preloader

Hayvan Dostlarınız İçin Mama Kabı Rehberi

04.06.2024
Hayvan Dostlarınız İçin Mama Kabı Rehberi

Yazı Boyutu:

Evin minikleri için doğru mama kabı seçiminin nasıl olması gerektiğini ve mama kabı seçerken önemli olan noktaları inceliyoruz.

Patili dostlarımız için her zaman en iyisini isteriz. Onların sağlıklı ve mutlu bir hayat sürmeleri ve ihtiyaçlarını karşılamak için dikkat etmemiz gereken birçok detay var. Aşı takvimleri, yatak seçimi, takviye gıdalar ve mama kapları… Doğru mama kabı seçimi evcil dostunuzun beslenme alışkanlıklarını iyileştirebildiği gibi sağlıklarını da etkileyebilir. Seçmesi kolay gibi görünse de işte doğru mama kabını seçerken size yardımcı olabilecek birkaç öneri paylaşıyoruz.

Mama Kabı Çeşitleri

Hayvan Dostlarınız İçin Mama Kabı Rehberi

Birbirinden farklı mama kapları arasında seçim yapmak zor olabilir ama endişeye gerek yok. Sizler için mama kaplarının türlerini, iyi yanlarını ve dezavantajlarını tek tek inceledik. İşte tercih yaparken seçebileceğiniz mama kabı türleri:

Paslanmaz Çelikten Mama Kapları

Hayvan Dostlarınız İçin Mama Kabı Rehberi

Paslanmaz çelik kaplar kolay temizlenebilme özellikleriyle en hijyenik seçeneklerden biridir. Dayanıklı ve bulaşık makinesinde yıkanabilir oluşlarıyla patili dostlarınızın beslenme alışkanlıkları için doğru bir seçim olabilir. Diğer kaplardan daha kaygan olan yapıları bir dezavantaj oluşturabilir ve bazı hayvanlar özellikle su kabı olarak kullanıldığında kendi yansımalarından ürküp kaçabilirler.

Seramik Mama Kapları

Seramik kaplar dekoratif tasarımları ve estetik duruşlarıyla ilgi çekiciler. Sağlam ve dayanıklılardır ve seramik mama kaplarını da tıpkı çelik mama kapları gibi bulaşık makinesinde kolayca temizleyebilirsiniz. Ancak ağır oluşları ve düşürüldüklerinde kırılma tehlikeleri olabileceğini de ekleyelim. Uzun ömürlü olsalar da zamanla çatlaklar oluşabilir ve bu da kapların, dolasıyla mamaların kirlenmesine ve bakteri toplamasına neden olabilir. O yüzden eğer tercihinizi seramik kaplardan yana yapmayı düşünüyorsanız, dikkatli bir kullanımla uzun bir süre boyunca evcil hayvanınızın ihtiyacına hizmet eder.

Hayvan Dostlarınız İçin Mama Kabı Rehberi

Plastik Mama Kapları

Hayvan Dostlarınız İçin Mama Kabı Rehberi

Plastik kaplar ekonomik olarak daha uygunken hafif yapıları ve geniş renk seçenekleriyle en çok tercih edilen mama kapları arasında yer alıyor. Taşıması hafifliklerinden dolayı kolayken ayrıca araba yolcukları gibi seyahatler için pratikler. Yine de materyalleri plastik olduğu için en sağlıklı tercih olmayabilirler ve dolaylı yoldan evcil hayvanınıza zarar verme olasılığı var. Uzun süreli kullanım haricinde tercih edilebilirler.

Akıllı Mama Kapları

Mama kaplarının belki de en ihtişamlısı bu zaman ayarlı otomatik mama kapları. Bu kaplar ayarladığınız saat geldiğinde hayvanınıza otomatik olarak mamasını verir. Böylece hem patili dostunuzun beslenmesi bir rutine girer hem de yoğun bir çalışma hayatınız varsa evcil hayvanınızın aç kalacağından endişe duymazsınız. Ayrıca akıllı mama kaplarının kamera sistemleri ile kedinizi ve mama miktarını kontrol edebilirsiniz. Böylece aklınız onda kalmaz. Diğer modellerden daha pahalı olabildikleri gibi temizlik açısından da en ideal mama kapları değiller. Yine de eğer çalışma temponuz yoğun ve evcil hayvanınızın rutini bozulmasın istiyorsanız sizin için ideal olur.

En iyi kedi mamalarını keşfetmek için tıklayın.

Hayvan Dostlarınız İçin Mama Kabı Rehberi

Yavaş Yeme Kapları

Hayvan Dostlarınız İçin Mama Kabı Rehberi

Bu kaplarla hayvan dostunuzun mamasını daha yavaş yemesi sağlanıyor. Kabın içi yükseltilmiş bölmeler ve desenlerden oluşuyor. Böylece minik dostunuzun mama yemesi yavaşlayarak yediklerini daha kolay sindirmesine ve şişkinlik gibi rahatsız edici sorunların azalmasına olanak sağlıyor. Tabii ki konu hayvanlar olduğunda özellikle kedilerde onları yeni düzene alıştırmak zor olabiliyor. Bu yüzden yavaş yeme kaplarına alışmak evcil hayvanınız için başlangıçta zor olabilir ancak sabırlı olup ona zaman tanırsanız kaba alışabilirler.

District

Beige&Stone

Yüksek Mama Kapları

Yüksek mama kapları özellikle yaşlı ve büyük ırk hayvanlarınız için çok uygun bir tercih olur. Ayarlanabilir yükseklikleri sayesinde hayvan dostunuz mamasını yerken boyun ve sırt ağrısı çekme riski aza iner böylece daha konforlu yeme imkanı sunarlar. Diğer kaplardan daha fazla yer kaplayabilirler ama konu evcil hayvanınızın sağlığı olduğunda bu sadece önemsiz bir detay.

Hayvan Dostlarınız İçin Mama Kabı Rehberi

Wood&Tail

Tasarım Gezegeni

Taşınabilir Mama Kapları

Hayvan Dostlarınız İçin Mama Kabı Rehberi

Taşınabilir mama kapları seyahatleriniz için mükemmel bir tercihtir. Özellikle katlanabilir oluşlarıyla hem yer kaplamazlar hem de dostunuzun beslenmesi gerektiğinde pratik bir şekilde kullanılabilirler. Bu kaplar, çift taraflı oluşlarıyla yolculuğunuz boyunca patili dostunuzun hem mama hem de su ihtiyacını kolaylıkla karşılıyor. Üstelik su geçirmez iç tasarımlarıyla su akıtır mı korkunuza da elveda!

Mama Kabı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hayvan Dostlarınız İçin Mama Kabı Rehberi

Mama kabınızın turunu seçtiniz ve artık rahat edebilirim diye düşünüyorsanız biraz yanılıyorsunuz. Doğru mama kabını seçerken mama kabının materyali, boyutu gibi önemli birkaç detay daha var.

Boyut

Materyalden önce ilk bakmanız gereken özellik mama kabının boyutu olmalı. Evcil hayvanınızın büyüklüğüne yemek alışkanlıklarına ve cinsine göre detaylarla önem kazanan mama kabı boyutu doğru seçilmezse hayvan dostunuz mamasını yerken zorluk yaşayabilir. Örneğin küçük hayvanlar için çok büyük kaplar seçerseniz bu patili dostunuzun mamaya ulaşmasını zorlaştırabilir. Bu da yeterli beslenememe kilo verme gibi sorunlara neden olabilir. Aman dikkat!

Temizlik Kolaylığı

Kap temizliği belki aklınıza gelen ilk şey olmayabilir ama kirli bir kaptan mama yemeği hiçbir hayvan istemez. Özellikle evcil dostunuzun yaş mama ve kuru mamayla dengelenmiş bir beslenme rutini varsa ve mamalar arası geçişlerde kabını temizlemiyorsanız bir süre sonra bakteri oluşumu gibi tatsız sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Mama kabı seçiminde hijyen oldukça önemli olduğu için bulaşık makinesinde yıkanabilen kapları tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

Kaymayan Taban

Hayvanlar mama yerken kayan bir kaptan daha can sıkıcı çok az şey vardır. Tabanı kaymayan kaplar tercih etmeniz hayvan dostunuzun yeme kalitesini arttıran göz ardı edilmemesi gereken bir özelliktir. Bir de mamasını heyecan ve enerjiyle yiyen bir evcil hayvana sahipseniz sizlerin dikkat etmesi gereken ilk nokta tabanın kayıp kaymamasıdır…

Sağlıklı Materyaller

Yazımızın başında sizlere fikir vermesi için incelediğimiz mama kabı türleri ve yapıldığı materyaller evcil dostunuzun sağlığı için çok önemli. Seramik, cam, paslanmaz çelik gibi materyaller uzun ömürlü ve nispeten daha sağlıklı olduğu için iç rahatlığıyla kullanabileceğiniz kaplar oluyor. Tercih edeceğiniz kapların toksik maddelerden veya zararlı kimyasallardan yapılmadığına emin olun.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları