preloader

Parfüm Tutkunlarına Özel Yılbaşı Önerileri

06.12.2021
Parfüm Tutkunlarına Özel Yılbaşı Önerileri

Yazı Boyutu:

İkonik İngiliz parfüm evi Jo Malone London’dan, sevdiklerinize keyifle, kullandıkça sizi hatırlatacak doğru parfümleri seçmenize yardımcı olacak koku rehberini derledik.

Yılbaşı hediyeleri dağıtılırken her zaman en vazgeçilmez seçeneklerden biri de parfümdür. Her gün sizden bir parçayı üzerine giyen sevdikleriniz burunlarına gelen kokuyla daima sizi hatırlayacak. Bir hediyeyi en özel kılan şey bununla birlikte sevdiklerinizi ne kadar iyi tanıdığınızın da bir göstergesi olması. Parfüm kadar kişisel bir üründe de iyice araştırmak önemli. Burada da yardımımıza Jo Malone London koşuyor. Doğal ve saf aromalardan oluşan geniş koku yelpazesiyle Jo Malone London parfüm severlerin ilk adreslerinden. Parfüm tutkunlarına alabileceğiz kokuları listeledik…

Tatlı Dokunuşlar Sevenlere

English Pear & Freesia Cologne

İlk sırada markanın 1999’da ilk piyasaya sürdüğü English Pear & Freesia kokusu var. Markayla birlikte ikonikleşmiş bu kokunun doğuşu Kral William’ın eşi için Normandiya’dan getirdiği aşkının simgesi haline gelmiş sulu, dolgun, pembemsi renkteki armutlarıyla oluyor. Parfümün yaratıcısı Céline Roux, ilhamını İngiliz bahçeleri ve romantik şiirlerden aldığını söylüyor. Parfümü, yazın sonbahara döndüğü bir anda bir İngiliz meyve bahçesinin çekiciliğine benzetiyor. Sonbaharda bir parktaki turuncu yaprakların verdiği sıcak ve tatlı kokuyu yansıtan bu parfümde armutun tatlılığı frezyaların taze ve saf kokusuyla dengeleniyor. İçerisindeki amber ve odunsuluk da kokuyu yumuşatıp serin günlerde içimizi ısıtıyor.

Pomegranate Noir Cologne

Jo Malone London koleksiyonunun en seçkin ve öne çıkan kokularından biri de Pomegranate Noir. Kıpkırmızı, dolgun narların ağız sulandıran kokusu Kazablanka zambağıyla egzotik bir hava yakalıyor. Alt tonlarındaki amber de soğuk kış günlerinde içinizi ısıtıyor. Tütsümsü, dumansı ve şehvetli kokusu meyvemsi üst notalarla birleşiyor ve akıllara sıcak ve keyifli sonbahar- kış günlerini çağrıştırıyor. Cüretkar ve farklılığından korkmayanlar için ideal bir seçim.

Orange Bitters Cologne

Jo Malone London’ın yılbaşına özel çıkardığı kokularından biri de Orange Bitters. Portakal kabuğu kadar aklımıza sıcak kış günlerini getiren bir koku olabilir mi? İşte bu parfüm de akıllara portakal kabuğunun tatlı-acı ve taze kokusunu getiriyor. İçerisinde ise sulu, tatlı narenciyeler ve acı portakalın tezatlığı yatıyor. Alt notalarındaki amber, kokuya hem sıcaklık katıyor hem de kokunun daha şehvetli olmasını sağlıyor. Unisex olarak piyasaya sunulan bu parfüm kış ve sonbahar günlerinde hem tatlı hem de taze bir koku arayanlar için müthiş bir dengede.

Taze Başlangıçlar Yapmak İsteyenlere

Lime Basil & Mandarin Cologne

Lime Basil & Mandarin, Jo Malone London’ın ruhunu en iyi yansıtan kokulardan. Piyasaya sürüldüğünde kokusunu yemeklerde duymaya alıştığımız fesleğeni şık bir parfüm şişesine yerleştirmesiyle bütün dikkatleri üzerine çekmiş bu parfüm, markanın ilginç ve beklenmedik denemelerinden biri. Ancak piyasaya sürüldüğünden beri de bir İngiliz modern klasiği haline geldi. Ünlü İngiliz manken Rosie Huntington-Whiteley bir röportajında Lime Basil & Mandarin’in anneannesi ve annesinden ona geçtiğini ve ne zaman Kaliforniya’da kendini İngiltere hasretinde hissetse bu kokuya koştuğunu söylemiş. İçeriğinde ise keskin fesleğen, aromatik dağ kekiği ve satsuma bulunuyor.

White Moss & Snowdrop Cologne

White Moss & Snowdrop adından da anlayabileceğiniz gibi tam bir kış kokusu. İlhamını buzdan alan şişesi ve kardan alan kokusuyla kış ruhunu benimsemiş büyüleyici bir koku. İçeriğindeki kardelen ve beyaz yosun bembeyaz karların orman tazeliğini anımsatan keskin kokusunu kakule notaları ile yumuşatıyor. Kışın da ağır kokulardan kaçıp taze ve temiz ama soğuğa yakışır notalar arayanlar için ideal.

Çiçeksi Koku Tutkunlarına

Peony & Blush Suede Cologne

Jo Malone’un vazgeçilmez kokularından biri de Peony & Blush Suede. Çiçeksi ve toprağımsı notaların dengeli birleşiminden doğan bu kokunun içerisinde taze şakayık, gül ve kırmızı elma karanfille flört ediyor. Ortaya ise yumuşak ve kadifemsi bir koku doğuyor. İçeriğindeki yoğun çiçeksi kokularla oldukça feminen bir havası olan bu parfüm ayrıca en sembolik ve en çok tercih edilen düğün kokularından. Çekici ve feminen yönü güçlü olduğu kadar zarif ve kırılgan bir sevdiğinize kalbini saracak bu parfümü hediye edebilirsiniz.

Velvet Rose & Oud Cologne Intense

Jo Malone London’ın daha yoğun parfüm severler için çıkardığı Intense serisinin en çekici kokularından biri Velvet Rose & Oud. İçeriğindeki dikkatle yetiştirilmiş, özenle toplanmış Damask gülünün yoğun çiçeksi kokusu udun zengin ve doğallık katan notalarıyla birleşiyor ve karanfil ve balın verdiği baharatımsı sıcaklıkla kış günlerinin en cezbedici kokusu haline geliyor. Oldukça derinlikli bu parfüm kullandıktan sonra notalar arasında bir yolculuğa çıkarıyor. Kış ve sonbahar akşamlarına uygun tasarlanmış bu parfüm yılbaşının da getirdiği festival havasını yakalıyor.

Aromatik ve Odunsu Sevenlere

Midnight Musk & Amber Cologne

Jo Malone London’ın en yeni kokularından Midnight Musk & Amber, 2020 yılında kışa ve yılbaşına özel olarak piyasaya sürüldü. İlk başta burnunuza ardıç ağacının tazeliği gelirken arkadan onu amberin sıcaklığı yakalıyor. En altta yatan yoğun siyah misk kokusu ise parfüme kompleks bir yapı katıyor. Kar sonrası havada kalan taze kış kokusu, bir şömine sıcaklığı veren alt notalarıyla kış ve sonbahar geceleri için şehvetli, cüretkar bir seçenek.

Erkeklere Özel…

Aslında Jo Malone London’ın birçok kokusu unisex olarak tasarlanıyor. Ancak bazıları kullanan erkeklerin favorisi haline dönüştü.

Oud & Bergamot Cologne Intense

Bu parfümü iki kelimeyle tanıtmışlar; hipnotik ve çekici. İçerisindeki udun verdiği gizemli oryantal notalar bergamot ve portakalın tazeliğiyle birleşiyor. En arkada ise sedir ağacının verdiği odunsu notalar parfümü daha maskülen kılıyor. Oldukça derin ve yoğun olan bu koku 1-2 fısla bütün gün üzerinizde kalıyor. Her mevsime uyacak hem sabah hem de akşam rahatlıkla kullanılabilecek Oud & Bergamot Cologne Intense çok katmanlı ancak mütevazi ve dışarıdan biraz da gizemli kişiler için yaratılmış gibi.

Myrrh & Tonka Cologne Intense

Yine unisex olan bu parfüm hem kadınların hem de erkeklerin favorisi. Sıcak ve baharatımsı alt yapısıyla insanın tenine işliyor. Vanilya, sıcak badem ve tütün içinizi ısıtırken alt notalarındaki Namibya Mer ağacı oryantal ve tanıdık bir hava katarak kullananlara kendini evinde gibi hissettiriyor. Üst notasındaki lavanta ise parfümün yoğunluğunu dengeliyor. Kış ve sonbahar akşamları için ideal Myrrh & Tonka, asil ve baş döndürücü. Kendinden emin, sıcakkanlı ve etkileyici kişilere özel…

Cypress & Grapevine Cologne Intense

Adından da anlayacağınız gibi bu koku ilhamını sanki Babil’in Asma Bahçeleri’ndeki asmalardan, heykelsi ağaçlardan ve her tarafı saran temiz havayla birleşen yeşillik kokusundan alıyor. Üst notasındaki selvi, kokuya tazelik katarken orta notasındaki asmalar hem çekici bir odunsuluk hem de sulu üzümlerin tatlı sıcaklığını hissettiriyor. Alt notasında da yine aynı odunsuluğu ateşlendiren yosun var. Her mevsimde gündüz rahatça kullanılabilecek bu parfüm hem rahatlığına önem veren hem de şıklığından vazgeçmeyenler için modern bir klasik.

*Bu içerik Jo Malone London iş birliği ile hazırlanmıştır.

Şima Kurt
Şima Kurt Tüm Yazıları