preloader

Türk Çanta Tasarımcıları: Love&Can

02.10.2018
Türk Çanta Tasarımcıları: Love&Can

Yazı Boyutu:

Türk Çanta Tasarımcıları: Love&Can

Love&Can’in kurucusu Nihan Gider, eşi ve 10 yaşındaki kızıyla birlikte Bodrum’da yaşıyor. Gider’in tüm çocukluğu Bodrum’da geçti ve eğitimini tamamladıktan sonra tekrar Bodrum’a ailesinin yanına döndü. Bilkent İngilizce Türkçe Çevirmenliği mezunu olan Gider, 15 yıl boyunca resmi dilde tercümanlık yaptıktan sonra bir tıkanma dönemi yaşadı ve mesleğini yavaş yavaş sonlandırdı. Love&Can Bag markasını yarattı. Şu anda tüm enerjimi ve sevgimi ailesine ve markasına veriyor. Modellerin hepsini Bodrum’da tasarlıyor, İstanbul’da üretiyor. Love&Can Bag’in kurucusu Nihan Gider, markasının hikayesini OGGUSTO’ya özel anlattı.

Çanta tasarlamaya nasıl başladınız?

Markamı resmi olarak kurmam yaklaşık üç yıl öncesine dayanıyor fakat hayal aşaması daha da öncesine dayanıyor. Bodrum’da yaşıyorum ve yaklaşık 15 yıl İngilizce dilinde yeminli tercüman olarak çalıştım. Sonrasında bir tıkanma dönemi yaşadım. Yıllarca yapmış olduğum mesleğim bana eskisi kadar keyif vermiyordu; modaya, sanata karşı hep ilgim vardı çantalar ise hep ilgi alanımdı. Bodrum’da dantel çok örülür özellikle de eski zamanlarda Bodrumlu kadınlar dantel perde, pamuk ipliğinden kilimler, çantalar örermiş. Gittiğim eski Bodrum evlerinde yaşlı teyzelerin ördüklerine bakar kendime göre uyarladığımı hayal ederdim. Sonrasında bu hayali bir adım öne alıp eşimin annesinden kendi tasarladığım bir modeli örmesini istedim. Yakın arkadaş çevremde o kadar çok beğenildi ki sipariş almaya başladım. Sonrası çok hızlı gelişti. Love&Can Bag markasını kurdum ve üretime başladık.

Türk Çanta Tasarımcıları: Love&Can

Markanızı farklı kılan özellikler neler?

Markamı farklı kılan özellik içindeki enerji ve sevgi olabilir mi? Markamın sembolü sonsuz sevgi düğümüdür. Erdemi, varoluşu, sevgiyi temsil etmektedir. Ben bütün nesnelerin enerjisi olduğuna inanan bir kişiyim. Etrafımızda yaydığımız enerji kadar var olduğumuzu düşünüyorum ve bu hayatı, ne ekersek onu biçerek yaşadığımızı… Sadece çanta tasarlamak değil belki benimkisi, içinde hayal, sevgi, bolluk, bereket var. Az sayıda üretim yapıyoruz, malzemelerin doğal, kaliteli ve dayanıklı olması önceliğimiz.

Markanızı kullanan kadınları bize nasıl tarif edersiniz? Bu kadınlar kimler, nasıl giyinirler, nereye giderler, ne severler?

Markamı kullanan kadınların stil sahibi olduklarını görüyorum. Öylesine giyinen değil, yaşam şekline göre bir tarzı olan, doğalı, zamansızlığı seven sofistike kadınlar olduklarını gözlemliyorum. Markanın tasarımından, üretim aşamasına kadar hayal ettiğim kadın Ege ve Akdeniz kadınları. Cesur, coşkulu, kendine güvenen, kahkahası bol olan kadınlar. İpek pijama takımıyla bir davete gidebilecek kadar stil sahibi ya da kışın kaşmir paltosuyla hasır sepet basket çanta takarak gezebilecek kadar cesur ve özgün.

Türk Çanta Tasarımcıları: Love&Can

Sonbahar-Kış sezonun en yeni modeli hangisi ve ilham kaynağı nedir?

Markamı kurmadan önce sezon trendlerini sıkı takip eden ve çanta almayı çok seven birisiydim. Sonrasında şunu fark ettim. Moda çok hızlı ve geçici, stil sahibi olmak ise kalıcı. Klasik zamansız birkaç çantası olmalı bir kadının gardırobunda. İnsanlar, ancak herkeste olmayan özel işçilikli butik üretim yapan çantalara yönelirse farklı ve bulunduğu ortamda fark yaratabilir.

{88177}

Hangi markanın hangi modeli size keşke bu çantayı ben tasarlasaydım dedirtiyor?

Anneanneden toruna geçen Chanel 2.55 ve Hermes Kelly gibi klasik ve zamansız modeller.

Türk Çanta Tasarımcıları: Love&Can

Ben hayalimdeki işi yapıyorum şu anda ve sevdiğim kalbimi her tasarımda attırmaya devam ettikçe üreteceğim. Eğer çanta tasarlamasaydım sanata yönelirdim özellikle bu aralar illüs.

Hayatınızın sonuna kadar tek bir çanta kullanmak zorunda kalsanız bu hangi model olurdu?

Hayatımın sonuna kadar tek bir çanta kullanmak zorunda kalsaydım, günlük hayatımda benim için önemli ve gerekli olan bütün eşyalarımı içine alabilecek gece ve gündüz kullanımına yönelik Love&Can marka bir model tasarlar üretir ve onu kullanırdım .

Türk Çanta Tasarımcıları: Love&Can

Love&Can Bag çantaların mevcut satış noktaları Gizia Gate Nişantaşı, Zorlu Center ve Yalıkavak Marina mağazaları, Wepublic, Room&Rumours, Ena Hotel Bodrum, Bookshop Bodrum, Maça Kızı Otel ve www.lovecanbag.com‘dur .

Zeynep Ülgen
Zeynep Ülgen Tüm Yazıları