preloader

Dünyanın En Sıra Dışı Festivalleri

04.01.2023
Dünyanın En Sıra Dışı Festivalleri

Yazı Boyutu:

Eğlenmek için dünyanın öbür ucuna gider miydiniz? Neden olmasın! Bu sefer dünyanın dört bir yanından birbirinden renkli ve sıra dışı festivalleri yakın markaja alıyoruz. İşte dünyanın öbür ucuna seyahat etmek istemenize sebep olacak en sıra dışı festivaller…

Chinese New Year, Hong Kong (22 Ocak 2023)

Dünyanın En Sıra Dışı Festivalleri

Çin Yeni Yılı’nın tarihi önemi eski, coşkulu seremonilere dayanıyor. Efsanelere göre eski zamanlarda yaşayan mitolojik canlı Nian, her yıl 1 yıllık uykusundan uyanıp, yeni yıl arifesinde köylere saldırır. Bir seferinde gençlerin kırbaçlarla yaptıkları yarışma sırasında Nian yine köye gelir, kırbacın çıkardığı sesten öylesine korkar ki o köyden vazgeçip bir başkasına gider. Derken en sonunda bir başka köyde parlak bir mum ışığıyla karşılaşır ve çılgına döner. Bugün de Çin Yeni Yılı eski zamanlardaki coşkusundan ödün vermeden havai fişekler, ejderhalar, çiçekler, gökyüzü fenerleri ve sembolik giysilerle Nian’ı beklercesine kutlanıyor.

{108213}

Sky Lantern Festival, Taiwan (3 Şubat 2023)

Dünyanın En Sıra Dışı Festivalleri

Sky Lantern Festival’inin kökeni 200 yıl öncesine, Xing Hanedanlığı’na kadar dayanıyor. Zamanında bölgenin gözcüleri bölgenin güvenli olduğunu sığınmacılara anlatabilmek için gökyüzü fenerini kullanıyorlar. Bu gelenek festivale dönüşerek devam etmiş ve Çin takviminin sevilerek kutlanan ve en heyecanla beklenen gününe dönüşmüş. Festivalde dolunayın mehtapta yer aldığı gökyüzünü 100.000-200.000 kadar gökyüzü feneri ışık saçarak süslüyor; üstlerinde de katılımcıların dileklerini taşıyor. Festival tüm Asya’da kutlanıyor; kutlamaların en coşkulu olduğu yerse Taiwan, Pingxi.

Venedik Karnavalı, Venedik (11 Şubat – 21 Şubat 2023)

Dünyanın En Sıra Dışı Festivalleri

Acaba o maskenin altında kim var? Ya da siz hangi maskeyi takıyorsunuz? Venedik her yıl dünyanın en şık festivaline ev sahipliği yapıyor. Festivalin ana teması olan maskeler katılımcıların sosyal çevrenin vereceği tepkileri düşünmeksizin içlerinden geldiği gibi davranmalarını amaçlıyor. 18. yüzyıl kostümleri eşliğinde dünyanın benzersiz şehirlerinden biri olan Venedik’te mistik ve fantastik bir dünyanın kapılarını aralayabilirsiniz.

Rio Karnavalı, Rio de Janeiro (17 – 22 Şubat 2023)

Dünyanın En Sıra Dışı Festivalleri

Festival denince akla belki de ilk gelen isim Rio. Dünyanın en ünlü dans festivali olan Rio Karnavalı pagan törenleri, kabile ritmleri ve özgün kostümlerin nefes kesici bir karışımı. Her yıl, dünyanın her yerinden milyonlarca insan en ateşli partiyi hayata geçirmek için Rio’ya akın ediyor.

Mardi Gras, New Orleans (21 Şubat 2023)

Dünyanın En Sıra Dışı Festivalleri

Avrupa’da doğup sınırların ötesine geçebilmiş Mardi Gras’ın en görkemlisi New Orleans’ta gerçekleşiyor. Kökeni Fransa’ya dayanan festivalin kurgusu ise büyük perhizden bir gün önce yapılan ziyafetten doğuyor ve hedonizmle eş anlamlı anılıyor. Dans şovları, spor müsabakaları ve eğlenceli kostümlerle rengarenk görüntülere sahne olan Mardi Gras 21 Şubat’ta gerçekleşecek.

Holi, Mumbai (7 – 8 Mart 2023)

Dünyanın En Sıra Dışı Festivalleri

Holi, belki de görebileceğimiz en renkli bahar festivali. 7. yüzyıla ait Sanskrit yazıtlarına göre Krishna, Radhu’yla kendini kıyaslar ve kendi koyu renk tenini hiç beğenmez. Bu yüzden annesi onu mutlu etmek için Krishna’ya rengarenk boyalar sürer. Festival de ilhamını bu efsaneden alıp aşkın ve coşkunun mevsimi olan baharı renklerle kutluyor. Baharda yolunuz Hindistan’a düşecek olursa boyalı su tabancalarınızın ve kuru boya tozlarınızın yanınızda olduğundan emin olun!

