preloader

Louvre Lens Müzesi’nde Aşk Sergisi

24.09.2018
Louvre Lens Müzesi’nde Aşk Sergisi

Yazı Boyutu:

Dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi Louvre’un Lens şehrindeki az bilinen şubesi 26 Eylül’de başlayan AŞK sergisi ile ziyaretçilerini ağırlayacak. 21 Ocak 2019’a kadar sürecek sergi insanların yüzyıllar içinde değişen sevgi anlayışı üzerinden sanat aracılığıyla aşkın eserlerde yansımaları görülecek.

Tapınma, şevket, nezaket, çapkınlık ve romantizmin görüldüğü 250 eserin yer aldığı seçki, farklı kültürlerde gösterilen sevgi ile farklı sevgi çeşitleri sunacak. Farklı teknik ve malzemeler ile yapılmış eserlerde Aşk’ın tarihi kadar sanata olan yaklaşımının evrimi sergilenecek. Evrensel bir his olan Aşk’a olan kültürel farklılıklar kadar aynı kültürlerde yüzyıllar içindeki değişim de sergide işleniyor.

Louvre Lens Müzesi’nde Aşk Sergisi

Yedi farklı başlık altında toplanan eserlere destek olması için arasında edebiyattan alıntılar, filmler ile beraber antik dönemden heykeller, Orta Çağ’dan mücevherler ile Memling, Fragonard, Delacroix imzalı tablolar ile Canova, Rodin, Camille Claudel ve Niki de Saint Phalle’e ait heykeller de sergide bulunuyor.

{771174}

Louvre Lens Müzesi’nde Aşk Sergisi

Louvre-Lens Müzesi’ndeki sergideki başlıklar ilişkilerinin başlangıcı sayılan baştan çıkarma ile kadın ve erkeğin oynadığı rol üzerine kurgulanmış. Takip eden bölüm ise tapınmaya odaklanıyor. Hıristiyanlıktaki Meryem Ana kadar, tüm dinlerde yer alan Havva temalı eserler görülecek.

Louvre Lens Müzesi’nde Aşk Sergisi

{88458}

İhtiras bölümünde ise Bedevi kabileler, Leyla ile Mecnun hikayesi, Arap-Endülüs şiirleri üzerinden erişilmez aşk konusu işleniyor. Bir sonraki temada ise ilişkilere adanmış eserler yer alıyor. Zevkler bölümünde ise Don Juan ve Casanova gibi artık uluslararası deyimlerde erkekleri öven karakterler ile aynı şekilde davranan kadınları yeren literatür ve eserlerde, cinsiyetlere olan ön yargı irdeleniyor.

Louvre Lens Müzesi’nde Aşk Sergisi

Aydınlanma dönemi ile başlayan romantizm akımında, sevginin tabu olmaktan çıktığı, aşk evliliklerinin sıradanlaştığı döneme ait eserler yer alıyor. Kökü 19. yüzyıl sonuna dayanan özgürleşmenin ise bir asır sonra çiçek çocuklara ve özgür aşk yaşayanların işlendiği son bölümde ise ilişkilerde bireylerin eşit haklara sahip olması vurgulanıyor.

Bergin Azer
Bergin Azer Tüm Yazıları