preloader

İstanbul Etkinlik Takvimi: 7 – 14 Ekim 2019

06.10.2019
İstanbul Etkinlik Takvimi: 7 – 14 Ekim 2019

Yazı Boyutu:

7 – 14 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek konserler, kültür-sanat etkinlikleri için etkinlik takvimine göz atın ve hemen biletinizi alın!

Konserden tiyatroya, festivalden müzikale kadar İstanbul’da gerçekleşen tüm güncel kültür-sanat etkinlikleri için tıklayın!

Şef Paco Roncero İstanbul’da

İstanbul’da 3 Kasım tarihine kadar Raffles İstanbul’un restoranı Rocca’da gerçekleşecek ‘Paco Roncero’nun Büyülü Dünyası’ etkinliği üç farklı menü ve konseptle deneyimlenebilecek özel bir pop-up. Dünyaca ünlü İspanyol şef Paco Roncero, Madrid’deki iki Michelin yıldızlı restoranı La Terraza del Casino ve dünyanın en pahalı restoranları arasında adı sıkça geçen Sublimotion’la tanınıyor. Şef ayrıca pop-up etkinliklerle dünyayı dolaşarak sunduğu gastronomi şovlarıyla tanınıyor. Tasarımcılar, mühendisler, illüzyonistler, mimarlar ve metin yazarlarıyla çalışarak geliştirdiği ‘Paco Roncero’nun Büyülü Dünyası’ yüksek gastronomiyi teknolojiyle bir araya getirip sahneliyor. Şef doku, renk, koku, biçim ve tatların ilginç yöntemlerle karşınıza çıktığı bir dünya yaratıyor. Etkinlik Raffles Hotel’in Lounge, Ana Yemek ve Özel Deneyim Alanı başlıklarında üç ayrı fiyata üç ayrı bölümde tadılabiliyor.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 7 – 14 Ekim 2019

Tarih: 7 Ekim – 3 Kasım tarihleri boyunca

Yer: Raffles İstanbul

Rezervasyon / Bilet: 0212 924 02 00

Film Ekim Partisi: Iris

Bu yıl, #spoileryeme mottosuyla yola çıkan Film Ekimi, 4 Ekim itibariyle sinemanın büyülü dünyasının kapılarını açtı. Geçtiğimiz hafta, festival direktörü Kerem Ayan’ın da önerilerini paylaştığımız festivalde birbirinden farklı ve çekici film bizi bekliyor. Iris de onlardan biri.

Kendi konser kayıtlarının üzerinden geçen Fransız elektronik müzik ikilisi Justice, uzay operalarından esinlendi ve Iris: Bir Uzay Operası doğdu: “Boş ve görünmez, kapalı bir mekânda” yeniden icra edilen Justice şarkıları, göz alıcı efektlerle büyük ekranda!

Iris gösteriminin ardından da Doğu Orcan’ın DJ setiyle gece durmuyor.
İstanbul Etkinlik Takvimi: 7 – 14 Ekim 2019
Tarih: 9 Ekim 2019, Çarşamba

Yer: Salon İKSV

Saat: 21.30 / Doğu Orcan DJ Set: 22.30

Rezervasyon / Bilet: biletix

Hedda Gabler

Tiyatro Pangar’ın yeni oyunu Hedda Gabler Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi’nde!
Yaşamımızı anlamlı ve yaşanır kılan en önemli nedenlerden biri; bir amacın varlığıdır. Amacımızın niteliği, tartışılabilir ve hatta tümden yadırgatıcı olabilir. Bu amaca ulaşmada başımıza türlü belalar da gelebilir. Hatta yaşamımızı yitirebiliriz. Ama o korkunç ana kadar bile yaşama dürtümüzü yitirmeyiz. Eğer yaşamaya devam etmemizi sağlayacak bir amaca tutunamazsak bu sefer de “can sıkıntısı” bizi yavaş yavaş korkunç işkencelerle paramparça edebilir. İbsen’in Hedda Gabler oyununu can sıkıntısının tragedyası diye de tanımlamak mümkün.

19. yy’da kadının yaşam amacı, erkek egemen toplum tarafından belirlenmektedir. Kadın ya kendine ait olmayan bu amacı kabul edip derin bir nevroza sürüklenecek ve yaşamını nevrozlar/histeri/panik ataklarla geçirecek ya da kendine dayatılan tüm amaçları reddederek toplum normlarının dışına çıkacak ve bu dışarı sürükleniş kendine yaşam alanı bırakmayan bir tragedyaya dönüşecektir ve her iki halükârda da yavaş yavaş parçalanacaktır.

Peki bu travmayı aşabildik mi? İki seçeneğin de birbirinden tatsız sonundan kaçınmak için yaşam amacını seçmeyi kadına bırakabildik mi? Ne dersiniz? Peki ya Hedda Gabler’in çözümü?
İstanbul Etkinlik Takvimi: 7 – 14 Ekim 2019

Tarih: 10 Ekim 2019, Perşembe – 11 Ekim Cuma

Saat: 20.30

Yer: Zorlu PSM Turkcell Platinium Sahne

Rezervasyon / Bilet: biletix

{772493}

Jilber Barutçiyan ile Mantar Avı

Sonbahar ve ilkbahar. Havanın sisli, puslu, nemli ve çoğu zaman yağmurlu olduğu zamanlar. Aynı zamanda mantarın da bir anda ormanlarda arttığı dönemler. Yağmur mantarın bereketini arttırıyor ve mantar avı başlıyor.

Mantar turlarını Istanbul’da Belgrat Ormanları, Polonezköy Ormanları civarında organize eden escapas ekibi, sizi ormanın içinde bir mantar cümbüşünün içine girmeye davet ediyor.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 7 – 14 Ekim 2019

Tarih: 13 Ekim 2019, Pazar

Saat: 09.30

Yer: Polonezköy

Rezervasyon / Bilet: eskapas

Küba Müziği Eşliğinde Yaza Veda

The House Hotel Karaköy’ün teras katında yer alan Kasa Lokanta & Bar’da, 9 Ekim Çarşamba gecesi, Küba müzikleri eşliğinde yaza veda gecesi düzenlenecek. Michelin yıldızlı İspanyol Şef Jaume Puigdengolas’ın özel menüsü ve muhteşem tarihi yarımada manzarası eşliğinde misafirler, unutulmaz bir İstanbul gecesi yaşayacaklar.

Michelin yıldızlı İspanyol Şef Jaume Puigdengolas’ın ziyaretçilere uluslararası bir gastronomi deneyimi yaşattığı Kasa Lokanta & Bar, 9 Ekim Çarşamba gecesi misafirlerini muhteşem bir Küba gecesi ile ağırlayacak. Tarihi yarımadaya kucak açan ve büyüleyici manzarası ile dikkat çeken The House Hotel Karaköy’de yaza veda gecesi ile keyifli anlar yaşanacak.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 7 – 14 Ekim 2019

Tarih: 9 Ekim 2019, Çarşamba

Saat: 21.00

Yer: Kasa Lokanta & Bar – The House Hotel Karaköy

Rezervasyon / Bilet: [email protected] – 0 212 252 27 28

W İstanbul’dan Yeni Bir Deneyim: Fuel Your Soul

Tarihi Akaretler Sıraevler’de yer alan W Istanbul Studios, yoga eğitmeni Arzu Özev iş birliği ile Ekim ayında sağlıklı yaşam biçimini benimseyen tüm misafirlerini sevindirecek bir etkinliğe imza atıyor. 13 Ekim Pazar günü gerçekleştirilecek olan Fuel Your Soul etkinliği tüm katılımcıları şehrin temposundan uzaklaşmaya davet ediyor.

Zehirli Masallar kitabının da yazarı olan yoga eğitmeni Arzu Özev iş birliği ile 13 Ekim Pazar günü “Fuel Your Soul” etkinliğinde katılımcılara yenilenme ve arınmanın rahatlatıcı etkisini yaşatmayı planlıyor.

Etkinlik kapsamında fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığı maksimuma çıkarmak için Arzu Özev, ilk olarak “Sri Sri Yoga”yı, ardından “Ofis Yoga”sını katılımcılara ile keyifli bir program ile sunacak.

“FUEL YOUR SOUL” etkinliğine, [email protected] adresinden kayıt yaptırabilirsiniz.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 7 – 14 Ekim 2019

Tarih: 13 Ekim 2019, Pazar

Yer: W Istanbul Studios, W Hotel

Rezervasyon / Bilet: [email protected]

Hoşça Kal Dünya: Ekolojik Krize Dair Güncel Yaklaşımlar

Yakın zamanda tüm dünyanın dikkatini çeken genç aktivist Greta Thunberg’in konuşmasını izlemişsinizdir. Ya da bu yaz Kaz Dağları’nın kalbine saplanan makinaların yarattığı hayak kırıklığını… Uzun zamandır derin bir uykuda olan dünyamızı uyandırma çabasında güzel şeyler oluyor. Bilinçlendirme çabasına hepimizin ortak olması gereken bir etkinlik var sırada. Gözde Filinta’nın küratörlüğünü yapacağı; Dr. Hilal Alkan, Dr. Ezgi Ece Çelik ,Dr. Sinan Erensü , Kağan Kahveci, Melisa Kurtcan, Hilal Şenel ve M. Can Tonbil’in konuşmacı olarak yer alacağı panel Hoşça Kal Dünya, Salt Galata’da gerçekleşecek.

Salt Galata diyor ki: Yeni bir ekolojik tükenişin eşiğinde olduğumuza dair bilimsel verilerin elimize ulaştığı şu zamanlarda, akademinin bu meseleye dair çalışmalarını önemli buluyoruz. Bu minvalde, etkinlik, Türkiye’de ekoloji, iklim krizi-insan etkileşimi, insan-dışı türlerin ekolojiyle olan ilişkisi, antroposen eleştirileri gibi önemli konuları çalışmalarının odak noktası haline getirmiş farklı alanlarda çalışmalarına devam eden araştırmacı, akademisyen, aktivist isimlerin birlikte yer aldığı, ilgilenen herkesin güncel tartışmalara dahil olduğu, panel serisinin birincisi İstanbul’da gerçekleşecektir.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 7 – 14 Ekim 2019

Tarih: 12 Ekim 2019, Cumartesi

Saat: 10.30 – 16.00

Yer: Salt Galata

Rezervasyon / Bilet: Ücretsiz Etkinlik

{772467}

Orchestra’Sion – Beethoven Gecesi

Orchestra’Sion, yeni sezonu Beethoven’a adanmış bir konserle açıyor. Orkestranın daimî şefi Orçun Orçunsel’in aynı zamanda solist olarak yer aldığı programda bestecinin konçerto ve senfoni alanında erken dönemde verdiği eserler seslendirilecek. Beethoven’ın ışığı ve huzuru yansıttığı Do Majör tonundaki eserleri ile Orchestra’Sion, dinleyiciyi aydınlık bir geceye davet ediyor.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 7 – 14 Ekim 2019

Tarih: 10 Ekim 2019, Perşembe

Saat: 19.30 – 21.30

Yer: Notre Dame De Sion Lisesi Konser Salonu

Rezervason / Bilet: Ücretsiz Etkinlik

Garanti BBVA Gary Smulyan & Ralph Moore 5tet

Garanti BBVA güz konserleri ekim ayında caz dünyasının önemli isimlerini ağırlanacak. Bu isimlerden biri de Gary Smulyan olacak.

Multi-enstrüman uzmanı 10 yıldan fazla bir süredir cazın elitleriyle sahne alan, altı kez Grammy ödülüne layık görülen bariton saksafonun yıldızı Gary Smulyan’a, caz saksafonuyla John Coltrane’den etkilenmiş, ancak biraz daha yumuşak bir tonda olan tenor saksafoncu Ralph Moore eşlik edecek. İkili 7-8 Ekim tarihlerinde Nardis Jazz Club’ta müzikseverlerle bir araya gelecek.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 7 – 14 Ekim 2019

Tarih: 7-8 Ekim 2019

Saat: 21.30 – 00.30

Yer: Nardis Jazz

Rezervasyon / Bilet: Ücretsiz Etkinlik

Yolunuz Bursa’ya Düşerse…

Aziz Nesin Kabare

Türkiye’de “mizah” denince en önde Aziz Nesin adı gelir. Bu büyük yazarımızı kaybedeli tam yirmi beş yıl oldu. Aziz Nesin Kabare ise onun adını yaşatmak, yeni kuşaklara tanıtmak için yola çıkıyor.

Toplumsal sorunlara hem içimizi acıtan hem de bol kahkahalı bir pencereden bakan, hicvin bu büyük ustası, tiyatro sahnesinde öyküleri ve şiirleriyle yeniden hayat buluyor. Bugün bile güncelliğini sürdüren, yüzümüzü güldüren, bize ayna tutup kendimizle yüzleştiren Aziz Nesin gerek duruşu gerek yapıtlarıyla yolumuzu aydınlatıyor.

Neredeyse deyim haline gelmiş bir söz vardır: “Bu hikâye tam Aziz Nesinlik!”
Öyleyse tam zamanıdır…
Aziz Nesin Kabare için perde!

İstanbul Etkinlik Takvimi: 7 – 14 Ekim 2019

Tarih: 10 Ekim 2019, Perşembe

Saat: 20.00 – 21.30

Yer: Nilüfer Sahnesi

Rezervasyon / Bilet: biletix

{772488}

Yolunuz Çeşme’ye Düşerse…

Çeşme 6. Germiyan Festivali

İzmir Çeşme Belediyesi tarafından 6. kez düzenlenecek Germiyan Festivali bu sene, 12 – 13 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleşecek.

Köklü bir kültüre sahip Germiyan Mahallesi, “Bereketli Toprakların Büyüsü” teması ışığında ziyaretçilere kapılarını açıyor. Bölge sakinlerinin yaptıkları yemekler ve el işlemeleri ziyaretçilere sunuluyor. Festival çerçevesinde çeşitli gösteriler, sergiler, atölyeler, söyleşi ve konserler sizlerle buluşacak.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 7 – 14 Ekim 2019

Tarih: 12- 13 Ekim 2019

Yer: Çeşme

Rezervasyon / Bilet: Ücretsiz Etkinlik

Biletinizi Şimdiden Alın!

Cimri

Cimri, İstanbul Komedi Festivali kapsamında Caddebostan Kültür Merkezi’nde…

Semaver Kumpanya, Fransız komedya yazarı Moliere’in ünlü eseri “Cimri’yi , Çevre Tiyatrosu’nda sahneliyor. “Dünyadaki insanların en az insan olanı; yeryüzündeki canlıların en katı yüreklisi, pintilerin en pintisidir. Onun sevmesinden kuru, onun okşamasından kısır bir şey olamaz. Vermek öylesine zoruna gider ki, selam bile vermez kimseye, onu bile alır; yalnız alır…”

Böyle betimliyor onu tanıyanlar Cimri’yi… Kimdir bu Cimri? Gerçekten de dedikleri kadar acımasız, katı yürekli, pinti ve kötü müdür? İnsan doğuştan mı böyle olur? Sadece yazılmış bir karakter midir Cimri? Etrafımızda var mıdır böyleleri? Nasıl bir şey olurdu böylesi bir insanla yaşamak? 17. yüzyılda yaşamış Fransız komedya yazarı Moliere’in ünlü eseri Cimri’de belli bir zümreye bakmakla bir genelleştirmeye bakmak arasındaki pencereden birçok insanın ve ailelerin iç ve dış yapısına bakacak, garip rastlantılara tanık olacaksınız.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 7 – 14 Ekim 2019

Tarih: 23 Ekim 2019, Çarşamba

Saat: 20.30

Yer: Caddebostan Kültür Merkezi

Rezervasyon / Bilet: Biletix

Elif Çağlar Quartet ile Arter’in Kapıları Caza Açılıyor

Türkiye’nin en yetenekli caz solistlerinden Elif Çağlar; piyanoda Çağrı Sertel, kontrbasta Volkan Hürsever ve davulda Ediz Hafızoğlu’ndan oluşan Elif Çağlar Quartet ile kendi bestelerini 18 Ekim Cuma akşamı Sevgi Gönül Oditoryumu’nda Arter sahnesine taşıyacak.

Daha önce Aaron Parks, Harish Raghavan ve Eric Harland gibi dünyaca ünlü caz müzisyenleriyle çalışan Elif Çağlar, Arter’deki performansında dörtlüsüyle sahne alacak. Arter Etkinlik Programı kapsamında gerçekleşecek konserde Elif Çağlar’ın; piyanoda Çağrı Sertel, kontrbasta Volkan Hürsever ve davulda Ediz Hafızoğlu ile birlikte oluşturduğu müzik dörtlüsü, Çağlar’ın kendi bestelerini Sevgi Gönül Oditoryumu’na taşıyacak.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 7 – 14 Ekim 2019

Tarih: 18 Ekim 2019, Cuma

Saat: 21.00

Yer: Arter

Rezervasyon / Bilet: arter.org.tr – 0212 708 58 00

Tuğba Dal
Tuğba Dal Tüm Yazıları