preloader

Keith Haring Retrospektif Sergisi Viyana’da

20.02.2018
Keith Haring Retrospektif Sergisi Viyana’da

Yazı Boyutu:

Viyana’nın en önemli müzeleri arasında sayılan Albertina, Keith Haring’in 60. doğum günü anısına 16 Mart’ta açılacak retrospektif sergi düzenleyerek, bu sıra dışı Amerikalı sanatçı ve eserlerinin sanat tarihinde edindiği yeri vurgulayacak.

New York metro duvarlarındaki duvar ve boş reklam panolarına yaptığı tebeşir resimler ile tanınan sanatçı, 1980 ile 1985 yılları arasında bazen günde kırk pano doldurarak –ve bu sebeple birkaç kez tutuklanarak- New Yorkluların dikkatini çekmesi ile sanat piyasasına adım atmış; 1989 yılına kadar grup ve kişisel sergilere de katılmıştı.

Keith Haring Retrospektif Sergisi Viyana’da

{77795}

24 Haziran’a kadar açık olacak sergide, sanatçının metro eser ve çizimleri ile tablo ve az bilenen heykelleri vurgulanacak. Keith Haring (1958–1990), tüm eserlerinde sembolik lisan ve kullandığı figürler aracılığı ile sosyal adalet ve sürekli değişimi gözler önüne seren çalışmalara imza atması ile tanınıyor.

Keith Haring Retrospektif Sergisi Viyana’da

Karikatürist çizimler aracılılığı ile sanata yeni bir soluk kazandıran sanatçının onu takip eden nesiller üzerindeki etkileri yadsınamazken, Haring’in de popüler kültür karakterlerinden ilham aldığı biliniyor. Kendisine özgü kaligrafik karakterleri ile “halka açık ve tek çizgi” sanatının önde gelen temsilcileri arasında sayılıyor.

Keith Haring Retrospektif Sergisi Viyana’da

Keith Haring sergisinin 1776 yılında kurulan Albertina Müzesi'nde bir mihenk taşı olacağı gözü ile bakılıyor. Yüzyıllarda boyunca değişen ‘çağdaş’ anlayışını sergilemesi ile tanınan müze, Avrupa’nın en önemli modern ve çağdaş sanat eserlerini daimî koleksiyonunda barındırması ile öne çıkıyor.

Bergin Azer
Bergin Azer Tüm Yazıları