{47882}

Coachella (14 Nisan – 23 Nisan 2023)

Dünyanın En Sıra Dışı Festivalleri

Coachella Festivali, Güney Kaliforniya’nın Colorado Çölü bölgesindeki Indio’da Coachella Vadisi’nde gerçekleşiyor. Coachella birçok müzisyene ev sahipliği yaparken aynı zamanda sanatın birçok farklı dalındaki sanatçıları da ağırlıyor. Coachella, son yıllarda bir moda yarışına da dönüşmüş durumda. Özellikle ünlü isimler festivale farklı kıyafetler, aksesuarlar ve makyajlarla katılıyorlar.

{49472}

King’s Day, Amsterdam (27 Nisan 2023)

Dünyanın En Sıra Dışı Festivalleri

2013 yılına kadar Queen’s Day olarak anılan festival ilk olarak 1885 yılında Kraliçe Wilhelmina’nın doğumuyla hayata geçiyor. Adı değişse de yılın en büyük sokak partisi sayılan festivalde bir şey hiçbir zaman değişmiyor; her seferinde şehrin tamamı turuncuya boyanıyor ve katılan herkes açık havada Amsterdam’ın tadına varıyor.

Feria Festivali, Sevilla (23 – 29 Nisan 2023)

Dünyanın En Sıra Dışı Festivalleri

Avrupa’nın en sıra dışı ve coşkulu bahar karşılamalarından biri olan Feria Festivali, her sene bir hafta süren bir şölenle Endülüs’te yapılıyor. Sevilla kentinde çadırlar, seyyar mutfaklar ve sofralar kuruluyor ve kış mevsimi müzik, dans ve havai fişeklerle uğurlanıyor. Geçmişi 1800’lü yıllara dayanan festival, 1877’den kalma kağıt lambaları, 1893’ten caseta çadırları ve daha birçok ögesiyle eski ruhunu hâlâ koruyor.

Festival of Giants, Douai (Haziran 2023)

Dünyanın En Sıra Dışı Festivalleri

Tüm Avrupa boyunca tarihi altyapıya sahip çok sayıda festival bulmak mümkün. Bunların en devasası Festival of Giants’ın kökeni 9. yüzyıla, zanaatkârlar ve loncalarla yapılan askeri sözleşmeye dayanıyor. Hemen hemen 500 yıldır devasa insan figürleri olan Gayant Family, Kuzey Fransa’da gerçekleşen bu en geniş festivale ev sahipliği yapıyor. Tüm haziran ayı boyunca gerçekleşecek festival Fransa ziyaretinize farklı bir boyut katacak nitelikte.

White Nights Festival, St Petersburg (12 Haziran – 2 Temmuz 2023)

Dünyanın En Sıra Dışı Festivalleri

Rusya’da düzenlenen, sanat, müzik, opera, bale ve film dolu bu festivalde Scarlet yelkenleri görkemli havai fişek gösterileri sergiliyor. Hemen hemen her yıl, 1 milyon insanın katılımıyla gerçekleşen bu büyük festival kış tekrar gelmeden kısa süren yazın zevkine varmayı arzulayanlar için.

Sand Sculpture Festival, Belçika

Dünyanın En Sıra Dışı Festivalleri

Belçika’nın Ostend şehrinde gerçekleşen “Belgian Sand Sculpting Festival”, sadece kum ve su ile büyülü bir dünya yaratan sanatçılara ev sahipliği yapıyor. Kendi alanında en büyük festival olarak kabul edilen, hatta 2010 yılında Guiness Rekorlar Kitabı’na “Dünyanın en büyük kumdan heykel festivali” olarak giren festival, bu yıl 30 farklı ülkeden gelen sanatçıların katılımıyla “Kumdaki Dinazorlar” temasıyla düzenleniyor. Festivalde 50’den fazla yontulmuş dinozor heykeli bulunmakta. Geçtiğimiz sene heykeller için yaklaşık 4.000 ton kum kullanılırken bu sene kumdan heykeller oluşturmak yaklaşık 6.000 ton kum kullanılmış.

*Festival, 2022 yılında 1 Temmuz – 11 Eylül tarihleri arasında gerçekleşti. Ancak 2023 yılı tarihleri henüz resmi olarak açıklanmadı.

Bregenz Festival, Avusturya (19 Temmuz – 20 Ağustos 2023)

Dünyanın En Sıra Dışı Festivalleri

1946’dan beri düzenlenen Bregenz Festivali, Avusturya’nın Bregenz şehrinde; Avusturya, Almanya ve İsviçre’nin ortasında yer alan Constance Gölü’nde düzenleniyor. Gölün üzerine her sene farklı temalarda sahne kuruluyor ve bu eşsiz sahnede dünyaca ünlü operalar sergileniyor. 19 Temmuz – 20 Ağustos tarihleri arasında birbirinden önemli opera sanatçısının konser vereceği Bregenz Festival, yine büyüleyici dakikalara imza atacak.

Obon Festivali, Japonya (13 – 16 Ağustos 2023)

Dünyanın En Sıra Dışı Festivalleri

Bon Festivali olarak da bilinen Obon, ataları anmak ve onurlandırmak için birkaç gün boyunca gerçekleşen bir festival. Obon, festivali kutlayanların, sevdiklerinin ve ölü ataların ruhlarının tekrar ziyarete geldiğine inanılıyor. Obon sırasında geleneksel olarak evlerin önüne asılan fenerler, oynanan oyunlar, sunak, tapınak ve bazen de mezarlıkların önüne konan adaklar (ozenler) vardır.

Burning Man (27 Ağustos – 4 Eylül 2023)

Dünyanın En Sıra Dışı Festivalleri

Adını festivalin son günü ahşaptan yapılan bir kuklanın yakılmasından alan Burning Man, 1986’dan beri her yıl düzenleniyor. Amerika’nın Nevada eyaletindeki Black Rock çölünde gerçekleşen festival, dünyanın farklı yerlerinden DJ’leri ağırlıyor. Her saat çölün farklı yerlerinde müzik dinleyebileceğiniz festival, bu sene 27 Ağustos – 4 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek.

{58447}

Regata Storica, Venedik (3 Eylül 2023)

Dünyanın En Sıra Dışı Festivalleri

Her yıl eylül ayının ilk pazar günü düzenlenen Regata Storica’nın temeli 14. yüzyıla dayanıyor. Renklere bürünmüş yüzlerce tarihi gondolun geçit töreniyle başlayan festivalin katılımcıları alanda 14-15-16. yüzyıl kostümleriyle boy gösteriyor. Ardından profesyonel gondolcular son derece heyecanlı bir yarışa başlıyor.

Albuquerque International Balloon Festival, New Mexico (7 – 15 Ekim 2023)

Dünyanın En Sıra Dışı Festivalleri

1972 yılında 13 balonla başlayan bu festivalde şimdilerde 1000’e yakın balon aynı anda havalanarak Albuquerque’de gökyüzünü gökkuşağı renklerine boyuyor. 9 gün süren Albuquerque International Baloon festivali aynı zamanda dünyanın en büyük balon festivali.

Halloween, Amerika (31 Ekim 2023)

Dünyanın En Sıra Dışı Festivalleri

İlk olarak 13 Mayıs’ta kutlanan Azizler Günü, Papa IV. Boniface tarafından 1 Kasım tarihine taşındı. Yıllar sonra Azizler Günü’nün 31 Ekim olarak kabul edilmesi ile Cadılar Bayramı bu dönemde kutlanmaya başlandı. ABD ve Avrupa ülkelerinde yürüyüşler, kostüm partileri ve farklı etkinlikler ile kutlanan Cadılar Bayramı, genellikle çocukların kostümler giyerek kapı kapı dolaşıp şekerleme ve harçlık topladıkları bir bayram olarak kutlanıyor.

Day of the Dead, Oaxaca (2 Kasım 2023)

Dünyanın En Sıra Dışı Festivalleri

Asıl adı ‘Dia De Los Muertos’ olan festivalde Meksikalı aileler bir ziyafet düzenliyor ve ölüleri bu ziyafete davet ediyor! Sıklıkla Halloween olarak bilinen Cadılar Bayramı ile karıştırılsa da bu festival hayaletler ya da korkutucu yaratıklarla ilgili değil. Ölenler için dua etmek ve ruhlarını çağırabilmek için düzenlenen festivalde mezarlıklar da ziyaret ediliyor. En çok karşılaşılan figür ise tahmin edebileceğimiz gibi kurukafalar.

Harbin International Ice&Snow Festival, Harbin (23 Aralık 2022 – 28 Şubat 2023)

Dünyanın En Sıra Dışı Festivalleri

Çin’e gitmişken tanık olabileceğiniz festivallerden biri Harbin’in en soğuk dağlarında gerçekleşiyor. Festivalde soğuktan dişleriniz birbirine çarpacak, ama buna rağmen kendinizi buzdan heykellerin büyüleyici güzelliğinden alamayacaksınız. Songhua Nehri’nin buzlarından yapılan binlerce çağdaş sanat eserini baktığınız her yerde görebiliyorsunuz.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları