preloader

Hikayeleriyle Kadınlara İlham Veren Filmler

07.03.2023
Hikayeleriyle Kadınlara İlham Veren Filmler

Yazı Boyutu:

Farklı ama bir o kadar ilham dolu, izlerken mükemmelliği hissettiren kadın hikayelerinin anlatıldığı filmleri seviyorsanız bu listeyi mutlaka kaydetmelisiniz.

Hayat telaşının içinde tek başına yol almaya çalışan, türlü engellerle karşılaşan, dayatmalara karşı çıkan kadınlar sadece bizlere değil senaristlere de ilham veriyor. Hem akıllarda hem de kalplerde kendilerine yer edinmeyi başarmış, mükemmel kadınların hikayelerini konu alan filmler, izlerken sizi de etkisi altına alıyorsa bu önerilerimizi çok seveceksiniz.

The Help (Duyguların Rengi), Apple TV – IMDb: 8.0

Emma Stone ve Viola Davis’in başrollerinde bulunduğu “The Help” 1960’larda geçiyor. Ailesinin değil kendi hayallerini takip edip kariyerinde türlü zorluklar çeken Skeeter, yeni projesi sayesinde gerçek insan öyküleri dinler ve çok etkilenir. Bu hikayeler sayesinde öyle adımlar atar ve kadınların atmasına neden olur ki sayesinde tarihi değiştirecek olaylar olur.

The Holiday (Tatil), Netflix – IMDb: 6.9

Los Angeles’da yaşayan ve başarılı bir fragman yapımcısı olan Amanda ile Londralı gazeteci Iris’in ortak noktası ikisinin de farklı şekillenmiş toksik ilişkilerinin olmasıdır. Sürpriz bir şekilde evlerini değiş tokuş eden Amanda ve Iris hayatlarının en ilginç ve mutlu günlerini bu cesaret gerektiren tatil sayesinde yaşarlar.

The Blind Side (Kör Nokta), Apple TV – IMDb: 7.6

Eğer bir kadının başka birinin hayatını nasıl değiştirebileceğini görmek isterseniz gerçek bir hikayeden uyarlanan “The Blind Side”ı izlemelisiniz. Başrolünde Sandra Bullock’un olduğu “The Blind Side”, kalplere dokunan değişim hikayesi anlatıyor. İnsanların görmezden geldiği ve henüz çok genç olan Michael Oher’in hayatı, iki çocuk annesi Leigh ile karşılaşmasıyla bir anda değir. İyi ya da kötü herkese yaşam standartlarını sorgulatan film, hem duygulandırıyor hem de insanın içini ısıtıyor.

{773292}

Mona Lisa Smile (Mona Lisa Gülüşü), Netflix – IMDb: 6.5

1950’lerde geçen film, idealist sanat tarihi öğretmeni Katherine ve öğrencilerinin ilişkilerini konu alıyor. Kadınların ne kadar başarılı ya da eğitimli olsalar da istedikleri hayatı değil kendilerine dayatılanları yaşadığını gören Katherine, öğrencilerinin bunu sorgulaması için elinden geleni yapıyor. Kirsten Dunst, Julia Stiles, Maggie Gyllenhaal, Ginnifer Goodwin de Mona Lisa Smile’da izlediğimiz oyunculardan.

Thelma and Louise (Thelma ve Louise), Apple TV – IMDb: 7.5

1991 yapımı “Thelma and Louise”, hayatlarındaki zorundalıklara karşı çıkarak yolculuğa çıkan iki arkadaşın yaşadıklarını anlatıyor. Bunu yaparken de sıradan bir yol hikayesini değil sürprizleri, kadının toplumdaki yerini, dayatılanları ve bunlarla nasıl baş edildiğini izletiyor. Filmin sürprizi de en genç haliyle gördüğümüz Brad Pitt.

Hidden Figures (Gizli Sayılar), Apple TV – IMDb: 7.8

Kadınların, özellikle de Amerika’daki zenci kadınların iş hayatında nasıl geri planda bırakılmaya çalışıldığını akıcı bir şekilde anlatan bir film “Hidden Figures”. Dünya tarihinde yer alan Nasa operasyonlarından birini, tüm engellemelere rağmen bu üç kadının nasıl başardığını konu alan “Hidden Figures”, kadın gücünü en etkili şekilde beyazperdeye yansıtan yapımlardan.

{31676}

Erin Brokovich (Tatlı Bela), Diğer – IMDb: 7.3

Julia Roberts’ın imza filmlerinden biri olan “Erin Brokovich”, yalnız, iki çocuk sahibi ve parasız olan genç bir kadının mücadelesini konu alıyor. Erin Brokovich, hayatına normal biri gibi devam etmek istese de güzelliği ve mevcut durumda bulunduğu şartları önüne engel olarak çıkıyor ama tüm bu engellemelere rağmen mücadeleden vazgeçmeyerek hayatını yoluna koyuyor.

Little Women (Küçük Kadınlar), Diğer – IMDb: 7.8

Louisa May Alcott’un kitabından uyarlanarak 2019 yılında yeniden beyazperdeye getirilen “Little Women”, izleyiciler tarafından bu versiyonuyla çok daha beğenildi. 19’uncu yüzyıl sonunda geçen film, babaları Amerikan İç Savaşı’na katılan dört genç kızın hikayesini anlatıyor. Her türlü yokluğa, hastalığa ve engellere rağmen çabalamaktan vazgeçmeyen kız kardeşlerin hikayesi tüm zamanlar için ilham verici.

Frida, Diğer – IMDb: 7.4

Yüzyılın sanat dehalarından biri olarak kabul edilen Frida’nın, kadınlara ilham veren felsefesini daha iyi anlamak için bu filmi mutlaka görmelisiniz. Salmak Hayek’in Frida’ya hayat verdiği filmde, ünlü ressamın sözlerini, aşklarını, yaşamını daha da etkileyici şekilde hissedeceksiniz.

{35327}

Banana Split (Mükemmel Arkadaşlık), Diğer – IMDb: 6.2

“Olmaz” denilen bir arkadaşlık hikayesinin konu alındığı “Banana Split”, arkadaşlık, kadın dayanışması konularına farklı bir açıdan ele alıyor. Bunu yaparken de eğlendiriyor. Aralarında Toronto Film Festivali’nin de olduğu uluslararası festivallerden ödülle ayrılan filmde iki iyi arkadaşın, erkek arkadaş konusuna çok da aldırış etmemesi anlatılıyor.

Queen of Katwe (Katwe Kraliçesi), Apple TV – IMDb: 7.4

İmkansızlıklarla başlamış bir hayat nasıl beraberinde mükemmelliği getirebilir? “Queen of Katwe”, bu soruya mucizevi bir hikayeyle cevap veriyor. Ugandalı bir genç kızın satrançla tanıştıktan sonra hayatını nasıl değiştirdiğini anlatan filmde Oscar ödüllü Lupita Nyong’o’yu da görüyoruz. Afrika’daki yokluklar içerisindeki bir gecekondu mahallesinde yaşayan Phiona, satrançta gösterdiği zekası sayesinde farklı bir hayata erişiyor.

The Empowerment Project: Ordinary Women Doing Extraordinary Things, Diğer – IMDb: 8.2

Kariyer edinmek ve kariyerinde bir yere gelen her kadının izlemesi gereken bir belgesel “The Empowerment Project”. Film yapımcısı beş kadın tüm Amerika’yı baştan sona gezerek, 17 farklı kadınla yaptıkları röportajları, belgesel olarak ekrana yansıtıyor. Farklı sektörlerden kadınlar iş hayatında neler yaşadıklarını, kendi sektörlerinde kadınları nelerin beklediğine dair bilinmesi gerekenleri anlatıyor ve her biri de kadınların istihdamlarının iyileştirilmesi için fikirlerini veriyor.

{773342}

Suffragette (Diren), Diğer – IMDb: 6.9

1900’lerin başında, Londra’da kadınların seçme hakkı için verilen mücadele, “Suffragette”de etkileyici bir şekilde ele alınıyor. Başrollerinde Carey Mulligan, Meryl Streep, Helena Bonham Carter’ın bulunduğu “Suffragette”i izlerken kadın hakları konusunda gidilecek yollarımız olduğunu hala görebiliyoruz.

Goddess, Diğer – IMDb: 6.0

Her anne, özellikle de ev dışında bir hayatı olmasını isteyen her anne “Goddess”da kendinden bir şeyler bulacak. İki çocuklu hayatına devam ederken hiç arkadaşı olmayan ve eşini neredeyse hiç görmeyen Elspeth, bir webcam ile dünyaya açılıyor. Mutfak lavabosunun başından yaptığı yayınlar sayesinde ülke genelinde tanınan birine dönüşüyor ve bir anda ev dışında bir hayata adım atıyor.

Losing Sight of Shore (Sahil Gözden Kaybolurken), Diğer – IMDb: 7.4

Konu ilham veren kadınlar olunca bu belgesel filmi de listenize eklemelisiniz. Sadece kürek çekerek ve hiçbir yerden destek almadan San Francisco’dan Sidney’e giden dört kadının macerasını heyecanla izleyeceksiniz. Pasifik Okyanusu’nda dokuz ay geçiren kadınlar, sadece fiziksel zorluklarla değil psikolojik zorluklarla da mücadele etmek zorunda kalıyor. Eğer kutunun dışına çıkabilen hikayeleri seviyorsanız “Losing Sight of Shore”u izlemelisiniz.

{772970}

Stepmom (Omuz Omuza), Netflix – IMDb: 6.8

Julia Roberts ve Susan Sarandon’un başrollerinde olduğu film, iple yapılan evlenme teklifiyle akıllarda kalsa da iki farklı annelik hikayesini konu alıyor. İki çocuğun üvey annesi olmaya zorlu yoldan hazırlanan Isabel ve yeni hayatına adapte olurken hastalığı yüzünden geride bırakacaklarını da düşünen Jackie’nin hikayesi alışılagelmiş kuralları sorgulatacak.

Bombshell (Skandal), NetflixIMDb: 6.8

Ortaya çıkmasıyla büyük yankı yaratan Roger Ailes skandalını konu alan film, başrol oyuncularıyla da dikkat çekiyor. Margot Robbie, Charlize Theron ve Nicole Kidman’ı bir araya getiren “Bombshell”, bir medya devinde üzeri örtülmeye çalışılan taciz skandalının kadınlar sayesinde nasıl ortaya çıkarıldığını anlatıyor.

Dangal (Güreşçi), Diğer – IMDb: 8.4

Hint sinemasının başarılı isimlerinden Aamir Khan’ın başrolünde olduğu film, iki kız kardeşin dövüşçü olma hikayesini anlatıyor. Filmde öne çıkan kız kardeşlerin babası rolündeki Aamir Khan olsa da anlatılan hikaye kadınların en erkeklere has olarak görülen mesleklerde bile başarılı olabileceği, çalışarak kendine en iyi yeri edinebileceği. İki kız kardeşin çocuklarından itibaren nasıl çalıştıkları, ne şartlarda yaşadıkları, nelerle mücadele ettiklerini izlerken ekrana kilitlenmemek imkansız.

{29924}

Kübra Haniç İnce
Kübra Haniç İnce Tüm Yazıları