preloader

Niterói Çağdaş Sanat Müzesi'nde Görülmesi Gereken Eserler

01.12.2022
Niterói Çağdaş Sanat Müzesi'nde Görülmesi Gereken Eserler

Yazı Boyutu:

Dünyanın en önemli müzelerinden Niterói Çağdaş Sanat Müzesi’nde mutlaka görmeniz gereken eserleri keşfedin.

Dünyaca üne sahip Brezilyalı mimar Oscar Nieymer tarafından tasarlanan ve 1996 yılında Rio de Janeiro’nun hemen yanındaki Niteroi kentinde inşa edilen Niteroi Çağdaş Sanat Müzesi (MAC Niterói), daire formunda tasarlanmış ‘çağdaş’ yapısı ile adının hakkını veriyor.

Tam bir tasarım harikası olan müze, topraktan filizlenen bir çiçekten ilhamlanarak dizayn edilmiş. Bir uçurum kenarında konumlandığından, ziyaretçilerine ayrıca olağanüstü bir Guanabara Körfezi manzarası da sunuyor.

Kendisi adeta bir sanat harikası olan MAC Niterói, dünyanın dört bir yanından ve farklı kültürlerden sanatçılara ev sahipliği yapıyor ve bünyesinde bir çok çağdaş sergiye yer veriyor. Gelin, şu sıralar MAC Niterói’de görebileceğiniz iki ayrı güncel serginin detaylarına birlikte bakalım…

Badjines, Os Espíritos da Natureza (Lei Esprits de la Nature)

Niterói Çağdaş Sanat Müzesi'nde Görülmesi Gereken Eserler
Niterói Çağdaş Sanat Müzesi'nde Görülmesi Gereken Eserler

MAC Niterói’deki yeni sergilerden ilki, Fransız fotoğraf sanatçısı Nicolas Henry’nin ‘Badjines, Os Espíritos da Natureza (Lei Esprits de la Nature)’ sergisi… Bu sergiyle Senegal’in doğası ve maneviyatı MacNiterói’ye geliyor…

Beaux-Arts ve École Nationale Supérieure d’Art de Paris-Cergy mezunu olan Fransız aydınlatma tasarımcısı, set tasarımcısı ve fotoğrafçı Nicolas Henry, Kanada’nın Vancouver kentindeki Emily Carr Sanat ve Tasarım Enstitüsü’nde film yönetmenliği eğitimi gördü. Eğlence, müzik, çağdaş dans ve tiyatro alanlarında aydınlatma tasarımcısı ve set tasarımcısı olarak uzun yıllar görev aldıktan sonra, Yann Arthus-Bertrand’ın ‘6 milyar kişi’ projesinin yönetmeni olarak üç yıl boyunca dünyayı dolaştı. Henry daha sonra tam zamanlı olarak kişisel fotoğraf çalışmalarına odaklandı ve plastik enstalasyonlar ve fotoğrafçılığı harmanlayan seriler üretmek için dünyayı gezmeye başladı.

Henry’nin dünyanın dört bir yanında ürettiği seriler, fotoğraf öyküleri ve anıtsal enstalasyonları, tüm toplulukların kurduğu, dayanışmacı, hümanist ve çevresel taahhütlerine tanıklık eden rüya gibi evren sunuyor…

Niterói Çağdaş Sanat Müzesi'nde Görülmesi Gereken Eserler
Niterói Çağdaş Sanat Müzesi'nde Görülmesi Gereken Eserler

Sanatçı ‘Badjines, Os Espíritos da Natureza’ serisinde de seyircisine yine bu evrenin kapılarını aralıyor ve plastik enstalasyonlar ve fotoğrafik portreler karışımında doğa ve onun manevi güzelliğine odaklanıyor. Huelgoat ormanlarının ve Borderhouat’ın kayıp vadilerinin çok yıllık ve masalsı inançlarını hayata geçirmek için menhirleri, dolmenleri ve peri göllerini aşarak Bretagne’nin vahşi vadilerinin derinliklerine sızıyor. Toplamda 12 fotoğraftan oluşan ‘Badjines’, MAC Niterói’nin avlusunda seyircisini büyülü bir dünyanın derinliklerine davet ediyor.

Serginin sponsorluğunu ise, 55 yıldır Fransız ve Brezilya kültürleri arasındaki diyaloğu geliştirmek için kültürel etkinlikleri destekleyen ve günümüz dünyasının çeşitliliğini anlamak için yeni ufuklar açan Niterói Fransız İttifakı üstleniyor.

11 Aralık’ta kapılarını ziyaretçilerine açan sergi, 26 Şubat 2023 tarihine kadar görülebilir.

Un slow venir viniendo – Capítulo I

Niterói Çağdaş Sanat Müzesi'nde Görülmesi Gereken Eserler
Niterói Çağdaş Sanat Müzesi'nde Görülmesi Gereken Eserler

MAC Niterói’de görebileceğiniz bir diğer güncel sergi ise Un slow venir viniendo – Capítulo I…

“Un slow venir viniendo – Capítulo I” sergisininin teması bir matris ve bir problem olarak resim yapmak, duygusal bağlar ve öğrenmeyi bırakma biçimlerinden yola çıkıyor.

Arjantinli çağdaş sanatçıların eserlerinden oluşan ve Colección Oxenford’un bir parçası olan sergi, çeşitli dillerde resimler, fotoğraflar, videolar, görsel ve ses enstalasyonları, performanslar, heykeller, kolajlar ve yayınlardan oluşan toplam 57 eser sunuyor. Sergide toplam 38 sanatçı yer alıyor.

Sergi aynı zamanda gezici bir projenin başlangıç noktası… MAC Niterói’nin ardından, São Paulo’daki Instituto Tomie Ohtake ve Porto Alegre’deki Fundação Iberê Camargo da 2023 yılı boyunca görülmeye devam edecek. Her bölüm, Colección Oxenford’dan farklı bir çalışma seçkisi sergileyecek ve her vakanın bir küratöryel önerisi olacak yerel kültürel bağlamın sembolik bir bölümünden esinlenerek Brezilya ve Arjantin sanat sahnesi arasındaki diyaloğu güçlendirecek.

Niterói Çağdaş Sanat Müzesi'nde Görülmesi Gereken Eserler
Niterói Çağdaş Sanat Müzesi'nde Görülmesi Gereken Eserler

Colección Oxenfor, Arjantinli iş adamı ve koleksiyoncu Alec Oxenford’un Arjantin çağdaş sanatına olan tutkusunun ve yerel sahneyi destekleme ihtiyacına olan inancının sonucunda hayat bulan “Un slow venir viniendo – Capítulo I” sergisi oluşum süreci için ”Koleksiyonuma 2008 yılında başladım ve çoğunlukla yaşayan sanatçıların ve sadece sanat galerilerinden edindiğim işleri bir araya getirmeye karar verdim. Zamanımı sanatla yaşamayı seviyorum. Beni en çok ilgilendiren şey sanatın bir dizi soru üretmesi. Cevaplarım yok” diye açıklamada bulunuyor koleksiyoncu…

Kültürel yapımcı Act. tarafından düzenlenen, yönetmenliğini Fernando Ticoulat ve João Paulo Siqueira Lopes’in yaptığı ve küratörlüğünü yaptığı “Un Slow venir viniendo – Capítulo I” sergisinin sorumluluğunu ise Arjantinli şair ve küratör Mariano Mayer üstleniyor.

19 Kasım 2022’de Mac Niteroi’de sanatseverlerle buluşan sergi, 26 Şubat 2023’e görülebilecek.

Merve Yıldız
Merve Yıldız Tüm Yazıları