preloader

İstanbul Etkinlik Takvimi: 23 – 30 Eylül 2019

22.09.2019
İstanbul Etkinlik Takvimi: 23 – 30 Eylül 2019

Yazı Boyutu:

23 – 30 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek konserler, kültür-sanat etkinlikleri için etkinlik takvimine göz atın ve hemen biletinizi alın!

Konserden tiyatroya, festivalden müzikale kadar İstanbul’da gerçekleşen tüm güncel kültür-sanat etkinlikleri için tıklayın!

Tüm Zamanlara, Tüm Üzgün Taşlara | Video Yerleştirme

Pera Müzesi, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu sergi salonunda koleksiyondan esinlenen Tüm Zamanlara,Tüm Üzgün Taşlara başlıklı güncel bir video yerleştirme sunuyor. Sanatçı Nicola Lorini tarafından gerçekleştirilen, kütle birimi kilogramın tanımının değişmesi ve İnternetin teorik kütlesinin hesaplanması gibi yakın zamanda gerçekleşen önemli gelişmeleri merkezine alan yerleştirme, ziyaretçileri koleksiyonda çizgisel olmayan bir yolculuğa çıkarıyor.

Materyal üretimi ve bilgi akışının yorumlanması arasındaki gerilime odaklanan Tüm Zamanlara,Tüm Üzgün Taşlara, süregelen düşünce modellerini sorgulayarak antroposen sonrası zaman ve tarih anlayışına yakından bakmayı hedefliyor. Dijitalin yükselişiyle birer kavram veya standart haline gelen gündelik objelerin veya maddelerin artık soyut kavramlar üzerinden tanımlanmasından yola çıkarak video ve sesi odağına alan yerleştirme, kum, silikon ve kemik gibi farklı materyallerden yapılan heykellerden oluşuyor.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 23 – 30 Eylül 2019

Tarih: 24 Eylül 2019, Salı

Saat: 10.00

Yer: Pera Müzesi

Rezervasyon / Bilet: Ücretsiz Etkinlik

Don Kişot’um Ben

Cervantes’in ölümsüz eseri Don Kişot, Bulgakov’ın dönemini yakalayan uyarlaması üzerinde yükselen yepyeni bir metinle bir defa daha düşüyor yollara.

Don Kişot Altın Çağ’ın, Sancho Panza Don Kişot’un izinde. “Aşka Feda” diyen iki saf vicdan sürüklüyor peşinden gelenleri…Şarkılar, maskeler, kılık değiştirmeler, düellolar ve yel değirmenleri…Hikâyeyi sorarsanız, bildiğimiz Don Kişot işte… Senor Quijano bir gün delirir, silahtarı Sancho Panza’yla maceradan maceraya koşar…

“Delilikte direndiğim için bilge oldum. Zalimlerin yönettiği bir dünyadansa deliliğin dünyasını tercih ettim ben, gerçek bilgelik delilikmiş sonradan gördüm, korkunun esaretinden bile kurtarıyor insanı. Don Kişot’um Ben!”

Delilik bulaşıcıdır derler. Uyan İspanya! Don Kişot’sun Sen!

Tarih: 25 Eylül 2019, Çarşamba

Saat: 20.30 – 22.30

Yer: Zorlu PSM

Rezervasyon / Bilet: biletix

{771861}

Kolektif Jammin’

Evrene ruh, zihne kanat, hayallerimize uçabilme gücü… Hayata, her şeye, herkese, Kolektif’e neşe.

Müziğin birleştirici ve iyileştirici gücü ilk günümüzden itibaren olduğu gibi yeni dönemde de Kolektif Jammin’le yanımızda!

‘Jam Session’ bu. Kolektif sahnemiz senin, hepimizin!

Enstrümanını, tencereni, tavanı kapıyorsun; canının istediği gibi müziğini yapıyorsun, dansını ediyorsun, hayatı, yaşadığını hissediyorsun.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 23 – 30 Eylül 2019

Tarih: 25 Eylül 2019, Çarşamba

Saat: 19.00 – 23.00

Yer: Kolektif House

Rezervasyon / Bilet: kolektifhouse

Elvett

Caz ve gospele sımsıkı sarılan İsviçreli elektro pop ikilisi Elvett, Salon’un yeni sezonunda dikkat çeken isimlerden.

