preloader

Paris Moda Haftası 2021-22 Sonbahar/Kış Koleksiyonları   

10.03.2021
Paris Moda Haftası 2021-22 Sonbahar/Kış Koleksiyonları   

Yazı Boyutu:

Tüm moda tutkunlarının takip ettiği Paris Moda Haftası 2021-22 Sonbahar/Kış defilelerini keşfedin.

Bir ay boyunca onlarca tasarımcının yetenek ve hayal güçlerinin sınırsızlığına şahit olmamıza fırsat verecek dört moda haftasının son durağındayız; Paris Moda Haftası! Moda tutkunlarının heyecanla beklediği bu haftada en dikkat çeken defileleri bir araya getirdik.

Dior

Dior, 2021 Sonbahar/Kış koleksiyonu için Versay Sarayı’ndaki Hall of Mirrors’da masalsı esintilerle dolu bir dijital defile gerçekleştirdi. Ancak “Disturbing Beauty” adındaki film, ilham aldığı masallardaki tüm güzelliğin yanı sıra karanlık bir tarafı da yansıtıyordu . Balmumu ve akasya dikenleriyle kaplı devasa aynaların görkemiyle büyüleyici bir atmosfer yaratılan bu defilede kreatif direktör Maria Grazia Chiuri, peri masallarını yeni bir yaklaşımla yorumluyor. “Güzel ve Çirkin”, “Alice Harikalar Diyarında” gibi masallardan ilhamla oluşturduğu koleksiyonda Chiuri bu fantezi dünyasını bu sefer alışılmışın dışına çıkarak bir sorgulama ve meydan okuma aracı olarak kullanıyor ve tablalarla kapladığı ve suretimizle birlikte kimliğimizi de yansıtan aynaları sorgulayıcı bir yaklaşım benimsiyor . Koleksiyona gelince tasarımcı, lazer kesim deri önlük bir elbise ile “Alice Harikalar Diyarında” ve kırmızı-beyaz detaylarla zenginleştirilmiş mavi kaşmir bir palto ile de “Güzel ve Çirkin” gibi prenses masallarına atıfta bulunan temalara sahip bir koleksiyon sundu.

Chanel

Moda evinin kreatif direktörü Virginie Viard Chanel 2021 Sonbahar/Kış koleksiyonu için çok sevdiği kayak tatili ambiyansıyla kış sporlarından ve 70’lerden günümüze kadar uzanan Paris şıklığından ilham alıyor. Işıltılı dokuların dikkat çektiği koleksiyonda ışıltılı ve mini parti kıyafetlerine tüvit ve puffer ceketler eşlik ediyor. Ancak Chanel klasiklerini sevenler için bu koleksiyon klasik Chanel takımları ve pileli etekler gibi moda evinin imzası haline gelen tasarımlar da içeriyor. Uzun tüvit paltolar zamansız bir cazibeye sahipken, klasik Chanel tüvit ceketin kürk versiyonları da koleksiyonda dikkat çeken tasarımlar arasında.

{773818}

Miu Miu

Miuccia Prada, 2021 Sonbahar/Kış koleksiyon filmi için konsept olarak bir dağ macerasını benimsiyor. “Doğa beni kişisel olarak iyileştiren bir güce sahip.” diyen tasarımcı bu sefer bu gücü kışın bembeyaz örtüsünden alıyor ve cesur Miu Miu kızlarını karlarla kaplı Dolomit Dağları’na götürüyor. Tasarımcı bu koleksiyon için doğayı fetheden kadın ve ormana uzanan podyum kombinasyonuyla oluşturulan bir konsept benimsemiş. Miu Miu’nun imzası haline gelen sorbet renk paletinden oluşan dış giyim koleksiyonuna el yapımı örgü parçalar ve ipek iç giyim unsurlar eşlik ediyor.

Isabel Marant

2021 Sonbahar/Kış sezonunda Isabel Marant’ın Parizyen kızları coolluğundan hiçbir şey kaybetmiyor. Hacimli omuzlara sahip tasarımlara sivri burunlu ve kalın topuklu çizmeler eşlik ederken moda evininin bohem tarzı kabarık püsküllerle ve payetlerle süslenmiş elbiseler, crop yeleklerle destekleniyor. Güpür danteller, nakışlar ve baskılarla androjen stili çok daha modern bir çizgiye taşıyan Isabel Marant, aynı zamanda kovboy stilini de gümüş pırıltılı elbiseler, vinil ve parlak malzemelerle galaksiler arası fütüristik tarafını da ön plana çıkarıyor. Kıvrımlı ve havuç model pantolonların hakimiyetinde görmeye alıştığımız Isabel Marant tasarımları, 2021 sonbahar kış sezonunda daha düz siluetlerle karşımıza çıkıyor.

Aslıhan Dönmez
Aslıhan Dönmez Tüm Yazıları