preloader

Ağustos Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Ağustos Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Yazı Boyutu:

Ağustos ayında şehirde kaçırılmaması gereken sergileri keşfedin.

halka sanat projesi, “Gereksizler Kutusu: [S]atsan [S]atılmazın Envanteri” ve “Provalar

Filtre Platform’un, iki uçtaki yaratım süreçlerini sorgulayan projeleri “Gereksizler Kutusu: [S]atsan [S]atılmazın Envanteri” ve “Provalar”, 26 Temmuz – 04 Ağustos 2019 tarihleri arasında halka sanat projesi‘nde gerçekleşiyor. “Gereksizler Kutusu: [S]atsan [S]atılmazın Envanteri” ile kitle için seri üretimin sonuçları ortaya konuyor. Evlerde bulunan eşyalar üzerinden kitsch, seri üretim, eşyalar ile kurulan psikolojik bağ ve gereksizlerin üzerimizde yarattığı etkiler tartışılıyor.

halka sanat projesi’nde 2 ay boyunca yürütülen “Provalar” atölyesinde ortaya çıkmış çalışmalardan oluşan sergide ise, özgün yaratım yöntemlerini “gramer” ve “bozunum” temaları zemininde araştıran katılımcıların farklı disiplinlerdeki özgün tasarım araştırmaları sergileniyor.

Ağustos Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Bozlu Art Project, “Dostun Çekmecesinden”, Cihat Burak

Bozlu Art Project, 31 Ağustos’a kadar Cihat Burak’ın ilk kez gün yüzüne çıkan desenlerini “Dostun Çekmecesinden” adlı sergiyle bir araya getiriyor. Grafik çalışmaları, afiş tasarımları ve tiyatro dekoraylarıyla ünlü Mengü Ertel’in evinden çıkan bu çalışmalar; resim, edebiyat, müzik, sinema gibi farklı sanat dalları arasındaki ilişkinin önemini vurguluyor. Sergide, seksene yakın eser bulunuyor.

Ağustos Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

SALT Beyoğlu, Tansa Mermerci Ekşioğlu ve Ayşe Umur, “Aslına Sadık Kalınmıştır”

Tansa Mermerci Ekşioğlu Koleksiyonu ve Ayşe Umur Koleksiyonu’ndan seçili on beş eseri bir araya getiren “Aslına Sadık Kalınmıştır”, zamanla değişen bireyler ile şeklinden işlevine dönüşen nesnelerin iç içe geçen “hayat hikâyesi”ne bakıyor. Özel koleksiyondaki eserlerin kamusal mekâna dönüşünün süreçlerine işaret eden sergi, bu ortamda sanat üretimi ve izleyici etkileşiminin ortaya çıkardığı yeni anlamlara göndermede bulunuyor. 18 Ağustos’a kadar devam edecek sergi, SALT Beyoğlu’nda görülebilir.

Ağustos Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

{772312}

Fransız Kültür Merkezi, Lâm Duc Hiên, “Anne, Anneler”

Sürgüne gitmek zorunda kalan, mülteci kamplarında yaşayan, ardından Fransa gibi bir ülke tarafından evlat edinen ve kendine sürgünün çeşitli kat ve katmanlarından rengarenk ve değişken bir kimlik inşa eden Lâm Duc Hiên, önce kendi kimliğini, ardından da tüm kıtalarda çektiği fotoğraflarıyla başkalarınınkini inşa ediyor. Kendini hem Fransız hem Laos’lu olarak tanıtan ve bu anlamda Cioran’ın “İnsan bir ülkede değil, bir dilde yaşar.” düsturunu benimseyen Lâm Duc Hiên, çektiği fotoğraflarla bizlere kendimizi bilinçlenmiş hissettirirken, asla sesini duyamadıklarımızla da bizi diyaloğa sokuyor.

Mayıs ayında ziyaretçilerini karşılayan Fransız-Laos asıllı fotoğrafçı Lâm Duc Hiên’in sergisi “Anne, Anneler” 25 Ağustos’a kadar İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde sergilenmeye devam edecek.

Ağustos Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Ara Güler Müzesi, “Aphrodisias”

Türkiye’de kültür ve sanata önemli katkılar sağlayan Doğuş Grubu’nun, fotoğraf sanatının duayenlerinden Ara Güler ile iş birliği sonucu hayata geçirdiği Ara Güler Müzesi’nin ikinci sergisi ‘Aphrodisias’ sanatseverlerle buluşuyor. Ara Güler’in çok yönlü sanatçı kimliğini ve ilham veren yaşamını gelecek nesillere aktarmak amacıyla kurulan Ara Güler Müzesi’nin ikinci sergisinde, sanatçının arşivinden Geyre Köyü ve Aphrodisias Arkeolojik Alanı’na ait ve aralarında orijinal karanlık oda baskılarının da bulunduğu fotoğraflar yer alıyor. Eylül 2019’a kadar devam edecek.

Ağustos Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

halka sanat projesi, “Bu Benim Fotoğrafım”

halka sanat projesi ile Kanadalı sanat inisiyatifi Arts Assembly’nin iki yıllık küratöyal değişim projesi Uyuşma Temeli’nin (Common Ground) ikinci yıl sergisi olan Bu Benim Fotoğrafım (This is a Photograph of Me), 13 – 30 Haziran tarihleri arasında Vancouver’da sunulduktan sonra, 3 Temmuz – 18 Ağustos tarihleri arasında halka sanat projesi’nde izleyiciye sunuluyor. Kanada merkezli sanatçılar Tanya P. Johnson ve Terriann Walling’in işlerini gösteren İstanbul ayağı, projenin her iki yılına ait belge, yazı ve görselleri de içeren bir dokümantasyondan oluşuyor.

Ağustos Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları