preloader

Empresyonist Fransız Ressamlar Londra’da

22.10.2017
Empresyonist Fransız Ressamlar Londra’da

Yazı Boyutu:

İngiltere’ye taşınan empresyonist sanatçıların 1870 ile 1904 yılları arasında yaptıkları eserlere adanmış Crossing the Channel: French Refugee Artists in London sergisi, sanatçıların sığındıkları ülkede yaptıkları eserler kadar, yerel sanatçılara olan etkilerine odaklanıyor. 2 Kasım günü açılacak sergi, 7 Mayıs 2018’e kadar Tate Britain’de görülebilir.

Prusya ile savaşın kaybedilmesi ve Mayıs 1871’de başlayan Paris Komün ihtilali ve devamında yaşananlar sebebiyle İngiltere’ye giden Fransız empresyonistlerin bu döneme ait eserleri ilk defa beraber sergilenerek, politik olayların sanata etkisi irdeleniyor.

Empresyonist Fransız Ressamlar Londra’da

İmparator 3. Napolyon’u takip ederek İngiltere’ye iltica eden heykeltıraş Jean-Baptiste Carpeaux kadar, Londra’nın çehresini eserleri ile değiştiren Aimé-Jules Dalou ve Edouard Lantéri’nin taş ve bronz çalışmaları da sergide yer alacak.

{77849}

Serginin büyük bölümü ise, Fransız cafe kültüründen oldukça farklı olan Londra’nın günlük hayatına ve Thames Nehri’ne adanmış. Fransız sanatçıları arasında en önemlisi sayılan Monet imzalı Houses of Parliament, Sunlight Effect eseri, sergide yer alacak yüz eser arasında bulunuyor.

Empresyonist Fransız Ressamlar Londra’da

İngiliz erkek giyiminin detayları ise Tissot’nun resmettiği Captain Burnaby portresinde dikkat çekebilir. Döneminin önemli politik figürlerinden Burnaby’nin at sırtında İstanbul’dan Doğu Anadolu’ya kadar gezerek, sınıra yakın köylerdeki faaliyetleri ile 1876 sonrası Osmanlı – Rus ilişkilerini yönlendirmesi ile tanınıyor. Tablodaki detaylarda gezisini yazdığı kitaba göndermeler de bulunuyor.

Empresyonist Fransız Ressamlar Londra’da

Fransız bahçelerinden farklı, doğal serbestlikleri ile tanınan İngiliz bahçeleri Pissarro’nun Kew Green eserinde görülebilecek. Londra’nın sosyal hayatından bir kesit ise Tissot imzalı The Ball on Shipboard tablosunda ziyaretçilere dönemin eğlencelerinden örnek sunacak.

Fransız sanatçılarını himaye eden tenor Jean Baptiste Faure‘un koleksiyonuna aldığı Sisley imzalı Molesey Weir, Hampton Court eserinde endüstriyel hayat görülebilirken, mülteci sanatçılardan 5000 eser satın alarak büyük destek olan sanat simsarı Paul Durand-Ruel’in ilk sahibi olduğu eserlerin bazıları da sergide görülebilecek.

Empresyonist Fransız Ressamlar Londra’da

{77840}

1876 – 1893 tarihleri arasında Slade Güzel Sanatlar Okulu’nda profesör olan Alphonse Legros’nun Fransız mülteci empresyonistlerin eserlerinden etkilenerek, resmettiği The Tinker tablosu ve Sisley’in manzara eserleri sergide yer alıyor.

Bergin Azer
Bergin Azer Tüm Yazıları