preloader

İhtilalin 100. Yılında Rus Çarlık Hanedanı Romanov'lar Sergisi

27.01.2017
İhtilalin 100. Yılında Rus Çarlık Hanedanı Romanov'lar Sergisi

Yazı Boyutu:

“Romanovlar ve İhtilal – Monarşinin Sonu” sergisi, Rus ihtilalinin 100. yılında Hermitage Amsterdam Müzesi’nde 4 Şubat günü açılıyor. Batı Avrupa’da bu yıl dönümüne adanmış tek etkinlik olma özelliğine de sahip sergi Saint Petersburg Hermitage ve Askeri Müzeleri ve Moskova Rus Federal Devlet Arşivi’nden gelecek 250 parçayı da bulunduracak ve Eylül 2017 tarihine kadar görülebilecek. Sergide ihtilal öncesi Saint Petersburg film, fotoğraf, tablo ve sanat eserleri ile tanıtılacak. Şehrin şık ve medeni ortamında yeşeren sanat, Çar 2. Nicholas ve eşi Alexandra’nın hayatları ile eş zamanlı gelişen politik ve sosyal gerilimde sunulacak.

1

1895 tarihli Çar 2. Nicholas ve İmparatoriçe Alexandra Fyodorovna düğün tablosu, Saint Petersburg’daki Hermitage Müzesi’nden gelen en nadide eserler arasında yer alıyor.

2

Ziyaretçiler, 300 yıllık Romanov hanedanının ihtişamı ile çöküşünden hemen sonraki döneme ait eşyaları görebilecek. Sergilenen eşyalar arasında yer alan imparator ve imparatoriçenin portre ve kıyafetleri, Rusya’nın ‘Gümüş Çağı’nın en önemli temsilcisi olan ve mücevher yumurtaları ile ünlenen Fabergé’nin mineli enfiye kutuları ve objeleri yer alıyor.

3

{77428}

Çocuklarına ait oyuncak ve çizimlerin ise günümüze ulaşmaları mucize sayıldığından, serginin en önemli ve duygusal parçalar arasında sayılmakta. Renkli ve neşeli suluboya “Subay Portresi” Çareviç Aleksei Nikolayeviç’ın imzasını taşıyor ve renklerin hiç solmamış olması ziyaretçileri şaşırtacak.

4

Sanatçı Pavel Kamensky tarafından 1907 tarihli Rus Halkı Serisi porselen biblolarda yaşadıkları trajedilere rağmen hayret verici sağlamlıkta günümüze ulaşarak sergide yer alacaklar.

İhtilal başladıktan sonraki objeler arasında 2. Nicholas’nın kurşun kalem ile imzaladığı 2 Mart 1917 tarihli tahttan feragat bildirisi ve tüm ailenin bir gecede yok edildiği silahlardan birisi de sergide görülebilecek. Kraliçe Victoria’nın torunu olan İmparatoriçe Alexandra’nın günlüğündeki son sayfa 1918 tarihli ve yarım kaldığı hali ile duygulandırabilir.

Romanovlara yakınlığı ile bilenen ve ihtilali hızlandırdığı iddia edilen Rasputin’in de fotoğrafları ve mektupları sergide yer alacak.

Uzun yıllar kamuoyunu meşgul eden prenses Anastasia‘nın hikayesi yakın geçmişte Broadway müzikallerinde ve Disney çizgi filminde yer almıştı.

8

{77452}

Çar 2. Nicholas ve Ailesi 1914 yılında: Prenses Olga, Prenses Maria, Çar Nicholas, Çariçe Alexandra, Prenses Anastasia, Çareviç Alexey ve Prenses Tatyana

9

Bergin Azer
Bergin Azer Tüm Yazıları