preloader

Mamut Art Project'in Yeni Edisyonunu, Seren Kohen Anlattı

02.11.2020
Mamut Art Project'in Yeni Edisyonunu, Seren Kohen Anlattı

Yazı Boyutu:

Yeni nesil sanatçıları destekleyen ve sanat eserlerini ulaşabilir kılan Mamut Art Project’in yaratıcılarından Seren Kohen ile sohbet ettik. Mamut Art Project’in bu seneki edisyonunu ve pandemi sonrası yaşadığı değişiklikleri öğrenin.

Mamut Art Project'in Yeni Edisyonunu, Seren Kohen Anlattı

Seren Kohen

Mamut Art Project’in 8. edisyonunu gerçekleştiriyorsunuz. Mamut’un bu sekiz yıllık yolculuğunda sanatçıların eğilimleri ve koleksiyonerlerin beklentileri açısından bakacak olursak, sektördeki en önemli değişim nedir?

Sanatçıların eğilimlerinin son senelerde biraz daha içe dönük olduğunu söyleyebilirim. Birçok sanatçı kendi iç dünyalarında olanları anlatmayı, paylaşmayı tercih ediyor. Anlatılan durumlar sosyal hayat, ekonomi, politika, bunların hepsinden etkileniyor ama direkt bu konulara değinmektense sanki yansımalarını izleyici ile paylaşmayı tercih ediyorlar. Aynı zamanda bu farklı ifade arayışlarına yol açıyor. Biraz daha soyut arayışlar, deneysel teknikler, boyutsal düşünceler gibi…

Özellikle yeni nesil koleksiyonerler sanat alımı konusunda gittikçe daha araştırmacı oldu. Bir alım yapmadan önce sanatçıyı anlamak, tekniğini incelemek, işlediği konuyu nasıl ele aldığını görmek istiyor, bunların hepsi gittikçe önem kazanıyor.

Koleksiyon yaratmak isteyen kişilerin beklentisi sanatçının da bu bilinçte olması. Üretimlerinin çıkış noktası, alt araştırması, özgünlüğü ve sanatçının bunları düşünerek hareket etmiş olması bekleniyor. Bu kadar bilgiye açık bir hayat tarzı içerisinde bunu da bir araç olarak kullanmak çok önemli.

Mamut Art Project'in Yeni Edisyonunu, Seren Kohen Anlattı

Mehmet Sıddık Turan

Geçtiğimiz Nisan ayında gerçekleşmesi planlanan Mamut Art Project, pandeminin tam başlangıcına denk gelerek ertelenmişti. Mamut 2020’yi hem yeni mekanında hem de çevrimiçi platformda deneyimleyebiliyoruz artık. Bu süreç nasıl geçti, sizi ve Mamut Art Project’i nasıl etkiledi?

Sanatçılarımızı ve sanatseverlerimizi eşit derecede düşünmeye çalıştık. Hem sanatçılarımızı en iyi şekilde tanıtabileceğimiz hem de kimsenin sağlığını riske atmayacak bir sistem nasıl kurabiliriz? Bir yandan pandemi şartları, bir yandan Mamut’un ruhunu korumak… Fiziki bir mekanımız olsa bile kısıtlı sayıda ziyaretçi kabul edebileceğimizi biliyorduk. Gelemeyen takipçi kitlemiz ve Mamut’u yeni tanıyacak kişiler için çevrimiçi platformun olmasının şart olduğunu anladık.

Bu platformda neler olmalı sorusu da hemen ardından geldi. Sanatçılarımızın işlerinin görselleri ve bilgilerinin yanı sıra alt metinleri ve kendilerini biraz olsun tanıyabilmek adına farklı formatlarda özel içerikler ürettik. Mamut’ta normal şartlarda hissedilen sıcak ortamı ve sanatçılarla kurulan ilişkiyi yaratabilmek için “Conversations, Studio Visits ve MAP Sessions” olmak üzere üç farklı başlığa ayırdığımız video çekimlerimizi gerçekleştirdik. Sanatçıların kendilerini tanıtabilmeleri ve işlerini anlatabilmeleri için atölye ziyaretleri, bir araya geldiğimiz stüdyo çekimleri ve bir araya gelemediğimiz sanatçılarla da görüntülü konuşma uygulamaları üzerinden çekimler yaptık. İzleyicilerimize sanatçılarımızı biraz daha yakından tanıyabilmeleri, onlara bir adım daha yaklaşabilmeleri için farklı bir alan yaratmak istedik.

Mamut Art Project'in Yeni Edisyonunu, Seren Kohen Anlattı

Selin Türkü Birben

Ancak sadece çevrimiçi platformda kalmak istemedik. Bazıları için işleri birebir deneyimlemenin önemini biliyoruz. Ayrıca, son aylarda yapılan birçok etkinliğin sadece online olmasının biraz dijital bir yorgunluk oluşturduğunu gözlemledik. Bu sebeplerden de mutlaka fiziki bir alanda tüm işleri bir araya getirmemiz gerektiğine karar verdik. Ancak pandemi şartları sebebiyle bunu bir etkinlik olarak değil, daha çok sergi, loft formatında yapmayı uygun gördük. Süremizi de normalin 2 katına çıkararak, randevulu sistemle ve tüm hijyen önlemleriyle ilerledik.

{773425}

Ekoloji ve insan teması etrafında şekillenen Mamut Art Project’in bu seneki edisyonunda izleyicileri neler bekliyor? Ortak bir temadan bahsetmek mümkün mü sizce?

Bu sene belirttiğiniz gibi doğa konusu dikkat çeken ortak temalardan oldu. Farklı alanlardan sanatçıların farklı teknikler ve malzemeler kullanarak çeşitli formlarda bu konuya değindiklerini görüyoruz. Deşarj noktalarından topladığı su ve atık örnekleri ile yapılan kurgu fotoğraflarından, doğal ve yapay arasındaki ilişkiyi yeniden kurmaya çalışan, bir seri morfogenetik bitki türü kurgusu yapan, Macbeth’i günümüze uyarlayan ve yeni “savaş”ımızı günümüzün iklim koşulları olarak ifade eden sanatçılara kadar birçok farklı eseri tecrübe edeceğiz.

Mamut Art Project'in Yeni Edisyonunu, Seren Kohen Anlattı

Kavachi

Mamut’un yenilenen fiziksel mekanı çok beğenildi, eserlerin sunum şekli ve mekana uyumlu kürasyonu özellikle dikkat çekiyor. Sanat eserleri daha yakından “samimi” bir şekilde sunma imkanımız olduğunu da bu vesile ile görmüş olduk. Sizin yorumunuz nedir? Sanatçılardan ve özellikle koleksiyoner ve sanat profesyonellerinden nasıl yorumlar aldınız? Pandemi sonrasında da sizce bu yeni formata devam edilir mi?

Yeni mekanımızı ve sergi tasarımımızı çok sıcak buluyorum. Aynı zamanda çok net, temiz çizgileri olan bir yapı… Samimi, misafirliğe açık, huzur veren bir ortam. Gelen birçok kişiden de hep bu yönde pozitif yorumlar aldık. Mimarlarımız Ceren Özşahin ve Zeynep Tümertekin, mekanın yapısını kaybetmemek üzerine çok çalıştı. Bu tarihi yapı ile kullandığımız malzemeler birbirine çok yakıştı. Olabildiğince sade bir tasarım ile sanatçılarımızın işlerini öne çıkarmaya çalıştık. İlk planlarımıza göre sergi alanımız daha küçük olduğundan, her sanatçımızın olan işlerinden belli bir seçki ile ilerlemek zorunda kaldık. Ancak çevrimiçi platformumuzda tüm işlerini görebilirsiniz. Yine Yapı Kredi bomontiada’da bir de depo alanımız var. Depo diyorum ama her gelenin orayı da görmesi gerektiğini düşünüyorum…

Önceliğimiz sanatçılarımızın işlerini en iyi şekilde izleyici ile birleştirmek. Bu sıcak hissi tutarak, ancak belki biraz daha alan katarak yeni yapımıza devam etmek, neden olmasın? Eserleri daha küçük bir alanda, mekanın dokusuna uygun bir tasarımla sunmanın mümkün olduğunu gördük. Başımıza neler geleceğini öngörmek çok zor… Ancak bu seneki tecrübemiz gerek fiziki mekan tasarımı gerekse çevrimiçi platformlara içerik üretmek açısından ufkumuzu açtı diyebiliriz. Önümüzdeki dönemde nelerle karşılaşıyorsak, o günün şartlarına ve Mamut ruhuna uygun bir şekilde yolumuza devam edeceğiz.

Mamut Art Project'in Yeni Edisyonunu, Seren Kohen Anlattı

Fotoğraf: Emir Uzun

{773425}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları