preloader

David Hockney Tate Britain'da!

04.02.2017
David Hockney Tate Britain'da!

Yazı Boyutu:

2017’nin en önemli sergileri arasında yer alan David Hockney retrospektif sergisini inceledik.

Sanatçıya adanmış en önemli sergi dünya turuna başlamadan önce Londra Tate Britain’da 9 Şubat – 29 Mayıs 2017 tarihleri arasında görülebilecek. Tate, Cenre Pompidou ve Metropolitan Museum of Art iş birliği ile oluşturulan sergi 2017’nin en önemlileri arasında sayılıyor. 1960’lardaki ‘Aşk’ eserlerinden başlayarak günümüze kadar tüm temalarının görülebileceği sergi Londra’dan sonra Fransa ve ABD’de sergilenecek.

1

Sanatçının 80. yaşını da kutlayacak sergide sanat hayatını kapsayan tabloları, çizim, eskiz, baskı, fotoğrafları ile beraber video gösterileri de görülebilecek.

2

60 yıla yayılan sanat hayatındaki değişimlerde “Aşk” serisindeki eserlerin Jean Michel Basquiat gibi sanatçılara olan etkileri de dikkat çekebilir.

{77469}

Portreler, Yorkshire manzaraları ve yakın tarihleri eserlerinin arasında daha önce hiç görülmemiş eserlerin de bulunduğu sergideki pek çok çalışma da ilk defa bir araya gelecek.

4

Sergi süresince, belli günlerde yapılacak etkinlikler arasında sanatçının iPad resimlerinden ilham alarak “Kendi Hockney’ini Yarat” atölyesine katılarak sergiyi farklı bir açıdan tecrübe etmek mümkün olacak.

5

David Hockney eserlerinden ilham alan modacılara da yer verilen sergide, Preen markasının tasarım ekibinin A Bigger Splash eserinden yola çıkarak 2014 resort koleksiyonunu yarattıkları süreçte sergi boyunca görülebilecek atölye çalışmaları arasında yer alıyor.

6

Tate Britain, İngiltere’nin önemli ressamlarından Hockney’e adadıkları retrospektif sergi ile sanatçıyı onurlandırırken, sanatını da geniş kitleler tarafından tanınmasını amaçlıyor. Sergiye ayırılmış galerilerden sonuncusunda sanatçının henüz bitirmediği eserleri sergilenerek, Hockney’in hikayesinin henüz bitmediği de vurgulanıyor. Sergi için seçilen eserler için Hockney “on yıllar önce yaptığım eserleri tekrar görebilmek çok mutluluk verici. Çoğu benim için eski dost gibi” diyerek açılış gününü heyecan ile beklediğini ifade ediyor.

7

Erken dönem eserlerinden günümüze kadarki çalışmalarındaki evrimin de gözlemlenebileceği sergi, İngiltere’nin yaşayan en önemli ressamı için rekor sayıda ziyaretçi bekleniyor. Savaş sonrası sanat üzerinde büyük etkisi olan ressamın sergilenecek eserlerin seçimine bizzat katılması ile belirlenen tablolar, müze ve özel koleksiyonlardan bir araya getirilmiş.

8

{77432}

160’dan fazla eserin yer alacağı sergide, 5 metrelik dev eserlerinden, iPad ile yaptığı deneysel çalışmalarına kadar tabloların yer alacağı sergide, büyük zaafı olan “havuz” konusunu işleyen yapıtları da görülecek.

9

Tate’in bugüne kadar yaptığı en önemli sergi olma özelliğine de sahip seçkide, ziyaretçileri tanıdıkları veya göz aşinalığı oldukları eserler ile sanatçının hazırladığı sürprizler de bekliyor.

Bergin Azer
Bergin Azer Tüm Yazıları