preloader

Çocuk Couture Giyim Markası: Melis Kaptanoğlu Kids

Çocuk Couture Giyim Markası: Melis Kaptanoğlu Kids

Yazı Boyutu:

Melis Kaptanoğlu Kids markasının kurucusu Melis Kaptanoğlu tasarımlarını ve gelecek sezondaki planlarını OGGUSTO’ya anlattı.

Kız çocukları için özgür, renkli ve ışıltılı tasarımlar tasarlayan, 15-16 Şubat 2019’da Londra Çocuk Moda Haftası “Mini Mode”da yer alan tek Türk Çocuk Couture markası Melis Kaptanoğlu Kids’in yaratısı Melis Kaptanoğlu ile marka hikayesini, gelecek sezon tasarımlarını ve projelerini konuştuk.

Bize biraz kendinizden ve markanızın kuruluş hikayesinden bahseder misiniz?

12 Eylül 1979 İstanbul doğumluyum. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimimi Şişli Terakki’de sürdürürken eş zamanlı konservatuara devam ettim. Üniversite eğitimimi ise Koç Üniversitesi Sosyoloji bölümünde tamamladım. Tasarım söz konusu olunca biz aslında içimizde bu olgularla doğuyoruz. İşte o zaman silinemez ve ertelenemez oluyorlar. Bu işe başlama noktam ise 2008 yılında kızlarım sayesinde onlar için daha iyiyi, kaliteliyi ve özeli arama çabam oldu… İşim zamanla onlarla beraber büyüdü ve şekillendi. Şimdi “girls republic of glamour” olarak artık kocaman bir aileyiz…

Çocuk Couture Giyim Markası: Melis Kaptanoğlu KidsMelis Kaptanoğlu Kids 2008 yılından bu yana, 0-15 yaş kız çocukları için Kids Fashion ve Kids Couture olarak adlandırdığımız lüks ürünler tasarlayan ve üreten bir çocuk couture markası. Markam; çocukların kendileri kadar renkli, hayat dolu ve hayalperest. Onların kendileri olma özgürlüklerinden yola çıkarak tasarlandığı için aykırı, özgün ve farklı…

Çocuk olmanın kutsallığı kendileri olma özgürlüğüne sahip olmaları bence. Bunu ilke edinmiş bir marka olarak onların rengarenk ruhlarına tasarımlarımızla nefes vermek en büyük keyfim. Zevkleri bizimle kesişen her değerli Kızlar Cumhuriyeti üyemizle ve onlardan aldığımız geri dönüşler ile de başarımız ve mutluluğumuz artıyor.

{771838}

Kaç yaş aralığı kız çocukları için tasarımlar yapıyorsunuz?

Geçtiğimiz seneye kadar 1-12 yaş aralığı için üretim yapıyorduk. Bu sene itibariyle markamın yeni bebeği 12-16 yaş aralığını kapsayan TEEN COUTURE serisi için hazırladığım tasarımlarım mevcut ve artık genç kızlar için de ürünler sunmaya başladık. Bu yaş grubunun daha farklı bir dinamiği var. Çünkü dünyadaki trendleri yakından takip eden, kendilerini tanıma aşamasında oldukları ve giyimlerindeki tercihleriyle kendilerini dış dünyaya ifade etmek istedikleri oldukça seçici bir dönemdeler.

Çocuk Couture Giyim Markası: Melis Kaptanoğlu Kidsİki sezon koleksiyonu dışında özel tasarımlar da gerçekleştiriyor musunuz?

Markamın sürekli bünyesinde olan 5 ana koleksiyon var ve her sene bu ana koleksiyonlara yeni kalıcı parçalar ekleniyor. Play to Party, Glamour Goes On, Enchanted, Weddings ve markamın en yeni bebeği olan ve 12-16 yaş grubuna özel parçalar içeren Teen Couture serisi mevcut..

Özel dikim alanında da kişiye özel hizmet verdiğimiz için sürekli tasarım ve üretim sürecinin bir parçasıyız diyebilirim. Senede iki sezon koleksiyonu dışında özel günler için de o günleri vurgulayan ve yansıtan özel ürünleri tasarlamaktan keyif alıyorum.

Çocuk Couture Giyim Markası: Melis Kaptanoğlu KidsKoleksiyon yaratım sürecinde nelerden ilham alıyorsunuz, nasıl bir süreç ile koleksiyonlarınız ortaya çıkıyor?

Her daim gururla dile getirdiğim gibi kızlarım ve ailem hayatımdaki ve de işimdeki en önemli ilham kaynağım. İşimin temellerini atmamda, ürettiklerime sevgiyle sarılmamda en büyük sebep ailem. Oldukça kalabalık ve kızların çoğunlukta olduğu bir aileye sahibim. Zaten “Kızlar Cumhuriyeti” kavramının temelleri de bu hikayeye dayanıyor. Kızlarımla, yeğenlerimle ve kardeşlerimle vakit geçirmek benim için büyük bir keyif. Onların yanındayken de iyi bir öğrenciyimdir, dünyalarına dahil olmayı, onların lensleri ile bakabilmeyi çok severim.

Benim için ‘mutlu insan’ her zaman çalışmayı ve üretmeyi seven insandır. Bu sebeple iç dünyamda huzuru yakalamamda, üretkenliğim ve yaratıcılığım büyük bir güç teşkil eder. En azından ben bundan besleniyorum diyebilirim. Daha özgün üretmek, daha çok çalışmak ve gördüğüm gözlemlediğim her şeyden ilham almak benim enerji kaynağım.

Sanatın her türlüsü, seyahatlerim, okuduklarım ve dinlediğim müziklerin ise katkısı yadsınamaz. Estetik benim olmazsa olmazım. Severek ve keyifle gözlemlediğim her şey koleksiyonlarımın temasının belirlenmesinde rol oynayabiliyor.

Çocuk Couture Giyim Markası: Melis Kaptanoğlu KidsKullanmayı en çok sevdiğiniz malzemeler (kumaş, aksesuar vs) ve renkler neler?

“Glamour” kavramı markam için çocukların sahip olduğu ışığı, özgüveni ve kendileri olma özgürlüğünü yansıtmaları anlamını simgeliyor. Markanın mottosundan da anlaşılacağı gibi koleksiyonlarımda en çok farklı materyallerle çalışmaktan, ışıltılı ve göz alıcı kumaşlara yer vermekten keyif alıyorum. Kumaş ve diğer materyallerin seçiminde en önemli kriter elbette ki kalite ve tüm kullanılan ürünlerin çocuklar için konforlu ve sağlıklı olması. Genellikle parçaların çoğunda canlı renk ve desenler hakim. Bu seçimlerim beni ve markanın çizgisini daha iyi yansıtıyor..

Dünyadan çocuk couture tasarımcılar arasında en çok beğendikleriniz kimler?

Özellikle çocuklar için alternatiflerin çoğaldığını görmek, değişik tarzlara hitap eden tasarımlara kolaylıkla ulaşabilmek her şeyden önce bir anne olarak çok mutluluk verici. Dünya genelinde çocuk tasarımcılardan en beğendiklerim Stella Mccartney, Dolce Gabbana ve David Charles.

{771518}

2018 Bafta Ödül Töreni’nde markanız kırmızı halıdaydı, bize biraz bu çalışmanızdan bahsedebilir misiniz?

Bafta ödülleri ilk değil, uzun zamandır Amerika ve İngiltere’de bulunan Kidzbop Grubu’nun stilisti ile iş birliği içinde çalışıyoruz ve bizi tercih ediyor olmalarından ötürü de markamız adına çok mutluyuz. 2018 Bafta Ödül Töreni’nde de Kidzbop Çocuk Yıldızları kırmızı halıya “Melis Kaptanoğlu Kids” tasarımları ile çıktı ve göz kamaştırdılar.

Çocuk Couture Giyim Markası: Melis Kaptanoğlu KidsSizi tercih eden ünlü çocuklar kimler?

Markamızı tercih eden çok sayıda ‘star’ çocuğumuz var; ‘Hide and Seek’ sinema filmi oyuncusu Sophie Knapp ve Avengers: Infinity War’ sinema filmi oyuncusu Ariana Greenblat bizi kırmızı halıda tercih edenlerden. İngiltere’de Kidzbop Müzik Grubu üyeleri ve Türkiye’den film oyuncu yıldızlarından Beren Gökyıldız sayabileceğimiz çocuk yıldızlarımızdan sadece birkaçı…

Önümüzdeki dönemlerdeki projelerinizden bahsedebilir misiniz?

Markamla ilgili hayallerim ve gelecek planlarım sınırsız diyebilirim. Yurt içinde ve yurt dışında yer aldığımız projelerle, bize yer veren basın kaynaklarıyla, giydirdiğimiz ve ‘styling’ini yaptığımız çocuk oyuncularla ve iş birlik içinde olduğumuz çocuk modası otoriteleriyle markamı yavaş ama emin adımlarla her daim daha iyiye taşıdığım inancındayım. İlerleyen zamanlarda da yurt içinde ve yurt dışında birçok organizasyon ve satış noktaları anlamında keyifli gelişmeler olacak.

{77443}

Londra’da gerçekleşen “Mini Mode” moda showunda yer aldınız, markanız için bu süreç nasıl şekillendi ve defileniz nasıl geçti?

“Londra Çocuk Moda Haftası”, Londra’da her sene Eylül ve Şubat aylarında düzenlenen, iki gün süre ile dünyanın farklı ülkelerinden seçkin çocuk giyim ve aksesuar markalarının alıcıları ile buluştuğu büyük bir organizasyon. Bu sene 15 ve 16 Şubat 2019 tarihlerinde Londra, St. Mary’s de yapılan Londra Çocuk Moda Haftası’na toplam yirmi iki firma katıldı. Podyuma çıkan iki yüz elli çocuk, yirmi stilist ve marka temsilcileri, kalabalık ekibi ile Mini Mode tarafından ağırlandı. Melis Kaptanoğlu Kids” bu organizasyona katılan ilk ve tek Türk marka olarak 15 ve 16 Şubat’ta iki ayrı defileye imza attı. Yoğun katılımın gerçekleştiği defilelerde birbirinden eşsiz tasarımları ile göz kamaştıran “Melis Kaptanoğlu Kids” on beş ayrı tasarım ile izleyicileri büyüledi. SS 2019 Bahar ve yaz koleksiyonunun bir kısmının sergilendiği defilede çiçekli aplikelerin, ışıltılı taşların, brokar kumaşların ve koleksiyona uyumlu aksesuarların eşlik ettiği parçalar ağırlıktaydı.

Çocuk Couture Giyim Markası: Melis Kaptanoğlu KidsYurt dışında bir show-room ya da mağaza açmayı planlıyor musunuz?

Internet üzerinden devam eden satışlarımıza ek olarak, yaklaşık 4 sene önce açılan İstanbul Showroom’umuz özel tasarım sipariş etmeyi arzu eden veya hazır giyim ürünlerimizden almak isteyen müşterilerimizin buluşma noktası oldu. Geçmiş senelerde Türkiye’de ve yurt dışında birçok internet sitesi ve satış noktasıyla işbirliği yaptık. Dubai, Abu Dhabi ve Panama’da satış noktalarımız oldu. Önümüzdeki yakın zamanda da bunlara yenilerini ekleyeceğiz, projeler açısından seçici olmayı özellikle tercih ediyoruz.

Çocuk Couture Giyim Markası: Melis Kaptanoğlu KidsKadın girişimcilere kendi markasını kurmayı düşünenlere tavsiyeleriniz neler olur?

Kendini en güzel ifade edebildikleri alanı tanımlayıp, hayallerini gerçekleştirmek için çalışmaları, bu yolda kendilerine güvenmeleri…

Sizin için GUSTO-Lüks ne ifade ediyor? Vazgeçemediğiniz Lüksleriniz var mı?

Vazgeçemediğim lüks zarafetin eşlik ettiği KALiTE. Hayattaki tüm seçimlerinde önceliğim diyebilirim, bizi biz yapan da seçimlerimizden ibaret. Hayatımdaki en güzel lüks ise ailem ile mutlu ve sağlıklı bir yaşam. Yaşamın bize sunduğu en değerli hediyenin bu olduğuna inanıyorum.

Hayal Türkmen Yılmaz
Hayal Türkmen Yılmaz Tüm Yazıları