preloader

Tanışmanız Gereken Takı Markası: JCM London

Tanışmanız Gereken Takı Markası: JCM London

Yazı Boyutu:

Tasarımlarını cesur ve renkli olarak tanımlayan JCM London markasının kurucusu Cenk Esertepe ile marka üzerine konuştuk.

Cenk Esertepe, kariyerine Türkiye’nin en büyük kuyumculuk şirketi Goldaş ile başladı ve Gucci, Armani ve Ferrari gibi seçkin uluslararası lüks markalar için çalıştı. Kuyumculuk sektöründe 10 yılı aşkın bir deneyime sahip Esertepe, 2009’da Londra’da Mehmet Topbaş ile yeni markası altında kendi çizgisini yarattı. Seyahat etmek, tasarım sürecini ateşleyen ilhamının büyük kısmı. Büyük mücevher ve iyi tasarımın gücüne inanan Esertepe, öte yandan bir mücevherin, bir kadının sahip olabileceği en canlandırıcı şey olduğunu savunmakta.

Markanızın kuruluş hikayeniz, hangi noktasına denk geliyor?

Floransa’da sanat eğitimi aldım, meslek hayatıma tekstil sektörüyle atıldım. Armani, Ferrari gibi markalarla yakın olarak çalışma fırsatı buldum. İtalyancayı iyi bilmek, İtalyan kültür ve insanını iyi anlamak bu markalarla çalışırken vizyon sahibi olmamı sağladı. Tasarım algımı buna borçluyum. Mücevher sektöründe çalışmaya 2002 yılında Türkiye’nin en iyi kuyumcu markalarından birinde başladım. Markanın yurtdışı bağlantı noktalarındaki seyahatlerim bana dünyanın birçok noktasını gezip görme, tasarımda farklı kültür, takı, materyal alışkanlıklarını görme fırsatı sağladı. Yurtdışına yerleşme fikrim hep vardı, o dönemde şirketimizin kurucu ortağı Mehmet Topbaş ile Londra’da yollarımız kesişti ve en iyi bildiğim işi yapmaya karar verince de birlikte JCM London markasını kurduk. Bu sene de markanın 10.yılını dolduruyoruz.

Tanışmanız Gereken Takı Markası: JCM LondonMarkanızı farklı kılan özellikler neler?

JCM’i farklı kılan en belirgin özelliği mücevherde büyük boyutlardan korkmaması ve alternatif materyal kullanımı. Dünyanın her yerinden topladığım farklı malzemeleri kullanmamız. Kemik, abanoz, yılan derisi gibi doğal materyalleri değerli taşlarla ve kristallerle bir araya getirmeyi seviyorum.

Tasarımlarınızı üç kelimeyle tanımlayın desek?

Cesur, renkli, farklı.

Tanışmanız Gereken Takı Markası: JCM LondonKoleksiyonlarınızı hazırlarken nelerden ilham alıyorsunuz?

Kıyafetten ayakkabıya, yemeden içmeye, dekorasyondan dil ve komünikasyona hayata dair her şey benim için ilham kaynağı. Tasarım benim için hayat tarzı, o yüzden belli kalıpların dışına çıkıp cesaret edilemeyen obje, materyal ve boyutların tasarımda kullanılması bana her zaman ilham verdi. Uygulamalarım da takdir edildi.

{771893}

Tasarımlarınızdaki imza dokunuşlarınızdan bahseder misiniz?

Renk… Benim çizgimde tasarımlarımda uygulayamayacağım bir renk yok. Natürel materyalleri renklerle bütünleştirmek tasarım sürecimin temeli.

Tanışmanız Gereken Takı Markası: JCM LondonTakılarınızı daha çok hangi stile sahip kadınlar kullanıyor?

Güçlü, cesur, stil sahibi kadınlar.

OGGUSTO okurları takılarınıza nerelerden ulaşabilir?

Geçtiğimiz Haziran ayında İstanbul Teşvikiye’de yeni mağazamızın kapılarını açtık.

Tanışmanız Gereken Takı Markası: JCM London

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları