preloader

70TK Sergisi ile Tatavla’dan Kurtuluş’a Bir Semtin Dönüşümü

10.10.2017
70TK Sergisi ile Tatavla’dan Kurtuluş’a Bir Semtin Dönüşümü

Yazı Boyutu:

70TK sergisi, Kültürel Mirası Koruma Derneği ve Paros Dergisi ortaklığı ile Kurtuluş semtinin, 17. yüzyılda küçük bir yerleşim olarak kurulmasından bu yana özellikle de son 100 yılına ışık tuttu. Uzun yıllar Tatavla olarak adlandırılan bu yerleşimin son yüzyılda geçirdiği dönüşümleri farklı medyalar üzerinden sunarak, geçmişinden kalan izlerini bugüne aktardı.

70TK Sergisi ile Tatavla’dan Kurtuluş’a Bir Semtin Dönüşümü

Kurtuluş’un uzun yıllardır ulaşım ihtiyacını karşılayan 70 numaralı otobüs de unutulmadı. Kurtuluşluların çok iyi bildiği bu otobüsün ve Tatavla’dan Kurtuluş’a evriliş yolculuğunun birleşiminden oluşan 70TK sergisi, 100 yıllık tarihi ve kültürel değişimi gözler önüne serdi. Aynı zamanda bu proje, Actors of Urban Change programının da bir parçası idi.

{88154}

22 Eylül – 1 Ekim Tarihleri arasında süren 70TK sergisi, Kurtuluş semtinin karakterini ortaya koyan mekanların gösterildiği bir bellek haritasının yanı sıra; arşivlerden ortaya çıkan mimari ve günlük değişimlere dair izleri de gözler önüne serdi. Müstakil konutlardan apartmana geçiş sırasında bölgedeki demografik yapıyı yansıtan apartman isimleri, Tatavla’nın değişen sokak isimleri ve semtin dönüşümünü yansıtan enstalasyonların da yer aldığı sergi, özellikle o dönemi yakından yaşayan insanları derinden etkiledi.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları