preloader

Türk Çanta Tasarımcıları: Bago

15.10.2018
Türk Çanta Tasarımcıları: Bago

Yazı Boyutu:

Türk Çanta Tasarımcıları: Bago

Kelime anlamı ‘ormanın ruhu’ demek olan Bago; koleksiyonları ile tropik ruhu ortaya çıkartıp göz alıcı canlı renklerin özgürce kullanıldığı koleksiyonlarda farklı boy ve şekillerdeki el portföyleri, gündelik çantalar ve rengarenk plaj çantaları ile geniş bir yelpaze sunuyor. Sürdürülebilir modaya ve çevreye dost olarak üretilen Bago aynı zamanda zanaatkarlara ve kadın komitelerine de destek veriyor. Yaptığı sosyal sorumluluklarla da öne çıkmayı başaran Bago’nun Kurucusu ve Kreatif Direktörü İpek Dumani, markasının hikayesini OGGUSTO’ya özel anlatt

Çanta tasarlamaya nasıl başladınız?

Çanta benim için mücevher kategorisinde. Giydiğimiz ne olursa olsun çantamız bizi yansıtan ve ruhumuzu ifade eden parça ve bence en önemli aksesuarımız. Kendim de bir çanta delisi olduğum için bu alana yönelmek zor olmadı. Her zaman yaratmaya ve tasarıma karşı bir ilgim vardı. El yapımına ve doğaya beslediğim tutkuyu harmanlayıp bir şeyler yaratmaya karar verdim. mezun olduktan sonra Türkiye’ye gelip yaklaşık 6 sene moda sektöründe çalıştıktan sonra kendi tasarımlarımı ve fikirlerimi hayata geçirmek istedim. Bago’yu kurarken amacım doğayı, modern hayata ve modaya uygun hale getirebilmek ve insanlara doğal olan ve doğadan gelen zenginliği sunmaktı. Her yaşa hitap edebilen el işçiliğinin ve doğal güzelliklerin ön planda olduğu farklı tasarımlar geliştirmek istedim. Bunun neticesinde 2015’te Bago’yu kurdum ve bu zevkli macera başlamış oldu.

Türk Çanta Tasarımcıları: Bago

Markanızı farklı kılan özellikler neler?

Koleksiyonlarda doğal olmayan hiçbir materyal kullanmıyoruz. İstiridye kabuklarından ananas yapraklarına, muz ağacından palmiye yapraklarına, deniz yosunundan sedefe uzanan zengin bir materyal paletimiz var. Ayrıca bu güzelliklerin yanında koleksiyonlarımızı daha da zenginleştiren doğal amatist, turkuaz, kuvars, lapis, mercan, inci gibi taşlar da kullanıyoruz. Bu olayın en güzel yanı üretim sonucunda hiçbir çantanın birbiri ile aynı olmaması oluyor. Böylece 100% el yapımı çantalarımızı kişiye özel kılmış oluyoruz.

Markanızı kullanan kadınları bize nasıl tarif edersiniz? Bu kadınlar kimler, nasıl giyinirler, nereye giderler, ne severler?

Bago kadınları hayatlarındaki detaylara önem verirler ve bunu stiline yansıtırlar. Kullandıkları aksesuarlar ahenk içerisindedir. Güçlü ve eğlenceli kadınlardır. Cesurlardır ve en önemlisi yaz kadınlarıdır. Davetlerde her zaman aranan kişilerdir. Renk severler ve feminenlerdir.

Türk Çanta Tasarımcıları: Bago

{88177}

Sonbahar Kış sezonun en yeni modeli hangisi ve ilham kaynağı nedir?

Bago’nun sezonsuz olarak belli bir tasarım çizgisi var, bu çizgiye sadık kalarak mevsimlere adapte ediyoruz. Sonbahar-Kış için favorim Corrie. Hem gece hem gündüz kolaylıkla kullanılabilir. İster elde, ister omuzda kullanılabiliyor olması kış mevsimi için büyük rahatlık, böylelikle gündüzden geceye de kolaylıkla geçiş sağlayabiliyorsunuz. İlhamı ise bu aralar yakından takip ettiğim Peru kültürünün dokuları ve renklerinden geliyor.

Türk Çanta Tasarımcıları: Bago

Hangi markanın hangi modeli size keşke bu çantayı ben tasarlasaydım dedirtiyor?

Chanel’in 2012 İlkbahar defilesinde sergilediği deniz kabuklarından oluşan ¨Chanel Boy Minaudiere Seashell Coral¨ çantasını kesinlikle ben tasarlamış olmak isterdim.

Türk Çanta Tasarımcıları: Bago

Çanta tasarımcısı olmasaydınız ne yapmak isterdiniz?

Arkeolog veya mücevher tasarımcısı olmak isterdim.

Hayatınızın sonuna kadar tek bir çanta kullanmak zorunda kalsanız bu hangi model olurdu?

Hem şık hem farklı olduğu için ve içerisine çokça eşya doldurabildiğim Lisa modeli olurdu kesinlikle.

Türk Çanta Tasarımcıları: Bago

İpek Dumani: İstanbul’da Showroom’umuzdan, online sitemizden, ve Beymen mağazalarında koleksiyonlarımızı sergilemekteyiz.

Zeynep Ülgen
Zeynep Ülgen Tüm Yazıları