2003 yılında tanışıp, müzikal anlamda çok fazla ortak noktaları olduğunu fark eden Lyn m ve Alain Frey, 2015 yılının Ocak ayında Elvett’e hayat verdiler. Aynı yıl içinde yayımladıkları ilk teklileri Home, yumuşak electronika dokunuşlarının üstünde yükselen Lyn m’in kalp atışlarına hükmeden güçlü sesiyle müzik severler üstünde büyük etki bıraktı. Şarkıya eşlik eden harika video, Elvett’in ülkemizde önemli bir hayran kitlesine kavuşmasını sağladı. Elektro-akustik olarak tanımladıkları müzikleri, Elvett’i Paléo Festival, Eurockéennes de Belfort ve Printemps de Bourges başta olmak üzere, önemli etkinlik ve festivallere taşıdı. So Easy To Leave ve Who Shot First? gibi adeta bağımlılık yaratan şarkılarla dayalı döşeli uzunçalar görünümlü ilk kısaçalarları Who Shot First?’ü yine 2015’te yayımladılar. Mama ve Man isimli iki tekli sığdırdıkları 2018 yılının ardından, şarkılarında yaşattıkları yoğun duyguları bu sefer ilk Türkiye konserleri için 27 Eylül’de Salon’da yaşatacaklar.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 23 – 30 Eylül 2019
Tarih: 27 Eylül 2019, Cuma

Saat: 22.00

Yer: Salon İKSV

Rezervasyon / Bilet: biletix

{771189}

Festtogether

14 Eylül’de ilk ayağı gerçekleşmiş olan Türkiye’nin ilk sürdürülebilir müzik festivali Festtogether’ın 28 Eylül’de Küçükçiftlik Park’ta gerçekleşecek ikinci etkinliğinin ilgi çekici kılan detayları gelin beraber bakalım!

Öncelikle, bu festivale aldığınız biletle Tider, İhtiyaç Haritası, Adım Adım, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Çaba, TOG ve Tohum Otizm Vakfı Sivil Toplum Kuruluşlarına destek vermiş oluyorsunuz.

Dünyadaki tüm büyük festivaller her yıl toplam 20 bin ton atık ürettiği bilgisi zaten başlı başına can sıkıcı. Festtogether ise müziğin birleştirici gücünü kullanarak ekolojik bilinci yükseltmeyi hedefliyor. Çevre duyarlılığına sahip sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek, Türkiye’de ilk kez yapılan festivalde gün boyu ekoloji, geri dönüşüm, çevre gibi konularla ilgili atölyeler ve paneller de düzenleneceğini hatırlatıp programı aşağıya bırakalım.

28 Eylül – KüçükÇiftlik Park

ATHENA, UNKLE, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Kimbra, Son Feci Bisiklet

İstanbul Etkinlik Takvimi: 23 – 30 Eylül 2019

Tarih: 28 Eylül 2019

Yer: Küçükçiftlik Park

Rezervasyon / Bilet: Biletix

Sanatatak Sunar: Animal Charm

İlhamını 16. İstanbul Bienali’nden alan, Sanatatak “B-Inspired” serisinin ikinci konseri “Hayvanlar Hakkında Bir Konser” için, 25 Eylül Çarşamba akşamı; UUTAİ Olena, Ağaçkakan, Debdebe, Document1, Göksenin Blues Band ft. Deniz Türkali, Güç Başar Gülle, Kırkbinsinek ve Volkan İncüvez ile bir araya geliyoruz!

Sanatatak bu kez ilhamını 16. İstanbul Bienali’nden alıyor. 25 Eylül Çarşamba günü gerçekleşecek Sanatatak B-Inspired serisinin ikincisi, Bienalin kavramsal çerçevesi olarak açıklanan Yedinci Kıta: Tekillikler, Göçler ve Kültürel Yeniden Tanımlamalar’dan esinlenen Ayşegül Sönmez’in müzik küratörlüğünde, Türkiye müziğindeki hayvanlara adanıyor.

Yakuti Köyü’nden Şaman geleneklerine uygun şarkılar söyleyen UUTAİ Olena’nın onur konuğu olacağı konserde; Ağaçkakan, Debdebe, Document1, Göksenin Blues Band ft. Deniz Türkali, Güç Başar Gülle, Kırkbinsinek ve Volkan İncüvez’le buluşuyoruz.

Sanatatak’ın kurucusu, gazeteci ve sanat eleştirmeni Ayşegül Sönmez; kuşlu, turnalı, koyunlu, atlı, yılanlı türkülerin farklı müzik deneyimleri tarafından ele alınacağı konser ile ilgili “Acaba 16. İstanbul Bieanali küratörü filozof Nicolas Bourriaud’un bienalin kavramıyla ilgili Benjamin’den alıntıladığı “yitirilmiş” veya “alternatif” tarihlerin arkeolojilerine hayvanlı şarkılarda rastlayabilir miyiz? Kültürümüze, ortak belleğimize ait türkülerimiz, şiirlerimiz bize hayvanlarla ilgili ne söyler? Antropojenik çağın hayvanlı türküleri bu coğrafyayı ve insanını nasıl tarif eder? İşte bu ve bunun gibi pek çok soruya hayvanların zarafeti eşliğinde, hayvanlarımız rehberliğinde yanıt arayacağız.” diyor.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 23 – 30 Eylül 2019

Tarih: 28 Eylül 2019, Cumartesi

Yer: Babylon

Rezervasyon / Bilet: biletix

{771851}

Ece Göksu Quartet feat. İmer Demirer

11 yaşında H.Ü. Devlet Konservatuvarı’nda başladığı müzik hayatına New York ve İstanbul’da verdiği konserlerle devam eden Ece Göksu, bu kez dünya çapında bir caz müzisyeni olan İmer Demirer’i “Ece Göksu Quartet feat. İmer Demirer” projesi ile 26 Eylül akşamı Touchè sahnesinde ağırlıyor.

Türkiye’de birçok ilde caz klüplerde, konser salonlarında ve ayrıca uluslararası festivallerde yer alan Ece Göksu, birçok TV ve radyo reklam müziği seslendirdi. 2007 yılında Fulbright bursunu kazandı ve William Paterson Üniversitesi’nden de burs alarak New Jersey’de caz vokal yüksek lisansı yapmak üzere ABD’ye gitti. Burada Nancy Marano, Cecil Bridgewater ve Mulgrew Miller gibi isimlerle çalıştı. Roberta Gambarini ve Jay Clayton’dan özel dersler aldı. Kurt Elling’in workshoplarına katıldı.

Göksu halen hem Türkiye’de hem yurtdışında konser vermeye devam etmekte, İ.Ü. Devlet Konservatuvarı ve Özyeğin Üniversitesi’nde hocalık yapmaktadır.

Ece Göksu / Vokal, Can Çankaya/ Piyano, Kağan Yıldız / Kontrbas, Berke Özgümüş / Davul

Tarih: 28 Eylül 2019, Perşembe

Saat: 21.30 – 00.00

Yer: Zorlu PSM

Rezervasyon / Bilet: biletix

Bana Amy De – Amy Winehouse

Tiyatro Keyfi, Amy Winehouse’un kısa ama çarpıcı hayatını sahneye taşıyor. Oyuncu ve müzisyenlerin sahnede ve seyircinin arasında birlikte acı duyduğu, birlikte keyif aldığı özel bir yapım. İstanbul’un kalbindeki Grand Pera’da dilerseniz bistro masanızda ikramlarla, dilerseniz içeceklerinizle koltuğunuzda izleyebileceğiniz, kendinizi canlı rock müzik, tiyatro ve dansın uyumuna bırakacağınız eşsiz bir eser…

Orkestra
Savaş Alp Başar (Solist – elektro gitar), Alp Karlıova (Bas gitar), Sadık Eren Taştekin (Davul)

İstanbul Etkinlik Takvimi: 23 – 30 Eylül 2019

Tarih: 28 Eylül 2019, Cumartesi

Saat: 20.30

Yer: Grand Pera Emek Salonu

Rezervasyon / Bilet: biletix

Famelog Academy: Usta İsimlerden Oyunculuk Atölyesi

Sanat ve medya akademisi Famelog Academy, 30 Eylül Pazartesi günü başlayacak Oyunculuk Okulu kapsamında öğrencilerini, ana derslerin yanı sıra düzenlenecek atölye çalışmalarında her biri alanında usta isimlerle buluşturacak. Alican Yücesoy’un da eğitmen kadrosunda yer aldığı 36 haftalık Oyunculuk Okulu kapsamında Mustafa Alabora, Yüksel Aksu, Emin Gürsoy gibi birbirinden önemli isimler Famelog Academy’de öğrencilere deneyimlerini aktaracaklar. Oyunculuk Okulu için başvurular 20 Eylül Cuma akşamına kadar devam ediyor!

Famelog Academy’nin Oyunculuk Okulu’nda Alican Yücesoy ve Barış Kışlak Sahne Çalışması, Esra Bağışgil Oyunculuğa Giriş, Nilay Erdönmez Diksiyon ve Etkili Konuşma, Handan Öztürk Oyuncu ve Senaryosu, Celal Eldeniz ise Audition Teknikleri derslerini verecek.

Oyunculuk Okulu’nda ana derslerin yanı sıra, dönem boyunca farklı konulara odaklanan atölye çalışmaları yapacak olan, her biri alanında çok önemli sürpriz oyuncu ve yönetmenler de açıklanmaya başlandı. Atölye çalışması yapacak ilk isimler arasında, birçok tanınmış oyuncunun hocası olarak da bilinen usta oyuncu Mustafa Alabora; İftarlık Gazoz, Dondurmam Gaymak, Entelköy Efeköy’e Karşı gibi milyonların izlediği filmlerin ödüllü yönetmeni ve senaristi Yüksel Aksu ile Deli Yürek’in Kuşçusu olarak hafızalara kazınan dizi, sinema ve tiyatro oyuncusu Emin Gürsoy yer alıyor. Mustafa Alabora’nın “Sahne Çalışmaları”, Yüksel Aksu’nun “Kamera Önü için Oyunculuk Stratejileri”, Emin Gürsoy’un ise “Oyunculuk Kavram ve Kuramları” başlıklarıyla gerçekleştireceği atölyelerin tarihleri ilerleyen günlerde açıklanacak.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 23 – 30 Eylül 2019

Tarih: 30 Eylül 2019, Pazartesi

Yer: Famelog Academy, Beykoz Kundura

Rezervasyon / Bilet: 0542 301 32 63 / [email protected]

Biletinizi Şimdiden Alın!

Yedinci Kıtayı Keşfetmek – 2

Jeremy Narby & Mariechen Danz, Elizabeth A. Povinelli & Ursula Mayer, Umut Yıldırım & Elmas Deniz, Patrick Degeorges & Johannes Büttner

16. İstanbul Bienali, Yedinci Kıta ile bir “yeni dünya” imgesi öneriyor: Bu yüzergezer plastik atıklarının oluşturduğu devasa kütle yaşanabilir olmasa da artık sanatçılar, biliminsanları ve düşünürlerin keşfine açılan bir mıntıka. Sanatçı, biliminsanı ve düşünürler arasındaki diyalog ise, bienali açacak ve kapayacak iki tartışma oturumunun merkezinde. Antropologlar, felsefeciler ve sosyologlar Antroposen hakkında, çağdaş düşüncenin mutasyonlarına tanıklık eden yeni bakış açıları önermek üzere, bienale katılan sanatçılar ile ilişkilendiriliyor. Bu diyalogların temel meselesi, insan olmayanlara kadar uzanan ve feminizm, dekolonizasyon, evrenbilim ve sosyoloji arasında gezinen güncellenmiş bir antropoloji fikri öne sürmek.

16. İstanbul Bienali’nin açılış ve kapanış haftalarındaki bu konuşma oturumları, yedinci kıtanın sunduğu manzaralara eleştirel bir karşılık olarak estetik ve feminist kuram ile sosyoloji arasındaki sınırları kateden düşünürleri, insan-olmayanların antropologlarını ve bitki yaşamının felsefecilerini bir araya getirerek çağdaş kuramın yeni mıntıkalarında geziniyor. Antroposen çağdaş düşünceyi ne şekilde ve ne ölçüde dönüştürebilecek? Her bir düşünür sergiden bir sanatçıyla eşleştiriliyor ve her ikisinin kısa müdahaleleri bir tartışmayla son buluyor.

Program
13.00-14.00
Jeremy Narby & Mariechen Danz

14.10-15.10
Elizabeth A. Povinelli & Ursula Mayer

15.10-15.40
Kahve arası

15.40-16.40
Umut Yıldırım & Elmas Deniz

16.50-17.50
Patrick Degeorges & Johannes Büttner

Tarih: 9 Kasım 2019, Cumartesi

Saat: 13.00 – 17.50

Yer: Fransız Kültür Merkezi

Rezervasyon / Bilet: Ücretsiz Etkinlik

{772446}

İstanbul Comics and Art Festival 2019

Dream Sales Machine tarafından üç yıldır düzenlenen ICAF, bu yıl İstanbul – Berlin kardeş şehri 30. yıl kutlamaları kapsamında 11 Ekim’de Urban Art projesiyle Beşiktaş sokaklarında!
12-13 Ekim’de ’Hayvan Gibi’’ ana başlığıyla Feriye, Ortaköy Yetimhanesi ve Kethüda Hamamı olmak üzere üç farklı mekanda!

İstanbul Etkinlik Takvimi: 23 – 30 Eylül 2019

Tarih: 12 Ekim 2019, Cumartesi

Saat: 12 Ekim 11.00 – 13 Ekim 17.00

Yer: Feriye

Rezervasyon / Bilet: dsmbilet

Tuğba Dal
Tuğba Dal Tüm Yazıları