preloader

LaChapelle Sergisi Hollanda’da

20.04.2018
LaChapelle Sergisi Hollanda’da

Yazı Boyutu:

Sürreal ve esprili tarzı ile moda, reklam ve fotoğrafçılık sanatı üzerine çalışan David LaChapelle’nin sergisi, 21 Nisan Cumartesi günü Hollanda’da ilk kez kapılarını açıyor. Hollanda’da sanat müzesi deyince akla ilk gelenlerden olan Groninger Müzesi’nde gerçekleşecek olan sergi, oldukça geniş kapsamlı. Sanatçının çeşitli dönemlerde elinden çıkmış 70 farklı eserin gösterileceği sergide, otuz yıllık görsel bir seyahate çıkılacak.

la chapelle

İlham kaynağı Michelangelo

David LaChapelle, 2006 yılında Sistine Şapeli’ne yaptığı ziyarette, Michelangelo’nun “The Deluge” serisinden çok etkilenip sanatçının eserlerini, biçimsel kurguyla çok oynamadan 21. yüzyıla uyarlar. Bu yaptığı ile sanat dünyasındaki kalıpları bozan sanatçı, büyük bir ilgi görür. Bu sergide ise, Michelangelo’dan uyarladığı eserler, “Good News for Modern Man” ismiyle Hollanda’da bulunan sanatseverlere sunulacak.

Bunun yanı sıra tüketim topluluğuyla ilgili eserleri “Earth Laughs in Flowers”, doğa ve sanayi arasındaki ilişkiyi anlatan eserleri “The Gas Statitons and Land Scape Series”, en son eserleri de “New” World” başlığı altında sergilenecek. David LaChapelle’nin bu geniş sergisi 21 Nisan – 28 Ekim tarihleri arasında Hollanda’da Gronninger Müzesi’nde ziyaret edilebilir.

David LaChapelle kimdir?

la chapelle

Usta ismin kim olduğunu ve eserleri hakkında kısa bir hatırlatma yapalım. Moda, reklamcılık, fotoğrafçılık alanında çalışan fotoğrafçı ve yönetmen David LaChapelle, gençlik yıllarında pop-art akımının ünlü sanatçısı Andy Warhol ile tanışır ve kendi sanatsal stilinin temelini atmaya başlar. İlk zamanlar ünlülerin fantastik fotoğraflarını yapmasıyla tanınan sanatçı, daha sonraki yıllarda kendine özgü manipülasyon teknikleri ve özel kurgusu ile çektiği videolar ve kliplerle gündeme oturur. Michelangelo’nun eserlerini günümüze uyarlayarak da ezberleri bozar.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları