preloader

Türk Çanta Tasarımcıları: Commodores

15.03.2021
Türk Çanta Tasarımcıları: Commodores

Yazı Boyutu:

Ceren Civaoğlu Tugay ile ilhamını ailesinin hikayelerinden alıp kurduğu markası Commodores ve çanta dünyası hakkında sohbet ettik.

Türk Çanta Tasarımcıları: Commodores

Ceren Civaoğlu Tugay

Çanta tasarlamaya nasıl başladınız?

Ben aslında Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı mezunuyum ve eğitimini aldığım tasarım dalını icra ediyorum. Tekne iç mekan tasarımları yapıyorum. Fakat gerek uzun yıllar Motorboat&Yachting dergisinde stil dosyası hazırlarken, gerek yaptığım projelere aksesuar ararken Marin stilinde birbirine çok benzeyen tarzda işler olduğunu gördüm ve farklı bir soluk getirmek adına kendi markamı, Commodores’i kurdum. Commodores’un çıkış noktası üniforma konsepti oldu. Aslında başlangıçta yastık, duvar kağıdı gibi aksesuarlar varken, modada sıkça takip edilen bir akım “on you and around you” felsefesi ile günlük yaşamda da bu stili her daim yanımızda bulundurmak istediğimiz çantalara taşımak istedim.

Türk Çanta Tasarımcıları: Commodores

Markanızı farklı kılan özellikler neler?

Markamın ismi ve detaylarımız iki kuşak öncesinden büyük babam İstanbul Boğazı’nda yük gemileri olan denizci Tevfik Bey’den geliyor. Commodores ismine ilham kaynağı o. Olmazsa olmazımız orijinal Fransız sırmaları, altın kaplama metal armalar, ipek kadifeler gibi detaylar ise tek kızı evlendirdiği Nadir Paşa’nın oğlu ve ailesinin verdiği esinden geliyor. Kızı Memduha ve damadı Pera Palas otelinde evlenmişler ve o dönem de büyükbabam İngiliz donanmasının batırdığı gemilerinin kaybı dolayısıyla evini kapatıp, Pera Palas’a taşınmış ve vefatına kadar da Pera Palas’da kalmış. Orada Atatürk başta olmak üzere otelde ağırlanan farklı ülke liderleri ile sık sık bir araya gelirmiş. Ailemden, bu büyüleyici anıları, mekanları dinleyerek büyüdüm. Dolayısıyla tasarımlarımda kullandığım o dönemin sembolleri, birinci sınıf malzemeleri ve simgelerin çağrıştırdıkları ile taşırken hissettiğiniz etki bizi farklı kılan özellikler… Günlük yaşamda kullanacağımız sade modellerimizin yanı sıra, daha çok arzu nesnesi olma iddiası çıkış noktamız. Aynı zamanda tek tek elde dikilmesi, sınırlı sayıda özel üretilen tasarımlar ve kişiselleştirilebilmesi de bizi farklı kılıyor diye inanıyorum.

Türk Çanta Tasarımcıları: Commodores

Markanızı kullanan kadınları bize nasıl tarif edersiniz? Bu kadınlar kimler, nasıl giyinirler, nereye giderler, ne severler?

Tüm zamanların güç ve otorite simgesi olan arma, apolet ve sırma tarzı detayları çantalarımızda görüp de heyecanlanan kadınlar kesinlikle lider ruhlu kadınlar her şeyden önce! Çok alışıldık stilde aksesuarlarımız olmadığı için yine, yenilikçiler diyebilirim. Gerektiğinde risk alan, güçlü, hayata karşı iddialı bir duruşu olan, otorite ve karar merci olan kadınlar. Bunu sadece çalışan kadınlar anlamında demiyorum; Keza Her kadın; ailesinde, çevresinde ağırlığı olan, sözü geçen her kadın için tercih sebebiyiz diye gözlemledim. Bu kadınlar maskülen bir ceket giyer mesela, fakat ipek şifon bir maxi elbise ile kombinleyerek o etkiyi dengeler. Tarihi mekanları severler, tarihten etkilenir, hikayesi olan şeylere değer verirler.

Türk Çanta Tasarımcıları: Commodores

{771343}

Sonbahar Kış sezonun en yeni modeli hangisi ve ilham kaynağı nedir?

En yeni ve en popüler modelimiz Tanto! Aslında model olarak, birçok modaevinin ürettiği 2-3 mini çantalı tasarım akımın bir uzantısı gibi görüyor. Bizim farkımız denizci sırmaları, çıpalı damgamız, apolet püskülünü çağrıştıran deri püskülü gibi detaylar bulunan ve çapraz takılan bu modelimizi taktığınızda kıyafetinizin havasını tamamen bu detaylarla domine olup değiştiriyor.

Türk Çanta Tasarımcıları: Commodores

2021 İlkbahar/Yaz sezonun öne çıkan modeli hangisi ve ilham kaynağı nedir?

Yeni çıkacak olan Patrimony of Pera koleksiyonundaki Wedding of Memduha isimli gece çantası,ve ilham kaynağım da büyük büyük annem Memduha Hanım’ın düğününün olduğu Pera Palas,renkleri,dokusu ve ruhu ile…

Türk Çanta Tasarımcıları: Commodores

Hangi markanın hangi modeli size keşke bu çantayı ben tasarlasaydım dedirtiyor?

II. Abdülhamit için tasarlanmış olan Louis Vuitton çekmeceli sandık diyebilirim.

Öyküsü şöyle; 1885 yılında II.Abdülhamid Louis Vuitton’dan kendisine özel bir seyahat sandığı üretmesini istiyor. Tabi Fransızlar Abdülhamid’in ne kadar varlıklı olduğunu, içerisinde yaşadığı zevk ve zenginliği bildikleri için, bu sipariş Vuitton’ı çok heyecanlandırıyor… Sandık tasarımında; Padişahın kişisel bakım ürünlerini – traş takımı, tarak ve fırçalarını, gül suyu ve/ya buhur suyu şişelerini, yağlarını veyahut sakızlıklarını – yerleştirebileceği üst haznelerle beraber, giyim kuşamını düzgünce taşıyabilmesi için tasarlanmış 3 çekmece bulunuyor.

Türk Çanta Tasarımcıları: Commodores

{771341}

Çanta tasarımcısı olmasaydınız ne yapmak isterdiniz?

Çantalar ,daha çanta tasarımı ve üretimi yapmaya başlamadan önce benim özel ilgi alanımdaydı, sezonluk değil, yıllarca kullanılacak nesilden nesile geçen modeller, stiller her zaman tercihim olurdu ve çantada inanılmaz seçiciydim, nicelik değil nitelikten yanaydım her zaman. O bakımdan her şeyden önce kendim zevkle kullanacağım stilde şeyler yapıyorum. Bu çanta tasarımı olamasaydı yine tutku duyduğum ve her şeyden önce aynen böyle benim kalben bağlanacağım, heyecanlanacağım bir üretim olurdu! Hayalim markayı kültürümüzü temsil eden özel tasarım Osmanlı nişanı ve sultan taçlı arma figürleri gibi detaylarla global platformlarda görebilmek ve artık klişeleşmiş popüler kültür sembollerine kendi geçmişimizden esinlenilmiş simgeler ile yeni bir soluk getirmek, yeni bir popüler kültür alternatifi ortaya koymak…Çanta tasarlamasaydım yine paralel amaçta bir şeyler ortaya koymaya çalışırdım global bir değer yaratmak adına.

Hayatınızın sonuna kadar tek bir çanta kullanmak zorunda kalsanız bu hangi model olurdu?

Hikayesi olan şeylerden vazgeçemiyorum. Adını sıkça geçirdiğim büyükbabaanemin belki 100 yaşında olan taba rengi deri, zincir askılı çantası hala bende duruyor bir dönemi, ruhu temsil ettiği için tek bir seçim hakkım olsaydı, mutlaka aile yadigarı olurdu.

Çantalarınıza nerelerden ulaşabiliriz?

Çantalara İstanbul, İzmir ve Marmaris ve Bodrum’da çeşitli marinalardaki özel butiklerde veya direk olarak www.commodoresofficial.com internet sitemizden ulaşabilirsiniz.

Ceren Civaoğlu Tugay Kimdir?

15 yılı aşkın süredir tekne iç mekan tasarımı yapan iç mimar Ceren Civaoğlu Tugay, alanı ile ilgili hazırladığı dergi stil dosyalarında yaptığı gözlem ile kurduğu ve İki kuşak öncesinden denizci armatör büyük babasının titrini isim olarak seçtiği aksesuar markası Commodores’u anlattı. Objelerinde ve çantalarında, tasarladığı mekanlarda olduğu gibi ‘teatral’bir tarzı benimseyen Cıvaoğlu, heyecanalanarak yaptığı işlerin peşinden gidiyor. Tasarladığı çantaların, kullanıcılarını heyecanlandıran, gardroplarından özellikle ona göre stil belirledikleri birer aksesuar olarak yer edinmesini amaçlıyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları