preloader

Renkleri ve Tarzıyla Öne Çıkan Tasarımcı: Christophe Lebo

26.05.2023
Renkleri ve Tarzıyla Öne Çıkan Tasarımcı: Christophe Lebo

Yazı Boyutu:

Tüm renkleri karıştırarak koleksiyonlarını hazırlayan, kumaş dokuları ve siluetlerle tarzını öne çıkaran Christophe Lebo ile bir araya geldik. Ona ilham veren detaylardan ve çok yakında Türkiye’deki mağazalara gelecek tasarımları hakkında konuştuk.

Renkleri ve Tarzıyla Öne Çıkan Tasarımcı: Christophe Lebo
Christophe Lebo

Bize birazdan kendinizden bahseder misiniz?

Avrupa’nın en uç noktası olan Bretagne bölgesinde Brest’de doğdum. Hayat hikayem tamamen karşılaştığım insanlar, yaptığım seçimler ve tutkularımla şekillendi. Farklı birçok kıtayı keşfetmek için çok seyahat ettim, ABD’den Ortadoğu’ya, Doğu Avrupa’dan Asya’ya… Ve bugün de Paris’te yaşıyorum. Güzel Sanatlar okulunda eğitimimi tamamladıktan sonra farklı couture markalarının atölyelerinde çalışarak deneyim kazandım. Tüm bu eğitim ve tecrübelerim boyunca farklı kreatif teknikleri, renk geçişlerini öğrenerek kendi fikirlerim ve yapmak istediklerimle harmanladım. Öncelikle farklı filmlerde stilist olarak çalıştım daha sonra tiyatroya geçtim ve son olarak uzun yıllar televizyonda farklı projelerde yer aldım.

Markanızın kuruluş hikayesini de dinleyebilir miyiz?

Çevremin ve birlikte çalıştığım değerli sanatçı arkadaşlarımın da beni yüreklendirmesi sayesinde, büyük bir adım atarak kendi markam LeBo Couture macerama başladım. Önümüzdeki temmuz ayında kuruluşumuzun 30’uncu senesini kutlayacağız. LeBo Couture markasının tarzı kullandığım özel kumaşlar sayesinde güzel bir öğleden sonra kaçamağından, akşama devam edebileceğiniz ve hatta Cannes Film Festivali’nin merdivenlerini çıkmaya hazır bir stil sunan seçeneklere kadar geniş bir yelpaze sunuyor.

Renkleri ve Tarzıyla Öne Çıkan Tasarımcı: Christophe Lebo
Renkleri ve Tarzıyla Öne Çıkan Tasarımcı: Christophe Lebo

Christophe Lebo tasarımlarını birkaç kelime ile ifade etmenizi istesek…

Tüm renkleri karıştırarak ortaya çıkarttığım koleksiyonlarımda, kumaşlarla birlikte asil bir tasarım ortaya koymaya çalışıyorum. Kaliteli, narin ve özel kumaşların verdiği hissi seviyorum, renk kullanmayı seviyorum. Tasarımlarımı yaparken o anki isteklerim doğrultusunda ipek tafta ve renkleri harmanlayarak üzerlerine danteller işleyerek farklı modeller çalışıyorum. Tasarladığım couture koleksiyonları hem zarafeti hem de gücü simgeliyor. Lebo kadını, duygusal, dinamik, özgür ve çok fazla couture olarak tanımlayabilirim.

{116548}

Tasarım yapmayı başka bir “şey’e benzetseydiniz bu ne olurdu?

Herhalde resim yapmak derdim. Tasarımlarım veya yarattığım modellerin birçoğu resimlerimden yola çıkıyor. Gerçekleştirdiğim her seyahat, benim için yeni bir ilham kaynağı ve tuvallerimde yeni bir düşünce ve esere dönüşüyor. O anki iç dünyamdaki yaşadıklarım doğrultusunda her tablomda guaj, suluboya veya kolaj teknikleri kullanarak eşsiz eserler ortaya koymaya çalışıyorum.

Renkleri ve Tarzıyla Öne Çıkan Tasarımcı: Christophe Lebo

Koleksiyonunuzu oluştururken izlediğiniz kriterler ve bağlı kaldığınız prensipler var mı?

Tasarımlarımı yaparken kullandığım kumaş çeşitleri benim için çok mühim ve her seferinde özel ve en kaliteli kumaşları seçmeye özen gösteriyorum; ipek, ipek saten, organze, dantel gibi…

Ayrıca her tasarımımım hikayesini farklı bir yaklaşım, kaliteli bir işçilik ile bir arada yaratmaya özen gösteriyorum. Tasarımlarımda mutlaka el işçiliği izi olsun istiyorum bu alanda uzmanlaşmış özel kişilerle çalışmayı çok seviyorum, onlar olmasa bizim ortaya koyduğumuz modellerde farklılık yaratmamız çok zor olurdu. Detaylarda saklı gizli özen, bugün bana daha da kreatif olma ve kendimi aşma imkanı sunuyor.

Renkleri ve Tarzıyla Öne Çıkan Tasarımcı: Christophe Lebo
Renkleri ve Tarzıyla Öne Çıkan Tasarımcı: Christophe Lebo

Couture tasarımlarınızın yanında parfüm ve eşarplar da tasarlıyorsunuz. Her birinde ilhamınızı nerelerden alıyorsunuz?

Parfüm tasarımımı tamamen yarattığım koleksiyonlarımın bir uzantısı ve yapmış olduğum couture tasarımlarımın bir sonucu olarak olarak görüyorum. Tasarımlarım sadece kumaşlar aracılığıyla değil farklı şekillerde vücut buluyor. İlk ilham kaynağım her zaman aile evimizi çevrelen okyanus manzaralı güzel bahçemiz oluyor. Bahçede çok çeşitli bitkiler yetiştiriyorum, irisler, şakayıklar, yaseminler gibi ama her zaman için en sevdiğim çiçek, gül diyebilirim. Özellikle duvarları sararak yükselen eski tarz güller beni hem sakinleştiriyor hem de güzel bir şefkat hissi veriyor. Bahçemdeki tüm bu rengarenk görüntü ve koku hem hayal gücüme hem kreatif dünyama hem de burnuma çok değişik duygular hissettiriyor. Tasarımlarımla bir araya gelince bu ilham, parfüm koleksiyonlarını şekillendiriyor.

{48719}

OGGUSTO okurları markanıza ve koleksiyonlarınıza nereden ulaşabilirler?

Kendi online platformumuz ChristopheLebo.com ulaşılabiliyor. Yurtdışında özel parfüm satan butiklerde ve çok yakında Türkiye’de çeşitli mağazalarda bulabiliyor olacaksınız.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları