preloader

Türk Çanta Tasarımcısı: Mare Atelier

05.10.2018
Türk Çanta Tasarımcısı: Mare Atelier

Yazı Boyutu:

Mare Atelier, 2017 yılında Kardelen Sönmez tarafından İstanbul’da kurulmuştur. Mare Atelier çantaları fabrikalaşan çağımıza inat, bulunması gittikçe zorlaşan kıymetli zanaatkarların el işçiliği ile ortaya çıkar. Emeğe ve geçmişe saygısını geleceğin kaçınılmaz trendleri ile birleştirir. Tasarımlarda minimalistik çizgilerle bütünleşen küçük detaylara rastlamak mümkündür. Mare Atelier ürünleri kullanıcısına geçmişten geleceğe her zamana ve birbirinden farklı tüm mekanlara eşlik edebilme fırsatı sunar. Başarılı Türk çanta markası Mare Atelier’in Kurucusu ve Tasarımcısı Kardelen Sönmez, markanın hikayesini OGGUSTO’ya özel anlattı.

Çanta tasarlamaya nasıl başladınız?

Çocukluğumdan beri yeni şeyler tasarlamayı çok severdim. Oyuncak bebeklerime evde bulduğum kumaşlardan, tokalardan kıyafetler yapıp giydirmek en sevdiğim oyundu. İlerleyen yaşlarımda kendimi daha iyi keşfedebileceğim okullarda okudum. Bu okullar sınırlar içerisinde kalmamayı, başarının tutkulu olduğunuz işi yapmanız ile geleceğini öğretti. Bu nedenle üniversite hayatım ile birlikte moda eğitimi de almaya başladım. Aldığım eğitimleri çanta üzerinde spesifikleştirdim ve ailemin de çocukluğumdan beri bana inanması ile birlikte çanta tasarım serüvenim başladı.

Türk Çanta Tasarımcısı: Mare Atelier

Markanızı farklı kılan özellikler neler?

Mare Atelier’i farklı kılan ilk özelliği zamansız ve mekansız oluşudur diyebilirim. Mare Atelier çantalar, İstanbul’da geçmişten gelen bir gelenek ile tek tek elde işlenir. Zanaatkarlarımızın çıkardığı ürünlerimizi zaman çizgisinde ve mekan aralıklarında istediğiniz yere konumlandırabilirsiniz. Minimalist bir çizgisi olan Mare Atelier, kullanıcısına günün her saatinde gittiği her yere eşlik edebilme fırsatı sunar. Bence Mare Atelier’i farklılaştıran en önemli özelliği de budur.

{88177}

Markanızı kullanan kadınları bize nasıl tarif edersiniz? Bu kadınlar kimler, nasıl giyinirler, nereye giderler, ne severler?

Güzelliği detaylarda arayan kadınlardır. Basic bir beyaz tişört ile giydiği kotunu Ferr Micro Dem Bag ile tamamlar mesela. Bu kadınlar rahattır ama dikkat çekerler. Gittikleri her ortama ayak uydurabilirler. Aktiftirler, yoğun bir iş gününden sonra arkadaşlarıyla buluşup eğlenmeye gidebilir. Gezmeyi ve gittiği farklı yerlere üzerindekilerle uyum sağlamayı severler.

Türk Çanta Tasarımcısı: Mare Atelier

Sonbahar Kış sezonun en yeni modeli hangisi ve ilham kaynağı nedir?

Mare Atelier’in anlamı Deniz Atölyesi anlamına geliyor. Tüm sezonlarımızda hiçbir yere ayrılmayan en büyük ilhamımız “denizler”. Denizin sonsuzluğunu, derinliğini ve renklerini koleksiyonlarımızda her zaman kullanıyoruz. Sonbahar Kış koleksiyonumuzun diğer bir ilham kaynağı ise günbatımı. En yeni modelimiz olan CEY Bag’leri tasarlarken de bunu kullandık. CEY Bag’lere önümüzdeki aylarda ulaşabileceksiniz.

Hangi markanın hangi modeli size keşke bu çantayı ben tasarlasaydım dedirtiyor?

Silvia Venturini Fendi’nin tasarladığı Fendi Baguette Bag.

Türk Çanta Tasarımcısı: Mare Atelier

Çanta tasarımcısı olmasaydınız ne yapmak isterdiniz?

Bu zor bir soru çünkü lise yıllarımın sonlarından itibaren tasarımcı olmak istediğimi fark etmiştim. Fakat sanırım çanta tasarımcısı olmasaydım, çok uzaklara gitmezdim yine tasarıma dair bir şeyler yapmak istediğim için iç mimarlık okumak isterdim.

Hayatınızın sonuna kadar tek bir çanta kullanmak zorunda kalsanız bu hangi model olurdu?

Sanırım bu sorunun cevabı Siyah Deri SEL Bag olurdu. Diğer modellerimize göre bir tık daha büyük, hayatımızın sonuna kadar kullanacaksak biraz büyük olmasında fayda var.

Türk Çanta Tasarımcısı: Mare Atelier

Çantalarınıza nerelerden ulaşabiliriz?

Çantalarımıza tüm Vakkorama mağazalarından, lidyana.com ve çok yakında ateliermare.com sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Zeynep Ülgen
Zeynep Ülgen
editörün tüm yazıları