preloader

Milano Moda Haftası 2021-22 Sonbahar/Kış Koleksiyonları   

03.03.2021
Milano Moda Haftası 2021-22 Sonbahar/Kış Koleksiyonları   

Yazı Boyutu:

Tüm moda tutkunlarının takip ettiği Londra Moda Haftası 2021-22 Sonbahar/Kış defilelerini keşfedin.

Bir ay boyunca onlarca tasarımcının yetenek ve hayal güçlerinin sınırsızlığına şahit olmamıza fırsat verecek dört moda haftasının üçüncü durağındayız; Milano Moda Haftası! Moda tutkunlarının heyecanla beklediği bu haftada en dikkat çeken defileleri bir araya getirdik.

Fendi

Dior Men Kreatif Direktörü Kim Jones, önemli bir girişimde bulundu ve Fendi 2021 Sonbahar koleksiyonu için sarı kahve nötr tonlu renk paleti ve lüks kumaşlar ile haute couture, hazır giyim ve kürklerden oluşan bir kadın koleksiyonu oluşturdu. Kadınsı havalı ve özel dikilmiş uzun paltolar, beli seksi bir şekilde kavrayan elbiseler, uzun kürk ve ipek saçaklar gibi lüks süslemeler sezonun DNA’sını oluştururken, koleksiyondaki parçaları da adeta birer yatırıma dönüştürüyor. Ancak tüm bu lüks ve gösterişli DNA’sına rağmen Fendi, 2021 sonbahar sezonunda kullanışlılığıyla da bir adım öne çıkıyor. Daha önce efsane modacı Karl Lagerfeld tarafından yönetilen Roma merkezli moda evine kadın koleksiyonlarının kreatif direktörü olarak atanan Kim Jones’a gelince, buradaki kadın koleksiyonunun yanı sıra Dior Men ile birlikte her iki moda evinde de vizyonunu ve tutkusunu yansıtmaya devam ediyor.

Valentino

2021 Sonbahar sezonuna siyah beyaz karma koleksiyonla çıkan Valentino, son derece ince el işçilikleriyle dikkat çeken tasarımlar sundu. Modaevinin kreatif direktörü Pierpaolo Piccioli bu koleksiyonun açılışını; Spatialism sanat akımının kurucusu olan ve tuvaller üzerinde kesip parçalayarak çalışan sanatçı Lucio Fontana’dan bir alıntıyla yaptı. Tasarımcı, imzası niteliğindeki yerlere kadar uzanan akışkan tasarımları tamamen değiştirdiği süper mini elbise ve etek proporsiyonlarında yepyeni siluetler sunuşuyla ise bu referansını kanıtlar nitelikteydi. Sonbahar sezonu için Valentino’nun anahtar konsepti olarak öne çıkan bu siluetlerle Piccioli, bir kültür olarak couture ruhunu, geçmişin nostaljisi olmadan günlük hayata uyarlıyor ve iddiasını tasarımlarıyla net bir şekilde ifade ediyor.

{773772}

Prada

İtalyan moda evinin Kreatif Direktörleri Miuccia Prada ve Raf Simons, 2021 Sonbahar sezonu için başkalaşım kavramına odaklanarak yeniden tasarlanan klasik tasarımları ilgi odağına çekti. Yepyeni bir enerji ve arzuyla iyimserlik duygusunu yansıtan koleksiyonda hareket arzusunu vurgulayan rahat tasarımlar dikkat çekti. Katlı ve bomber siluetleri bir araya getiren hibrit dış giyim parçalara atıfta bulunan koleksiyon çeşitli renkler, motifler ve örme jakarlar ile zenginleştirilmiş tasarımlar sundu. 2021 Sonbahar sezonunda pek çok kontrastı bir arada sunan İtalyan moda evi retro ile fütüristik, minimal ile maximal, sportif ve zarif görünümleri entelektüel bir güzellikle harmanlıyor. Gece elbiselerinin yerini jakarlı detayları bulunan kullanışlı ve zarif tulumlar alırken modeller adeta bir Retro-fütüristik zaman kapsülünün içindeymişçesine Art Nouveau grafikleriyle çeşitlenmiş örme tulumlarla boy gösterdi.

Etro

Veronica Etro 2021 Sonbahar sezonu için konfor alanından çıkıp kendi bohem estetiğinden uzaklaşma ihtiyacı hissederek özgürlük konseptiyle iki efsanevi figüre odaklandı; Rudolf Nureyev ve Jimi Hendrix. Özgür ruhlu ve asi bir tavrı paylaşan bu ikiliden ilham alan Veronica Etro kostüm görünümlerinden uzak durarak, sofistike dokunuşlarını zarif işlemelerle rahat siluetlere yansıttı. Çok daha genç ve günlük bir giyim koleksiyonu sunan tasarımcı kadınsı mini ve uzun kadife elbiselerle kabartmalı metal tokalı kemer birlikteliğini Viktoryen yakalı bluzlar ve işlemeli önlüklerle tamamlayarak tezat yarattı. Hendrix’in görünümüyle özdeşleşen ve Nureyev’in sahne kostümlerini anımsatan siluetlerde soft gece elbiseleri, saçaklı yelek ve ceketler, yüksek belli ve kapitone patchwork pantolonlar, geniş kazaklar, paisley desenli ceketler, anorak bomberlar, patchwork paltolar ve brokar erkek kıyafetleri dikkat çekti.

{773790}

Alberta Ferretti

2021 Sonbahar koleksiyonunun arkasındaki işçiliğe ışık tutan Alberta Ferretti, zanaatkarların harika işçiliği ve teknikleriyle yaratılan tasarımlar sundu. Pek çok farklı alternatifin bulunduğu olağanüstü dış giyim tasarımları vurguyu omuzlara toplayan şık paltolardan, koyun kürklü ceketlere ve pançoları andıran akışkan geniş mantolara kadar geniş bir yelpazeye yayılıyordu. Kobalt mavisi, petrol, zümrüt, zeytin yeşili, tunç grisi renklerinin farklı tonlarının yanı sıra toprak tonlarında bir sarı, kahverengi ve bejden oluşan renk paleti; zamana uyumlu, temiz ve titiz siluetlerle buluştu. Tüylü dokular ve vücudu adeta kucaklayan koza şeklindeki formlarla desteklenen tasarımlar kararlı ve güçlü Ferretti kadınını aynı zamanda şehvetli ve kadınsı çekiciliğiyle ön plana çıkardı.

OGGUSTO Editörlerinden Aslıhan Dönmez’in diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Aslıhan Dönmez
Aslıhan Dönmez Tüm Yazıları