preloader

High Society Sergisi Amsterdam’da

High Society Sergisi Amsterdam’da

Yazı Boyutu:

High Society, 8 Mart’ta Hollanda’nın Amsterdam şehrindeki Rijksmuseum’da açılan ve son dönemlerde en çok ilgi gören sergilerden. Nedeni ise, sergide yer alan tüm eserlerin 4 yüzyıllık bir geçmişe dayanması.

High Society Sergisi Amsterdam’da

18. yüzyılın başlarında bazı prensesler, aristokratlar ve dönemin en zengin kişileri, aralarında Rembrandt, Cranach, Veronese, Velazque, Reynolds, Gainborough, Sargenti Munch ve Manet gibi önemli isimlerin bulunduğu sanatçılara kendi portrelerini yaptırırlar. İşte bu sergide, sözünü ettiğimiz portrelerin restore edilmiş halleri karşımıza çıkıyor ve bizi dönemin yaşam tarzını kapsayan bir yolculuğa çıkarıyor.

Toplamda 35 adet portre bulunan sergide, Roma İmparatoru 5. Charles, aristokrat Marches Luisia Casati, İngiltere’nin en güzel kadını unvanını taşıyan Jane Fleming, Alman siyasetçilerinden Walther Rathenau, kadınlara düşkünlüğü ile bilinen jinekolojist Dr. Pozzi gibi isimler ön plana çıkıyor. Bu isimlerin yanı sıra portesini yaptıran herkesin üzerlerinde görülen ihtişamlı parçalar ve 19. yüzyıla ait haute couture elbiseler, moda tutkunları için muhteşem bir ilham kaynağı.

High Society Sergisi Amsterdam’da

Sergi 3 Haziran’a kadar gezilebilir.

Maerten Soolmans ve Oopjen Coppit Çifti

High Society Sergisi Amsterdam’da

Serginin en çok ses getiren eseri Maerten Soolmans ve Oopjen Coppit çiftinin düğün portreleri. Seçkin ailelerden gelen bu çiftin portresi Rembrandt’ın yaptığı ilk ve son düğün çalışması. O yüzden herkeste merak uyandırdı, hatta ölümünün 350. yıl döneminde onu tekrar ve tekrar ünlü yaptı diyebiliriz.

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları