preloader

Jo Malone London ile Akdeniz Güneşinden İlham Alan Bir Bahar

04.03.2021
Jo Malone London ile Akdeniz Güneşinden İlham Alan Bir Bahar

Yazı Boyutu:

Jo Malone London‘ın Uluslararası Parfüm Direktörü Céline Roux, Parfümör Alexis Dadier ve Michel Almairac ile 2022 Blossoms koleksiyonunu konuşuyor.

Bahar havasının ılık dokunuşlarıyla şehirlerin sokakları canlanmaya başlıyor ve kış mevsiminin dinginliği, yerini heyecanla beklenen sıcacık akşamlara bırakırken Sardunyalar çiçek açıyor… Güneş ışınlarının ısıttığı Akdeniz şehirlerindeki coşkudan ilham alarak tasarlanan ve sınırlı sayıda üretilen kokulardan oluşan yeni Blossoms koleksiyonu sizi bambaşka bir yolculuğa çıkarıyor. Koleksiyonun detaylarını Parfümör Alexis Dadier ve Michel Almairac’dan dinleyin.

Akdeniz temasına sahip Blossoms koleksiyonunun ilhamı nasıl ortaya çıktı?

Céline: 2017’de İtalya’nın Sardunya adasına bir gezi yaptım. Bir sahil yürüyüşünde, beklenmedik bir şekilde kum tepelerinde yetişen güzel beyaz çiçeklere rastladım. O kadar çarpıcıydılar ki denizden birkaç metre ötedeki kumun her tarafından ortaya çıkıyorlardı.

O an çiçekleri tanıyamadım ve bu deneyimi aklımın bir köşesine koydum. Bir yıl sonra, Alexis bazı yeni koku fikirleri sunarken lys des sables (kum zambağı) adlı bir çiçekten büyülendiğinden bahsetti. Bana resimleri gösterdiğinde bunun Sardunya’da gördüğüm çiçekle aynı olduğunu fark ettim. İngilizce’de buna sea daffodil (deniz nergisi) denir. Bu sayede ondan ilham alan bir Blossom kokusu yaratma fikri oluştu.

Jo Malone London ile Akdeniz Güneşinden İlham Alan Bir Bahar

Alexis, sen bu çiçekle ilk nerede karşılaştın?

Alexis: Fransız Rivierası’nda bulunan Grasse’de parfüm üzerine okurken Saint-Tropez yakınlarındaki Pampelonne adlı bir plajı ziyaret ederdim. Temmuz ve eylül ayları arasında orada büyüyen deniz nergislerini görürdüm. Fransa’da bu çiçek oldukça nadir görüldüğü için koruma statüsüne sahip, dolayısıyla ondan bir öz elde edemezsiniz. Bu durum bana çiçeğin koku notasını yaratmam için ilham verdi.

Sea daffodil (deniz nergisi) notasının kokusal özellikleri nelerdir?

Alexis: Koleksiyonda çiçeğin yetiştiği denizi, kumu ve her tarafında farklı bir bitki örtüsü olan ortamı temsil etmeye çalıştık. Bu notada sıcak güneşi ve yazı çağrıştıran tatil havasının parçası olan güneş var. Bir de tabii ki çiçeğin kendi kokusu var. Deniz nergisi, zambak ailesine ait ancak geleneksel zambak kadar baharatlı değil, çok daha hassas ve şeffaf. Denize yakın yerlerde yetiştiği için ferah ve bağımlılık yapan bir dokuya sahip.

Céline: Deniz nergisini özel yanı eşsiz bir öze sahip olması ve Jo Malone London için geliştirilmesidir. Deniz nergisi kokusunu yakalamak için Madagaskar’dan gelen doğal vanilya planifolia meyve özünü, güneş çiçeğiyle birleştirdik.

Jo Malone London ile Akdeniz Güneşinden İlham Alan Bir Bahar

Kokuyu oluşturan diğer unsurlar nelerdir?

Alexis: Bergamot, mandalina ve pembe biber notaları, portakal çiçeği ve ylang ylang gibi sıcak güneş çiçekleriyle eşleşiyor ve ışıltılı bir üst nota yaratmamıza yardımcı oluyor. Baz nota olarak sandal ağacı ve vetiver derinlik katıyor ve güneşin sıcaklığını yansıtıyor.

Bu kokuyu en doğru şekilde yaratmak zorlu bir süreç miydi?

Céline: En zor olan kısım incelik ve şeffaflıkla duygusallık ve bağımlılık arasındaki doğru dengeyi kurmaya çalışmaktı. İlk nota, yoğun bir vanilya aksanı ve gerçek bir kremsilikle çok sıcak bir kokuydu. Jo Malone London kokularının bilinen şeffaflığını ve berraklığını sağlarken, çiçeğin inceliğini de korumak istedik. Çok hafif ve tatlı ya da çok sıcak ve derin varyasyonlar yaratmak arasında gidip geldik. Sonunda doğru yeri bulduk; hem şeffaf hem de bağımlılık yapan bir Blossom kokusu…

{774510}

Deniz nergisini birkaç kelimeyle tanımlar mısınız?

