preloader

İstanbul Etkinlik Takvimi: 25 Haziran - 2 Temmuz 2019

25.06.2019
İstanbul Etkinlik Takvimi: 25 Haziran - 2 Temmuz 2019

Yazı Boyutu:

25 Haziran – 2 Temmuz 2019 tarihlerinde yazın keyfini sürebileceğiniz etkinliklerini sizler için derledik.

Konserden tiyatroya, festivalden müzikale kadar İstanbul’da gerçekleşen tüm güncel kültür-sanat etkinlikleri için tıklayın!

Moliere’in Ölümsüz Eseri Kibarlık Budalası 9. Yılında

17. yüzyıl Fransa’sında, cahil, saf ama çok zengin bir adam olan Mösyö Jourdain’in bir tek amacı vardır: Asilzade olmak… Bunu gerçekleştirebilmek için her şeyi göze alır, anlamlı-anlamsız, yararlı-yararsız ama mutlaka masraflı her çabayı gösterir. Gülünç duruma düşer, alay konusu olur ama hiç yılmaz. Hedefi bellidir: Soylu sınıfa girebilmek, soylu bir Markiz’i baştan çıkarabilmek için her şeyi yapmak ve biricik kızını da mutlaka bir “soylu” ile evlendirmek. Oysa kızı bir başka gence aşıktır. Moilere, yarattığı bu olağanüstü tiplemenin etrafını, onu sömürmeye çalışan Kont, ayakları yere basan karısı, sağduyunun ve samimiyetin temsilcileri hizmetçi ve uşak ile bir dantel gibi örer. Neredeyse her sözcük komik ve her durum gülünçtür oyunda.

Türk Tiyatrosu’nun büyük ustası Haldun Dormen’in, yıllar sonra yeniden sahnelere döndüğü Kibarlık Budalası‘nın uyarlamasını İpek Kadılar yaptı. Hakan Altıner’in sahneye koyduğu oyunun koreografisi Mikel N. Vidhi, kostüm tasarımı Türkan Kafadar, dekor tasarımı Gizem Gürsel – Sedef Kermen, ışık tasarımı Cengiz Özdemir‘e ait. Oyunda Haldun Dormen, Göksel Kortay, Hakan Altıner, Damla Cercisoğlu, Efe Yeşilay, Anıl Yülek, Caner Tör, Reyhan Aydınsel ve Burcu Akyürek rol alıyor.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 25 Haziran - 2 Temmuz 2019

Tarih: 26 Haziran 2019

Saat: 20.30

Yer: artısahne

Rezervasyon / Bilet: Biletix

Harbiye Açıkhava’da Kenan Doğulu Konseri

Başlığı okuduktan sonra konsere dair az çok gözünüzde bir fikir canlanmıştır diye düşünüyoruz. 25 yıldır sahnede bitmek tükenmek bilmeyen bir enerji ve müzikal üretimle yol alan Kenan Doğulu’yu yaz konserlerinde klasikleşmiş bir mekan haline gelen Haribye Açık Hava’da izlemeyi isteyenler buyursunlar.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 25 Haziran - 2 Temmuz 2019

Tarih: 27 Haziran 2019

Saat: 21.00 – 00.00

Yer: Harbiye Açıkhava

Rezervasyon / Bilet: Biletix

Hafta Sonu Klasikleri – II

İstanbul Müzik Festivali, birbirinden önemli konser ile İstanbul’un ritmini tutmaya devam ediyor. Sıcacık bir cumartesi sabahında hafta sonunu İstanbul’un sembollerinden Galata Kulesi’nin gölgesinde, müzikle karşılamak isteyenler bu konserde buluşuyor! İlk olarak 507 yılında Bizanslılar tarafından inşa edilen Galata Kulesi, günümüzdeki haliyle 1348’de Cenevizliler tarafından yeniden inşa edildi; 1445’te yükseltildi. 1839’da II. Mahmut kulenin üzerine iki kat daha çıktı. Artık eteğindeki avlusu, kıyıya inen surları ve hendekleri olmasa da Galata Kulesi, İstanbul’un yüzyıllara uzanan saltanat tarihinin hikâyesini en güzel şekilde anlatıyor. Golden Horn Brass Ensemble ile hafta sonu çok daha enerjik geçecek!

İstanbul Etkinlik Takvimi: 25 Haziran - 2 Temmuz 2019

Tarih: 29 Haziran 2019

Saat: 11.00 – 12.00

Yer: Galata Kulesi

Rezervasyon / Bilet: Ücretsiz Etkinlik

İstanbul Lindy Hoppers Jazzy Sunday

Lindy Hoppers isimli dansı bilenleriniz muhakkak vardır. Bilmeyenleriniz için şöyle açıklayalım; Lindy Hop, cazın altın çağı diye bilinen Swing döneminde 1920’li yılların ortasında başlayıp 1940’lı yılların sonlarına kadar devam etmiş bir dans çılgınlığıdır. 1940’ların birçok Hollywood filmlerinden aşina olduğumuz bu swing dansı sonradan Rock’n Roll’a evrilmiş, günümüzde de dünyanın birçok ülkesinde yapılmaktadır. Eğlence garantili Lindy Hoppers akşamında, IF Beşiktaş’ta herkese açık bir “lindy hop başlangıç (tanışma) atölyesi” yapılacak. Daha önce hiç denemediyseniz bu keyifli dansla tanışabilirsiniz.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 25 Haziran - 2 Temmuz 2019

Tarih: 30 Haziran 2019

Saat: 20.00 – 04.00

Yer: IF Beşiktaş

Rezervasyon / Bilet: 0212 258 48 78, Biletix

{772218}

Şanghay Filarmoni Orkestrası & Fazıl Say

Le Figaro‘nun “Sadece harikulade bir piyanist değil, aynı zamanda şüphe götürmez biçimde 21. yüzyılın en büyük sanatçılarından biri de olacak” cümlesiyle kendisinden bahsettiği Fazıl Say, sıradışı tekniği ve göz alıcı virtüözlüğün bileşimiyle 25 yılı aşkın süredir klasik müzik dünyasında eşine ender rastlanan bir şekilde dinleyicilerin doğrudan kalbine ulaşıyor.

Bu konserle 2020 Beethoven Yılına doğru büyük besteciye bir kez daha saygı duruşunda bulunurken Çin’in klasik müzikteki güçlü temsilcisi Şanghay Filarmoni Orkestrası’na da merhaba diyoruz. Kökeni 1950’ye dayanan orkestra, Yo-Yo Ma, Lang Lang, Isaac Stern, Itzhak Perlman, Vladimir Ashkenazy, Luciano Pavarotti, Plácido Domingo, José Carreras, Jessye Norman gibi solistleri konuk etti. Ayrıca İngiliz Kraliyet Balesi, Paris Ulusal Operası Balesi, Mariinsky Tiyatrosu Balesi gibi topluluklarla iş birliği yaptı. Şanghay Filarmoni Orkestrası 2008 yılından bu yana daimi şefi Liang Zhang yönetiminde ilk defa Türkiye’de!

İstanbul Etkinlik Takvimi: 25 Haziran - 2 Temmuz 2019

Tarih: 30 Haziran 2019

Saat: 20.00 – 22.00

Yer: İstanbul Lütfi Kırdar (ICEC)

Rezervasyon / Bilet: Biletix

İstanbul Caz Festivali’nden Parklarda Caz

Yeşille cazı bir araya getiren Parklarda Caz konserleri yazın en sevilen etkinliklerinden olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da iki güne yayılacak konserlerde Genç Caz gruplarının performanslarından sonra, hepsi Barselonalı dokuz kadın müzisyenin hayat verdiği Balkan Paradise Orchestra sahne alacak. Çoğunlukla enstrüman müziğine odaklanan eğlenceli performanslarında vokallere ve elektronik unsurlara da yer veren Balkan Paradise Orchestra, bu sayede enerjisini korumayı biliyor. Orijinal bestelerin yanı sıra Goran Bregoviç klasiklerinden Pulp Fiction film müziklerinin Balkan tınılarıyla yorumlandığı örneklere uzanan performanslarında izleyicinin ilgisini hep canlı tutan grup, sahnede daha da güçleniyor. 2018 Mart ayında ilk albümleri K’ataka’yı yayımlayan, yurt dışında önemli festivallere katılan ve cazın yeni nesil keşiflerinden olan bu genç topluluk ile bu yaz randevunuz var!

İstanbul Etkinlik Takvimi: 25 Haziran - 2 Temmuz 2019

Tarih: 30 Haziran 2019

Saat: 17.30 – 23.30

Yer: Kadıköy Fenerbahçe Parkı

Rezervasyon / Bilet: Ücretsiz Etkinlik

Beykoz Kundura’da Film Gecesi: Gilda

Beykoz Kundura, geçtiğimiz seneden beri çeşitlendirdiği film gösterimlerine bu yaz da hız kesmeden devam ediyor. 1946 yılı, Amerikan yapımı siyah beyaz filmin konusu ise şöyle: Gilda, Buenos Aires’te zengin bir kulüp sahibiyle evlidir. Sıradan bir kaynaşmadan fazlası gibi görünen bir tanışmadan sonra Ballin Mundson, beş parasız kumarbaz Johnny Farrell’a kulübünde bir iş teklif eder. Farrell bu teklifi kabul eder, fakat Gilda ile bir zamanlar sevgili oldukları ortaya çıkar. Farrell, bu gerçeği patronundan gizlemeyi tercih edecektir.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 25 Haziran - 2 Temmuz 2019

Tarih: 28 Haziran 2019

Saat: 21.00 – 23.00

Yer: Kundura Sinema

Rezervasyon / Bilet: Biletix *Gösterim özel ikramlar eşliğinde gerçekleşmektedir.

{772162}

Elif Çağlar ile Keyifli Bir Caz Akşamı

Elif Çağlar’ın birçok müzik türü arasında geçişler yapan, tüm söz-müziğin yanısıra düzenlemelerini de yaptığı albümlerini, piyanoda Çağrı Sertel, kontrbasta Volkan Hürsever ve davulda Ediz Hafızoğlu eşliğinde seslendirecek. Elif Çağlar 27 Haziran’da World Akustik kapsamında Yapı Kredi Bomontiada’da.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 25 Haziran - 2 Temmuz 2019

Tarih: 27 Haziran 2019

Saat: 21.00 – 00.00

Yer: Yapı Kredi Bomontiada

Rezervasyon / Bilet: Ücretsiz Etkinlik

CreativeMornings: Halil Altındere

Sanatseverlerin yakından tanıdığı küratör ve editör Halil Altındere CreativeMornings’in Haziran ayı teması “Merak” ile bizleri selamlıyor. Filozof Sokrates’e göre, “Merak bilgeliğin başlangıcıdır.” Bizi alışılmış kalıplarımızdan uzaklaştırarak yeni ve güzel şeylere hayret etme kabiliyetimizi tekrar hatırlatır. Politik, sosyal ve kültürel kodları araştıran Altındere, marjinalleşmeye ve baskıcı sistemlere direnişe odaklanıyor. Altındere’nin çalışmaları New York’taki MoMA’dan Gwangju, Berlin ve Sharjah Bienallerine; Centre Pompidou ve Moderna Museet’e kadar hemen hemen dünyanın her yerinde sergilendi.

Bayanlar baylar, “hepimiz merak etme kapasitesine sahipken bu yetimizi neden kaybediyoruz” sorusu Halil Altındere ile yeniden karşımızda.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 25 Haziran - 2 Temmuz 2019

Program: 09:00 – 09:30 Kahvaltı, 09:30 – 10:00 Konuşma, 10:00 – 10:30 Networking

Tarih: 28 Haziran 2019

Saat: 09.00 – 10.30

Yer: ATÖLYE, Yapı Kredi Bomontiada

Rezervasyon / Bilet: creativemornings.com

İstanbul Opera Festivali – Turandot

Çok özel bir prodüksiyonla uzun yıllar sonra Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde prömiyeri gerçekleştirilen ve Aspendos’ta da sahnelenen Giacomo Puccini’nin vefatı nedeniyle tamamlayamadığı ölümsüz eseri Turandot, İstanbul Opera Festivali kapsamında izlenebilecek. Eseri ünlü İtalyan Rejisör, Vincenzo Grisostomi Travaglini sahneye koyuyor.

Eser, ünlü tenor aryası “Nessun Dorma”’nın da içinde olduğu sevilen birçok arya, hareketli müzikal yapı, muhteşem dekor ve kostümler eşliğinde Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneye konuluyor. Eserin iki temsilinde de Calaf rolünü seslendirecek. Gürcü solist sanatçı Mikheil Sheshaberidze’in yanı sıra eserin 2 Temmuz 2019’daki ilk temsilinde Turandot rolünü ünlü Koreli solist sanatçı Lilla Lee hayat verecek. 3. Temmuz’daki ikinci temsilde ise bu defa Turandot rolünü Kazak solist Zhupar Gabdullina seslendirecek.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 25 Haziran - 2 Temmuz 2019

Tarih: 2 ve 3 Temmuz 2019

Saat: 20.00 – 3 Perde / 150 dakika

Yer: Zorlu Performans Sanatları Merkezi

Rezervasyon / Bilet: Biletiva

*BONUS: Yolu Bodruma Uzananlar için…

Zai Bodrum Coffee Festival

2017’de üçüncü mekan kütüphaneler kavramından alınan ilhamla tasarlanıp Yeni Nesil Kütüphane olarak hayata geçirilen Zai, ev ve işyerinden sonra bireysel ve sosyal vakit geçirilebilecek bir mekan olma özelliğini, 2019’da yeni binası “Yaşam” ile genişletiyor.

28-29-30 Haziran 2019 tarihlerinde düzenlenen Zai Bodrum Coffee Festival ile kapılarını açacak olan Yaşam, Zai’nin “yaşam alanı” olma hayalini bir adım öteye taşıyarak; edebiyatı, sanatı, gastronomiyi, sinemayı, tiyatroyu, müziği ve birbirinden farklı alanlardaki festivalleri aynı çatı altında deneyimleme ve paylaşma imkanı sunuyor.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 25 Haziran - 2 Temmuz 2019

Bodrum’un ilk kahve festivali olma niteliği taşıyan ve bu yıl birincisi düzenlenecek olan Zai Bodrum Coffee Festival, Bodrum’un zengin kültür ve sanat ruhundan ilham alarak hayata geçiriliyor. Nitelikli yaşamın yanı sıra nitelikli tüketim, 3. dalga kahve sektöründe de kendini gösterdiğinden, kahvenin çekirdekten bardağa uzanan yolculuğu festival kapsamında kahve severlerin ilgisine sunulacak.

Festivalde; kahve seminerleri, kahve atölyeleri, tadımlar, müzik dinletileri, ve sergiler misafirlerle buluşuyor. 11:00’de kapıları açılacak ve 15:00 itibariyle başlayacak olan festivalde, 3 gün boyunca 5 duyuya hitap eden etkinlikler saat 19.30’a kadar devam edecek. Festival sonrasında ise saat 21:00’de Zai Yaşam sahnesinde 1. gün Sibel Köse, 2. gün Jehan Barbur ve 3. gün Selen Beytekin’in konserleri, festival ruhunu müzikle harmanlayacak.

Tarih: 28 – 29 – 30 Haziran 2019

Yer: Zai Bodrum

Rezervasyon / Bilet: Biletix

Biletinizi Şimdiden Ayırtın!

Joss Stone Yeniden İstanbul’da

Her yılın en merakla beklenen festivallerinden biri olan İstanbul Caz Festivali, bu yıl da dolu dolu programıyla ön plana çıkıyor. 29 Haziran – 18 Temmuz arasında Kamasi Washington, Snarky Puppy, Alfredo Rodriguez & Pedrito Martinez, Paulo Freso & Lars Danielsson gibi birbirinden yetenekli müzisyenleri ağırlayacak festivaldeki favorilerimizden, dünyaca ünlü vokal Joss Stone’un 11 Temmuz’daki konserini kaçırmamanızı öneriyoruz.

Total World Tour turnesiyle son 5 yılda 177 ülkede konser veren başarılı müzisyen, ülkemize 3. kez gelerek yine belleklerde gülümseten bir iz bırakmaya hazırlanıyor.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 25 Haziran - 2 Temmuz 2019

Tarih: 11 Temmuz 2019

Saat: 20.00 – 23.00

Yer: Volkswagen Arena

Rezervasyon / Bilet: Biletix

Bodrum Müzik Festivali 15. Yaşında

Bodrum’un bugün bir sanat rotası olmasına en çok katkısı olan etkinliklerden biri şüphesiz Bodrum Müzik Festivali. Bu yıl 15. yılını kutlayacak olan festivalde yine Türkiye ve dünyadan ünlü isimler müzikseverlere keyifli anlar yaşatacak. 22-25 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivalin Açılış Konseri’nde, Fazıl Say’a; kariyer basamaklarını hızla tırmanan dikkat çekici şef Nil Venditti yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası eşlik edecek. Festivalde, İbrahim Yazıcı yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası’nın viyolonsel sanatçısı Pablo Ferrández’e eşlik edeceği ve Say’ın Umut Senfonisi’nin Türkiye prömiyerinin yapılacağı konser de dikkat çekiyor.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 25 Haziran - 2 Temmuz 2019

Festival dört gün boyunca, Fazıl Say, Pablo Ferrández, Ksenija Sidorova, Karsu, Elvin Hoxha Ganiyev, Vassilis Varvaresos, Sara Ferrández, Umut Sağlam, Kerem Tunçer, Orkun Pala ve Barok Bostancı’nın kurduğu Quartet Parantez, Faruk Kalaycı, Francesco Tristano, Korhan Futacı, Jess Gillam, Zeynep Özsuca ve Mert Fırat gibi sanatçıları ağırlarken, aynı zamanda Bilkent Senfoni Orkestrası, Olten Filarmoni Orkestrası ve Finlandiya’nın olağanüstü tango yorumlarıyla ünlü armonika grubu Sväng gibi topluluklara da ev sahipliği yapacak.

Tarih: 22-25 Ağustos 2019

Yer: Şevket Sabancı Parkı, D-Marin Turgutreis Amfi Tiyatro, Zai Bodrum, D-Marin Turgutreis, Marmara Bodrum ve Bodrum Mozole Anıt Müzesi

Rezervasyon / Bilet: Biletix

Yapı Kredi 75. Yıl: Fame Müzikali

Hadi, hep bir ağızdan: I’m gonna live forever! Efsane müzikal Fame, 75. yılını kutlayan Yapı Kredi Ana Sponsorluğunda 10-15 Aralık’ta ilk defa Türkiye’de sahne alacak! Popüler kültür tarihinin efsaneleri arasında yer alan müzikal, hayallerinin peşinden koşan herkese ilham vermek için orijinal kadrosuyla Londra’nın dünyaca ünlü müzikal sahnesi West End’den İstanbul’a geliyor! 30. yıl turnesinde, dansın tüm coşkusunu yaşatacak 80’lerin unutulmaz ikonu müzikal, 10-15 Aralık 2019 tarihleri arasında sadece 8 performans için Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde izleyicilerle buluşacak. Bu büyüleyici buluşmayı kaçırmamak için biletlerinizi erkenden ayırtın.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 25 Haziran - 2 Temmuz 2019

Tarih: 10 – 15 Aralık 2019

Saat: 11.00 – 12.00

Yer: Zorlu Performans Sanatları Merkezi

Rezervasyon / Bilet: Biletix

Tuğba Dal
Tuğba Dal Tüm Yazıları