preloader

Saç ve Tırnakları Güçlendirmenin Yolları

13.04.2021
Saç ve Tırnakları Güçlendirmenin Yolları

Yazı Boyutu:

İç ve dış faktörlerden dolayı gücünü kaybeden saç ve tırnaklarınız için çözüm bu rehberde!

Hormon düzensizlikleri, stres, kötü beslenme, mineral eksiklikleri, çevresel faktörler gibi etkenlerden dolayı saç ve tırnaklarınız güçsüzleşiyor. Kırılan tırnaklardan ve dökülen saçlardan şikayetçiyseniz, kendinize ekstra bir bakım yapma zamanı gelmiş demektir. Uygulayacağınız birkaç yöntemle canlı saç ve tırnaklara sahip olabilirsiniz.

Beslenme ile İçten Destek Sağlayın

Saç ve Tırnakları Güçlendirmenin Yolları

Saç ve tırnaklarınızın güçlenmesi için bedeninize özellikle Omega-3 ve antioksidanlar almanız önemli. Omega-3’ler genellikle deniz ürünlerinde ve yağlı balıklarda bulunuyor. Uzmanlar, civa seviyelerini minimumda tutan yabani somon, uskumru, hamsi, ringa ve sardalyanın her fırsatta tüketilmesini tavsiye ediyor. Balıklar, harika EPA ve DHA omega-3 kaynağı olsa da bitki bazlı besin kaynakları da vardır. Keten tohumu, ceviz, chia tohumu, soya fasulyesi ve deniz sebzeleri bunlardan birkaçı olarak örneklendirilebilir.

Hücrelerdeki serbest radikallerden arındırma özelliği olan antioksidanlar, tırnak ve saçları güçlendiriyor. Avokado, badem, fındık gibi yağ içeren besinlerin yanı sıra taze meyve ve sebzeler antioksidan ve mineraller bakımından zengindir. Mutlaka bu besinleri rutininize dahil edin.

Vücudunuzun Keratin Oranını Yükseltin

Keratin saçlarda, tırnaklarda, dişlerde ve ciltte bulunan bir protein. Keratin eksikliği saç dökülmesi, tırnak kırılması ya da cildin kolay bir şekilde yaralanmasına neden olabiliyor. Vücudunuzdaki keratin oranını yükseltmek için B2 ve B5 vitaminleri almalı, protein yönünden zengin bitkisel ya da hayvansal besinleri tüketmeye özen göstermelisiniz.

Saç Derisi Detoksu Yapın

Aşırı ürün kullanımı ve hatta günlük saç bakım rutininde kullanılan bazı ürünler bile saç foliküllerinin tıkanmasına sebep olarak güçsüz saçlara zemin hazırlıyor. Özellikle silikon bazlı ürünler ve kuru şampuan kullanımı saç derisinin detoks ihtiyacını en çok arttıran ürünlerin başında geliyor. Fakat saç derinizin detoksa ihtiyaç duymasının tek sorumlusu kullanılan ürünler değil; beslenme, stres, hava kirliliği ve hatta fön makinelerinin yarattığı ısı bile saç foliküllerinin tıkanmasına sebep oluyor. Ancak ayda bir veya altı haftada bir uygulayacağınız saç derisi detoksuyla bu problemlere veda etmeniz mümkün.

Saç ve Tırnakları Güçlendirmenin Yolları

Saçlarınızı Ilık Suyla Yıkayın

Saçınızı yıkarken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta sıcak su kullanmamak. Aksi takdirde sıcak su yalnızca saçtaki asit ve koruyucu lipit tabakayı eritip, saç ve saç derisine zarar vermekle kalmaz; yıpranmaya sebep olan diğer etkenlere karşı da saçı korunmasız hale getirir. Bunun sonucunda ise pürüzsüz, ışığı yansıtan ve parlak görünüm sunan kütiküllerin zarar görmesine, dolayısıyla da saç dokusunun sertleşip parlaklığını yitirmesine sebep olur. Diğer yandan saçı asıl besleyen ve parlaklık veren, saç derisinin kendi ürettiği yağ, yani “sebum.” Saçları sık ve çok sıcak suyla yıkamak bu sebum dengesini bozacağı için saçlar sahip olduğu doğal ve sağlıklı ışıltısını kaybeder. Bunun için yapılması gereken, saçları iki günde bir ılık suyla yıkamak ve kurutma işleminden sonra yine soğuk fönle saçı sakinleştirmek.

Saç ve Tırnakları Güçlendirmenin Yolları

Tırnaklarınızı Nemlendirin

Saç ve Tırnakları Güçlendirmenin Yolları

Tırnak çevrenizi, ellerinizi ve hatta tırnaklarınızı sağlıklı ve güzel gösterecek en önemli şeyin nem olduğunu unutmayın. Özellikle ellerimizi sık yıkadığımız dönemlerde, daha hızlı kuruyan tırnakların bolca neme ihtiyaç duyduğunu hatırlatalım. İçerisinde bolca vitamin bulunan ürünlerle, tırnaklarınızı güçlendirebilirsiniz. Tırnak ve tırnak etlerine özellikle gece uyumadan önce uygulayacağınız bir krem veya yağ, el bakımızı korumanızda büyük önem taşıyor.

Tırnaklarınıza C Vitamini Desteği Sağlayın

Saç ve Tırnakları Güçlendirmenin Yolları

Besin ve takviye olarak C vitamini almanın yanı sıra tırnaklarınızın üzerine vitamin takviyesi yapabilirsiniz. Evde kolayca yapabileceğiniz yöntemlerden biri; limon ve zeytinyağı karışımı. Bir kabın içerisinde birkaç damla limon ve 2-3 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın. Tırnaklarınızı bu karışıma batırarak 10 dakika kadar bekleyin.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları