preloader

Türk Moda Tasarımcıları: Bahar Şahin Karagül

01.05.2021
Türk Moda Tasarımcıları: Bahar Şahin Karagül

Yazı Boyutu:

Beymen Club Tasarım Müdürü Bahar Şahin Karagül ile yeni koleksiyon üzerine keyifli röportaj gerçekleştirdik.

Türk Moda Tasarımcıları: Bahar Şahin Karagül

Bahar Şahin Karagül

Değişen yaşam alışkanlıkları yeni koleksiyonunuzu nasıl etkiledi?

Tüm dünya olarak içinden geçtiğimiz bu dönemin, toplumsal anlamda büyük etkileri olurken, bir yandan da insanlara kişisel farkındalık kazandırmak gibi faydalı bir yanı da oldu. Daha çok sorgular, daha çok anlam arar olduk. Dünyaya verdiğimiz zararla ve onun bize geri dönüşü ile acı bir yüzleşme oldu aslında. Bu durum genel anlamda tüm tüketim alışkanlıklarımızı da etkiledi ve değiştirdi. Daha ihtiyaç odaklı tüketmek, aldığımız ürünün doğaya saygılı bir süreçle üretilip üretilmediğini sorgulamak, daha uzun ömürlü ürünlere yatırım yapmak gibi davranışlar geliştirdik. Beymen Club 2021 İlkbahar Yaz Koleksiyonu’nu hazırlarken tüm bu beklentilere verecek olumlu ve anlamlı cevaplarımız olsun istedik, koleksiyondaki her bir ürünü bu bakış açısıyla tasarladık.

Koleksiyonunuz Beymen Club kadının hangi yönlerini vurguluyor? Koleksiyonun temalarından ve ilham kaynaklarınızdan bahseder misiniz?

Bugüne kadar sunduğumuz bütün Beymen Club koleksiyonlarında kendi gibi olmaktan vazgeçmeyen, özgüvenli, doğa ile iç içe bir kadın tanımladık. Bu sezon da sanat ve doğa ile bütünleşmiş, farkındalığı yüksek, güçlü duruşu ve tavrı olan Beymen Club kadını, yeni koleksiyonumuzun ilham kaynağı oldu.

Temalarımızı oluştururken odak noktamız; bu kadına hayatın farklı bölümlerinde keyifle giyebileceği bir koleksiyon sunmak oldu. Evde vakit geçirirken konforlu ve şık olabileceği leisure wear koleksiyonu, spor yaparken tercih edeceği tropikal desenlerin teknik malzemelerle birleşmesinden oluşan dinamik bir spor giyim koleksiyonu bu temaların öne çıkanları arasında.

Türk Moda Tasarımcıları: Bahar Şahin Karagül

Koleksiyonda öne çıkan form, desen ve kumaşlar neler?

Renk, koleksiyonun iddiasını ortaya koyan ana unsurlardan biri. Beymen Club 2021 İlkbahar Yaz koleksiyonunda rengi merkeze koyduk ve çok renkli dinamik bir koleksiyon hazırladık. Rengin gücü; konforlu doğal dokulu kumaşlar ve teknik yüzeyli kumaşlarla birleşince ortaya güncel, heyecan verici bir koleksiyon çıktı. Neon sarı, lila, mercan gibi parlak ve iddialı renklerin yanı sıra Afrika savanalarından esinlenerek ortaya çıkardığımız desenlerde doğanın naturel tonlarını da görmek mümkün. Model ve formlarda her zaman olduğu gibi yenilikçi, güncel ve hep konforu önde tutan bir anlatımımız oldu.

{771938}

Son dönemlerde Beymen Club, sürdürülebilirlikle ilgili attığı adımlarda gündemde. Ardınızda bıraktığınız ayak izini azaltmak için nasıl bir süreç işletiyorsunuz?

