preloader

Türk Çanta Tasarımcıları: VuQu

28.12.2020
Türk Çanta Tasarımcıları: VuQu

Yazı Boyutu:

Fonksiyonelliği, mükemmel işçilikle buluşturan VuQu markasının kurucu ortağı Fazıla Topbaş ile markası ve çanta dünyası üzerine sohbet ettik.

Türk Çanta Tasarımcıları: VuQu

Fazıla Topbaş

Çanta tasarlamaya nasıl başladınız?

Hayat dediğimiz yolculukta bize eşlik edecek çantayı hayal ederek yola çıktık. Bu çanta hem yolcuğumuzda ihtiyacımız olanları yanımızda bulundurmamızı sağlayacaktı hem de biriktirdiğimiz güzel anılarımıza eşlik edecekti. Bir çanta bir lego gibi yüzlerce özel ve özenle tasarlanmış detayın bir araya gelmesiyle ortaya çıkıyor. Kusursuz olması için her detayın o çantaya özel olarak tasarlanması ve her parçanın milimetrik planlanarak yerleştirilmesi gerekiyor. Bu detaylar ile çanta anlam ve karakter kazanıyor.

Türk Çanta Tasarımcıları: VuQu

Markanızı farklı kılan özellikler neler?

VuQu, fonksiyonelliği mükemmel işçilikle buluşturuyor ve bunu günümüz kadının tüm ihtiyaçlarına göre tasarlıyoruz. Farklı olmaktan ziyade ortaya çıkarttığımız ürünlerin gerek tasarım gerekse işçilik olarak en üst kalitede olmasını ve her detayın gözle görülecek şekilde mükemmel bitişlere sahip olmasını hedefliyoruz. Bu detaylara gösterdiğimiz özen, markamızın kendisini farklı kılmasını sağlıyor. Ortaya çıkarttığımız ürünlerimiz, farkımız.

Markanızı kullanan kadınları bize nasıl tarif edersiniz? Bu kadınlar kimler, nasıl giyinirler, nereye giderler, ne severler?

Seven, öğrenen, üreten kadının yol arkadaşı olmak için tasarlanan VuQu, bir noktadan bir noktaya hareket halinde olan, gerektiğinde hızlı sayılabilecek adımlarla yürüyen şehirli bir kadın. VuQu, şehrin gündüzünde, iş hayatında, gecesinde kısacası her anında zamansız tarzı benimseyen kadının hayat yolculuğunda uzun soluklu birer dost olması için tasarlandı. Giyiminde detaya ve kaliteye önem veren VuQu kadını, hayatı dolu dolu yaşarken kendine de zaman ayıran ve bunun keyfini çıkartmayı bilen bir kadın; hayatının rutinini kendi çizen, zamanını kullanabilen ve tüm bu akışta fonksiyonelliği ön planda tutan.

Türk Çanta Tasarımcıları: VuQu

Hangi markanın hangi modeli size keşke bu çantayı ben tasarlasaydım dedirtiyor?

Yıllar önce kız kardeşim ile paramızı birleştirip Fendi Baguette almıştık. Ailemizin yanında yaşadığımız yıllar olduğundan dönüşümlü olarak kullanırız diye düşünerek aldığımız ve o zamanlar için bütçemizi aşan bir alışveriş olmuştu. Yıllarca severek kullandık, hala dolabımdadır. Biraz eskidi, kimi yerlerindeki boncukları bile döküldü ama elime aldığımda beni eski duygulara ve gençlik anılarıma götürür. Aslında teknik olarak baktığınızda bir kapak, bir kaç dikiş diyebileceğiniz tasarımı ile sizi yormayan ve tasarım iddiası olmayan bir çanta. Ancak defalarca yorumlanarak her kadına uygun bir yorumu yapılmış ikonik bir model. Benim için, içinde o kadar çok anı biriktirdiğim bir çanta ki hayranlığım bu yüzden. Bu kadar çok yorumlanabilen bir tasarım yaratmak müthiş bir şey!

Çanta tasarımcısı olmasaydınız ne yapmak isterdiniz?

Ben ve ortağım Eda Topbaş, çanta tasarımcılığına 2 sene önce işin mutfağında, işin ustası zanaatkarlardan öğrenerek başladık. Ben tekstilci, ortağım ise iç mimar. Her ikimiz de estetiğe önem veren, kendi hayatlarımıza o gözle bakarak şekillendiren iki girişimci kadınız. Bugüne kadar süregelen kariyerlerimiz ve özel hayatlarımız, üretkenliğimizi ve çok yönlülüğümüzü ortak fikirlerde buluşturdu, fikirlerimizi ve tasarladıklarımızı yeni bir oluşumda ortaya çıkarttık. Kadınların çok yönlülüğüne, yıllar içinde edindikleri birikim ve tecrübeyle her daim yeni fikirleri ortaya çıkartabileceklerine ve bunu eşit fırsatlar çerçevesinde uygulamaya geçirebileceklerine inanıyoruz. VuQu, bu süreçte kadınlara eşlik edecek.

Türk Çanta Tasarımcıları: VuQu

Hayatınızın sonuna kadar tek bir çanta kullanmak zorunda kalsanız bu hangi model olurdu?

Sonsuzluk kelimesi gençlik yıllarımdan beri kulağımı tırmalar. Hayat sonsuz değil ve bir şeyden hiç vazgeçemeyeceğimi söyleyebileceğimi sanmıyorum. Bir sonraki çanta modelimiz beni çok heyecanlandırıyor. Bir adım sonraki düşüncenin ortaya çıkacak oluşunun heyecanlandırdığı gibi… O yüzden hiçbir şeye zorunda kalmayacağımız ve hep seçeneklerimizin olacağı bir hayat hayalini gerçekleştirmeye odaklanalım.

Çantalarınıza nerelerden ulaşabiliriz?

VuQu’ya Nişantaşı & Emaar Square Mall GIZIA mağazalarından ulaşabilirsiniz. Ayrıca online sipariş seçeneği ile tüm modellerimize www.vuqu.com.tr üzerinden ve @vuquofficial Instagram hesabımızdan talebinizi bizlere ileterek kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Türk Çanta Tasarımcıları: VuQu
Türk Çanta Tasarımcıları: VuQu
OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları