Tanışmanız Gereken Türk Çanta Markaları

Kusursuz tasarımlarıyla fark yaratarak, en iyiler arasında gösterilen Türk çanta markalarıyla tanışın.

Commodores

“Markamın ismi ve detaylarımız iki kuşak öncesinden büyük babam İstanbul Boğazı’nda yük gemileri olan denizci Tevfik Bey’den geliyor. Commodores ismine ilham kaynağı o. Olmazsa olmazımız orijinal Fransız sırmaları, altın kaplama metal armalar, ipek kadifeler gibi detaylar ise tek kızı evlendirdiği Nadir Paşa’nın oğlu ve ailesinin verdiği esinden geliyor. Günlük yaşamda kullanacağımız sade modellerimizin yanı sıra, daha çok arzu nesnesi olma iddiası çıkış noktamız. Aynı zamanda tek tek elde dikilmesi, sınırlı sayıda özel üretilen tasarımlar ve kişiselleştirilebilmesi de bizi farklı kılıyor diye inanıyorum.” Ceren Civaoğlu Tugay ile ilhamını ailesinin hikayelerinden alıp kurduğu markası Commodores ve çanta dünyası hakkında sohbet ettik.

VuQu

VuQu, fonksiyonelliği mükemmel işçilikle buluşturuyor ve bunu günümüz kadının tüm ihtiyaçlarına göre tasarlıyor. Farklı olmaktan ziyade ortaya çıkarılan ürünlerin gerek tasarım gerekse işçilik olarak en üst kalitede olması ve her detayın gözle görülecek şekilde mükemmel bitişlere sahip olması hedefleniyor. Bu detaylara gösterilen özen, markanın kendisini farklı kılmasını sağlıyor... VuQu markasının kurucu ortağı Fazıla Topbaş ile markası ve çanta dünyası üzerine sohbet ettik.

Lupa Project

“Şehri içine sığdıran çantalar tasarlamak istedik. Şimdilik iki farklı modelimiz ve birçok rengimiz var. Hatta modellerimizden birinin adı İstanbul. Şehrin her türlü koşturmasında, her daim yanınıza alabileceğiniz tarzda tasarlandı, öyle ki bu modeli alanlar hiç kollarından çıkarmadıklarını söylüyorlar. Diğer modelimiz Naaz ise kutu şeklinde tasarlandı ona da şehri içine sığdıran renkli kutular diyoruz. Naaz isimlerimizin birleşiminden oluşuyor, ilk tasarımımız, ilk göz ağrımız...” Lupa Project’in yaratıcıları Nalan Cengiz ve Azem Hasturkoglu ile sohbet ettik.

Duende

Gücünü sanattan almak’ anlamına gelen Duende, el emeğinin saygınlığı ve özgünlüğünün muhteşem bir çaba ve sabırla harmanlamasıyla hayata geçen bir marka. Her biri farklı, eşsiz ve kişiye özgü olan çanta markasının kurucularından Nazlı Demirkök, markasının hikayesini OGGUSTO’ya özel anlattı.

&333

Kreatif Direktör Gülşah Gürcan’ın kendi markasını kurma fikri, özel prop ve aksesuar tasarımları yaptığı zamanlara dayanıyor. Kendine özgü ve farklı olabilmenin çok özel bir ayrıcalık olduğuna inanan Gürcan, &333 çanta markasını bu yaklaşımla kurdu. Hayattan zevk alan, yaşsız, mutlu olmayı seven, pozitif ve eğlenceli dünyasını yansıtan markanın hem kurucusu hem de Kreatif Direktörü olan Gülşah Gürcan, markasının hikayesini OGGUSTO’ya özel anlattı.

BAA

Nisan 2016 yılında İstanbul'da kurulmuş olan "BAÂ", genç bir aksesuar markası köklerine saygı duyuyor. Baba mesleği olan matbaacılığı, matbaa makinalarının mekanik işleyişini modellerine de yansıttığı BAA’nın Kreatif Direktörü Tuğçe Özocak ve Marka Müdürü Sevgi Acarve  markanın hikayesini OGGUSTO’ya özel anlattı.

Bago

Kelime anlamı 'ormanın ruhu' demek olan Bago; koleksiyonlarıyla tropik ruhu ortaya çıkartıp göz alıcı koleksiyonlarda farklı boy ve şekillerdeki el portföyleri, gündelik çantalar ve rengarenk plaj çantaları ile geniş bir yelpaze sunuyor. Sürdürülebilir modaya ve çevreye dost olarak üretilen Bago aynı zamanda zanaatkarlara ve kadın komitelerine de destek veriyor. Yaptığı sosyal sorumluluklarla da öne çıkmayı başaran Bago’nun Kurucusu ve Kreatif Direktörü İpek Dumani, markasının hikayesini OGGUSTO’ya özel anlattı.

Fonfique

Milano’da IED’de Illustrasyon ve Animasyon bölümünden mezun olduktan sonra kariyerine desen tasarımcısı olarak devam etmeye karar veren Ceylan Kolat, eğitimine Central Saint Martins Londra’da devam etti. İstanbul’a dönünce 3 sene tekstil sektöründe tecrübe kazandı ve 2014 yılında uzun süredir hayal ettiği Fonfique’i kuran Ceylan Kolat, markanın hikayesini OGGUSTO’ya özel anlattı.

Kia Ora

Maori kültüründe birçok güzel dileği içinde barındıran marka, sahip olduğu pozitif enerjiyi ürünleri aracılığı ile insanlara yansıtacağına inanıyor. ''Seçkin el işçiliği ile hazırlanmış, güzel ve aynı zamanda işlevsel çantalar tasarlayarak hem bugün hem de yıllar sonra beğenilmeyi ve ürünlerimizin nesillerden nesillere aktarılmasını hedefliyoruz." mottosuyla yollarına devam eden Kia Ora’nın kurucuları Ceylan Toplamaoğlu ve Melis Erdoğan, markanın hikayesini OGGUSTO’ya özel anlattı.

Love&Can

Love&Can’in kurucusu Nihan Gider, 15 yıl boyunca resmi dilde tercümanlık yaptıktan sonra Love&Can Bag markasını yarattı. Şu anda tüm enerjimi ve sevgimi ailesine ve markasına veriyor. Modellerin hepsini Bodrum’da tasarlıyor, İstanbul’da üretiyor. Love&Can Bag’in kurucusu Nihan Gider, markasının hikayesini OGGUSTO’ya özel anlattı. 

Mare Atelier

2017 yılında Kardelen Sönmez tarafından kurulan Mare Atelier çantaları; fabrikalaşan çağımıza inat, bulunması gittikçe zorlaşan kıymetli zanaatkarların el işçiliği ile ortaya çıkıyor. Tasarımlarda minimalistik çizgilerle bütünleşen küçük detaylara rastlamak mümkün. Kullanıcısına geçmişten geleceğe her zamana ve birbirinden farklı tüm mekanlara eşlik edebilme fırsatı sunanı Mare Atelier’in Kurucusu ve Tasarımcısı Kardelen Sönmez, markanın hikayesini OGGUSTO’ya özel anlattı.

Mehry Mu

Meşhur Fatma’nın Eli sembolünü kullanarak yarattığı ¨Rez Bag¨ çantasıyla geniş bir hayran kitlesine ulaşan Güneş Mutlu Mavituncalılar, Mehry Mu markasını 2009 yılında kurdu. Tuncalılar, devam eden yıllarda da markanın kimliğine sadık kalarak yarattığı tasarımlarıyla yıllardır en sevilen çanta markalarından birisi olan Mehry Mu’nun hikayesini OGGUSTO’ya özel anlattı.

Merveau

2016 yılında kurulan “Merveau”, tasarımcısının Brüksel’in tarihe tanıklık eden eşsiz binalarından aldığı ilhamla, sanat ve mimariyi birleştiriyor, el işçiliği ve aşkla üretiliyor... İç Mimarlık ve Endüstriyel Tasarımı eğitimini şık ve zamansız tasarımlara dönüştüren, fark yaratan detaylarla kadınları güçlü ve eşsiz kılan Merveau’nun yaratıcısı Merve Palit Okcan, markasının hikayesini OGGUSTO’ya özel anlattı.

Qimu Bags

Qimu Bags, Esin Terzioğlu ve Benan Terzioğlu tarafından 2017 yılında kuruldu. Qimu, felsefesi gereği nefes kadar hafif çantalar tasarlama misyonunu benimseyen bir marka. Hafif, zarif ve yalın deri çanta konseptine odaklanan marka, kullanıcılarına değişken koşullara uygun, kullanım kolaylığı sağlayan ürünler sunmaktadır. Qimu Bags’in kurucusu Esin Terzioğlu, markanın hikayesini OGGUSTO’ya özel anlattı.

Rara Atelier

Rara Atelier’in temeli köklü bir deri fabrikasına dayanmaktadır. Kurucusu olan Dilan Bozdağ, senelerin getirdiği tecrübeyi kullanarak bu tasarım kolunu oluşturmuştur. Ürünlerimiz deneyimli ustaların el işçiliği ile İstanbul’daki atölyemizde üretilirler. Raralar, minimalist tasarımı, kalitesi, dinamik, şık, kullanışlı ve fonksiyonel özellikleriyle kendilerini gösterirler. Markanın kurucusu Dilan Bozdağ, Rara Atelier’in hikayesini OGGUSTO’ya özel anlattı.

Rossea

Ustaca yapılmış popüler el işi örgüsü olarak bilinen ‘Signature’ nakışı ile tüm tasarımlarında zarif bir bütünlük sağlayan ve her sezon kullandığı materyal renkleri ile dikkat çeken Rossea; Türkiye dışında; Dubai, Milano, Londra, Stockholm, Cenevre ve Asya olmak üzere yurtdışındaki önemli butik ve zincir mağazalarda da yer alıyor. Rossea’nın kurucuları Rozita Kandiyoti ve Deniz Benbiçaço, markanın hikayesini OGGUSTO’ya özel anlattı.

Toubiq

Tuğba Doğan, yaşadığı coğrafyanın güzelliğinden, zenginliğinden, doğal mucizelerinden ortaya çıkan organik dokularla, hayalindeki tasarımları, el işçiliği ile buluşturdu. Seri olarak değil, tek tek elde üretim yaparak bir koleksiyon oluşturdu. Doğanın yeniden hayat bulması ve kullanılması, zamansız bir parça olan hasıra organik fark yaratma heyecanından yola çıkarak oluşturulan Toubiq’in kurucusu Tuğba Doğan, markasının hikayesini OGGUSTO’ya anlattı.

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.