Moda, yaşam tarzları ve giyim kodları değişse de Beymen Club için değişmeyen şey doğadan aldığımız ilham. Aslında sürdürülebilirlik alanında attığımız her adımın altında, Beymen Club’ın özüne sadık kalmak noktasındaki kararlılığımız var. Koleksiyonu tasarlarken hem seçtiğimiz materyallerin hem de üretim süreçlerinin çevre dostu, karbon ve su ayak izini minimize eder şekilde olmasına dikkat ediyoruz. Organik pamuk, iyi tarım pamuğu, sürdürülebilir rayon, geri dönüşümle elde edilen çeşitli materyallerin yanı sıra, ürünlerimizi tasarlarken su ve elektrik tüketimini yüzde 85-90’a kadar azaltan özel yıkama ve boyama prosesleri kullanmaya da özen gösterdik. Ayrıca 2021 İlkbahar-Yaz sezonu için kök boyalarla hazırladığımız özel t-shirt koleksiyonumuzu da Beymen Club dostları ile buluşturmak için sabırsızlanıyoruz.

Türk Moda Tasarımcıları: Bahar Şahin Karagül

Dünyada ve Türkiye’de sürdürülebilirliğin geleceğini nasıl görüyorsunuz; bu bir heves mi, yoksa nihai değişimin ayak sesleri mi?

Paris İklim Anlaşması’na imza atan 195 ülkeden biriyiz. Bu anlaşma gereğince 2050 yılında karbon ayak izini sıfırlamak noktasında hem markaların hem de tüketicilerin sorumluluğunu eşit görmek gerekiyor. Tercihimizi ısrarla kaliteli, zamansız ve sorumlu üretim anlayışıyla tasarlanmış ürünlerden yana kullanarak, sorumlu tüketim konusunda bireyler olarak üstümüze düşeni yapabiliriz. Beymen Club sürdürülebilir koleksiyonu, sorumlu üretim anlayışını ortaya koyarak hem kendi DNA’sına sahip çıkıyor hem de Beymen Club dostlarını sorumlu tüketim yapmaya davet ediyor. Dünya nüfusunun içindeki tek bir kişi olarak atacağımız adımın etki yaratmaktan çok uzak olduğunu düşünebilir, çabamızın okyanusta bir damla olacağını düşünüp karamsarlığa kapılabiliriz. Ancak her birimiz tahmin ettiğimizden çok daha büyük bir etkiye sahibiz. Dünyamızı güzelleştirecek olan bizim seçimlerimiz olacak. Aslında bu değişimin devamlılığını sağlamak üretici ile tüketici arasındaki döngüye bağlı, şu anda maalesef sürdürülebilir ürün yapmak eski standartlarımızda yapılan üretime göre daha maliyetli. Ama ısrarlı bir şekilde bu sistemle devam edebilirsek yeni normal bu olacak ve maliyetler aşağıya düşecek. Bu seviyeye geldiğimizde de bu anlayışın sürekliliği ile ilgili bir kaygımız kalmayacak.

Türk Moda Tasarımcıları: Bahar Şahin Karagül

Trend kavramı sizin için ne anlam ifade ediyor?

Tasarımlarımı yaparken güncel kalabilmek, arzu edilir ürünler yapmak benim için önemli. Trendleri göz ardı ederek güncel kalmak ise mümkün değil. Bu nedenle koleksiyonumuzun gideceği yönü belirlerken elbette trendleri inceliyor, dünya hangi yöne gidiyor diye bakıyoruz. Ancak bu yaklaşımla kendimiz gibi değil de diğer herkes gibi olmak çok kolay düşülebilecek bir tuzak. Bizim için en hassas konu, bu tuzağa düşmeden trendleri markamızın kimliğine uygun şekilde filtreleyebilmek.

{773878}

Son olarak koleksiyonu üç kelime ile ifade etmenizi istesek…

Zamansız, güncel, dinamik

Bahar Şahin Karagül kimdir?

1981 doğumluyum. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Moda Tasarım bölümünden 2002 senesinde derece ile mezun oldum. 2004 yılında Beymen Club ile başlayan kariyer yolculuğum halen devam ediyor. Dolayısıyla Beymen, aslında benim için bir işyeri olmanın ötesinde bir okul, bir aile olmak gibi daha derin anlamlar da barındırıyor. Geçen 17 yıllık zaman zarfında Beymen Club’ın gelişimi ve değişimine birebir tanıklık etmek ve katkıda bulunmak benim için gurur verici.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları