preloader

Contemporary Istanbul 2017 Başlıyor

01.09.2017
Contemporary Istanbul 2017 Başlıyor

Yazı Boyutu:

Contemporary İstanbul, 14-17 Eylül tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşecek. Bu yıl İstanbul Bienali, ‘’İstanbul Art Week’’ ve sanat galerilerinin sergileri ile eş zamanlı olarak, 12. edisyonunu gerçekleştirecek.

2017’de katılan yeni 23 galeri ile genişleyerek, toplam 74 galeri aracılığı ile sanatsal içeriğini zenginleştirmesi öne çıkıyor. Sanatseverlere uluslararası sanat dünyasındaki yeni üretimler ve fikirleri sunmanın yanı sıra, Türk sanatını da dünya ile buluşturan CI’nın her zamanki gibi yoğun geçmesi bekleniyor. İki yüzden fazla sanatçının 1500 eserlerinin görüleceği fuar, sanatın birleştirici gücünü ortay koyarken, İstanbul’un çok sesli yapısını da hatırlatacak.

CI Dialogues

Yarının hikayesini anlatan ve 10 yıldır düzenlenen CI Dialogues, 2017’de MOUVEMENT / HAREKET temasına odaklanıyor. “Hareket”e sanatsal bir bakış açısıyla yaklaşan programda, günlük hayatın temelinde yer alan teknoloji, mimari, mekân ve tasarım konuları işleniyor. Program, önde gelen mimar, tasarımcı, akademisyen, teorisyen, sanat profesyoneli, sanatçı ve koleksiyonerleri bir araya getirecek ve insan hareketinin sanatsal hareketin bir parçası olduğu, tasarım ve mimarinin tüm dönemlerine ışık tutarak kent, bahçe ve toplum üzerindeki etkisi irdelenecek.

Collectors’ Stories

2016’da ilk defa 120 eser ile gerçekleşen Collectors’ Stories, bu yıl CI Yayınları’nın ilk kitabı Collectors’ Stories ile devam ediyor. Türk koleksiyonerlerin kişisel estetik anlayışlarını, sanat koleksiyonerliğinin geçirdiği dönemsel değişimlere odaklanan kitap, önemli bir referans kaynağı olmaya aday. Türkiye’deki 60 çağdaş sanat koleksiyonundan 120 eseri bir araya getiren kitabın hedefi genç koleksiyonerlere yol göstermek.

Plugin

Beşinci senesinde bilim ve teknolojinin sanat ile kesişmesine odaklanan Plugin, yeni medya sanatının dikkat çeken eserlerine ev sahipliği yaparken, geleceği karşılayan sanat formunu da sanatseverler ile buluşturuyor. 2017’de Natura Nova başlıklı özel sergi, geleceğin dünyasına dair sorulara ve cevaplarına odaklanıyor.

Contemporary Istanbul 2017 Başlıyor

Konferanslar

Fuar süresince ziyaretçilere de açık olacak konferanslarda, medya, mimari, sanat, teknoloji ve moda gibi günlük hayatın özünü oluşturan konulardaki yeniliklerin, insan hayatına olabilecek yansımaları, uluslararası uzmanlar tarafından tartışılacak. Her yıl olduğu gibi bu yıl da çocukların atölyede resim yaparak sanata yakınlaşmaları ve rehber eşliğinde seçili galerilerin standlarına ziyaret etmeleri mümkün olacak.

Bergin Azer
Bergin Azer Tüm Yazıları