Céline: Her şey elementlerin ikiliğiyle ilgili; aydınlık ama güneşli, şeffaf ama şehvetli.

Yeni Bitter Mandarin kokusu fikri nereden geldi?

Céline: Bitter Mandarin, Jo Malone London ailesinin yeni parfümörü olan Michel Almairac’la yaratıldı. Michel’le ilk kez 2015 yılında, bize harika bir orijinal acı narenciye uyumu sunduğunda tanıştım. Uyumu çok sevdim ama onu kullanabileceğim bir şey üzerinde çalışmıyordum. Kendimizi Sardunya seyahatimden esinlenerek bir koku yaratırken bulduğumuz zaman, insanların yazın portakallı içecekler içtiklerini ve acı narenciye aromalarını içeceklerle birleştirdiklerini hatırladım. Mandalinanın yaz tazeliğini püskürtülmüş acılığıyla yakalayabilen bir kokunun temeli olarak Michel’in muhteşem uyumunu kullanabileceğimizi fark ettim.

Jo Malone London ile Akdeniz Güneşinden İlham Alan Bir Bahar

Bu parfümün kokusal profili hakkında biraz daha bilgi verir misiniz?

Michel: Geliştirme süreci boyunca bergamot, sarı mandalina ve portakal ağacının yapraklarından elde edilen bir yağ olan petitgrain kullanarak yeniden yarattığımız aperatifin ışıltılı kalitesini her zaman aklımızda tuttuk. Ayrıca orrisi ilginç bir dokunuşla saran mandalina uyumuna dahil etmeye hevesliydim. Parfümeride kullanılan şey genellikle iris çiçeğinin kökü ancak çiçeğin kendisi narin bir portakal çiçeği notası sunan sarı bir dile sahip. Hem kökünden gelen geleneksel orrise hem de bu değerli çiçek notasına sahibiz. Baz notasında, sıcaklık ve hacim ekleyen misk ve ambroksanla fougère vurgusu veren bir yosun efekti var.

Fougère: Fougere; üst notalarda narenciye, sıklıkla bergamot, lavantanın aromatik kalbi ve aynı zamanda sardunyanın daha bitkisel pembesiyle değiştirilebilen ve daha derin meşe yosunu notalarıyla dengelenebilen gül dokunuşunun karışımına odaklanan çeşitli bir gruptur.

Kokladığınızda ne hissediyorsunuz?

Céline: Sardunya gezimden hatırladığım o kaygısız yaz ruhu… İtalyan portakalının rengi gibi kokuyor.

Michel: Mutluluk hissi veriyor. Koku çok renkli, çok ışıltılı ve taze ayrıca uzun bir Akdeniz yazı gibi sürmesine yardımcı olan bir derinliğe sahip.

{773916}

Bitter Mandarin’i birkaç kelimeyle tanımlamanız gerekirse, onlar ne olurdu?

Céline: Taze bir fougère dokunuşuyla ışıltılı, taze ve acı.

Bir bütün olarak koleksiyon hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz?

Céline: İki yeni kokuya ek olarak, yine Akdeniz’de bulunan çok sevdiğimiz Silk Blossom Cologne’i geri getirerek ışıltılı ve taze bir koku üçlüsü yaratıyoruz. Yaratıcı ekibimiz, geleneksel Akdeniz mimarisini saygıyla anarak beyaz bir dekorasyon kullandı ve denizdeki çakıl taşlarını çağrıştıran kapaklarla berrak şişeler tasarladı. Ayrıca hoş bir kokuya sahip olan Orange Blossom Hair Mist’imizi geri getiriyoruz. Silk Blossom Diffuser ve yeni Nectarine Blossom & Honey Diffuserr ile Blossoms deneyimini evinize de taşıyabilirsiniz.

Jo Malone London ile Akdeniz Güneşinden İlham Alan Bir Bahar

Son Blossom koleksiyonları uzak diyarlardan esinleniyordu. Fakat bu sefer ilhamı Avrupa’ya yakın bir yerde buldunuz. Bu durum deneyimizi daha özel kıldı mı?

Céline: Uluslararası seyahatin daha zorlu hale geldiği bir zamanda, ilham kaynağımız olarak Avrupa’da bir yere sahip olmak harikaydı. Ancak bu deneyimi özel kılan sadece coğrafya değil, aynı zamanda keşif duygusuydu. Tenha bir koyda, nadir bulunan beyaz çiçeklere rastlamak ve gizli barlarda, lezzetli yerel içeceklerin tadını çıkarmak… Bu duyguyu kokuyla ifade edebilmek çok tatmin edici. Bu koleksiyon; Akdeniz kıyısında, baharın gelişini kucaklıyor.

JML Blossoms Koleksiyonunu keşfetmek için tıklayın!

*Bu içerik Jo Malone London iş birliğine hazırlanmıştır.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları