preloader

Cumhuriyeti Konu Alan Filmler

28.10.2023
Cumhuriyeti Konu Alan Filmler

Yazı Boyutu:

Türk sinemasının duygusal zenginliğiyle bezenmiş, Cumhuriyet dönemi ve Kurtuluş Savaşı’nı konu alan unutulmaz filmleri keşfedin.

Türk sineması, Cumhuriyet dönemi ve Kurtuluş Savaşı gibi ulusal hafızamızın en kıymetli köşe taşlarına adanmış, duygusal zenginliği ile dolu bir hazine sunuyor. Bu büyülü beyaz perde yolculuğunda, Türkiye Cumhuriyeti’nin doğuşunu, Atatürk’ün vizyonunu ve halkın özgürlüğe olan hasretini yakalamak için izleyiciye kapı aralanıyor. Her bir film, geçmişimizi, kahramanlarımızı ve o döneme ait duygusal dokuyu canlı bir şekilde yeniden canlandırarak izleyiciyi bu büyük tarihi yolculuğa çekmeyi başarıyor. Bu yazımızda, Cumhuriyet dönemi ve Kurtuluş Savaşı’nı konu alan filmleri daha yakından keşfedeceğiz, duygusal anlarla birlikte o döneme ait zenginlikleri paylaşmaya hazır mısınız?

Son Akşam Yemeği, Diğer Platformlar

“Son Akşam Yemeği” filmi, Atatürk’ün meşhur “Efendiler, yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz” sözünü söylediği 28 Ekim 1923 günü ve gecesinde Çankaya Köşkü’nde ve mutfağında yaşananları ele alıyor. Onur Tuna’nın Mustafa Kemal Paşa, Pelin Akil’in Latife Hanım, Engin Şenkan ve Azra Aksu’nun Ahir Usta ve torunu Elif olarak başrolleri paylaştığı film, 27 Ekim’de vizyona girecek.

Atatürk, Diğer Platformlar

Disney Plus’un yayınlamaktan vazgeçmesinin ardından 29 Ekim’de Fox TV’de ve sinemalarda yayınlanması planlanan “Atatürk” filmi, Türk tarihinin en merak edilen dönem filmlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Aras Bulut İynemli’nin Mustafa Kemal Atatürk’e hayat verdiği verdiği filmde, Atatürk’ün çocukluğundan milli mücadele ateşinin yakılmasına kadar giden süreçte yaşadığı önemli anlar izleyicilere sunuluyor.

Cumhuriyet, Diğer Platformlar – IMDb: 8.5

Ziya Öztan’ın yönettiği bu film, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu ve Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğini gözler önüne seriyor. Mudanya Mütarekesi’nden başlayarak Atatürk’ün hayatının son yıllarına kadar olan dönemi anlatan filmde Rutkay Aziz, başrolü oynayarak Atatürk’ü canlandırıyor. Filmin senaryosu ise Turgut Özakman’a ait.

Veda, Diğer Platformlar – IMDb: 7.2

Zülfü Livaneli tarafından yönetilen bu film, Atatürk’ü çocukluk arkadaşı ve yaveri Salih Bozok’un gözünden anlatıyor. Film Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşü ve Cumhuriyet’in doğuşunu yansıtıyor. Atatürk’ün çocukluk yılları ve aile hayatının da konu edildiği filmde Mustafa Kemal’i Burhan Güven ve Sinan Tuzcu canlandırıyor.

Sarı Zeybek, Diğer Platformlar – IMDb: 8.5

Mustafa Kemal Atatürk’ün son 300 gününün aktarıldığı bu belgesel-film 1993 tarihinde yayınlandı. Sarı Zeybek filmi Atatürk’ün yaşamının son yılını gözler önüne seriyor. Her ne kadar yayınlanmasının üzerinden 30 yıl geçse de bu belgesel cumhuriyetin ilk yıllarını anlamak ve Mustafa Kemal’in yaşamına tanık olmak isteyenler tarafından mutlaka izlenmeli.

Dersimiz Atatürk, Diğer Platformlar – IMDb: 6.2

Turgut Özakman’ın kaleminden çıkan bu film, çocuklara ve yetişkinlere yönelik hazırlanmış bir yapım. Yönetmenliğini Hamdi Alkan’ın yaptığı filmde Atatürk’ü Halit Ergenç canlandırıyor. Ayrıca filmde Çetin Tekindor, Doğa Rutkay, Gaye Gürsel gibi önemli isimler de yer alıyor.

Son Buluşma, Diğer Platformlar – IMDb: 8.7

Nesli Çölgeçen’in yönetmenlik koltuğunda oturduğu Son Buluşma belgeseli, Kurtuluş Savaşı’nın üç gazisi Ömer Küyük, Yakup Satar ve Veysel Turan’ın anlattıklarıyla o zor döneme odaklanıyor. Duygu yüklü bu belgesel, Kurtuluş Savaşı’nın hangi zor şartlarda kazanıldığını ve Türkiye Cumhuriyeti’nin hangi güç koşullarda kurulduğunu gözler önüne seriyor.

Son Osmanlı: Yandım Ali, Diğer Platformlar – IMDb: 6.9

Son Osmanlı: Yandım Ali, İstanbul’un işgal altında olduğu yıllarda Osmanlı külhanbeyi Yandım Ali’nin, Mustafa Kemal Paşa ile kesişen yolları sonucunda başlayan Kurtuluş Savaşı macerasını ele alıyor. Kenan İmirzalıoğlu’nun canlandırdığı donanma çavuşu Tahtacızade Ali, nişanlısı Defne’yi kaçırıp Viyana’ya gitme planları yaparken, ülkesini kurtarma amacıyla yeni bir yola çıkan Mustafa Kemal Paşa ile karşılaşır. Ali, gerçek aşkının ülkesi olduğunu keşfeder ve ülkesini kurtarma mücadelesine katılarak, film boyunca duygusal bir yolculuğa çıkar.

Çanakkale 1915, Diğer Platformlar – IMDb: 6.2

Çanakkale 1915, Fida Film ve Örümcek Yapım ortaklığında çekilen, Yeşim Sezgin’in yönetmenliğini üstlendiği ve senaryosunu Turgut Özakman’ın yazdığı 2012 yılında yayınlanan bir yapım. Film, Çanakkale Savaşı’nı ve bu kritik dönemin olaylarını detaylı bir şekilde ele alarak, Türk milletinin kahramanlık öyküsünü anlatıyor. Büyük bir savaşın gölgesinde geçen film, izleyicilere duygusal ve tarihi bir yolculuk sunuyor.

Son Umut, Diğer Platformlar – IMDb: 7.0

Oyuncu kadrosunda Russell Crowe, Olga Kurylenko, Jai Courtney ve Isabel Lucas gibi isimlerin yanı sıra Türkiye’den de Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan’ın yer aldığı “Son Umut” filmi, Cumhuriyet dönemini konu alan başarılı filmlerden biri. “Son Umut”, üç oğlunu Çanakkale Savaşı’na gönderen Avusturyalı çiftçi Connor’ın çocuklarını aramak için İstanbul’da başlayıp Çanakkale’ye ve oradan da ülkenin çeşitli yerlerine uzanan yolculuğu ele alıyor.

Mehmet Fatih Sözer
Mehmet Fatih Sözer Tüm Yazıları