preloader

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

24.01.2022
İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Yazı Boyutu:

Şubat 2022 İstanbul Etkinlik Takviminiz hazır! İstanbul’da Şubat ayı boyunca düzenlenecek konserler, kültür-sanat etkinlikleri ve tiyatro oyunlarını keşfedin.

Konserden tiyatroya, festivalden müzikale kadar İstanbul’da gerçekleşen tüm güncel kültür-sanat etkinlikleri için tıklayın!

Kültür ve sanat şehri İstanbul, Şubat ayı boyunca tiyatrodan sinemaya, konserlerden atölye faaliyetlerine pek çok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Sizler de “bu ay ne yapsak?” diye düşünüyorsanız, sizin için derlediğimiz kalbinize ve ruhunuza iyi gelecek etkinliklere bir göz atın!

Müzikal: Alice Müzikali Sezona Damgasını Vurmak Üzere Geri Dönüyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Serenay Sarıkaya, Ezgi Mola, Enis Arıkan, Şükrü Özyıldız, İbrahim Selim ve Merve Dizdar’ı bir araya getiren Lewis Carroll’ın bugüne kadar 174 dile çevrilerek edebiyatın en eşsiz eserlerinden biri olma özelliğine sahip “Alice Harikalar Diyarında”, Serdar Biliş’in yönetmenliği ve Beyhan Murphy’nin koreografisi ile çağdaş bir müzikal uyarlama olarak yeniden sahnedeki yerini almaya bu sezon da devam ediyor.

BKM, Zorlu PSM ve id ortak yapımcılığında, dünya sahnelerinin dev prodüksiyonlarına ev sahipliği yapan Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde izleyicisi ile yeniden buluşacak olan müzikal; dev sahne prodüksiyonu, etkileyici görsel efektleri, benzersiz kostümleri, müzikleri ve birbirinden yetenekli oyuncu kadrosu ile büyüleyici bir sahne şovuna hazır! Şimdiden yerinizi alın.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 7 Şubat – 9 Mayıs 2022

Bilet: Biletix

Sahne Sanatları: DasDas Şubat Programı ile Karşınızda

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

DasDas’ın şubat ayı programında 2021-2022 sezonunun en beğenilen prodüksiyonlarından “Romeo & Juliet”, “Deli Bayramı” ve “Zengin Mutfağı” gibi oyunlar sahnelenmeye devam ediyor. Program elbette yalnızca bununla sınırlı kalmıyor, Kaan Sekban “Saçmalar” adlı stand-up gösterisi ile sizlere keyifli bir gece yaşatırken “+1 Sunar: Büyük Ev Ablukada – Mutsuz Parti”, Cemal Kadri Kınoğlu Trio ve N-Friends ile müziğe doyacaksınız.

Editörün Önerisi: Türk tiyatrosunun en önemli yazarlarından Turgut Özakman’ın 1987 yılında kaleme aldığı “Deliler” oyunu bu sezon DasDas Sahne’de izleyici ile buluşmaya devam ediyor. Günümüze uyarlanan oyun 1980’lere göz kırparken komedinin gücü açığa çıkıyor. Deli Bayramı bu sezonun kaçırılmaması gereken oyunlarından. Şimdiden biletinizi almanızı tavsiye ediyoruz.

Öyle ya ne diyordu Deliler?
“Kimi turşu kurar kimi fabrika
Ama biz deliyiz, hayal kurarız.”

Detaylı program bilgisi için: DasDas

Yer: DasDas Sahne

Bilet: Mobilet

Tiyatro: Şahika Tekand ve Yiğit Özşener’den Tek Kişilik Oyun “Aşınma”

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Şahika Tekand’ın 2008 yılında kaleme aldığı ve sahnelediği “Karanlık Korkusu” adlı oyundan yola çıkarak yeniden yazımını gerçekleştirdiği “Aşınma”, Yiğit Özşener’in tek kişilik performansı ile sahneye taşınıyor.

Yirmi yedi yıldır birlikte çalışan Şahika Tekand ve Yiğit Özşener’e, yine uzun yıllardır birlikte ürettikleri oyunlarla hem yurt içi hem de yurt dışında ses getiren Studio Oyuncuları’nın usta kadrosunun eşlik ettiği oyun, oyuncunun gerçek zamanda maruz kaldığı zorlu koşullar ile şekillenen eğlenceli ve bir o kadar da ustalık gerektiren bir sahne aksiyonuyla var olma mücadelesi verdiği bir sahneleme düzeni içinde gerçekleşiyor.

Bir müzik parçası gibi tasarlanarak adeta spiraller üzerinde akan konuşma düzenine, ışık, müzikli komutlar ve renkli sinyallerin eşlik ettiği oyun, bu yapısıyla seyircisine aynı zamanda bir dinleti keyfi yaşatmayı vaad ederken, doğal hareketlerden sentetik artistik formlara kadar uzanan hareket düzeni de dilin müziğini hareketin müziğine tercüme ediyor.

Yer: Zorlu PSM, Maximum Uniq Box, Alan Kadıköy

Tarih: 6 Şubat (PSM), 17 Şubat (Maximum Uniq), 22 Şubat (Alan Kadıköy)

Bilet: Passo (PSM), Biletix (Maximum Uniq), Tiyatrolar (Alan Kadıköy)

Gastronomi: Feriye’de Boğaza Karşı Zeytinyağı Tadım Atölyesi

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

26 Şubat’ta Hiç Urla Kurucu Ortağı ve Zeytinyağı Uzmanı Duygu Özerson Elakdar’ın zeytinyağının topraktan tabağa uzanan büyülü yolculuğunu anlatacağı etkinlik Feriye’de sizlerle buluşuyor. Katılımcılar zeytinyağının tarihi, duyusal analizin incelikleri hakkında bilgi sahibi olurken bu bilgileri Lokanta Feriye’nin Executive Şefi Birkan Erköylü’nün Hiç Zeytinyağı ve Urla otları ile hazırladığı zeytinyağı eşleşmeli menüsü eşliğinde deneyimleyebilecekler. Katılımın sınırlı kontenjanla sınırlı olduğu etkinlik için şimdiden yerinizi ayırtmanızı öneriyoruz.

Yer: Lokanta Feriye

Tarih: 26 Şubat 2022, 12:00 – 16:00

Detaylı bilgi ve rezervasyon için: 0538 483 20 21

Tiyatro: “Sır” İddialı Oyuncu Kadrosu ile Şubat Ayında Sizlerle

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Hayatları yöneten sırlar, önyargılar, egoizm, faşizm, sol-sağ çekişmesi, pragmatizm, gerçekten sevme-sevdiğini beğenmeme çelişkisi ve bakmakla görmek arasında ki fark gibi insana dair değerler; zamanla kişilerin içlerinde biriktirdikleriyle ortaya çıkarsa ne olur? Özür mü dilenir? Yoksa bir şey yokmuş gibi devam mı edilir?

Tüm bu olgulara; birbirini çok iyi tanıdığını sanan insanlar üzerinden değinen samimi, gerçekçi, esprili ve sürükleyici bir hikâye; Sır sizlerle!

Fransa’da ve daha birçok ülkede büyük beğeni toplayan Cesar Ödüllü, Alexandre De La Patelliere & Matthieu Delaporte tarafından kaleme alınan “Le Prenom”; Hilal Arslangiray Kazanbal’ın samimi uyarlamasıyla tiyatroseverler ile buluşuyor. “Sır”, Tayanç Ayaydın, Anıl Çelik, Tolga Güleç ve Fulya Ülvan, Şeyma Gökçe Cengiz’i aynı sahne üzerinde buluşturuyor. Rejisörlüğünü Ahmet Kazanbal’ın yaptığı tek perdelik oyun; dram ile durum komedisini birlikte ele alırken müzikseverlerin yakından tanıdığı Pinhani’ nin oyuna bambaşka bir hava katan eşsiz şarkıları da kulaklarınızın pasını siliyor.

Yer: Zorlu PSM ve Caddebostan Kültür Merkezi

Tarih: 7 Şubat 2022 (Zorlu PSM) ve 24 Şubat 2022 (Caddebostan Kültür Merkezi), 20:30

Bilet: Tiyatrolar

Tiyatro: Bergman’ın Kült Filminden Uyarlanan “Evlilikten Sahneler” Zorlu PSM’de

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Johan ve Marianne 10. evlilik yıldönümlerini kutlamak üzere olan iki çocuk sahibi mutlu bir çifttir. Her şey her an planlı, her gün olması gerektiği gibidir. Her evli çift gibi bazı sorunlar yaşar, bu sorunları karşılıklı oturup konuşup mantıklı bir şekilde çözüp hayatlarına devam ederler ama yavaş yavaş karşılaştıkları sorunları eski yöntemlerle çözemediklerini fark ederler, kurdukları günlük planlar da aynı mükemmellikte işlememektedir.

“İki insan bir ömür bir arada yaşayabilir mi?”, “Aile nedir?”, “Şefkat nedir?”, “Aşk nedir ne değildir?” sorularına yanıt arayan Ingmar Bergman’ın kült filminden Kayhan Berkin tarafından tiyatroya uyarlanan ve Ece Dizdar, Öner Erkan, Kayhan Berkin, Pınar Göktaş ile Naz Buhşem’in rol aldığı “Evlilikten Sahneler” seyirciyi, bu çiftin başına gelenleri yakından izlemeye davet ediyor.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 1 – 22 Şubat 2022, 20:30

Bilet: Passo

Tiyatro: TiyatroDEA’dan Çağdaş Bir Tragedya, “Feramuz Pis!”

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Prömiyerini IKSV tarafından düzenlenen 24. İstanbul Tiyatro Festivali’nde gerçekleştiren Feramuz Pis! sezon boyunca sahnedeki yolculuğuna devam ediyor. “Neden tiyatroyu seviyoruz?” sorusunun yanıtı olabilecek biçimde tiyatronun nimetlerinden incelikli bir şekilde yararlanan oyun, düş ve gerçeğin sınırlarını ortadan kaldıran dinamiklere sahip.

Süper kahramanlara, belgesellere, müziğe ve ateşe ilgi duyan Feramuz, İstanbul Feriköy’de yaşayan Mardin göçmeni Süryani bir ailenin özel gereksinimlere sahip bir evladıdır. Feramuz’un ailesi; topraklarından uzak, koca bir şehrin içinde küçük bir evde özel bir bireye sahip olmanın getirdiği sorumluluklarla, bir arada kalabilmenin yollarını ve kendileri olabilmenin çaresini ararken, bizler de Feramuz’un düş gözü sayesinde her birinin hayallerinin kesiştiği “büyülü gerçek” hikayelerine tanık oluyoruz.

Feramuz Pis! bu sezon mutlaka izlemeniz gereken oyunlardan, bilenizi şimdiden almanızı öneriyoruz.

Yer: Oyun Atölyesi, Hann Sahne

Tarih: 4 Şubat (Oyun Atölyesi), 25 Şubat (Hann Sahne)

Bilet: Oyun Atölyesi, Tiyatrolar (Hann Sahne)

Talk Show: İbrahim Selim ile Bu Gece

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Youtube’un en sevilen Late Night programı “İbrahim Selim ile Bu Gece” Zorlu PSM Studio sahnesinde!

İbrahim Selim renkli sunumu, birbirinden değerli konukları ve dinamik seyircisiyle dosta kahkaha, düşmana elem vermeye geliyor. “İbrahim Selim ile Bu Gece” bu ay da %100 Studio sahnesinde seyircileriyle buluşuyor. Her hafta sürpriz bir konuğun katıldığı programda müzikten stand-up’a, mizahtan güncel konulara; kültürün her alanına doyabilirsiniz. “İbrahim Selim ile Bu Gece” şubat ayında da sizlerle!

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 9 – 28 Şubat 2022, 21:00

Bilet: Passo

Tiyatro: Grotesk Bir Kara-Komedi, “Timsah Ateşi”

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

2019 yılında Edinburgh Fringe Tiyatro Festivali’nin en iyi oyunları arasında yer alan Timsah Ateşi; Funda Eryiğit, Hazar Ergüçlü ve Kubilay Tunçer’i aynı sahne üzerinde buluşturuyor. Rejisörlüğünü Mehmet Ergen’in üstlendiği oyun, 1989 yılında Kuzey İrlanda’da geçen bir hikâyeye odaklanıyor. Sevgisiz bir ev, kötürüm bir baba, işlemediği bir suç yüzünden 8 yıl hapis yatan asi bir kız Fianna (Hazar Ergüçlü) ile dindar ablası Alannah’ın (Funda Eryiğit) hikâyesinde, temposu bir an bile olsun düşmeyen, sürreal, grotesk bir kara-komedi seyirciyle buluşuyor.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 5 – 19 Şubat 2022, 20:30

Bilet: Passo

Atölye: Sanat, Resim ve Müziğin Adresi “Masterpiece Galata”

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Sanat, müzik ve keyfin bir arada olduğu Masterpiece etkinlikleri, meraklıları ile buluşmaya devam ediyor.

Keyifli bir ortamda güzel müzikler eşliğinde, sonunda kendinizi bile şaşırtacak yağlıboya tablolar ve heykeller yapabilirsiniz. Daha önce resim ya da heykel geçmişinizin olmasına da gerek yok. Hatta yapmamışsanız çok daha keyifli olabilir. Masterpiece bir resim ya da heykel kursu değil, sanat ile geçireceğiniz dolu dolu bir keyif seansı. Alanında uzman sanatçıların yönlendirmeleriyle ile seçmiş olduğunuz eseri tamamlayacak ve etkinlik sonunda evinize, ofisinize götürüp asabileceğiniz, arkadaşlarınıza hediye edebileceğiniz size ait bir yağlıboya tablosuna sahip olacaksınız.

Editör Önerisi: Şubat ayı denilince belki pek çok insanın aklına 14 Şubat Sevgililer Günü geliyordur. Bu ay sizlere Materpiece’in Sevgililer Günü’ne özel heykel ve resim atölyelerini öneriyoruz.

Yer: Masterpiece Galata

Tarih: 2 – 27 Şubat 2022

Bilet: Biletix

Tiyatro: Zerrin Tekindor, “Toz” ile Karşınızda

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Zerrin Tekindor, “Toz” ile sezonun en çok konuşulan performanslarından birine imza atmayı sürdürüyor.

Betonların göğü henüz delmediği zamanlarda büyük şehrin sokaklarında, apartman önlerinde büyüyen bir kız çocuğu. Güzeller güzeli ev kadını anne ile titiz avukat babanın tek kızı: Handan. Sokakların da anne babasıyla yaşadığı evin içi gibi huzursuz olduğu zamanlardan geçerek büyüyen, kendi yolunu bulan bir genç kadın…

Kafasının ve kalbinin içi seslerle dolu; çok uzaklardan gelen bir melodi, kuşlar, rayların sesi, sevinçli bir hediye paketinin hışırtısı, annesinin, babasının, babaannesinin, halasının sesi… Sonra birden fazla ‘çat’ sesi, farklı zamanlarda, farklı evlerin duvarlarında yankılanan…

Karşımıza yetişkin bir kadın olarak çıkan Handan’la tanıştığımızda; o, çocukluğundan bugüne uzanan bir hikâyeye çoktan dalıp gitmiş olacak. Handan’ın ve onun hafızasından çıkıp gelen annesi Feri’nin öyküsü, 1960’lardan bugüne uzanan bir anlatıya yerleşiyor. Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun kaleminden çıkan, çok kişiyle kesişen bu tek kişilik kadın oyunu, Hira Tekindor’un yönetiminde, Zerrin Tekindor’un performansıyla 2022’nin ilk ayında da seyirciyle buluşmaya devam ediyor.

Yer: Zorlu PSM, Maximum Uniq Box

Tarih: 15 – 26 Şubat 2022 (Zorlu PSM) ve 10 – 24 Şubat 2022 (Maximum Uniq Box), 18 – 19 Şubat (Alan Kadıköy)

Bilet: Passo (Zorlu PSM), Biletix (Maximum Uniq Box). Tiyatrolar (Alan Kadıköy)

Tiyatro: “Unutmak” Şubat Ayında da Tiyatroseverler ile Buluşuyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Başrollerini Deniz Uğur ve Erdinç Gülener’in paylaştığı oyun, bu sezon itibarıyla geçtiğimiz aylarda Türkiye’de ilk kez sahnelenmeye başlamıştı. İngilizlerin son dönemdeki en başarılı genç yazarlarından biri olan Tristan Bernays’in kaleminden çıkan “Unutmak” izleyicilerden tam puan almayı başardı. Tom ve Viv’in tanışma anlarından son anlarına kadar beraber geçen hayatlarının hikâyesine tanık olmak için şimdiden biletinizi almanızı tavsiye ediyoruz.

Tom ve Viv’in hayat hikâyeleri aslında oldukça sıradan. Tanışıyorlar, aşık oluyorlar, evleniyorlar, çocukları oluyor ve bir ömür paylaşılan kıymetli zamanın ardından son günlerini beraber gün batımı izleyerek geçirmeyi bekliyorlar. “Ne kadar normal bir hayat” diye düşünebilirsiniz. Aslında öyle… Birçok çift gibi iyi günde ve kötü günde hep beraber kalıyorlar. Fakat sonra normal hayatları sadece ve sadece “Neden?” diye sorabileceğiniz bir şekilde dağılıyor…

Yer: Watergarden Performans Merkezi, Maximum Uniq Hall ve Akatlar Kültür Merkezi

Tarih: 4 Şubat (Watergarden), 9 Şubat (Uniq Hall) ve 25 Şubat (Akatlar), 20:30

Bilet: Tiyatrolar

Tiyatro: Bir Aziz Nesin Klasiği “Tut Elimden Rovni” Sizlerle

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Tiyatro Keyfi tarafından sahneye aktarılan “Tut Elimden Rovni”, bir Aziz Nesin klasiği.

En yakınındakini çoğu kez net değerlendiremez insan. Objelerin göze yaklaştıkça netliğini kaybetmesi gibi, değerini göremediğiniz en yakınınızdaki kişi, aslında size en çok değeri de verendir ve hayat yolculuğunuzda size en çok gerekendir. Kıymetini bilmezseniz, elinizden kayıp gider. Sonsuza dek.

Yer: Oda Tiyatrosu, Caddebostan Kültür Merkezi

Tarih: 2 – 23 Şubat 2022 (Oda Tiyatrosu) ve 6 Şubat 2022 (Caddebostan Kültür Merkezi)

Bilet: Passo (Oda Tiyatrosu) ve Biletix (Caddebostan Kültür Merkezi)

Atölye: Chef’s Table Mutfak Akademisi, Yeni Etkinlikleri ile Karşınızda

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Chef’s Table Mutfak Akademisi, yılın ilk ayında da dünya mutfağının keyfini çıkaracağınız workshop etkinliklerine devam ediyor. Geçtiğimiz yıl, Uzak Doğu mutfağından Avrupa mutfağına pek çok lezzeti katılımcıları ile buluşturan akademi, bu ay da sizler için keyif dolu bir gastronomi programı hazırladı:

4 Şubat: Sağlıklı Lezzetler Workshop
8 Şubat: İtalyan Aperitivo Workshop
18 Şubat: Çilingir Sofrası Workshop
25 Şubat: Tex-Mex – 1 Workshop

Yer: Chef’s Table Mutfak Akademisi

Tarih: 4 – 25 Şubat 2022

Bilet: Passo

Tiyatro: Erdal Beşikçioğlu “Acting” ile Tiyatroseverler ile Buluşuyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Kadrosunda Erdal Beçikçioğlu, Fatih Sönmez ve Ahmet Melih Yılmaz gibi isimleri barındıran “Acting” 16 Şubat’ta Fişekhane Ana Sahne’de ve 27 Şubat’ta Caddebostan Gösteri Merkezi’nde izleyiciler ile buluşuyor.

İnsanoğlunun doğduğundan bu yana tek varlık sebebi, çıkmazı… Kültürel yoksunlukta çürüyen bir toplumda varoluşunuza bir sebep ararken, hapishaneye düşseniz ve oradaki bir mahkuma, hayatınızı adadığınız tiyatro sanatı üzerinden oyunculuk çalıştırsanız? Bu yoksunlukta böylesi bir çaba sizin umutlarınızı yeşertir miydi? Yoksa bu batak dünyada oyunculuğun tanımının ün ve şöhretle sınırlı olduğu gerçeğiyle yüzleşip, tüm o vizyonunuzun, bilginiz dağarcığında kendi darağacınızı kurduğunu görüp derin bir yalnızlık duygusuyla mı boğulurdunuz

Dolandırıcı Gepetto, dilsiz Horace ve oyuncu-yönetmen Robert’in, hayatta da aranan bu dipsiz soruya birlikte balıklama dalışlarının hikayesi. Olmak ya da olamamak…

Yer: Fişekhane Ana Sahne, Caddebostan Gösteri Merkezi

Tarih: 16 – 27 Şubat 2022, 20:30

Bilet: Biletix (Fişekhane), Biletix (Caddebostan Kültür Merkezi)

Tiyatro: “Gabriel’in Düşü” Şubat Ayında Seyircisiyle Buluşmaya Devam Ediyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Prömiyerini 9 Kasım tarihinde 25. İstanbul Tiyatro Festivali’nde yapan Gabriel’in Düşü, Şubat ayında seyirciyle buluşmaya devam ediyor. Göçün toplumsal bellek üzerindeki etkileri ve insan doğası üzerinde yaptığı tahribatı üç farklı toplumun fertleri üzerinden anlatan Gabriel’in Düşü, göç edene beslenen merhamet ve nefret duygularının bıçak sırtı mücadelesine Midilli Adası’nın büyüleyici atmosferinde ışık tutuyor.

Yönetmenliğini Ahmet Sami Özbudak’ın yaptığı tiyatronun oyuncu kadrosunda Ayşegül Tekin, Banu Çiçek, Batur Belirdi, Burak Tamdoğan, Çiçek Dilligil, Ersin Umut Güler ve Kerem Pilavcı yer alıyor.

Yer: Alan Kadıköy, Hann Sahne (Kanyon) ve Moda Sahnesi

Tarih: 16 – 28 Şubat 2022, 20:30

Bilet: Tiyatrolar

Atölye: Mutfak Sanatları Akademisi Sizleri Lezzet Yolculuğuna Davet Ediyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Maslak’ta bulunan Mutfak Sanatları Akademisi MSA; Profesyonel Barmenlik, Yiyecek İçecek İşletmeciliği, Profesyonel Makarna ve Ekmek, Profesyonel Aşçılık gibi alanlarda eğitim verirken, gastronomik lezzetlere meraklı amatörler için düzenli olarak atölye çalışmaları sunmaya devam ediyor. Ocak ayı içerisinde de ilgilileri için muhteşem bir workshop programı hazırlayan akademi, yoğun şekilde rağbet görmeye devam ediyor. Biletinizi bir an önce almayı unutmayın!

Editör Önerisi: Nefis Fransız tatlılarını yapmayı öğreneceğiniz ve sonrasında afiyetle bu lezzetlerin keyfini çıkarabileceğiniz “Fransız tatlıları” atölyesine kayıt yaptırmanızı öneriyoruz. Programdaki tatlılar ise şu şekilde: Kestaneli mont blanc, muz tart tatin, bademli Paris brest.

Detaylı program ve bilgi için: Mutfak Sanatları Akademisi

Yer: Mutfak Sanatları Akademisi

Tarih: 5 – 27 Şubat 2022

Bilet: Biletix

Tiyatro: Mozart ile Salieri’nin Çekişmeli Hikâyesi “Amadeus” Sahnede

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Rejisörlüğünü usta yönetmen Işıl Kasapoğlu’nun üstlendiği ve başrollerini Selçuk Yöntem (Antonio Salieri), Okan Bayülgen (Wolfgang Amadeus Mozart) ve Özlem Öçalmaz’ın (Costanze) paylaştığı, sahne önünde ve arkasında toplam 55 kişiden oluşan dev ekibiyle sezonun en çok ses getiren prodüksiyonlarından birisi olan Amadeus, Şubat ayı boyunca da seyircisiyle buluşmaya devam edecek.

Tüm zamanların en büyük bestecilerinden biri olan Mozart, gündelik yaşamında sıradışı karakter olarak yaşamdan hayli kopuk bir hayat tarzı sürdürmektedir. Yaşamı ile müziği zıt kutuplarda ilerleyen Mozart, yeteneğini sergilemek için gerçek üstü hareketlerde bulunur. Adeta bir “tutunamayan” profili çizen Mozart, bu sağlıksız yaşamı yüzünden Salieri’yi endişelendirmektedir. Mozart’a göre çok daha disiplinli ve müzik konusunda hırslı olan Salieri, müziğin tanrısı kadar başarılı olamamaktadır. Bu düşünceler zamanla farklı bir ilişki kurmalarına neden olur.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 23 Şubat – 11 Mart 2022, 20:30

Bilet: Biletix

Atölye: Eataly Mutfak Atölyeleri , İtalyan Mutfağını Sizlerle Buluşturuyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Eataly’de her biri benzersiz bir mutfak deneyimi sunan çeşitli İtalyan yemek kurslarını ve etkinliklerini keşfetmeye ne dersiniz? İtalyan mutfağına ilham veren şeflerin ve üreticilerin ardındaki hikâyeleri keşfederken uygulamalı makarna derslerinden İtalyan üzümlerinin yolculuğuna kadar keyifli bir deneyime hazır olun.

Hemen istediğiniz bir derse kayıt yaptırarak kendinize ya da sevdiklerinize hem öğrenip hem de tadabileceğiniz harika bir deneyim hediye edebilirsiniz.

Editörün Önerisi: “Benimle İtalya’ya Gel: Toscana Yemekleri” atölyesi ile rotamızı Floransa, Siena, Pienza, Montalcino, Montepulciano, San Gimignano, Arezzo gibi birçok şehrin yer aldığı Toscana bölgesine çevirmeye ne dersiniz? Bu atölye ile Toscana bölgesine özel lezzetleri keşfedecek, yeni lezzet maceralarına yol açacaksınız. Şimdiden yerinizi ayırtmayı ihmal etmeyin!

Detaylı bilgi ve programa erişmek için tıklayın.

Yer: Eataly Mutfak Atölyesi

Tarih: 1 – 27 Şubat 2022

Bilet: Biletix

Tiyatro: Bir Babanın Gözünden Duygu Yüklü Bir Oyun: “Baba”

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Usta oyuncu Şerif Erol’un başrolünü oynadığı “Baba” son dönemin dünya çapında en önemli oyunlarından bir tanesi olarak Türkiye’de de izleyici ile buluşuyor. “Baba” doğru ile yanlışın, gerçekte olan veya olmayanın, anıların ve travmaların karıştığı kaygan ve kavramların birbirine kontrast oluşturduğu bir zeminde, gerçekliğin doğasına dair sorular ile seyircileri başbaşa bırakan vurucu ve duygu yüklü bir hikâye olarak karşımıza çıkıyor.

– “Burası benim evim değil mi?”

Yer: Alan Kadıköy

Tarih: 14 – 24 Şubat 2022, 20:30

Bilet: Tiyatrolar

Tiyatro: Fasıllı Tiyatro “Sonbahara Son Güller” Tiyatroseverler ile Buluşuyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Özen Yula’nın yazıp yönettiği ve yapımcılığını Tuba Ünsal’ın üstlendiği “Sonbahara Son Güller”, seyircilerini zamanda kısa bir yolculuğa çıkartarak yakın bir geçmiş diyebileceğimiz; 11 Eylül 1980 gecesine götürüyor ve Gaziantep’te bir geceyi yeniden yaşatıyor. Antep’in Ferah Saz’ının yemekleri, şarkıları ve hikayesi ile sizleri bambaşka bir deneyime çağıran oyun, Hep Yeni Kal ve KüçükÇiftlik Park’ın katkılarıyla sahneleniyor.

Antep’in Ferah Saz’ında sıradan bir sonbahar gecesi… Patron Hamdi ile komi Asım gelecek müşterilerin, sırası karışan kadınların derdinde. Yüreği yangın yeri Seniha’nın. Sevdiği oğlanın çatışmada öldüğü haberini almış. Fitnat, sevdiği Sinemacı Osman’ın elinde gülleriyle gelmesini bekliyor. Lebibe sahne sırasını koruma derdinde. Cemile ise hırsının doruklarında. Kafası her daim iyi Assolist Feyruz meydanda yok daha. Beklenmedik misafirler bütün gecenin akışını alt üst ederler. Ama en beklenmedik olanı da o gece gelecektir.

Yer: Küçükçiftlik Park

Tarih: 18 Şubat 2022, 20:30

Bilet: Biletix

Sohbet: “Girişte Solda” Müzik Sohbetleri Başlıyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda; “Girişte Solda” isimli müzik sohbetleri, 19 Şubat’ta Üstün Dökmen’in konuk olacağı etkinlik ile başlıyor. Müzikolog Ersin Antep’in hazırlayıp yönettiği söyleşilerde; müziğe dair konular, alanlarının uzmanı olan konuklarla ele alınacak. CRR’de girişte soldaki fuaye alanında gerçekleşecek sohbetlerde; sosyoloji, tarih, psikoloji, sanat, felsefe başta olmak üzere, müziğe dair alanlardan katılımcılarla farklı meslek gruplarından temsilciler buluşmaya hazırlanıyor.

19 Şubat’ta, Psikolog-Yazar Prof. Dr. Üstün Dökmen ile başlayacak olan sohbet serisinin ilk ayağı, “Müzikte Psikoloji, Psikolojide Müzik” başlığı ile gerçekleşiyor. Müziğin içindeki gizli psikolojik ögeler ve psikolojide müziğin etkileri konuşulurken konuya dair müzikal örnekler, genç Piyanist İrem Yalçıner’in seslendireceği eserler ile söyleşide yer bulacak. Saat 16.00’da başlayacak olan sohbet, bir saat sürecek.

Yer: Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Tarih: 19 Şubat 2022, 16:00

Sinema: IKSV Galaları, “Paralel Anneler” Filmi ile Devam Ediyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Pain and Glory, The Skin I Live In ve Julieta gibi filmleriyle ses getiren usta yönetmen Pedro Almodóvar, son filmi “Paralel Anneler” ile 2021 Vedik Film Festivali’nde boy gösterdi. Yönetmenin “anneliğin Don Kişot’u” dediği Paralel Anneler, doğum için hastaneye giden iki hamile kadına odaklanıyor. Orta yaşlı, pişmanlık duymayan Janis ile korkularını aşamayan, pişmanlık dolu gencecik Ana. Hastanede tanışan iki kadın doğumu beklerken koridorda birbirleriyle çok şey paylaşır. Bu zaman diliminde paylaştıkları birkaç kelime, şans eseri gelişen ve karmaşıklaşan hayatlarını kesin bir şekilde değiştirecek, ikisi arasında çok yakın bir bağ oluşturacaktır.

Başroldeki muhteşem performansıyla Penélope Cruz’a, Vedik Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü getiren film, 25 Mart’ta vizyona giriyor. Filmi herkesten önce izlemek istiyorsanız IKSV’nin 22 Şubat Salı günü, City’s Nişantaşı – Cinewam’da 21:30’da gerçekleşecek olan film galasına bilet alabilirsiniz.

Yer: City’s Nişantaşı – Cinewam

Tarih: 22 Şubat 2022, 21:30

Bilet: Passo

Öğrencileri Sevindirecek Haber: IKSV Etkinlikleri, Eczacıbaşı Desteğiyle Öğrencilere 10 TL

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Gençlerin sanata daha kolay erişebilmesine katkı sağlamayı amaçlayan Eczacıbaşı Topluluğu’nun desteğiyle, IKSV’nin 2022’deki tüm etkinliklerinde öğrenci biletleri 10 TL’den satışa sunulacak. 80. yılını kutlayan topluluğun 25.000 bilet desteği sayesinde gençler, İstanbul’un önemli sanat festivallerinde unutamayacakları deneyimler yaşayacak.

Yarınları şekillendirecek gençlerin hayatında sanatın varlığına büyük önem veren Eczacıbaşı
Topluluğu, bu desteği ile kurucu sponsoru olduğu İKSV’nin bu yıl düzenleyeceği 50. yıl özel
etkinliklerinde, İstanbul Film Festivali, İstanbul Müzik Festivali, İstanbul Caz Festivali, İstanbul Tiyatro
Festivali, Filmekimi, Gezgin Salon ve ve Salon İKSV’de öğrencilerin unutamayacakları deneyimler
yaşamalarına vesile olacak.

Tiyatro: Molière’in Sevilen Komedisi “Cimri” Tiyatroseverler İle Buluşuyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Semaver Kumpanya tarafından 5 sezondur kapalı gişe oynayan oyun, Tansu Biçer’in yorumu ve Serkan Keskin’in çok konuşulan “Harpagon” performansıyla sizlerle buluşmaya devam ediyor.

17. yüzyılda yaşamış Fransız komedya yazarı Molière, ünlü oyunu Cimri’de, Paris’in zengin ve cimri burjuvalarından Harpagon’a ve ailesine odaklanır. Kızı Elise ve oğlu Cléante’yi varlıklı kişilerle evlendirerek servetine servet katmak isteyen Harpagon’u bazı sürprizler beklemektedir.

Yer: DasDas Sahne

Tarih: 22 Şubat 2022, 20:30

Bilet: Mobilet

Tiyatro: “Dünyada Karşılaşmış Gibi”​​ Sahnelere Geri Dönüyor​​​​​

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Krek tarafından sahnelenen ve geçtiğimiz sezon izleyicilerin büyük beğenisiyle karşılaşan “Dünyada Karşılaşmış Gibi” yeni sezonda da tiyatroseverlerin huzuruna çıkıyor.

Türkiye’nin en önemli oyun yazarlarından olan “Bir Başkadır” dizisiyle ses getiren Berkun Oya’nın yazıp yönettiği “Dünyada Karşılaşmış Gibi” Alican Yücesoy, Okan Yalabık, Öner Erkan, Serkan Keskin, Defne Kayalar, Fatih Artman ve Settar Tanrıöğen gibi yetenekli isimleri aynı sahne üzerinde buluşturarak izleyicilere unutulmaz bir deneyim yaşatıyor.

“Okudu mesajımı, telefon elimde bekledim, yazmaya başladı, yazdı yazdı, sildi sonra, vazgeçti… Ne yazdı? Niye sildi? Ne oldu?’’

Karakolda, sıradan bir gecede, kayıpların ardından kesişen hayatların öyküsüne tanık olun.

Not: Oyuna çok rağbet olduğu için biletler hemen tükenebiliyor. Bu yüzden biletinizi vakit kaybetmeden ayırtmanızı öneriyoruz.

Yer: Volkswagen Arena

Tarih: 24 Şubat – 2 Mart 2022

Bilet: Tiyatrolar

Tiyatro: Ludwig ve Arkadaşları, Çocuklar ile Buluşmaya Devam Ediyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Müzik tarihine sığmayan bir dehanın öyküsü, BKM ve Duende Global ortak yapımıyla Maximum Uniq Hall’de minik izleyicilerle buluşuyor.

Eğlenceli interaktif bir sunumla Klasik Batı Müziği’nin dahi bestecisi Ludwig van Beethoven’ın yaşamı ve eserleri, etkilendiği ve etkilediği besteciler Bach, Mozart, Schubert, Chopin ve Tchaikovsky gibi dünyaca ünlü bestecilerin eserlerinden oluşuyor. Caner Akın’ın rejisörlüğü ve anlatımıyla gerçekleşen gösteride, Tan Sağtürk ve Gizem Bodur’un koreografileri, Tan Sağtürk Akademi’nin minik dansçıları ile renkleniyor. Ludwig van Beethoven’ı ise minik yıldız Bora Akın anlatıyor. Klasik müziğin en sevilen eserlerinden, opera aryalarından ve klasikleşmiş bale eserlerinden seçkilerin yer aldığı özenle kurgulanmış projeye Symphonista Quintet eşlik ediyor.

Kış boyunca Maximum Uniq Lounge’da minik izleyiciler ile buluşacak bu harika oyunu sakın kaçırmayın.

Yer: Maximum Uniq Hall

Tarih: 26 Şubat 2022, 14:00

Bilet: Biletix

Müzikli Oyun: Selin Köseoğlu’nun Tek Kişilik Oyunu “Edith” Touché’de

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Selin Köseoğlu’nun yazıp yönettiği tek kişilik oyunu “Edith”, 2 Şubat akşamı bir kez daha Zorlu PSM touché’de!

Ünlü Fransız sanatçı, “Edith Piaf”ın, nam-ı diğer “Kaldırım Serçesi”nin size anlatmak istediği bir hikâye var. “Kaldırım Serçesi”ni herkes tanıyor, peki Edith’le tanışmak nasıl olurdu?

“Edith’’ alışılagelmiş Kaldırım Serçesi figürünün dışında, seyircisine çok tanıdık gelen bir yabancı. Aşkları, kayıpları, hüzünleri ve şarkılarıyla günümüz dünyasına kolunun altında evini taşıyarak misafir gelmiş bir hikâye anlatıcısı. Selin Köseoğlu’nun yazıp yönettiği ve aynı zamanda “Edith’’ karakterine hayat verdiği tek kişilik müzikli oyunu, Piaf’ın meşhur şarkılarının Türkçe yorumları eşliğinde seyirci ile buluşuyor.

Edith karakteri ile seyirci karşısına çıkan Selin Köseoğlu’na, piyanoda Onur Avdan eşlik ediyor. Piaf’ın meşhur şarkılarının daha önce duymadığınız Türkçe versiyonları, Edith’in hikâyesinin önemli bir kısmını oluşturuyor.

Yer: Zorlu PSM touché

Tarih: 2 Şubat 2022, 21:00

Bilet: Passo

Konser: BİFO “Büyük Umutlar”

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Borusan Filarmoni Orkestrası, müzikseverleri özel bir etkinlikle buluşturmaya hazırlanıyor. 3 Şubat perşembe günü saat 20:00’da gerçekleşecek olan etkinliğin öncesinde Aydın Büke ve Serhan Bali’nin konser öncesi keyifli sohbetlerinin bir parçası olabilirsiniz.

Mahler yorumlarıyla tanınan yetenekli orkestra şefi Diego Matheuz’un yönetiminde gerçekleşecek olan konserde, solo sanatçı olarak İspanyol keman virtüözü María Dueñas yer alacak. İçinde bulunduğumuz sezonda BİFO’nun yanı sıra Staatskapelle Berlin, Oslo Filarmoni Orkestrası ve Danimarka Ulusal Senfoni Orkestrası gibi topluluklarla, Viyana Konzerthaus, Carnegie Hall gibi ünlü salonlarda konserler verecek olan Dueñas, Şostakoviç’in 20. yüzyıl klasik müziğinin nabzını tutan yapıtlardan 1. Keman Konçertosu’nu seslendirecek. BİFO’nun muhteşem programda seslendireceği diğer eser ise yine bir başyapıt; Gustav Mahler’in modern çağın kapısında, 1902 yılında tamamladığı 5. Senfoni’si.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 3 Şubat 2022, 20:00

Bilet: Passo

Tiyatro: Latife Tekin’in “Sevgili Arsız Ölüm” Romanı Sahneye Taşınıyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Türkiye’de minör edebiyatın Sevim Burak ile birlikte en önemli isimlerinden biri olan Latife Tekin’in “Sevgili Arsız Ölüm” adlı romanı, Dirmit’in anlatısı ile sahneye taşınıyor. Oldukça sade bir sahneyi tek başına dolduran Nezaket Erden performası ile göz kamaştırıyor.

Yakın tarih Türkiyesi’nin ve Latife Tekin romanlarının önemli temalarından biri olan göç anlatısı, kendisine “Sevgili Arsız Ölüm” özelinde de yer buluyor. Köyden şehre göç eden kalabalık bir ailenin şehirle mücadelesi, Dirmit üzerinden seyirciye aktarıyor. Aile, yaşadıkları tek odalı evde şehir hayatına adapte olmaya çalışırken her birey farklı bir yol tutturuyor. Dirmit de güçlü merakı ve direnme gücü sayesinde karşısına çıkan zorluklarla baş etmenin türlü yollarını buluyor. Dirmit’i tehlikeli gördükleri şehir hayatından korumaya çalışan ailesi ona adet ve geleneklerin rehberliğinde türlü engeller koyuyorlar ama bunların hiçbirisi Dirmit’in pes etmesine engel değil.

Yer: Moda Sahnesi, Alan Kadıköy, BAU Pera Sahne

Tarih: 5 Şubat (Moda Sahnesi), 7 Şubat (Alan Kadıköy), 11 Şubat (BAU Pera Sahne)

Bilet: Tiyatrolar

Konser: Baruch Berliner’in Senfonik Şiiri “Genesis” AKM Sahnesi’nde

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Bu sezon da DenizBank sponsorluğunda kaliteyi ve müziği sahneye taşımaya devam eden IDSO, oldukça özel bir konuğu ağırlamaya hazırlanıyor.

Şef Mikhail Kirchhoff yönetimindeki orkestra, İsrailli besteci Baruch Berliner’in şimdiden Amerika, Avrupa ve Asya’da toplam on dokuz ülkede sahnelenmiş senfonik şiiri Genesis’i, 11 Şubat akşamı Türkiye’deki dinleyiciler ile buluşturuyor. Orkestra’ya Metin Belgin’in anlatımı ve Jewboy/Jaron Shin’in video tasarımı eşlik ediyor. Kutsal metinlerle bezeli bu işitsel ve görsel deneyimi yaşamak isteyen tüm müzikseverlerin şimdiden bilet almasını öneriyoruz.

Yer: AKM Tiyatro Salonu

Tarih: 11 Şubat 2022, 20:00

Bilet: Biletinial

Stand-up: Bar Psikoloğu, Zorlu PSM Touché’de

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Daha önce hiçbir psikoloji talk show’unda bulundunuz mu? Gerçek ve girişimci bir psikoloğun psikoloji-psikoterapi klişelerini konu aldığı bir psikoloji talk show’u “Bar Psikoloğu” sizlerle.

İlk perdede sıklıkla sorulan ve merak edilen konuları tiyatral, keyifli ve bar muhabbeti tadında yalın bir dille anlatan Bar Psikoloğu, ikinci perdede seyircilerden gelen sorulara bilimsel bulgular aracılığıyla ve kendi süzgecinden geçirdikten sonra cevaplar vererek interaktif bir muhabbet ortamı sunuyor.

5 yıldır 43 şehirde sürekli bir turne halinde olan Bar Psikoloğu “Madem bize gelmiyorsunuz, ben size gelirim” düşüncesiyle başlattığı, dünyada ilk kez gerçekleştirilen ve bir sosyal girişimcilik olarak değerlendirilebilecek bu “psikogösteri” format aracılığıyla, ülkemizde ruh sağlığı ile ilgili yanlış ve eksik bilinenleri anlatarak “önleyici ve koruyucu psikoloji” alanına katkı sunmayı hedefliyor.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 6 Şubat 2022, 19:00

Bilet: Passo

Tiyatro: Oyun Atölyesi, “Kral Lear” ile Sahnede

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Hem aktör hem de çevirmen kimliği sayesinde sıklıkla Shakespeare oyunları üzerine mesai harcayan Haluk Bilginer, bu sefer Shakespeare’in “Trajedisini kendi elleriyle çizen” karakteri Kral Lear olarak izleyici ile buluşmaya hazırlanıyor. İktidarın ve mülkiyetin paylaşımı üzerine oldukça derinlikli bir olay örgüsüne sahip olan ve yüzyıllar içerisinde bir kült haline gelen oyunun rejisörlüğünü ise Muharrem Özcan üstleniyor. Kral Lear, kızları ve ülkedeki diğer güç makamları arasında tezahür eden bu trajedi, oyunun bünyesinde barındırdığı grotesk unsurlar eşliğinde izleyici ile buluşuyor.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 9 Şubat 2022, 20:30

Bilet: Passo

Tiyatro: Reha Özcan Kumpanyası’dan “Bir Garip Orhan Veli”

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Yazdığı kural tanımayan şiirler ile Türk şiirinde “Garip” akımıyla önemli bir kırılma yaratan Orhan Veli’nin şiirlerine tiyatro sahnesi aracılığı ile tanık olmaya ne dersiniz?

Bir Garip Orhan Veli’de yaşama sevincini, umudunu, tutkularını, İstanbul sevdasını kusursuz bir dille bize aktaran ölümsüz şair Orhan Veli’nin dizeleri usta yazar Murathan Mungan’ın kalemiyle, Reha Özcan’ın etkileyici oyunculuğu ve yönetmen Murat Sarı ve Ayşegül Hardeyn in modern yorumuyla sanatseverlerle yeniden buluşuyor. Bir Garip Orhan Veli oyununda teknolojinin ve müziğin harmanlandığı görüntülerle çarpıcı bir sahne dili kullanılıyor.

Yer: Baba Sahne

Tarih: 10 Şubat 2022, 20:30

Bilet: Baba Sahne

Konser: Gülcan Opel 60 Yıllık Hasretin Türküleriyle İş Sanat’ta

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

“Uykuda Mısın Sevgili Yarim” 45’liği ile adını tüm Türkiye’ye duyuran, ardından “Gurbet Treni” ve “Alın Yazım” gibi şarkılarıyla gurbetçilerin özlemlerini paylaşan, döneminin ünlü ismi Gülcan Opel uzun bir aradan sonra konuk olduğu “Alamanya: Gurbet Türküleri” projesiyle 10 Şubat, 20:30’da İş Kuleleri Salonu’nda seyircisi ile buluşuyor.

İşgücü Anlaşması çerçevesinde Türkiye’den Almanya’ya çalışmaya giden kişilerin gerçek hikâyelerinden yola çıkarak hazırlanan “Alamanya: Gurbet Türküleri” konserine eşlik edecek olan anılar Diaspora Türk tarafından derlendi. Bu anılar sahnede; Yiğit Sertdemir yönetmeliğinde tiyatro oyuncusu Şerif Erol ve Gülçin Kültür tarafından seslendiriliyor. Konserde yer alan Neşet Ertaş, Ali Ekber Çiçek, Arif Sağ gibi Türk halk müziğinin usta isimlerinin eserleri Gülcan Opel’in yanı sıra, solistler Coşkun Karademir ve Ayfer Vardar’ın sesiyle hayat buluyor. Konserde solistlere eşlik eden orkestranın başında ise Cenk Erdoğan yer alıyor.

Yer: İş Kuleleri Salonu

Tarih: 10 Şubat 2022, 20:30

Bilet: Biletix

Konser: “G. Sand Okumalar & F. Chopin Prelüd’ler” Meltem Cumbul & Eren Aydoğan

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Pera Palace Cumartesi Sabah Konserleri, bu sefer aşk dolu bir program ile karşınızda.

“George Sand’dan okumalar ve Frédéric Chopin’den Prelüd’ler” başlığı ile 12 Şubat 2022 cumartesi, saat 11.00’deki etkinlikte, Meltem Cumbul ve Eren Aydoğan, dinleyicileri İspanya’nın Valldemossa Manastırı’nda bu iki büyük sanatçının beraber yaşadıkları günlere doğru bir yolculuğa çıkarıyorlar. Fransız romanının önemli isimlerinden G. Sand ile 19. yüzyılın en önemli bestecilerinden F. Chopin arasında aşka benzeyen, derinlikli bir dostluk vardı. Sand, Valldemossa Manastırı’nda, hasta Chopin’in unutulmaz Prelüd’lerini burada bestelediğinde yanı başındaydı.

Sand ve Prelüd’ler, piyanist Eren Aydoğan’ın yorumlayacağı, bestecinin Op.28’de yer alan piyano için 24 Prelüd’ünün, dönemin en sıradışı yazarı George Sand’dan Meltem Cumbul’un okumalarıyla ile canlanacak ilişkisi üzerine kuruluyor. Sanat, sanatçı, aşk, kadın ve erkek ilişkileri, toplum inanç, devrim konuları üzerine, güncelliğini bugün de yitirmemiş düşünceler bu iki büyük sanatçı ile sizlerle buluşuyorlar.

Yer: Pera Palace Hotel – Grand Pera Balo Salonu

Tarih: 12 Şubat 2022, 11:00

Bilet: Passo

Çevrimiçi Etkinlik: Çin Yeni Yılı’nı Tüm Görkemi ile Karşılayın

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Geleneksel Çin Yeni Yılı Etkinliği’nin bu yıl 7.si düzenleniyor. Feng Shui uzmanları Esra Koyuncu ve Meltem Özertem’in birlikte sunacağı, Kaplan Senesi’nin karşılandığı bu etkinlikte birbirinden ilginç ve heyecanlı konulara değiniliyor. Konuya dair uzman isimleri de bu etkinlik özelinde konuşmacı olarak dinleyebilmeniz mümkün. Kaplan Yılı’na rehberlik edecek bilgileri, içinde bulunduğumuz şartları göz önünde bulundurarak tatlı bir Pazar günü sizleri ekran başında bu senenin bilgilerini, öngörülerini canlı olarak paylaşmaya davet eden etkinlik 13 Şubat günü çevrimiçi olarak gerçekleşiyor.

Ekonomi, politika, sağlık, moda ve gündelik yaşamda bu senenin öne çıkan temaları neler olacak, gündemi hangi konular oluşturacak? Evimizde, iş yerimizde enerjimizi arttırmak, kendimizi iyi hissetmek için neler yapabiliriz? Bu sene sağlık, aşk, para işlerimiz ne olacak? Pandemi bitiyor mu? Kimler şanslı, kimler daha dikkatli olmalı? İşte tüm bu ve bunlar gibi soruların cevapları bu etkinlikte! Sakın kaçırmayın!

Yer: Çevrimiçi

Tarih: 13 Şubat 2022

Bilet: Feng Shui Dükkanı

Film Gösterimi: Savaşa Meydan Okuyan Etkileyici Bir Aşk Hikâyesi “Doktor Jivago”

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Kundura Sinema yılın ilk gösterimini bir dönem filmi ile, savaş döneminde geçen etkileyici aşk hikâyesi, sinema tarihinin unutulmaz filmlerinden biri olan “Doktor Jivago” ile Sevgililer Günü haftasında yapıyor. Geçtiğimiz yüzyılın en önemli yazarlarından Boris Pasternak’ın Nobel ödüllü ilk romanından beyaz perdeye uyarlanan Doktor Jivago’nun yönetmen koltuğunda İngiliz usta yönetmen David Lean karşımıza çıkıyor. Filmin başrolünü üstlenen Omar Sharif, Doktor Jivago performansıyla seyirciyi kendisine hayran bırakıyor. 5 dalda Oscar ödülü sahibi olan “Doktor Jivago tarihi ve destansı dinamiklerinin yanında izleyicilerin akıllarına kazınan ikonik sahneleriyle de dikkat çekiyor.

Editörün Önerisi: Film gösteriminden önce Beykoz Kundura içerisinde yer alan, romantik şömine ateşini lezzetli menüsüyle buluşturan Demirane Restoran’dan brunch ve yemek rezervasyonu yaptırabilirsiniz.

Yer: Beykoz Kundura Sinema

Tarih: 13 Şubat 2022, 17:00

Bilet: Beyaz Kundura

Tiyatro: “Cyrano de Bergerac” Kumbaracı50 Yorumuyla Sahnede

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Tiyatro tarihinin bir ikon haline gelmiş karakterlerinden bir tanesi olan Cyrano de Bergerac, bu ay da Kumbaracı50 yorumuyla tiyatroseverlerle buluşmaya devam ediyor. Şair, silahşör ve aşık… Cyrano de Bergerac sizlerle!

Çöken imparatorluklar ve kapitalizmin ilk ayak seslerinin duyulduğu zamanlarda yazılıp; erdeme, iyiliğe, aşka, dostluğa dair ne varsa hatırlatan bu oyun bizi bugün çok heyecanlandırıyor. İnsan ruhunun gölgede kalan yanlarını müthiş edebi gücü, görkemli sahneleriyle ortaya döken Cyrano hepimize şifa olsun.

Cyrano de Bergerac’ın gerçekçi, bir o kadar da büyülü dünyası; Kumbaracı50 tarafından bir kabarenin danslı, müzikli dünyasında Cyrano’nun sivri diline, mizahına, ruhuna yaraşır şekilde arz-ı endam edecek.

Yer: Fişekhane, Alan Kadıköy

Tarih: 13 Şubat 2022, 18:00

Bilet: Tiyatrolar

Tiyatro: Oyun Atölyesi “Pencere” ile Karşınızda

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

David Hare’ın “Skylight” adlı oyununu Türkçe’ye çeviren Haluk Bilginer, oyunu “Pencere” adıyla tiyaroseverlerle buluşturdu. Pencere, Tom ve Kyra’nın ikili ilişkisine odaklanıyor. İkili ilişkilerin hayal kırıklıklarını ve bireylerin birbirlerine dair sevgi ve kırgınlıklarını tüm çıplaklığı ile izleyiciye sunan oyun üç yıl önce noktaladıkları ilişkilerinin ardından Tom’un Kyra’yı ziyaret etmeye karar vermesi ile başlar. “Ayrı dünyaların insanları” gibi görünen Tom ve Kyra’nın ikili hesaplaşmasının sahnelendiği oyunun rejisörlüğünü Birkan Uz üstlenirken Haluk Bilginer’e sahnede, Esra Bezen Bilgin ve Kürşat Demir eşlik ediyor.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 8 Şubat 2022 (Zorlu PSM) ve 14 Şubat 2022 (Oyun Atölyesi)

Bilet: Passo (Zorlu PSM) ve Oyun Atölyesi

Tiyatro: “Sesin Resmi” Tiyatroseverlerle Buluşuyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Kieran Hurley’nin kaleme aldığı ve yönetmenliğini Mert Öner’in yaptığı oyun Esra Bezen Bilgin ve Yağız Can Konyalı’nın performansları ile sahneye taşınıyor. Yazmaya olan inancını kaybetmiş oyun yazarı bir kadın ve
hayatın şiddetinden kendini resim çizerek korumaya çalışan genç bir erkek, şehrin tepelerinde bir yerde karşılaşır. Aralarında kurulan bağ ve yaşananlar ikisinin de yaşama olan bakışını değiştirir. Başkasının sesi olmak, başkasının hikayesini anlatmak sizi hikâyenin sahibi yapar mı?

Yer: Oyun Atölyesi, ENKA Oditoryumu

Tarih: 5 – 15 Şubat 2022

Bilet: Oyun Atölyesi, Biletix (ENKA)

Tiyatro: Zorlu PSM, ‘Şehirde Kimse Yokken’i Seyircilerin Beğenisine Sunuyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Zorlu PSM son derece özel bir oyunla seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyor. PSM’in kendi prodüksiyonu olma unvanını taşıyan ilk tiyatro oyunu “Şehirde Kimse Yokken” 14 Şubat’ta prömiyerini yaparak izleyici ile buluşuyor. Türk edebiyatının çağdaş yazarlarından Ahmet Sami Özbudak’ın birbiriyle paralel iki öyküyü kaleme aldığı ve simgesel anlatılarla hikâyesini zenginleştirdiği “Şehirde Kimse Yokken”, ödüllü oyunların yönetmeni Lerzan Pamir’in yönetimi ile izleyici karşısına çıkıyor.

Oyuncu kadrosunda Elçin Sangu, Metin Coşkun, Elif Ürse, Kerem Arslanoğlu ve Ersin Arıcı gibi isimleri buluşturan oyun, Anadolu’nun kırsalından kopup yolu İstanbul’a düşen Rukiye’nin bir berber dükkanına sığınmasıyla başlayan hikayesini konu ediniyor. Kadınlık, erkeklik üzerine de pek çok tartışmayı içinde barındıran “Şehirde Kimse Yokken” sıra dışı karakterleri ve sürprizlerle dolu olay örgüsü, gerilim ve yer yer mizah ögeleriyle bezeli mistik bir anlatıyla sahneleniyor.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 14 Şubat 2022, 20:30

Bilet: Passo

Atölye: The Marmara Pera, Sanat Atölyesine Dönüşüyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Farklı disiplinlerden altı sanatçı atölyelerini, The Marmara Pera’da açıyor. “The Art Room” projesiyle sanata ayrılan alanların önemine dikkat çeken The Marmara Pera bir sanat merkezine dönüşüyor.

14 Şubat’a kadar gerçekleştirilecek projede, altı sanatçı atölyelerini The Marmara Pera’ya kurarak çalışmalarını sürdürecek, her çarşamba 16:00 – 19:00 saatleri arasında sanatseverlerle bir araya gelerek atölyelerinin kapılarını açacak. Ayşe Nergis Şimşek, Deniz Braderin, Elif Fırat, Hakan Öktem, Özne Özkan ve Sema Yiğit’in yer aldığı projede sanatçılar, resim, seramik, illüstrasyon, ses enstalasyon ve video art alanındaki üretimlerini bir ay boyunca The Marmara Pera’da devam ettirecek. Sanatçılar Pera’nın tarihi ve canlı atmosferinde kendi duygularını, sanatçı kimliklerini eserleriyle ortaya koyacaklar ve içlerinde yaşadıkları çeşitli duygu durumlarını bu çalışmaya özel kurgulanan “Oyun Alanı”na yansıtacaklar.

Bir aylık üretim süreci sonunda, 17 Şubat’ta başlayacak sergide ise eserler yine The Marmara Pera’da 28 Şubat tarihine kadar sergilenecek ve ziyaret edilebilecek.

Yer: The Marmara Pera

Tarih: 12 Ocak – 14 Şubat 2022

Konser: Melek Mosso’dan Sevgilier Günü’ne Özel Konser

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Son dönemin en çok dinlenen şarkıcılarından Melek Mosso, 14 Şubat Sevgililer Günü Yemekli Gala ile sevenleriyle buluşmaya hazırlanıyor. Dinleyicilerine unutulmaz bir Sevgililer Günü yaşatacak olan Mosso, 14 Şubat tarihinde Bakırköy Hilton Otel’de sizlerle. Bu organizasyonda yerinizi almak için acele edin!

Yer: Bakırköy Hilton Otel

Tarih: 14 Şubat 2022, 20:00

Bilet: Passo

Konser: Yaşar En Romantik Şarkıları ile Bostancı Gösteri Merkezi’nde

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

“Sevda uzak değil ki, sevda başucumuzda!”

Sevgililer Günü romantizmini, Türk pop müziğinin en özel sanatçılarından Yaşar ile yaşamaya hazır olun. 13 Şubat akşamı Bostancı Gösteri Merkezi’nde Yaşar’ın pürüzsüz yorumu ile en romantik aşk şarkılarına eşlik etmek için biletinizi şimdiden almanızı tavsiye ediyoruz.

Yer: Bostancı Gösteri Merkezi

Tarih: 13 Şubat 2022, 21:00

Bilet: Biletix

Konser: Gökhan Türkmen’den Sevgililer Günü Konseri

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Romantik şarkıların prensi Gökhan Türkmen, 14 Şubat Sevgililer Günü’nde kadife sesiyle en güzel şarkılarını sizler için seslendirmeye hazırlanıyor. Bu romantik günü sevdiğinize sarılarak romantik şarkılar eşliğinde geçirmek için biletinizi şimdiden alın. Gökhan Türkmen, 14 Şubat’ta Mall of İstanbul Moi Sahne’de!

Yer: Mall of İstanbul Moi Sahne

Tarih: 14 Şubat 2022, 21:00

Bilet: Biletix

Konser: Erol Evgin Sevgililer Günü Özel Konseri ile Sizlerle Buluşuyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Türkiye’de müzik dünyasının duayen isimlerinden biri olan Erol Evgin, 14 Şubat Sevgililer Günü’ne özel bir konser ile sevenleriyle buluşuyor. En romantik aşk şarkılarını dinleyiciler için seslendirecek olan Erol Evgin, Jolly Joker’in sunduğu yepyeni deneyim olan Jolly Joker Private sahnesinde olacak. Üstelik hepsi bununla da sınırlı kalmıyor. Eşsiz Boğaz manzarası ve dünya mutfağından seçkin yemekler eşliğinde 14 Şubat Sevgililer Günü akşamı şarkılarla mest olacaksınız.

Yer: Jolly Joker Private

Tarih: 14 Şubat 2022, 21:00

Bilet: Biletix

Atölye: Mutfak Sanatları Akademisi’nden 14 Şubat’a Özel “Çikolata Aşkına”

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Çikolatasız bir Sevgililer Günü düşünelemezdi elbette. Birbirinden lezzetli el yapımı çikolatalar ile Sevgililer Günü romantizmini Mutfak Sanatları Akademisi’nde yaşayın, kalbinize olduğu kadar midenize de hitap eden oldukça özel kutlamanıza bu enfes tatları dahil edin. Yalnız mısınız? Dert etmeyin. Sevgiliniz yoksa çikolatanız olsun, 14 Şubat’ ta tadınız bol olsun!

Atölyede yapabileceğiniz tatlılar:

  • Orman meyvesi dolgulu pralin çikolata

  • Kestaneli kesme çikolata

  • Bal kabaklı trüf

Öğreneceğiniz teknikler:

  • Çikolata temperleme

  • Kalıplama, trüf hazırlama ve çeşitlendirme

* Bu workshopta hazırlayacağınız çikolataları özel çikolata kutularında evinize götürebilir, sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Yer: Mutfak Sanatları Akademisi

Tarih: 12 – 14 Şubat 2022, 10:00 – 14:00

Bilet: Biletix

Atölye: USLA Şefleri ile “Sevgiliye Özel Cupcake” Atölyesi

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

İkonikleşmiş atölyelerinin yanı sıra özel günlere yönelik atölyelere de yer veren USLA, aşk dolu 14 Şubat Sevgililer Günü atölyeleri gerçekleştirmek için gün sayıyor. USLA şeflerinin en özel tariflerinin yer alacağı “Sevgiliye Özel Cupcake” Atölyesi, 14 Şubat 2022 pazartesi akşamı saat 19.00’da başlayıp 23.00’a kadar devam edecek. Atölyede acı biberli bitter çikolata ganajı ile daha da lezzetlenen frambuaz dolgulu çikolatalı cupcake, incelikli tarifi ve tarçınlı Swiss buttercream dokunuşlarıyla banana bread cupcake ve American frosting tekniği ile aşk gibi kıpkırmızı red velvet cupcake hazırlanacak. Siz de sevgiliniz ile hem sosyalleşmek hem güzel zaman geçirmek hem de yepyeni lezzetler keşfetmek isterseniz tercihinizi “Sevgiliye Özel Cupcake” Atölyesi’nden yana kullanabilirsiniz.

Yer: USLA

Tarih: 14 Şubat 2022, 19:00 – 23:00

Bilet: Biletix

Sahne Sanatları: Nilgün Belgün’le Aşk ve Komedi

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Sahnelerin ve ekranların sevilen isimlerinden Nilgün Belgün’ün hayat hikâyesinden ve anılarından yola çıkarak sahnelediği “Nilgün Belgün’le Aşk ve Komedi” isimli müzikli danslı gösterisi Sevgililer Günü’ne özel olarak 14 Şubat tarihinde Duru Tiyatro – Watergarden Performans Merkezi Sahnesi’nde! Belgün, hayatını, anılarını, yaşadıklarını, şarkılar ve danslarla kimi zaman hüzünlü kimi zaman kahkahalar eşliğinde anlatarak seyircileri ile buluşuyor.

Yer: Watergarden Performans Merkezi

Tarih: 14 Şubat 2022, 20:00

Bilet: Biletix

Tiyatro: Türkiye Edebiyatının Unutulmaz Eseri “Adı: Aylin” Seyircilerle Buluşuyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Ayşe Kulin’in, yirminci yüzyıl Türkiye edebiyatının en çok satan ve en fazla yabancı dile çevrilen romanlarından olan unutulmaz eseri Adı: Aylin, Doğu Yaşar Akal’ın yönetmenliği ve Korhan Başaran’ın koreografisiyle ilk kez sahneye uyarlanıyor. Aylin Devrimel Radomisli Cates’in Tuba Ünsal tarafından canlandırıldığı oyunda başrolleri Aylin Aslım, Özgürcan Çevik, Selen Domaç ve Ece Yüksel ve Hande Subaşı paylaşıyor.

Oyun, 50’lerin İstanbul’unda kabına sığamayan kolejli genç bir kadın olarak karşımıza çıkan, toplumsal normlar ve kendi arzuları arasında sıkışan, Amerikan Ordusu’nu dâhi karşısına almaktan çekinmeyen ünlü bir psikiyatriste dönüşen Aylin’in, Londra, Paris, Lozan ve en nihayetinde 90’ların New York’unda gizemli bir ölümle son bulan baş döndürücü yaşam öyküsünü izleyicilere sunuyor.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 16 Şubat 2022, 20:30

Bilet: Passo

Tiyatro: “Aşk Geçmişim” Şubat Ayında da Tiyatroseverler ile Buluşuyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

Usta oyuncular Şebnem Bozoklu, Rıza Kocaoğlu ve Melisa Doğu, pandemi sonrası “Aşk Geçmişim” adlı oyun ile tiyatroseverler ile buluşmaya hazırlanıyor. İskoç yazar D.C. Jackson’ın anti-romantik komedi tarzında kaleme aldığı ve “Fringe First” başta olmak üzere çok sayıda prestijli ödüle layık görülen oyunun rejisörlüğünü ise Tuğru Tülek üstleniyor. 2019-2020 sezonunun en ilgi gören oyunlarından biri olan “Aşk Geçmişim” Zorlu PSM’de seyircisiyle yeniden buluşuyor.

Kurumsal bir şirkette yeni işe giren Tom’un aşk hayatı tam bir fiyaskodur. Aynı şirkette çalışan Amy’nin de ondan kalır yanı yoktur. İş çıkışı bir şeyler içmeye çıkarlar ve o gece yaşadıkları tek gecelik ilişki sonucunda ikisi de kendini istemediği fırtınalı bir ilişkinin içinde bulur. Eski ilişkilerinin hayaletlerinden kurtulmak, kendi yaralarını sarıp gerçek aşka ulaşmak onlar için hiç kolay olmasa da bu iki yalnız kalp sonunda birbirleri için çarptığını fark edebilecek mi?

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 2 – 17 Şubat 2022, 20:30

Bilet: Passo

Sohbet: Metin Akpınar ile Muhabbet Şubat Ayında Devam Ediyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Şubat 2022

“Keşke bir kere sohbet edebilseydim.”

Metin Akpınar denince en çok kurulan cümlelerden biri… Artık mümkün!

Metin Akpınar yeniden seyircisiyle buluşuyor. O anlatacak, biz dinleyeceğiz. Biz soracağız, o cevaplayacak. Belki geçmişin tatlı anıları arasında dolaşacak, belki gelecekten konuşacağız. Sonra da “Dün akşam neredeydin?” diye soranlara gururla söyleyeceğiz:

“Metin Akpınar ile sohbet muhabbette!”

Yer: Maximum Uniq Hall, Bostancı Gösteri Merkezi

Tarih: 8 Şubat 2022 (Maximum Uniq Hall) ve 15 Şubat 2022 (Bostancı Gösteri Merkezi)

Bilet: Biletix

Karahan Bedel
Karahan Bedel Tüm Yazıları