preloader

İstanbul Etkinlik Takvimi: 21 - 28 Ekim 2019

18.10.2019
İstanbul Etkinlik Takvimi: 21 - 28 Ekim 2019

Yazı Boyutu:

21 – 28 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek konserler, kültür-sanat etkinlikleri için etkinlik takvimine göz atın ve hemen biletinizi alın!

Konserden tiyatroya, festivalden müzikale kadar İstanbul’da gerçekleşen tüm güncel kültür-sanat etkinlikleri için tıklayın!

16. İstanbul Bienali Atölyeleri | Pera Öğrenm

16. İstanbul Bienali, Pera Müzesi iş birliği ve Koç Holding’in desteğiyle, bienal kapsamında müzede sergilenen 13 sanatçının çalışmalarından esinlenerek çocuklara, gençlere, yetişkinlere ve 60 yaş üstü sanatseverler gibi farklı yaş gruplarına yönelik ücretsiz atölyeler düzenliyor.

Atölye çalışmalarında katılımcılar, iklim değişikliği, nesli tükenmekte olan canlılar, enerji kaynakları ve insanların dünyadaki ekosistem üzerindeki küresel etkisi üzerine sorular sorup tartışmalar yürütme, farkındalık kazanma ve kendi eserlerini yaratma imkânını yakalıyor.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 21 - 28 Ekim 2019
Tarih: 22 Ekim 2019, Salı – 10 Kasım 2019

Saat: 10.00

Yer: Pera Müzesi

Rezervasyon / Bilet: Atölyelere katılmak için rezervasyon gerekecek ve kayıtlar 9 Eylül Pazartesi gününden itibaren Pera Müzesi web sitesi üzerinden alınacaktır.

Lâl Hayal

Sevilay Saral’ın yazdığı Lal Hayal tiyatro oyunu, izleyicisiyle buluşuyor. Oyuncu Songül Öden’in hayat verdiği 7 farklı kadının hikayesine odaklanan oyun, şimdiden büyük beğeni topladı. “Bir Beden Yedi Kadın… Lâl Hayal, farklı yaş ve sosyal statüden 7 kadının trajik komik hikayesini anlatır. Birbirinden farklı kadın figürlerinin yolu çözülmeye muhtaç polisiye bir hikayenin geriliminde buluşur. 16 yaşındaki hip-hop’çı, 70 yaşındaki Nişantaşı hanımefendisi, komşu kadın, üniversite öğrencisi, Allah’a yakaran babaanne, Sütlüceli kuaför, koç burcu bir jinekolog… Lâl Hayal’in trajik komik kadınları neye tanıklık edip susmuşlardır? Elmas, Zümrüt, Safire, İnci, Mercan, Yeşim, Firuze… Sahi, siz bu kadınlardan hangisini tanıyorsunuz?”

İstanbul Etkinlik Takvimi: 21 - 28 Ekim 2019

Tarih: 23 Ekim 2019, Çarşamba

Saat: 20.30 – 21.40

Yer: Zorlu PSM – Turkcell Platinium Sahnesi

Rezervasyon / Bilet: biletix

#SOUNDSOFREEBOK Konserleri

Müziği ve sokak kültürünü sahiplenen Reebok, yenilenen Club C modeliyle #SOUNDSOFREEBOK Projesi’ni başlatıyor. IF Performance Hall Beşiktaş’ta müziğin coşkusuyla gençleri bir araya getirecek olan proje kapsamında, geleceğe ilham veren Club C ile IF Performance Hall Beşikta’ta bir dizi konsere sponsor olan Reebok, gençleri alternatif müziğin sevilen isimleriyle buluşturmaya hazırlanıyor.

#SOUNDSOFREEBOK konserlerinin bu haftaki konuğu ise alternatif müziğin yetenekli ismi Melek Mosso…

İstanbul Etkinlik Takvimi: 21 - 28 Ekim 2019

Tarih: 25 Ekim 2019, Cuma

Saat: 20.00

Yer: IF Performance Hall Beşiktaş

Rezervasyon / Bilet: biletix

Arter’de Öğrenme Programı

Arter Öğrenme Programı kapsamındaki, farklı içerik ve yaklaşımlara odaklanan uzun soluklu süreçlerden biri olan Hareket Atölyeleri; Zeynep Günsür’ün yürütücülüğündeki 8 haftalık “Yer Çekimine Tabi Beden ve Uçuş: Öznel Bir Beden Dramaturjisi İçin Araştırmalar” başlıklı çalışmayla 23 Ekim’de başlıyor. Açılış programındaki sergilere paralel bir içerikle devam eden Öğrenme Programı kapsamında 24 Ekim’de ise Müge Serin’in “Bir An İçin Durdu ile Bir Okuma Denemesi” başlıklı konuşması gerçekleşecek.

Katılımcıların bedenle çalışmaya dair farklı yöntemleri deneyimleyerek hareket alanlarını genişletebileceği, her biri 8 hafta süren Hareket Atölyeleri, yıl boyunca farklı içerik ve yaklaşımlara odaklanan bu uzun soluklu süreçlerden birini oluşturuyor. Hareket Atölyeleri’nin ilki, yürütücülüğünü Zeynep Günsür’ün üstlendiği “Yer Çekimine Tabi Beden ve Uçuş: Öznel Bir Beden Dramaturjisi İçin Araştırmalar” başlıklı atölye çalışması olacak. 23 Ekim’de başlayıp 8 hafta boyunca her çarşamba günü 19:00-21:00 saatleri arasında gerçekleşecek atölye çalışması Sevgi Gönül Oditoryumu’nda yapılacak. Bedeni temel alan bu araştırma atölyesinde katılımcılar, imgelerden, kavram ve durumlardan yola çıkarak bedenlerin hareket ederken oluşturduğu ifade olasılıklarını araştıracak.

Öğrenme Programı’nın Yorumlama Etkinlikleri kapsamında ise Müge Serin, 24 Ekim Perşembe akşamı 19:00’da Galeri -1’de “Bir An İçin Durdu ile Bir Okuma Denemesi” başlıklı bir konuşma gerçekleştirecek. Serin konuşmasında, İnci Furni’nin Arter’in açılış programında yer alan Bir An İçin Durdu isimli kişisel sergisini, bazı felsefi metinler ve pasajlarla diyalog içinde okuyacak. Sergi, İnci Furni’nin sokakta gezerken karşılaştığı kişilerden esinle yarattığı karakterler, topladığı bazı nesneler, yaklaşık iki buçuk ayını geçirdiği galeride gerçekleştirdiği video performanslar ve onları mekânda bir arada ağırlamak için bulduğu doğaçlama yapısal çözümlerden oluşuyor.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 21 - 28 Ekim 2019

Tarih: 23 – 24 Ekim 2019, Çarşamba / Perşembe

Saat: 19.00 – 21.00

Yer: Arter

Rezervasyon / Bilet: arter

{772493}

Bant Mag.: Kendine Has 15 Yıl (Sergi+Parti)

Kuruluşunun 15. yılını bir dizi etkinlikle ve özel yayınlarla kutlayan Bant Mag., Kendine Has katkılarıyla on beş yıllık arşivinden özel bir sergi hazırlıyor. 25 Ekim’de Bant Mag. Havuz / Bina’da açılacak sergide Bant Mag.’ın 2004-2011 yıllarında, Bant ismiyle yayın yaptığı dönemde sayfalarında yer verdiği çizerlerin işlerinden özel bir seçki yer alacak.

Kuruluşundan bu yana illüstrasyonu ön plana çıkaran bir vizyona sahip olan derginin 15 yıllık geçmişinde yer verdiği konulara eşlik eden çizimleriyle tanıştığı, yıllar içerisinde pek çok başarılı işe imza atan ve ülke çapında, hatta yurt dışında tanınan isimler haline gelen illüstratörlerine selam çakmak için düzenlediği bu sergide Bora Başkan, Sadi Güran, Okan Arabacıoğlu, Cem Dinlenmiş, Baysan Yüksel, Ada Tuncer, Saydan Akşit, C.M. Kösemen ve Ethem Onur Bilgiç gibi pek çok ismin işlerini görebileceksiniz. Bant Mag.’ın 15 yıllık yolculuğunun ilk 8 senesini kapsayacak sergi aynı zamanda izleyicileri bir zaman yolculuğuna da çıkaracak.

Açılışın hemen ardından gerçekleşecek partide DJ kabinini de bu sefer kendilerine ayıran Bant Mag. ekibi, gece boyunca geniş bir yelpazeye yayılan, birbirinden lezzetli parça seçimleriyle dans pistinde yoklama alacak. Bant Mag.: Kendine Has 15. Yıl etkinliklerinin ilkini işaretleyen sergiyle Bant Mag.’ın ilk senelerine beraber dönmeye ve 15 yılı dans pistinde kutlamaya herkes davetli.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 21 - 28 Ekim 2019

Tarih: 25 Ekim 2019, Cuma

Saat: Sergi açılış: 19:30 – Parti: 21:00

Yer: Bina

Rezervasyon / Bilet: Ücretsiz Etkinlik**

CreativeMornings: Erdil Yaşaroğlu

Akışını harekete geçir ve seni, gitmen gereken yere taşımasına izin ver. CreativeMornings’in Ekim ayı teması “Akış” ve konuğumuz tasarımcı, karikatürist ve heykeltraş Erdil Yaşaroğlu. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel bölümünden mezun olduktan sonra, 90’lı yıllarda profesyonel olarak karikatür yapmaya başlayan Yaşaroğlu, bu yıllar boyunca katıldığı yerel ve uluslararası karikatür yarışmalarından yaklaşık 30 ödül kazandı. 2002 yılında arkadaşlarıyla birlikte “Penguen” dergisini kurdu, daha sonra “Lombak”, “Kemik” ve “Hayvan” dergilerini yayınlamaya devam ettiler. Hâlen “Süper Penguen” adlı çocuk mizah dergisinde çizim yapıyor ve İstanbul’daki stüdyosunda heykel yapmaya devam ediyor. Yapı Kredi bomontiada’da sergisi devam eden Yaşaroğlu’yla 25 Ekim’de gerçekleştireceğimiz etkinliğimize kayıt yaptırmayı unutmayın.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 21 - 28 Ekim 2019

Tarih: 25 Ekim 2019, Cuma

Saat: 09.00 – 10.30

Yer: ATÖLYE

Rezervasyon / Bilet: https://creativemornings.com/talks/erdil-yasaroglu

29. Akbank Caz Festivali – Kokoroko

Kokoroko’nun müziğinde Afrobeat sevgisi, Kuzey Afrika köklerinin Londra ilhamıyla buluştuğu, üflemeli enstrümanlarla güçlenen çarpıcı bir sound’a dönüşüyor. Trompetçi Sheila Maurice-Grey’in liderliğindeki sekiz kişilik yıldızlar topluluğu; trompet, alto saksafon, trombon, gitar, klavye, kontrbas ve perküsyonun yarattığı uyum sayesinde sahnede her zaman güçlü ve etkileyici performanslar sergiliyor. Kuzey Afrika’nın efsane müzisyenlerinden Fela Kuti, Ebo Taylor ve Tony Allen’ın izinden giden Kokoroko, eşsiz ve büyüleyici melodiler yaratmayı çok iyi biliyor. Grubun hit parçası Abusey Junction, Brownswood’un Londra’nın genç caz sahnesinden yıldız isimlere yer verdiği albüm projesi We Out Here’da yer aldı. Aynı parça, bu yılki Worldwide Awards’da “Yılın Şarkısı” ödülüne layık görüldü. Mart ayında yayımlanan ve grupla aynı adı taşıyan albümleri ise şimdiden yılın en başarılı albümleri arasına girmiş durumda. Bugüne dek ikonik sahnelerde konserler veren Kokoroko, bir başka unutulmaz performans için bu kez Akbank Caz Festivali’ne konuk oluyor.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 21 - 28 Ekim 2019

Tarih: 26 Ekim 2019, Cumartesi

Saat: 21.30 – 23.00

Yer: Babylon

Rezervasyon / Bilet: biletix

{771861}

Kiasmos’un Yarısı: Janus Rasmussen

Kiasmos’un ülke sınırları içerisinde yarattığı dalga malumunuz. Grubun Olafur Arnalds’tan ile birlikte üyesi olan Janus Rasmussen, bugüne kadar iki albüm yayımlayan, 2013’te hikayesine şimdilik ara veren İzlandalı elektro-pop grubu Bloodgroup’un beyniyken Kiasmos’a yumuşak bir geçiş yaparak büyük beğeni topladı.

Serüvenin sürmanşeti ise Janus Rasmussen’in solo kariyeri olmak üzere. Yetenekli prodüktör, Bloodgroup’la başlayıp Ólafur Arnalds’la yan yana geldiği Kiasmos’la devam eden minimal tekno yolculuğunda, ilk solo albümü Vin’le çok özel bir limana demir atıyor. Sesler aracılığıyla yepyeni dünyalar keşfetmemizi sağlayan prodüktörün ustalık eseri diyebileceğimiz Vin, geçtiğimiz Mart ayında Ki Records etiketiyle yayımlandı. Her saniyesi ile dinleyiciyi büyülü bir şekilde ablukaya alan bu atmosferik mücevher, Janus Rasmussen’i sezona damgasını vuracak performanslardan biri için Salon’a taşıyor.

Janus Rasmussen öncesinde ise, yapımcı, şarkıcı, söz yazarı, editör ve DJ olarak müzik dünyasının çeşitli başlıklarının altında üretimine devam eden çok fonksiyonel Alman sanatçı Ruede Hagelstein Salon’da olacak.
İstanbul Etkinlik Takvimi: 21 - 28 Ekim 2019

Tarih: 26 Ekim 2019, Cumartesi

Saat: 22.30 – 00.00

Yer: Salon İKSV

Rezervasyon / Bilet: biletix

Birlikte Güzel Sunar: Apocalyptica Plays Metallica By Four Cellos

Apocalyptica, devam eden “Plays Metallica By Four Cellos” turnesi kapsamında sevenlerine unutulmaz bir gece yaşatacak.

10 Mayıs 1996’da Finlandiyalı grup Apocalyptica epik çıkış albümleri olan PLays Metallica By Four Cellos’u yayınladı. Grup, albümün 20. yılı şerefine bu albümü tekrar yayınlarken, daha önce hiç yayınlamadıkları “Battery”, “Nothing Else Matters” ve “Seek & Destroy”un da re-master edilmiş enstrümental versiyonlarını bonus olarak kaydettiler.

Albümün yayınlanmasıyla birlikte Plays Metallica By Four Cellos dünyanın en büyük metal grubunun hitlerine yeni bir bakış açısı getirdi. Kariyerini bu yeni janra üzerine şekillendiren Apocalyptica, 20 yılı aşkın süre boyunca dünya çapında milyonlarca kayıt sattı ve kapalı gişe konserler verdi.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 21 - 28 Ekim 2019

Tarih: 25 Ekim 2019, Cuma – İzmir Arena / 26 Ekim 2019, Cumartesi – Volkswagen Arena / 27 Ekim 2019, Pazar – Milyon Performance Hall Ankara

Yer: İzmir – İstanbul – Ankara

Rezervasyon / Bilet: biletix

Şu “Şehirden Kaçış İsteğimiz”

Yapı Kredi kuruluşunun 75. yılını Yapı Kredi bomontiada’da bir seri etkinlik ile kutluyor!
Modern hayatın tüm telaşı, şehir hayatının tüm karmaşası belki de hep içimizde olan “buralardan kaçıp gitme” isteğimizi doruğa çıkardı! Herkes o “kaçış”ın peşinde.. Önce şehirlerimizi ve hayatlarımızı yaşanması en zor hale sokup sonra kaçmayı planlar olduk!

Plaza ve gökdelenlerin arasına sıkıştırdığımız bol toplantılı, planlı programlı, daima ajandalı ama asla hiçbir şeyin yetişmediği hayatlarımızda; kulağımız haftasonu tatiline sıkışmış kaçamaklarda, gözümüz kaçmayı başarmış gezginlerde, parmağımız Instagram’daki yemyeşil orman evlerinde.

Kaçış isteğimizi, kaçabilmiş olanlarla, hayatını gezerek kazananlarla ve başka türlü bir şehir hayatı mümkün diyenlerle konuşacağımız söyleşi Şu “Şehirden Kaçış İsteğimiz” Burak Ünaldı moderatörlüğünde ve farklı dallardan influencerların katılımıyla Yapı Kredi bomontiada’da!

İstanbul Etkinlik Takvimi: 21 - 28 Ekim 2019

Tarih: 25 Ekim 2019, Cuma

Saat: 19.00 – 20.30

Yer: İtalyan Kültür Merkezi

Rezervasyon / Bilet: eventbride

İbrahim Selim ile Bu Gece

James Corden ya da Jimmy Fallon.. Hangisinin Late Night Show’unu izlerseniz gülmekten ya da gülümsemekten kendinizi alamazsınız. Artık ve sonunda bizim de Late Night Show’umuz var: İbrahim Selim ile Bu Gece. Serenay Sarıkaya ve Çağla Şikel’i konuk aldığı ardı ardına iki haftadan sonra show hız kesmeden devam ediyor.

İbrahim Selim’in renkli sunumu, birbirinden değerli konukları ve dinamik seyircisiyle dosta kahkaha, düşmana elem vermeye geliyor. “İbrahim Selim ile Bu Gece” her Pazartesi touché sahnesinde seyircileriyle buluşacak!

Her hafta sürpriz bir konuğun katılacağı programda müzikten, stand-up’a, mizahtan güncel konulara; kültürün her alanına doyacağız. Programlarımız tamamen organik ve glütensiz olup gönül rahatlığıyla tüketilebilir!

İstanbul Etkinlik Takvimi: 21 - 28 Ekim 2019

Tarih: 23 Ekim 2019, Çarşamba

Saat: 21.00 – 23.59

Yer: Zorlu PSM – Touche

Rezervasyon / Bilet: biletix

{772535}

Dijital Alemin Karanlık Perileri: Klan

“Klan” oyunu iki tane sosyal medya fenomeninin bu yeni dünyanın dilini konuşurken ve o dünyada bir hayat kurarken nasıl savrulduklarını gözler önüne seriyor. Dijital paravandan öne yansıyanların şenlikli görüntüsü, arka tarafa gizlenmiş yalnızlıkların ve korkuların garip kontrastı bu oyunda karşımıza çıkıyor. Kadın, Memo diye bir adamla yaşamaktadır, onunla olan her anını, her duygusunu takipçileriyle paylaşmaktadır. Ne tuhaftır ki bahsi çok geçen Memo bir türlü görünmez seyircilere. Erkek ise her gün farklı şekilde kendini yaralayarak, hüzünlü şiirler ve yazılar okuyarak diri tutmaya çalışmaktadır takipçilerini. Sosyal medyada var olmak, ne olursa olsun ilgi görmek kısa zamanda hayatlarının vazgeçilmez bir unsuru olmuştur. Kahramanlarımız günün birinde, bir şekilde bir araya gelirler, garip bir tesadüftür bu. Belki de bir tesadüf değil, dijital dünyanın bir kurgusudur onları birleştiren. İşte bu bir araya gelişin ve onların kendi ‘klan’larına karşı verdileri sınavın melankolik ve çocuksu hikayesi, 80 dakikalık bir serüvenle seyirci karşısına çıkıyor. Klan, dijital dünyanın artılarını veya eksilerini tartışmak yerine, insanların içlerindeki karanlık dehlizlerin bir dijital platform üzerinde nasıl sese ve görüntüye dönüşebileceğini araştırıyor. Oyunda kadın rolünü Esra Dermancıoğlu, erkeği ise Halil Babür oynuyor.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 21 - 28 Ekim 2019
Tarih: 28 Ekim 2019, Pazartesi

Saat: 20.30 – 21.50

Yer: Zorlu PSM – %100 Studio

Rezervasyon / Bilet: biletix

Biletinizi Şimdiden Alın!

Sonar İstanbul 2020

Zorlu PSM’nin 4. kez düzenlediği Sónar İstanbul, bu yıl da%100 Music katkılarıyla 6-7 Mart’ta gerçekleşiyor. Sónar İstanbul 2020’nin merakla beklenen programından ilk isimler açıklandı: Ben Klock, Denis Sulta, Max Cooper (Live AV), Paula Temple, Steffi, Red Axes (Live), Skee Mask, Umfang, Tzusing, DJ Python, Catnapp.

Avrupa’nın en prestijli festivallerinden biri olarak kabul edilen ve büyük bir merakla beklenen Sónar’ın İstanbul ayağı, 6-7 Mart 2020 tarihlerinde %100 Music katkılarıyla Zorlu PSM’de müzikseverle buluşacak. Elektronik müzik dünyasının birbirinden değerli DJ ve prodüktörleri arasında yer alan Ben Klock, Denis Sulta, Max Cooper (Live AV), Paula Temple, Steffi, Red Axes (Live), Skee Mask, Umfang, Tzusing, DJ Python, Catnapp Sónar İstanbul’da Zorlu PSM’de olacak.

Sónar İstanbul, iki güne yayılan ve ilk isimleri açıklanan müzik programıyla yerli ve yabancı elektronik müzik sahnesinde yer alan, her biri kendi türünde başarıya ulaşmış değerli DJ ve prodüktörlere ev sahipliği yapacak.

Tarih: 6-7 Mart 2020

Yer: Zorlu PSM

Tuğba Dal
Tuğba Dal Tüm Yazıları