preloader

İstanbul Etkinlik Takvimi: 28 Ekim – 4 Kasım 2019

25.10.2019
İstanbul Etkinlik Takvimi: 28 Ekim – 4 Kasım 2019

Yazı Boyutu:

28 Ekim – 4 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek konserler, kültür-sanat etkinlikleri için etkinlik takvimine göz atın ve hemen biletinizi alın!

Konserden tiyatroya, festivalden müzikale kadar İstanbul’da gerçekleşen tüm güncel kültür-sanat etkinlikleri için tıklayın!

İplerin Altında: Kukla Gösterisi

22. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali kapsamında harika bir gösteri İtalyan Kültür Merkezi’nde!

Performans, müzikal ve birbirinden bağımsız bir dizi skeçten oluşmakta ve skeçler, komik, lirik ve akrobatik performanslardan bir araya gelmektedir. Sanatçı, seyirciyi eğlendirirken hareket, ritim, ahşap ve teller dünyasına da taşımayı hedefliyor. Bazıları çağdaş bir duyarlılıkla yeniden yorumlanan klasik skeçlerin kahramanları, gösteriyi unutulmaz kılıyor. İp yürüteç ile tel ve kumaştan yapılmış bir dans yaratığı olan Oscar, uçan trapezin genç sanatçısı, bir çift dans eden bacak, yuvarlanan yumurtasından yeni çıkmış ve ironik dansını gerçekleştiren yaramaz bir civciv dansçı. Onlar sadece bir kukla veya makine değil, aynı zamanda kendi kişilikleri ve organik hareketleriyle kendilerini ifade eden olağanüstü bireylerdir. Seninle tanışmak için sabırsızlanıyorlar. Peki ya sen?

İplik kukla oynatıcığılında önemli bir isim olan Nadia Imperio küçük hikayeleri dans ve müzikle harmanlayarak seyirciyi şiirsel bir yolculuğa çıkartıyor. Saraybosna Lutfest’te Özel Ödül alan sanatçı dünyada düzenlenen en önemli kukla festivallerinde yer almaktadır.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 28 Ekim – 4 Kasım 2019

Tarih: 25 Ekim 2019, Cuma

Saat: Sergi açılış: 19:30 – Parti: 21:00

Yer: Bina

Rezervasyon / Bilet: Ücretsiz Etkinlik

Yüzsüz – Tartuffe

Moliére’in ölümsüz eseri Tartuffe, 2019-2020 sezonunda Mam’art Tiyatro’nun yapımında, Emrah Eren’in yenilikçi yorumuyla seyircisinin karşısında.

Zengin Pernelle Ailesi’nin başı, babaları Orgon yüzünden evlerine çöreklenen Tartuffe’le belada. Dünyanın en imanlı sofusu gibi görünen Tartuffe, Orgon’u parmağında oynatmaya, ailenin malını, mülkünü, namusunu sömürmeye devam etmekte. Yüzyıllardır olduğu gibi… Ancak devir değişti. Moliére’in uygun gördüğü gibi Pernelle’leri kurtaracak bir kral bulunmuyor ki! Öyleyse kim durdurabilir Tartuffe’ü sizce? Hem Pernelle’ler kurtarılmaya layık mı bir kere? Aldatanların gözü dönmüştü de düşündük mü hiç aldananların hayatı pür-i pak mıydı diye?

İstanbul Etkinlik Takvimi: 28 Ekim – 4 Kasım 2019

Tarih: 27 Ekim 2019, Pazar

Saat: 20.00

Yer: KKM Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi

Rezervasyon / Bilet: biletix

{771861}

Postmodern Jukebox ile Nostalji

Yapı Kredi’den 75. yılında İstanbul, İzmir ve Ankaralı cazseverlere Postmodern Jukebox sürprizi!

Scott Bradlee önderliğindeki Postmodern Jukebox, Yapı Kredi 75. Yıl Konserleri kapsamında 1920’lerin estetiğini, zamansız stilini caz ve swing dokunuşlarıyla Ekim ayında Türkiye’ye taşıyacak.

Amerikalı müzisyen, piyanist ve aranjör Scott Bradlee’nin kurucusu olduğu, caz ve swing aromalı popüler şarkı yorumlarıyla kalıpların dışına çıkan dünya çapında büyük üne sahip müzik kolektifi Postmodern Jukebox, ‘Welcome to the Twenties 2.0’ dünya turnesini Yapı Kredi 75. Yıl Konserleri kapsamında Türkiye’ye taşıyor. 27 Ekim’de İzmir’deki Ooze Venue, 28 Ekim’de Ankara’daki Milyon Performance Hall ve son olarak 29 Ekim’de İstanbul’daki Volkswagen Arena, Postmodern Jukebox’ın stil ve virtüözlüğü birleştiren benzersiz performansına ev sahipliği yapacak.

Cazın doğuşuna tanıklık eden 1920’lerden ilham alan ‘Welcome to the Twenties 2.0’ turnesi, dünya çapında 250 şehirde dinleyicilerle buluşmaya devam ediyor. Scott Bradlee’ye göre tam anlamıyla bir “Great Gatsby yansıması” olan bu turne, 1920’ler konseptli gelmiş geçmiş en büyük parti. Tüm dertlerinizden soyutlanıp gerçek müzisyenliği ve zamansız stili kutlayacağınız, 1920’leri adeta yaşayacağınız bir konser sizleri bekliyor.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 28 Ekim – 4 Kasım 2019

Tarih: 27– 29 Ekim 2019

Yer: İzmir , Ankara , İstanbul

Rezervasyon / Bilet: biletix

Hipokrat

Oyun Özeti: Hipokrat yemini 7.maddede yer alan “VİCDAN” kelimesi, Dünya Tabipler Birliği tarafından yıllardır tartışma konusu edildiğinden bu maddeye ek yapılıp Ekim 2017’de güncellendi. 7.madde; mesleğimi vicdanımla, onurumla ve iyi hekimlik ilkelerini gözeterek uygulayacağıma dair yemin ederim, der.
Sayısalın göz bebeği, herkesin gözdesi iki ayrı doktorun iki ayrı hastanede, göz göre göre iki ayrı şüpheli ölüme sebebiyet verip kendileriyle göz göze gelmelerinin hikayesi bu. Kendilerini kapattıkları hiç kimsenin gözlerinin üzerlerinde olmadığını düşündükleri bu tuvalette bir vicdan muhasebesi içindeler. Neşterleri kendilerine dönmüş, herkesin gözü onların üzerinde.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 28 Ekim – 4 Kasım 2019

Tarih: 29 Ekim 2019, Salı

Saat: 20.30

Yer: Toy İstanbul

Rezervasyon / Bilet: tiyatrolar

Fuckup Nights

İsmiyle müstesna Fuckup Nights; başarısız olmuş girişim ve projelerin hikayelerinin paylaşıldığı, sorgulandığı, kutlama havasında geçen küresel bir harekettir. Etkinliğin felsefesi ise, hiç başlamadığınız projelerde başarısız olma olasılığınızın %100 garantili olmasında yatar.

3 ya da 4 “fuckuppreneur” projelerini, neleri yanlış yaptıklarını, bu yanlışlardan neler öğrendiklerini ve şimdi olsa neyi farklı yaparlardı sorularına cevap olacak hikayelerini paylaşacağı akşamda
konuşmacıların en trajikomik batış hikayelerini dinleyecek ve ardından biralar eşliğinde networking de yapabileceksiniz.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 28 Ekim – 4 Kasım 2019Tarih: 30 Ekim 2019, Çarşamba

Saat: 18.30 – 21.30

Yer: Kolektif House

Rezervasyon / Bilet: biletix

{772448}

Güneşin Kadınları: Billie Marten, Öncesi: Simge Pınar

Kendine özgü vokal stili ve indie-folk sound’uyla, 20 yaşındaki genç müzisyen ve şarkı yazarı Billie Marten; “Güneşin Kadınları” serisi kapsamında Babylon’da!

İngiltere çıkışlı Billie Marten, 12 yaşından beri müzik yapıyor. Müziğinde John Martyn, Laura Marling, David Bowie, Portishead, Damien Rice ve Loudon Wainwright gibi isimlerden etkilenen genç müzisyen; Lucy Rose, The Magnetic Fields, Ron Sexsmith ve OutKast gibi birçok grubun ve sanatçının parçalarını kendine özgü folk stiliyle yorumlayarak Youtube üzerinden paylaşarak ismini duyurdu. 2014’te çıkış kısaçaları “Ribbon”ı yayımladıktan sonra dikkatleri üzerine çeken Billie Marten’in canlı ve stüdyo performansları BBC Music, BBC Radio 1, Ont’ Sofa, Burberry Acoustic gibi platformlarda yayımlandı. 2015 yayımladığı teklisi “Heavy Weather” ardından paylaştığı ikinci kışaçaları “As Long As”de; Marten’e çello, gitar, davul, piyanoda ve albümün prodüksiyonunda önemli müzisyenler eşlik etti.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 28 Ekim – 4 Kasım 2019

Tarih: 31 Ekim 2019, Perşembe

Saat: 21.00 – 00.00

Yer: Babylon

Rezervasyon / Bilet: biletix

Bebop Project

Swing rüzgarının var gücüyle estiği 1940’ların sonunda ortaya çıkan Bebop janrı, o dönemde popüler olan dans odaklı caz melodilerinden farklı olarak yepyeni bir yol açmıştı. Yüksek tempolu bebop ritimleri, seyircinin sadece sahneye odaklandığı, emprovizasyonları ve soloları hayranlıkla izlediği performanslar yaratıyordu. Bugün hala çağdaş caz dilinin önemli bir parçası olan bu janrın en iyi örnekleri, Akbank Caz Festivali’nde Bebop Project ile yer buluyor. Bebop efsanelerinden Charlie Parker, Dizzy Gillespie, Clifford Brown, Bud Powell ve Thelonious Monk gibi önemli müzisyenlerin eserlerinin yanı sıra orijinal bestelerin de yorumlanacağı akşamda trompette Şenova Ülker, tenor saksafonda Engin Recepoğulları, gitarda Önder Focan, basta Ozan Musluoğlu ve davulda Ayhan Öztoplu sahne alacak.

Şenova Ülker (tp), Engin Recepoğulları (sax), Önder Focan (g), Ozan Musluoğlu (d), Ayhan Öztoplu

İstanbul Etkinlik Takvimi: 28 Ekim – 4 Kasım 2019

Tarih: 1 Kasım 2019, Cuma

Saat: 21.30 – 00.30

Yer: The Badau İstanbul (Akasya)

Rezervasyon / Bilet: 0532 306 43 34

Melis Danişmend ile Keyifli Bir Akşam

Anadolu Yakası’nın alametifarikası Moda’da yer alan onlarca güzel mekândan biri de Rita Moda. Şair Nefi Sokak’ta yer alan Rita Moda, 3 katlı, tarihi bir köşkte hizmet veriyor. Günün farklı saatlerinde rahat ve keyifli bir ortam tercih edenler Rita’da; kahvaltıdan, öğle ve akşam yemeğine; gece iyi müzik, iyi kokteylden; uzun hafta sonu kahvaltısına kadar birçok lezzetli anın tadını çıkarabiliyor.

Alternatif müziğin sevilen isimlerinden Melis Danişmend ise, 1 Kasım Cuma akşamı Rita Moments’ın konuğu olacak. Bu akustik gecede yerinizi almak için rezervasyonunuzu yaptırmayı unutmayın!

İstanbul Etkinlik Takvimi: 28 Ekim – 4 Kasım 2019

Tarih: 1 Kasım 2019, Cuma

Yer: Rita Moda

Rezervasyon / Bilet: Rezervasyon sınırlı sayıdadır. 0 533 053 48 14

{772563}

Çağdaş Sanat ve Küratörlük – Esra Aliçavuşoğlu

Bu seminer çerçevesinde küratörün tanımı, işlevi, tarihsel bağlamda geçirdiği evrim kapsamlı bir biçimde tanımlanacaktır. Çağdaş sanat pratikleri çerçevesinde, küresel sergiler düzenlemiş belli başlı küratörler ve sergilerin de ayrıntılı olarak çözümleneceği bu seminerde, küratörün içerik belirleme ve sanatçı seçimleri gibi çok çeşitli süreçlerine ilişkin de bilgiler aktarılacak.

Konuşmacı Hakkında: Esra Aliçavuşoğlu 1973’te İstanbul’da doğdu. 1996’da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nden mezun oldu. Aynı kurumda, 1999’da yüksek lisansını; 2005’te ise “1980 Sonrası Türk Sanatı’nda Sanatçının Yaratımında Kendilik Temsili” başlıklı tezi ile doktorasını tamamladı. 2000’de University of The Arts London Central Saint Martins’de “Curatorial Studies” alanında kurslara katıldı. 1996-2002 yılları arasında; Cumhuriyet’te kültür-sanat muhabirliği, Yapı Kredi Yayınları tarafından çıkarılan Sanat Dünyamız dergisinde editörlük, Tarih Vakfı İstanbul dergisinde Genel Yayın Yönetmeni olarak çalıştı. 2006-2013 yılları arasında Cumhuriyet’te ve tasarım kültürü dergisi Arredamento Mimarlık’ta sanat eleştirileri ve yazıları yazdı. 2013’de Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat alanında Doçent ünvanı aldı; halen sanat tarihi derslerini verdiği Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. AICA Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği üyesi olan Aliçavuşoğlu’nun ulusal ve uluslararası pek çok akademik yayında makaleleri yayınlanmıştır.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 28 Ekim – 4 Kasım 2019

Tarih: 2 Kasım 2019, Cumartesi

Saat: 16.00 – 19.30

Yer: Akbank Sanat

Rezervasyon / Bilet: Seminer dizisinde katılmak istediğiniz etkinliğin tek ders ücreti 100 TL olup, biletler yalnızca mekan gişelerinden temin edebilir.

Kendine Has Sunar: Her Yıla Bir Klip (parti)

Bant Mag.’ın 15. yaşına işaret eden HER YILA BİR KLİP projesine yakışır bir kutlama için 2 Kasım Cumartesi akşamı Kadıköy Sineması’nda gerçekleşecek gösterimin ardından Bant Mag Havuz / Bina’da bir araya geliyoruz. Kabin yerli sahneden kim ki o, Palmiyeler ile Cava Grande ve Portecho’dan tanıdığımız Tan Tunçağ’a emanet.

HER YILA BİR KLİP, Bant Mag.’ın 15. yaşında yerli müzik, sinema ve sanat sahnesiyle köklü bağlarını kutladığı keyifli bir proje. HER YILA BİR KLİP kapsamında derginin yayın hayatına başladığı 2004’ten bugüne her sene için, yerli sahneden yayınlanmış bir albüm belirlendi. Bu albümden Bant Mag. için öne çıkan, ofiste çokça dinlenmiş ve dergi ekibinde yer etmiş parçalar seçilerek Bant Mag.’ın üretimlerini yakından takip ettiği 16 yerli yönetmen ve video sanatçısıyla eşleştirildi ve onların özgün yaklaşımlarıyla çektikleri yeni video kliplerine kavuştu. 2 Kasım Cumartesi akşamı Kadıköy Sineması’nda gerçekleşecek klip gösterimlerinin ardından, 15. yılımızı bir kez daha kutlamak için DJ kabinine video klip seçkimizde de yer alan kim ki o, Palmiyeler, Cava Grande ve Portecho’dan tanıdığımız Tan Tunçağ geçecek.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 28 Ekim – 4 Kasım 2019
Tarih: 2 Kasım 2019, Cumartesi

Saat: 22.30 – 02.00

Yer: Bina

Halloween Night w/ ELI & FUR

Eli & Fur, 2 Kasım Cumartesi gecesi %100 Studio’da!

İngiltere’nin elektronik müzik sahnesine armağanı Eli & Fur‘e bu gecede, Türkiye’nin prodüktör/DJ kimliğiyle önemli başarılara imza atan, uluslararası alanda adından sıkça söz ettiren Alican ile Electronica Festival’in değişmeyen ismi Ömür Sarı eşlik ediyor.
Not: smashbox’ın kuracağı makyaj alanında halloween makyajınızı 00:00 – 02:00 saatleri arasında ücretsiz yaptırabilirsiniz.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 28 Ekim – 4 Kasım 2019

Tarih: 2 Kasım 2019, Cumartesi

Saat: 23.00 – 05.00

Yer: Zorlu PSM, %100 Studio

Rezervasyon / Bilet: bugece.co

Pera Müzikali Başlıyor

2019-2020 tiyatro sezonunda Müjdat Gezen’den yepyeni bir oyun: “Pera Müzikali”! Usta tiyatrocunun yazıp yönettiği ve aynı zamanda rol aldığı “Pera Müzikali”nin başlıca rollerinde Gezen’in yanı sıra Cüneyt Arkın, Gönül Yazar, Kayhan Yıldızoğlu, Melike Demirağ, Melihat Gülses, Sevcan Orhan, Barış Taşkın gibi efsaneler yer alacak. 1453’ten 2019’a İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki eğlence hayatını belgelerle, müzikle ve mizahla sahneye taşıyacak.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 28 Ekim – 4 Kasım 2019

Tarih: 3 Kasım 2019, Pazar

Saat: 15:00

Yer: TİM Show Center

Rezervasyon / Bilet: Biletix

{771387}

Biletinizi Şimdiden Alın!

Uğur Yücel – Azınlıkta Kaldık 30.yıl Gösterileri

Oyuncu, yazar ve yönetmen kimliğiyle yakından tanıdığımız Uğur Yücel tek kişilik gösterisi ‘Azınlıkta Kaldık’ın prömiyerini bir süredir yaşadığı Ayvalık’ta yaptı. Uzun soluklu ve kendi tabiriyle ‘sit down’ yapacağı gösteride sanatçı, kendi hayatından ülke gündemine uzanan çoğu neşeli, birazı hüzünlü olayları anlatıyor. İki bölümden oluşan Kuzguncuk, New York, ailesi, Ara Güler, Neyzen Tevfik, Süleyman Demirel, İlber Ortaylı ve Köşk Emin oyunda Yücel’in taklitleri yer alacak.

Bursa, Ankara, İstanbul, Mersin, Balıkesir, Batman, İzmir, Antalya, Diyarbakır, Kırşehir, Gazientep, Şanlıurfa… Uğur Yücel, gösterilerini uzun soluklu bir yolda bolca mizah ve kara mizah ile buluşturmaya hazırlanıyor.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 28 Ekim – 4 Kasım 2019

Tarih: 6 Kasım 2019 – 10 Mart 2020

Yer: Çeşitli Şehirler

Rezervasyon / Bilet: biletix

The Bad Plus

19 yıldır farklı tarzlardan beslenerek oluşturdukları kendilerine özgü sound ile cazın sıradışı ekipleri arasında gösterilen kontrbas, davul ve piyano üçlüsü The Bad Plus, 14 Kasım’da konuğumuz oluyor!

1990’da Ethan Iverson, Reid Anderson ve David King’in bir araya gelmesiyle tohumları atılan caz üçlüsü The Bad Plus, çıkış albümü “Motel”i 2000 yılında yayımladı. Albümlerinde orijinal kompozisyonlarının yanı sıra Nirvana, ABBA, The Bee Gees, Pink Floyd, David Bowie, Blondie, Black Sabbath, Yes, The Flaming Lips gibi grupların klasik parçalarına getirdikleri caz yorumlarıyla beğeni toplayan ekip; müzik kariyeri boyunca 13 albüm yayımladı. Modern cazı rock ve pop etkisiyle yorumlayan üçlünün; 2010’da yayımladığı “Never Stop” albümü, grubun yalnızca orijinal bestelerinden oluşan ilk albüm. Grup, bu albümün devamı niteliğindeki, 13. Albümü “Never Stop II”yu geçtiğimiz sene paylaştı. Ethan Iverson’ın gruptan ayrılmasının ardından Orrin Evans’ın ekibe dahil olmasıyla birlikte yeni bir üçlü olarak yolculuğuna devam eden The Bad Plus, sıkça lidersiz bir grup olduğunu ve önemli olan tek şeyin müzik olduğunu vurguluyor.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 28 Ekim – 4 Kasım 2019
Tarih: 14 Kasım 2019, Perşembe

Saat: 21.30

Yer: Babylon

Rezervasyon / Bilet: biletix

Yılın En İlham Verici Haftası: Brand Week Istanbul

Brand Week Istanbul, Türkiye pazarlama ve iletişim endüstrisini dünyanın en yaratıcı isimleri, fikirleri ve işleriyle buluşturmayı hedefleyen, son yılların en gözde organizasyonlarından biri.

Son yıllarda bir ekonomi ve finans merkezi olarak hızla yükselen İstanbul’u, sahip olduğu büyük potansiyelle bir yaratıcılık üssü olarak konumlandırmak isteyen Brand Week Istanbul, fikirleri ve markalarıyla değişim yaratmak isteyenlere ilham vermeyi amaçlayan bir etkinlikler dizisi olarak göze çarpıyor.

#designingthefuture mottosuyla 2019 yılını kapatacak olan etkinliğin ayrıntılı programına buradan bakabilirsiniz.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 28 Ekim – 4 Kasım 2019

Tarih: 4 – 8 Kasım 2019

Yer: Zorlu Performans Sanatları Merkezi

Rezervasyon / Bilet: brandweekistanbul

Tuğba Dal
Tuğba Dal Tüm Yazıları