preloader

Türkiye’nin En İyi Kahvecileri: Spada Coffee

13.02.2019
Türkiye’nin En İyi Kahvecileri: Spada Coffee

Yazı Boyutu:

Topağacı’nın müdavim mekanı Spada Coffee’nin sahibi Cumhur Kılıç ile kahveye dair keyifli bir sohbeti kaçırmayın.

İyi çekirdek ve iyi kavurma tekniği bir araya gelince ortaya şahane bir kahve çıkıyor. Topağacı’nın samimi mekanı Spada Coffee, mükemmel kavrulmuş çekirdekleri, konusunda uzman baristaları ve leziz atıştırmalıklarıyla dikkat çekiyor. Müdavimlerinin vazgeçilmezi olan Spada Coffee’nin sahibi Cumhur Kılıç ile kahve kavurmadan uğruna seyahat edilecek kahvecilere kadar merak edilenleri OGGUSTO için konuştuk.

Türkiye’nin üçüncü dalga kahve kültürü ne durumda?

Aslına bakarsanız Türkiye genel olarak 400-500 gramlık kişi başı ortalamasıyla çok fazla kahve tüketen bir toplum değiliz. Buna rağmen üçüncü dalga kahve; nitelikli, izlenebilir kahve çekirdekleri kullanımıyla, artizan kavurma profilleri ve demleme yöntemleri ile de kahve severlere farklı ve lezzetli deneyimler yaşatıyor.İyi kahveyi fark edenler artık büyük zincirleşmiş ikinci nesil kahvecilerden çok üçüncü dalga kahvecileri tercih etmekte.Bu akım tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla yayılmakta.

Türkiye’nin En İyi Kahvecileri: Spada Coffee

Şu ana kadar kavurduğunuz en zahmetli ve zor çekirdek hangisiydi? Neden bu kadar zor oldu?

Kavurmaya başlamadan önceki en önemli aşama, yeşil çekirdek seçimidir. Etik ticaret, doğru tarım, hasat dönemi, hasat metodu, varyetesi, nem oranı, izlenilebilirlik, doğru saklama koşulları kavurmanın nasıl başlanıp, biteceğine bir işaret aslında. Bunları doğru analiz ettiğimizde kavurmalar çok zorlu geçmez. Gelelim asıl soruya; hangi çekirdekte zorlandığım ise NaturalColombia Mirador. İlk defa natural bir Colombia kavuruyordum ve çok fazla caf çıkması sonucu bacada biriken caflar yanmaya başladı. Bu benim için zor ve biraz da ürkütücü bir deneyimdi.

{771736}

Türkiye’nin En İyi Kahvecileri: Spada CoffeeKahve kavurma işleminin en sevdiğiniz yanı nedir?

Kahve kavurmak eskilerde kahveye renk vermek, koyulaştırmak amaçlıydı ama biz ve bizim gibi üçüncü dalga kahveciler, kahvenin içerisindeki tadım notları kendi kavurma profilleriyle, maksimum seviyede kahve severlere sunmaktır. Bu aşamada kahvenin kavrulma profili çok önemli, her kavurucu kendi tarzında bir kavurma profili izler. Aynı kahve çekirdeklerini başka başka kavurucular kavurmasıyla bambaşka lezzetler ortaya çıkabilir. Bu ise işin en keyifli yönü bana kalırsa.

Türkiye’nin En İyi Kahvecileri: Spada CoffeeUğruna seyahat edebileceğiniz kahve dükkanları hangileri?

Verve Coffee Roasters (ABD), Intelligentsia Coffee (ABD), Drop Coffee Roasters (Stockholm), Saint Frank Coffee (ABD).

Hayatınızın sonuna kadar sadece bir kahve tüketecek olsanız bu hangi çekirdek olurdu?

İyi bir Natural Etiyopya her zaman keyifle içilir.

{771758}

Bazı profesyoneller tarafından sütlü kahvelere yukarıdan bakılıyor. Bu konu hakkındaki düşünceleriniz neler?

Benim de kahve tercihim sütsüz, iyi demlenmiş, taze filtre kahve olur. Ancak bir coffee shop’un en çok sattığı ürün, sütlü kahvelerdir. Her kahve çekirdeği sütle uyum sağlamayabilir.Dolayısı ile kahvenin sütle de uyumu çok önemlidir. Profesyoneller her ne kadar içmeyi sevmeseler de ticari olarak sütlü kahveleri göz ardı edemezler.Her şeyden önemlisi KAHVE KEYİFTİR! O an nasıl keyif alıcaksanız öyle için ama iyi kahve bilinci ile için.

Türkiye’nin En İyi Kahvecileri: Spada Coffee

Başak Güsar
Başak Güsar Tüm Yazıları