretmeyi ve paylaşmayı teşvik eden bir platform olarak, sanatın her dalından yaratıcı ve üretici örneklere ev sahipliği yapan Yapı Kredi bomontiada’nın bahçesi dahil olmak üzere üç farklı mekanında sergileniyor.

300’e yakın eserden oluşan daha kapsamlı bir seçki ise eş zamanlı olarak mamutartproject.com adresi üzerinden sanatseverlerle buluşuyor. Mamut’un sosyal medya kanalları üzerinden proje süresince yayınlanacak röportaj videolarıyla sanatçılar ve eserleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Mamut X Dreamscapes

Mamut Art Project'te Ziyaretçileri Neler Bekliyor?

Serçin Çabuk, "Menage A Trois, Conditional Love"

Mamut Art Project 2021 edisyonunda, illüstrasyon sanatçılarının, müzikle olan kişisel bağlarından yola çıkan hayali konser afişi projesi “Dream Gigs Illustrated”’i yürüten HOOD Base ekibi ile “Dreamscapes” adı altında özel bir sergi için bir araya geldi.

Hood Base küratörlüğünde gerçekleşecek sergide yaklaşık 28 illüstratörün, müziğin görsel dünyasını yansıttıkları eserleri yer alıyor ve çalışmaların limitli edisyonları satın alınabiliyor. Aynı zamanda, mekâna gelen ziyaretçileri Dream Gigs Illustrated projesinin devamı niteliğinde olan bir sürpriz bekliyor.

{774327}

Mamut Limited ile Sanatçı Edisyonları

Mamut Art Project'te Ziyaretçileri Neler Bekliyor?

Merve Atılgan, "White Rabbit”

Mamut Art Project ekibi, 9 senelik tecrübesi ile Mamut Limited (Artists’ Editions) adı altında, sanatçıların sınırlı sayıda üretilmiş, edisyonlu çalışmalarına yer verecek yeni bir projenin açılışına hazırlanıyor. İlk olarak kendi alanlarında önemli işlere imza atmış fotoğraf sanatçılarının çalışmalarına internet sitesi üzerinden erişim sağlayacak olan proje, önümüzdeki aylarda fotoğrafın yanı sıra baskılar ile üç boyutlu çalışmaları da kapsıyor.

Farklı alanlarda ve farklı tekniklerle edisyonlu eser üreten sanatçılarla çalışmayı planlayan Mamut Limited ayrıca fiziksel etkinlikler düzenlemeye, farklı iş birlikleri kurmaya ve danışmanlık hizmeti vermeye açık bir yapı.

Mamut Art Project 2021

Mamut Art Project'te Ziyaretçileri Neler Bekliyor?

Zeynep Abeş, Memory Place serisinden

Her yıl alanında uzman isimlerden oluşan jüri üyeleri tarafından belirlenen sanatçılara disiplinlerarası bir paylaşım ve sergileme imkânı sunan Mamut Art Project’in bu yılki jürisinde; İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı ve İç Mimarlık Bölüm Başkanı Can Altay; küratör, sanat tarihçisi ve yazar Necmi Sönmez; sanatçı Hale Tenger; sanat danışmanı Melis Terzioğlu ve Pilot Galeri kurucusu ve direktörü Azra Tüzünoğlu yer aldı.

Türkiye genelinde bağımsız sanatçıların üretimleriyle büyümeye devam eden Mamut’a bu sene Türkiye’den yurt dışına göç etmiş birçok sayıda genç sanatçı başvurdu. Sergilenecek işler arasında video başta olmak üzere dokuma ve yerleştirmeler dikkat çekerken; seramik, illüstrasyon, dijital, fotoğraf, kolaj ve resim dahil olmak üzere birçok alanda üretimler yer alıyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları